Derleme Sorunu

Başlatan vytitlev, 26 Ocak 2010 - 16:03:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

vytitlev

Merhaba arkadaşlar,ubuntu hakkında fazla bilgim yok,ben c dili ile yazılan kodları derleyemiyorum,gcc ile derleniyor bildiğim kadarıyla.gcc sanırım ubuntunun içinde gömülü.build-essential paketi lazım ancak ben daha kuramadım kullandığım sürüme,sanırım derleyememe sebebi bu.yardımcı olursanız sevinirim.kullandığım sürüm 9.04 ( alternate cd olan sürüm)

coni

Konsoldan bu komut ile kurabilirsiniz  build-essential paketini c derlemek için ise forumda gerekli konuların mevcut olması lazım bir arama yapın isterseniz

sudo aptitude install build-essential

vytitlev

verdiğiniz komutu girdim,şifremi istedi girince şu çıktıyı verdi:

Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
Reading extended state information     
Initializing package states... Done
No candidate version found for build-essential
No candidate version found for build-essential
No packages will be installed, upgraded, or removed.
0 packages upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded.
Need to get 0B of archives. After unpacking 0B will be used.
Writing extended state information... Done
Reading package lists... Done             
Building dependency tree       
Reading state information... Done
Reading extended state information     
Initializing package states... Done

kuruldu mu sizce?

vytitlev

ben c kaynak dosyalarını derlemek için çok uğraştım ama bir türlü derleyemedim bazı kodlarla denedim ama olmadı yapamadım,sanırım ubuntuda program kurmak içinde kaynak dosyalar bu mantıkla önce derleniyor,o yönden de sıkıntılıyım daha winrar ı bile kuramadım

coni

Siz acemiler için olan kısmı incelediniz mi? Oraya bir göz atarsanız size çok yararı dokunur orada gerekli anlatımların hepsi var. Ayrıca wiki de Nasıl belgeleri var oraya da bir göz atın gerekli anlatımlar orada kurmanız gereken programları orada arkadaşlar anlatmışlar.

vytitlev

Bi bakayım o zaman  :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : Sal 26 Oca 2010 17:05:47 GMT-2

sorunumla ilgili bir bilgiyi göremedim,aramama rağmen.Ben web üzerinden de  gcc ile ilgili c kodlarının derlenmesiyle ilgili adımları gösteren bazı bilgileri uygulamama rağmen gene de c kodumu derleyememiştim.sistemimde gcc var mı yok mu onu bile bilmiyorum.
ayrıca:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,179.0.html
belirtilenleri uyguladım ancak
make aşamasında
No targets specified and no makefile found.  Stop.

böyle bir uyarı verdi

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : Sal 26 Oca 2010 18:24:55 GMT-2

cevap yok mu?

vytitlev

Evet bu sefer oldu  :) ,başarıyla derledim,teşekkürler

verdiğiniz kodun çıktısı şu şekilde:

Using built-in specs.
Target: i486-linux-gnu
Configured with: ../src/configure -v --with-pkgversion='Ubuntu 4.3.3-5ubuntu4' --with-bugurl=file:///usr/share/doc/gcc-4.3/README.Bugs --enable-languages=c,c++,fortran,objc,obj-c++ --prefix=/usr --enable-shared --with-system-zlib --libexecdir=/usr/lib --without-included-gettext --enable-threads=posix --enable-nls --with-gxx-include-dir=/usr/include/c++/4.3 --program-suffix=-4.3 --enable-clocale=gnu --enable-libstdcxx-debug --enable-objc-gc --enable-mpfr --enable-targets=all --with-tune=generic --enable-checking=release --build=i486-linux-gnu --host=i486-linux-gnu --target=i486-linux-gnu
Thread model: posix
gcc version 4.3.3 (Ubuntu 4.3.3-5ubuntu4)

coni

Gcc kurulu sisteminizde en altta versiyonu yazıyor.