hdd kurulum

Başlatan cemale, 22 Ocak 2010 - 19:50:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cemale

merhaba benim ubuntu şu nedenden dolayı ( http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,15546.0.html )  çöktü.herneyse ben de tekrar format atayım dedim.ama bir türlü format atamıyorum
1-ubuntu kurulum cd sini takıp bot tan cdrom öne alıyorum ve f 10 kaydetip reset atıyorum,daha sonra ekrana konsol geliyor ilk seçenekle giriyorum açılış ekranı,şifre girip masa üstü(aslında hiç bir şey yok geliyor..hiçbir program ve bir yere ulaşamıyorum..yanlızca ctrl.alt,delet yapıp tekrar başlatıyorum.bu sefer konsoldan recova modunu seçiyorum ve yine bir şey olmuyor...
2-hdd kapalı yapıp cdrom la tekrar başlatıyorum(kurulum cd içinde ) reboot and select proper boot device or ınsert boot media in selected boot device and diyor..
3-xp cd ile deniyorum kurulum ekranına geliyor ön dosyaları yüklüyor diyor ama bölümleme,hdd ye gelince ne c ne d yok.
R ile kurtarma deniyorum.şu komutu giriyorum ( fixmbr )yine bir şey olmuyor..bu arada bu komutu internetten aldım doğrumu dur bilmiyorum..
son olarak elimde usb slax bot var.bende onunla bakayım hdd çıkacak mı dedim.sistem açıldı media bölümünde eski c ve d bölümleri çıkıyor.dosyalara ulaşabiliyorum sorunsuz..
ben takrardan ubuntuyu kurmak istiyorum yardım edebilirmisiniz..
Gerçekçi Ol İmkansızı İste !

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: cemale - 22 Ocak 2010 - 19:50:32
ubuntu kurulum cd sini takıp bot tan ...,daha sonra ekrana konsol geliyor ilk seçenekle giriyorum açılış ekranı,şifre girip masa üstü
Burası sanki biraz karmaşık gibi.
Kurulum CD'sini başlatığınızda açılış şifresi(gdm) yada herhangi bir şifre sorgulanmaması gerekir.
CD'yi hatalar için denetle seçeneğini kullanarak kontrol edemisiniz.?
Tipik bir kurulum aşamasında son veyahutta sondan önceki adımda,
disklerinizi tanıtamıyormusunuz.?
sudo fdisk -l
Komutun çıktılarını aktarabilirmisinz.?
:)

cemale

hocam o kodu nereye yazacam anlamadım..
son olarak şu oldu:xp cd si takılı hdd açık,cdrom bottan öne alınmış ekrana şu geliyor..
Ununtu 9.10 zemrasoce-ekim tty1
zemrasoce-ekim login:

bu arada bir arkadaşta hdd sini söküp benimkini takıyorum  bende bu sorun var
onun hdd de xp de ubuntu da kuruluma geçiyor.hiç bir sorun yok cd lerde
belki gözden kaçmış olabilir usb den çalışan slax da kullanılabiliyor ve hdd yi görüyor,içindeki c ve d bölümlerinide ulaşıyor.
ben onun hdd yi takıp yazıyorum..

Sherlock Holmes

Şöyle'ki
Elinizdeki kurulum(Live) CD'sini takıp ulaşacağınız Ubuntu Masaüstünde iken,
Uygulamalar-Donatlar-Uçbirim yolunu izleyerek verdiğim komutu girip buraya aktarınız.
Çalıştığını belirtmişsiniz fakat CD'yi hata denetiminden geçirmişmiydiniz.?
[IMG]http://i47.tinypic.com/nn4juo.jpg[/img]

cemale

evet cd kontrolü hem iso dosyası indirdiğimde hemde daha önce kurduğum sistemden önce yaptım..aynı cd ile iki yere daha ubuntu kurdum
bu arada cd açılmıyor.şöyleki hdd açık cd içinde konsol geliyor..kurulum yok
hdd kapalı cd içinde eboot and select proper boot device or ınsert boot media in selected boot device and press diyor kurulum yok
yani cd ile de açamıyorum uç birimi

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: cemale - 22 Ocak 2010 - 21:45:42
hdd açık cd içinde konsol geliyor..kurulum yok
Konsolun akışı nerede kesildiğini not edebilirmisiniz.?

Aynı Cd ile başka PC'lere kurulum yapmış olmanız ve sizinkinde sorun vermesi,
kendimce birçok soru çağrıştırıyor.    :-)
Makinenizde başka bir Iş.sistemi yüklü ise,
onda donanımsal(CD sürücüsü olabilir) hataları gözlemlemişmiydiniz.?

cemale

benim hdd de sadece ubuntu 9.10 karmic koala vardı.
cd sürücü sorunu hiç olmadı.
konsol ilk seçenek zaten çökmüş sisteme gidiyor.oda şifre girdikten sonra boş masa üstü geliyor,dediğim gibi ordan ne bir program nede bir dosyaya ulaşabiliyorum..sadece ctrl-alt-delete çalışıyor oda pc yi kapatıyor.
ikinci seçenek,recovery seçince de şöyle şeyler çıkıyor;ubuntu is running in low-graphics mode
The following error was encountered.you may need to update your configuration to solve this.
(EE)no devices detected.
sırasıyla bu gibi şeyler çıkıyor..
slax formatlamazmı görünürde hdd yi görüyor..

cemale

sorunun temelinde ne vardı anlamadım,sanırım verdiğim çıktılarda bu sorunun daha önce yaşanmadığını. (ğnome dışında..)bu konuda bilgi sahibi arkadaşlar ya yoğundu yada göremediler..ama o noktadan çözebilseydik ileride aynı sorunu yaşayan arkadaşlara yardımı olurdu..
neyse ben sorunumu nasıl çözdümde format attım;usb den format la çözdüm.windows da çalışan ultraıso program ile usb den ubuntu kurulumu hazırladım ve usb den format attım.sorunsuz bir şekilde ubuntu yu kurdum.. ;)
ğnome ilgin ve çabaların için teşekkürler  ;)

Sherlock Holmes

Sorunun çözülmesindeki yöntem gösteriyordu'ki,
donanımsal bir hata dolayısıyla Live Cd'den kurulum gerçekleşmiyordu.
Tabi önceden bu Cd ile nasıl kurdunuz bilmecesi oluşuyor bu seferde.
Fakat Ubuntuya kavuşmanız sevindirici.   ;-)
Ben teşekkür ederim @cemale.........