Dizin Kurtarma

Başlatan maydin95, 25 Ocak 2010 - 11:23:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

maydin95

Arkdaşlar masaüsütnde 8 tane dizinim vardı e bunlar çok yer kaplıyor diye panelde bir çekmece açtım ve oraya yolladım dizinleri. Ardından sildim ve galiba çöpü de boşattım. Bu dizinlerinasıl kurtarabilirim. Bir önerisi olan var mı? sadece photorec işlemiyle mi.
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

kozanibo

??? ne yaptığınızı anlamadım ama sonuçta dosyalarınız yok galiba. testdisk ile geri getirmeniz mümkün.

maydin95

Masaüstündeki dosyaları panelde açtığım çekmeceye attım fazla yer kaplıyor diye sonra masaüstündekileride bir güzel sildim çöğüde boşattım. Şİmdi çekmeceden açılmıyor. şu hatayı veriyor "file:///home/*********vs. konumu açılamıyor" diyor.
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

kozanibo

hmmm. şimdi anladım :D panele eklediğin çekmeceler içine attığın dosyalara sadece kısayol vazifesi yaparlar. senin oranın için bir saniyede giden ve kopyalanıyor ibaresi çıkmadığı halde masaüstünden orjinal dosyaları silmen bir hata. orjinal dosyaları silip çöpü boşaltmışsın. veri kurtarma yazılımları dışında alternatifin yok. dosyaları içeriği neydi? resim müzik? dosya

maydin95

önemli olan yazılar idi. birkaç resim vardı ama onlar önemli değil önemli olan yazılar

kozanibo

yazılar çok rahat geri gelir tahmin ediyorum. testdisk programını kurunuz :) takıldığınız yeri sorunuz acele etmeyin. bu arada bilgisayara hiçbirşey kaydetmeyin.

maydin95

testdisk i uçbirimden kurdum şimdi ne yapacağım

kozanibo

bizim derginin bu ayki sayısında anlatılıyor nasıl yapacağın :)

biraz ingilizceniz varsa kolaylıkla halledersiniz :)

raspacı

Testdisk bozulmuş disk sistemini kurtarır. Ama burada kaybolan dosyalar söz konusu. Açıkçası sizin dediğiniz gibi ben de photorec önereceğim ama onun da dosya ismini değiştirmesi sonucu çok yorulabilirsiniz. Alternatif olarak denemedim ama:
http://www.forumvadisi.com/linux-isletim-sistemi/68902-linux-silinmis-dosyalari-kurtarma.html  Buradaki işlemler daha uygun gibi size. Ya da başka bir program: (yine denemedim)
http://www.chip.com.tr/konu/Dosyalarinizi-kurtarin-Linux-altinda-dosya-kurtarma_7725_8.html 
Bu üç alternatif işinizi görecektir. Photorec için anlatım forumda var sanırım aratırsınız. Diğerleri için yaşayacağınız sorunları yazın. Ben olmasam da bir bilen yardım edecektir.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

kozanibo

silinmiş dosyaları da kurtarıyor :)

raspacı

İbokozan Testdisk silinmiş dosyaları kurtarır ama şöyle; Disk sistemi bozulmuşsa ulaşılamayan diske ve dolayısıyla dosyalara ulaşmayı sağlar. Onun haricinde doğrudan silinmiş dosyaları geri getirmek için bir fonksiyona sahip olmadığını düşünüyorum bilgim dahilinde. Ama Testdisk ile gelen Photorec bu işi görüyor. Açıkçası normal bir diskte silinen dosyaları geri getirir mi hiç denemedim ve sanırım bunun için photorec var.

kozanibo

testdisk sanıldığından kapsamlı program. sürücünün içindeki dosyaları listele diyorsunuz silinmiş dosyaları da gösteriyor. klavyeden c tuşu ile dosyayı istediğiniz yere kaydedebiliyorsunuz.

raspacı

Evet silinmiş dosyaları da gösteriyormuş. Ben deneme yaparken dikkat etmedim buna. Sanırım dizin yapısına göre silinmiş dosyaları listeliyor. Yani mesela /home dizininde silinen dosya varsa listeliyor. Bende sadece iki dosya gösterdi oda az evvel deneme amaçlı sildiğim dosyalar. Photorec ise diskte bulunan hemen tüm silinmiş dosyaları listeliyor.
Sizin durumunuzda Testdisk işe yarayabilir. Tabi dizin yapısını bozmadıysanız. Yaramazsa dediğim diğer seçenekleri deneyebilirsiniz. Sudodaki yazı size yardımcı olacaktır. Ubuntu altında testdiki kurup:sudo apt-get install testdisk Dergideki işlemleri  yapın. Sisteminizin bulunduğu diski listelerse quick search işlemi  "P" tuşu ile dizin içine girin ve /home/kullanıcı_adınız/Masaüstü  yoluna enter diyerek ulaşın ve listelenen dizinler içinden istediğiniz dosyaları "c" tuşu ile kopyalayın, size nereye kopyalamak istediğinizi soracaktır.