firefox kurma sorunu

Başlatan vytitlev, 26 Ocak 2010 - 18:29:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

vytitlev

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,15785.msg191006.html#msg191006
arkadaşlar bu linkede yazdım ama ayrı bir başlık açmam sanırım daha doğru olur diye yeni başlık açtım.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,179.0.html
belirtilenleri uyguladım ancak
make aşamasında
No targets specified and no makefile found.  Stop.

böyle bir uyarı verdi,sistemimde firefox var ancak ben daha yeni sürümünü yüklemek istiyorum

barış

Ubuntuzilla ile denedin mi ?

vytitlev

Hayır ilk defa duyuyorum,ama benim esas amacım derleme sorunu,o yüzden soruyorum esasen,daha winrar falan kurulu değil,bir süredir böyle kullanıyorum ama rar dosyalarını bazen açamıyorum o yüzden program kurma derleme işlemi sorun oluyor benim açımdan.

barış

Firefox yükseltmek için...

öncelikle:
sudo apt-get install libstdc++5 libnotify-bin
konsola bu komutu ver. Ya da paket yöneticisinden daha üst versyonunu kurabilirsin.

daha sonra BURADAN Ubuntuzilla'yı indir.

İndirip kurduktan sonra konsola:
ubuntuzilla.py yazarak Ubuntuzilla'yı çalıştır.

Daha sonra sorduğu sorulara Evet - Hayır cevabı isteyecektir.
"E" yazarak geç. Bu şekilde Firefox'ı en güncel versyona yükseltebilirsin.

Derleme için ise forumda başlıklara bakabilirsin.

maydin95

rar ları açmak istiyorsan terminale sudo apt-get rar unraryaz ya da yazılm merkezinden kısıtlı uygulamaları kur. Hem firefoxun deb paketi yok mu?
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

barış

Alıntı yapılan: maydin95 - 26 Ocak 2010 - 18:51:16
rar ları açmak istiyorsan terminale sudo apt-get rar unraryaz ya da yazılm merkezinden kısıtlı uygulamaları kur. Hem firefoxun deb paketi yok mu?
Var ancak çeşitli sorunlar çıkabiliyor ortaya. En kesin yöntem Ubuntuzilla ile güncellemek...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Ocak 2010 - 18:54:22

@maydin95:
verdiğin komut yanlış :)

doğrusu:
sudo apt-get install rar unrar

olacak.

patalojik

Yeni sürüm derken "firefox 3.6" ise güncellemen sonucundan gelecektir. Ben kullanıyorum.

vytitlev

Şimdi normalde default olarak firefox geliyor bildiğiniz gibi,normalde sürüm yönünden şikayetim yok ancak default gelen firefox un anasayfasını değiştiremiyorum ve de son girilen yerleri hafızadaki siteleri falan silmek isteyince silmiyor hepsini, bunlar gibi sorunlar yaşıyorum.o yüzden bunu kaldırıp sorunsuz bir firefox kurmak istiyorum.

Rar dosyalarını açmak için:
sudo apt-get install rar unrar
bu komutu nasıl kullanmam gerekiyor ?

Alıntı yapılan: barisubuntu - 26 Ocak 2010 - 18:47:26
Firefox yükseltmek için...

öncelikle:
sudo apt-get install libstdc++5 libnotify-bin
konsola bu komutu ver. Ya da paket yöneticisinden daha üst versyonunu kurabilirsin.

daha sonra BURADAN Ubuntuzilla'yı indir.

İndirip kurduktan sonra konsola:
ubuntuzilla.py yazarak Ubuntuzilla'yı çalıştır.

Daha sonra sorduğu sorulara Evet - Hayır cevabı isteyecektir.
"E" yazarak geç. Bu şekilde Firefox'ı en güncel versyona yükseltebilirsin.

Derleme için ise forumda başlıklara bakabilirsin.

Bi de arkadaşlar ben kotalı kullanıcıyım,o yüzden ubuntuzilla ile ek bağımlılıklar ile boyutu yüksek dosyaları indirmesinden korkuyorum.ayrıca .py uzantılı python dosyalarını bilgisayarım çalıştırmıyor,yani üzerine tıklayınca kaynak dosyalar açılıyor renklendirilmiş olarak yani gedit açıyor.
@patalojik,güncelleme yapınca bahsettiğim sorunlar kalkar mı?

coni

Rar unrar ı kurduktan sonra rar lı dosyanın üstüne sağ tıklayarak buraya aç diye bilirsiniz. Wiki ye baksanız kurmanız gereken programları göreceksiniz

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5/Nas%C4%B1l_Belgeleri

immortal

patalojik

Alıntı yapılan: vytitlev - 26 Ocak 2010 - 19:18:40
@patalojik,güncelleme yapınca bahsettiğim sorunlar kalkar mı?
Güncellemenin birçok soruna ilaç olduğunu düşünüyorum fakat senin sorunun ayar sorunu bunun için firefox klasörünü sildiğinde sorunun çözüleceği düşüncesini taşıyorum ama sen bilirsin firefox'u yeni versiyonu(hangisini kurmak istediğini söylersen daha iyi olur) kurmak istersen sana zararı olmaz tam aksine konsoldan kurulumu da öğrenebilirsin. :)  

Firefox klasörünü silme işlemi  ise;
Kullanıcı klasöründeyken gizli dosyaları görüntüle dediğinde ".Mozilla" klasörünü göreceksin. Bu klasörü silmen yeterli olabilir. Firefox ayarlarını bu klaörde saklamaktadır.

vytitlev

@coni,verdiğin linkteki kodu aynen girdim konsola,bir şeyler kurdu sanırım ters giden bir şeyi göremedim,ancak belirttiğin şekilde denedim ama açmıyor.Hatta bir de bilgisayarımı tekrardan başlatım öyle denedim ama olmadı.

@immortal verdiğin linki çözemedim

@patalojik,biraz daha ayrıntılı açıklar mısın sana zahmet.

Şöyle konsoldan bir komut ile 3.5 veya üzeri bir firefox sıfırdan kursam sanırım sorunlarım çözülür.
Arkadaşlar,ben
firefox-3.5.5.tar.bz2
böyle bir klasör indirmiştim bir zaman önce öyle duruyordu,bir türlü kuramadım.
belirtilenleri uyguladım ancak
make aşamasında
No targets specified and no makefile found.  Stop.

böyle bir uyarı verdi

barış

Forumda yeni başlayanlar bölümü var. [ÖNEMLİ] diye parantezlere alınmış. Arkadaşlar defalarca söylendi okumanız. Hemen sorununuza çözüm arıyorsunuz ancak temel sıfır. Önce ilk olarak orayı oku. Terminal,konsol, komut nasıl uygulanır vb. öğren. Sonra yukarıda yazılanları uygula.

vytitlev

@barisubuntu,okumadığımı nerden biliyorsun?Bu tepkin neden onu anlayamadım.Şu an tek istediğim şey,firefox ve rar dosyaları,ikisi içinde de araştırma yaptım ve bu noktaya geldim.Şimdi bu ikisi için baştan başa bütün forumumu gezeyim?Nasıl bir anlayışa sahipsin?Terminalin nerde olduğunu biliyorum,komutun nasıl verileceğinide biliyorum,demekki 'sıfır' değilmişim olsa olsa 2 olabilirim değil mi?
Ben deminden beri verilen linkleri okuyorum,belki gözümden kaçan bir şey olmuş olabilir,ama kalkıpda hakaretvari bir uslup kullanmanın alemi yok.

Alıntı yapılan: barisubuntu - 26 Ocak 2010 - 20:15:14
Hemen sorununuza çözüm arıyorsunuz ancak temel sıfır.

Ne aramamı bekliyorsun başka?İstersen foruma soru sorma kursu aç,6 aylık bir eğitime tabi olayım soru sormak için ne dersin?

@BayboraKaan teşekkür ederim,forumda arama yapmaya çalışıyorum,verdiğin linki bir gözden geçireyim. Rar konusunu bir daha gözden geçireyim,olmazsa yeni başlık açarım veya ilgili başlığın altına sorarım.

barış

Alıntı yapılan: vytitlev - 26 Ocak 2010 - 20:40:33
@barisubuntu,okumadığımı nerden biliyorsun?Bu tepkin neden onu anlayamadım.Şu an tek istediğim şey,firefox ve rar dosyaları,ikisi içinde de araştırma yaptım ve bu noktaya geldim.Şimdi bu ikisi için baştan başa bütün forumumu gezeyim?Nasıl bir anlayışa sahipsin?Terminalin nerde olduğunu biliyorum,komutun nasıl verileceğinide biliyorum,demekki 'sıfır' değilmişim olsa olsa 2 olabilirim değil mi?
Ben deminden beri verilen linkleri okuyorum,belki gözümden kaçan bir şey olmuş olabilir,ama kalkıpda hakaretvari bir uslup kullanmanın alemi yok.

Alıntı yapılan: barisubuntu - 26 Ocak 2010 - 20:15:14
Hemen sorununuza çözüm arıyorsunuz ancak temel sıfır.

Ne aramamı bekliyorsun başka?İstersen foruma soru sorma kursu aç,6 aylık bir eğitime tabi olayım soru sormak için ne dersin?

@BayboraKaan teşekkür ederim,forumda arama yapmaya çalışıyorum,verdiğin linki bir gözden geçireyim. Rar konusunu bir daha gözden geçireyim,olmazsa yeni başlık açarım veya ilgili başlığın altına sorarım.

Kimse hakaret içerikli bir üslupla konuşmuyor. Konuşmazda. Bundan şüphen olmasın. Ancak komutları nasıl uygulayacağını bilmiyorsun(yukarıdaki mesajında var), anlaşılıyorki acemiler bölümünü okumamışsın. Soru sormak değil, çözümleri uygulamak için acemi bölümünü okumanda fayda var.

patalojik

@vytitlev ;

Konsol yerine Yazılım Merkezinden denersen senini için daha kolay olacaktır.

Senden istediğim;
1. Sistemini güncellemek
2. "Yerler>Başlangıç Klasörü" yolunu kullanarak "Dosya Tarayıcısı"'nı çalıştır.
3. "Dosya Tarayıcısı" uygulamasından Görünüm'ün altında "Gizli dosyaları görter(Ctrl+h)" seçili olmalı.
4. ".Mozilla" klasörünü çöp kutusuna yolla (Firefox başlattığında yeniden ".Mozilla" klasörü yaratır.)

Eğer sonun çözülmezse eğer;
1. Uygulamalar>Ubuntu Yazılım Merkezi (Ubuntu Software Center) uygulamasını çalıştır. Arama kutusuna Firefox yaz ve "Fireox uygulamasını kaldır."
2. "Yerler>Başlangıç Klasörü" yolunu kullanarak "Dosya Tarayıcısı"'nı çalıştır.
3. "Dosya Tarayıcısı" uygulamasından Görünüm'ün altında "Gizli dosyaları görter(Ctrl+h)" seçili olmalı.
4. ".Mozilla" klasörünü çöp kutusuna yolla.
5. Ubuntu yazılım merkezinden tekrar "Firefox" uygulamasını kur.

Bunlarda sorununu gidermezse tekrar yardım alabilirsin veya sistemini tekrar kurabilirsin. :)

Not firefox 3.5.5 eski bir versiyon olmuştur. (3.5.6, 3.5.7 ve son olarak 3.6 versiyonu çıkmıştır.)

vytitlev

@patalojik emeğin için çok teşekkür ederim ama sistemim ingilizce olduğu için verdiğin bilgilerden bir şey anlayamadım.Şimdi benim istediğim esasen şu:

Benim elimde şöyle bir dosya var,
firefox-3.5.5.tar.bz2
Ben bunu masaüstüne çıkardım ve
Bu linktekini denedim ancak olmuyor,hata veriyor.Bununla birlikte,

/usr/lib/firefox-3.0.8

buraki dosyaları daha önceden indirdiğim dosyalar ile değiştirsem acaba versiyonu yenilenir mi?Daha önceden indirdiğim firefox-3.5.5 dosyası ile baya benziyor içerik olarak,ama denemeye korktum.Zaten büyük ihtimal değiştirmeme de izin vermez,çünkü sistem dosyalarını koruyor değişime,silmeye karşı  bildiğim kadarıyla

Şimdi eğer yeni bir tanesini kurabilsem,default olarak sistemle geleni kaldırmam şart değil,yeterki yenisini kurayım,o bir kenarda durabilir.

patalojik

Alıntı yapılan: vytitlev - 26 Ocak 2010 - 21:38:47
@patalojik emeğin için çok teşekkür ederim ama sistemim ingilizce olduğu için verdiğin bilgilerden bir şey anlayamadım.Şimdi benim istediğim esasen şu:

Benim elimde şöyle bir dosya var,
firefox-3.5.5.tar.bz2
Ben bunu masaüstüne çıkardım ve
Bu linktekini denedim ancak olmuyor,hata veriyor.Bununla birlikte,

/usr/lib/firefox-3.0.8

buraki dosyaları daha önceden indirdiğim dosyalar ile değiştirsem acaba versiyonu yenilenir mi?Daha önceden indirdiğim firefox-3.5.5 dosyası ile baya benziyor içerik olarak,ama denemeye korktum.Zaten büyük ihtimal değiştirmeme de izin vermez,çünkü sistem dosyalarını koruyor değişime,silmeye karşı  bildiğim kadarıyla

Şimdi eğer yeni bir tanesini kurabilsem,default olarak sistemle geleni kaldırmam şart değil,yeterki yenisini kurayım,o bir kenarda durabilir.

1. Firefox 3.5.5 kurma girişimin olmuş ama hata verdiği için kurulum başarılı olmamış.
2. Ben konsoldan kurulumun için yardım etmedim çünkü arkadaşlar sağolsunlar sana yarımcı olmuş. Ben ise konsol yerine son kullanıcı için uygulama arayüzlerini sana önerdim neden dersen anladığım kadarıyla yeni kullanıcısın. Konsol "Advance(Gelişmiş)" kullanıcılar için bir uygulamadır. ki senin sorunun uygulama eklemek veya kaldırmaktır. Bu amaç için "Ubuntu Software Center" adında uygulama arayüzü geliştirilmiştir. Benim düşüncem bu uygulama ile sorununu rahatlıkla çözebilecekken, en zor olanı istemektesin. Ubuntu kullanmak zor birşey değil. Son kullanıcılar için yeterince arayüz geliştirlmiş ve geliştirilmeye çalışılıyor.
Eğer uçbirim komutlarını öğrenmek istiyorsan sitede yeterli bilgiyi bulabilirsin.
3. Sistemin Dil paketi yükleyerek Türkçeleştirebilirsin(Bir varsayımdır)