Kubuntu Sonrası Grub Sorunu

Başlatan QLon, 24 Ocak 2010 - 22:35:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

QLon

Selamlar,

Wubi ile kurduğum ubuntu 9.04'ü silip, kubuntu 9.10'u wubi kullanmadan kurmak istedim.bunun için önce ubuntuyu ekle/kaldırdan sildim.bilgisayarı yeniden başlatınca grubun silinmediğini gördüm.mbr'yi sıfırlamaya üşenip, sorun çıkmaması umuduyla kuruluma geçtim.sorunsuz kurulumdan sonra eski grub menüsünün yerinde durduğunu gördüm.ubuntuyu seçince bilgisayar yeniden başlıyor, ancak ''Ubuntu 9.04, kernel 2.6.28-15-generic'' seçeneğini kullanarak kubuntuyu açabiliyorum.bu durumda ne yapmak gerekir, grubu yeniden yüklemekle sorunu çözmek mümkün müdür?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Ocak 2010 - 14:01:32

makalede geçen yöntemle windows kurtarma konsolunu başlangıca ekledim.konsolda fixmbr komutunu çalıştırmak, sonrasında da anlatıldığı şekilde grub2 yi yeniden yüklemek çözüm olur gibi duruyor.ama kubuntuyu bir şekilde açabildiğim içim belki bir ayar dosyasını düzenlemekle sorunu çözebilirim diye düşünmüştüm.eğer yukarıdaki yöntem işe yarayacaksa denemeyi düşünüyorum.yine de farklı bir yolu varsa bilmek isterim.

QLon

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,13415.0.html

mbryi sıfırladım, yukarıdaki bağlantıda anlatıldığı gibi grubu yüklemeye çalıştım; ama sonuç şu an için olumsuz.fixmbr kullanmakta sorun çıkmadı.grub yüklerken ise live cdde komutları doğru bir şekilde terminale girmeme rağmen hiçbir işlem olmadı, hata vermedi, grub kurulmadı.sonuç olarak önceden açabilidiğim kubuntuyu şu an kullanamıyorum.grubun kurulmaması sorununu nasıl çözebilirim, çözüm yolum doğru mu?ya da kısacası bu problem(ler)i nasıl çözebilirim? 

QLon

yukarıdaki sorunu çözdüm.tamamen tecrübesizliğimden kaynaklıydı.ama tavsiye almadan yaptığım için başıma iş aldım.grub2yi yeniden yükleyebildim ama ilk mesajımda bahsettiğim durum değişmedi.forumda grub2 deb gruba dönüş konusunu görünce çare olur umuduyla yönergeyi uyguladım.windows açılış kaydı yine silindi.sonrasında olaylar şu şekilde gelişti.fixmbr-live cd ile grub2yi kuramamak-grub2yi kurmak-fixmbr(evet windows açılış kaydı yine silindi) ve grub2yi tekrar kurmamak.eskiden açlıştaki grunb menüsünde ubuntu kernel generic vs. yazanı seçip sonraki ekranda tekrar windows ile ubuntu arasında seçim yapardım.şimdi ilk ekranda ubuntu kernel generic seçerek kubuntuyu açıyorum.sormak istediğim bu normali mi zira kurulum sırasında seçtiğim halde Türkçe kalvye çalışmıyor(wubi le yaptığım kurulum duruyorkenaynı seçeneğe gittiğimde Türkçe sistem İngilizce açılıyor tr klavye çalışmıyordu)?cevap benim için çok önemli çünkü şu an dahi windowsta dvd yazamıyorum.