AVG antivirus sorunu, sistem sürekli meşgul

Başlatan Cerdeniz, 22 Ocak 2010 - 15:07:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Cerdeniz

iyi günler, ubuntu 9.10 versiyonu windows xp içine yükledim. Gayet de güzel kuruldu ve çalıştım. Dün AVG sitesinden linux için deb. uzantılı antivirus sürümünü indirdim. Windows' dakine benzer setup programı gibi kuruldu. Restart sonrası sistem masaüstüne kadar zar zor açılıyor sistem hard diski sürekli yanıp sönüyor. Sanki disk taraması gibi birşey ve masaüstü açılmıyor. Bu normal midir.? sorun ne olabilir veya AVG yi silerek sistemi nasıl düzeltebilirim.? Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Jeaquares

Merhabalar.

Cevap yazan olmamış ama ben birkaç şey söyleyebilirim gibi. Öncelikle "ubuntu 9.10 versiyonu windows xp içine yükledim." kısmını anlayamadım. Bir sanal makine programıyla mı yaptın bu işi?

AVG'nin son sürümünü mü yükledin? Eğer son sürümünü yüklemediysen silmek yerine sürüm güncellemesi yapmayı dene. Yani demek istediğim AVG'yi silmek çözüm olmayabilir. Arayüzüne ulaşıp tarama saatini değiştirebilirsin. Bilgisayarın ilk açılışında tarama yapması üzerine ayarlanmış olabilir. Silmek içinse sanırım Uygulamalar menüsü altında AVG'nin yüklü olduğu kategoriden kaldırma seçeneğini seçebilir -"Uninstall AVG" gibi bir seçenek olmalı- veya yine Uygulamalar altından Ekle/Kaldır seçeneği ile programı kaldırabilirsin. Ama dediğin gibi, sabit disk ışığının sürekli yanması ve sisteminin sürekli işlem yapması bana da daha çok AVG'nin disk taraması yapması gibi geliyor. Çünkü Windows üzerinde AVG kullanıyorum ve tarama yaparken sistem cidden felç oluyor. O sebeple tarama ayarlarını bilgisayarda işlem yapmadığım bir saate aldım, sorunsuz kullanabiliyorum. Muhtemelen sorunun budur.

Ayrıca söylemeden de edemeyeceğim. Bir Linux dağıtımı üzerinde antivirüs kurmaktaki amacın neydi? :) Linux dağıtımları insanlara antivirüs programlarının varlığını unutturur derler de. :)

When I look into your eyes, there's nothing there to see...
Nothing but my own mistakes, staring back at me...

**//Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope Hayranı & Kullanıcısı//**

Cerdeniz

Jeaquares selamlar, siz de benim gibi ubuntuda yenisiniz. Ben 40'ı geçen yaşımla hala birşeyler öğrenmeye çalışıyorum. ubuntuda yeniyim ancak unix ve xenix işletim sistemleri ile yıllarca çalıştım, bunlar üzerinde RM Cobol ile program da yazdım bu sebeple linux komutları benim için çok yabancı değil.
9.10 paketi size 3 seçenek sunar ister CD den kurulum yapmadan, ubuntu hafızaya yüklenir ve çalışır. isterseniz ext3 veya ext4 dosya sistemine direkt kurulum veya herhangi bir windows programı gibi ubuntu'yu XP ye kurarsınız. Sistem açılışta hangi iştetim sistemi ile başlamak istediğinizi sorar. Sanırım bu kısım ubuntuda yeni olup da tecrübe edinmek isteyenler için faydalı olur. Linux kullanmak size asla virus bulaşmayacağının garantisini vermez. Amacım ubuntuyu denemek ve fikir edinmekti. Zira 1990 lı yıllarda dos ve unix çok yaygındı. Dos üzerinde çalışan programların dataları elektrik gittiğinde sizi onarımla uğraştırırken unix ve xenix te çalışan program datalarına hiçbir şey olmazdı. Bugünlere gelindiğinde ise her ikiside çok yol aldı tabi. Ancak anlaşılan o ki ubuntu oldukça popüler ve test edilip onaylanan programları haricinde sorun yaşıyor
AVG haricinde avastın *.deb uzantılı kurulumunun da neticesi fiyasko oldu. Bu durumda istediğin programı da internetten yükleyemezsin, yüklesen de sorun çıkarıyor demek ki. Birkaç program daha deneyeceğim ve fikir edineceğim.  Ancak kabaca ben görmek istediğimi gördüm, İşte linux'un hak ettiği yerde olmamasının da sebebi bu. En basit şekli ile Windows da çalışan popüler bir Muhasebe programını Linux'a uyarlamak için en az 3-4 farklı linux sürümü için derlenmesi gerekiyor. Linux'un çekirdeği aynı olsa da birçok şekli var bu da Windows'un ekmeğine tereyağı sürüp üstüne de bal döküyor.
Ancak hala öğreneceğim çok şey var. Bildiğimiz tek şey ise hiç* bir şey bilmediğimizdir.

Jeaquares

Alıntı yapılan: Cerdeniz - 24 Ocak 2010 - 01:51:39
Jeaquares selamlar, siz de benim gibi ubuntuda yenisiniz. Ben 40'ı geçen yaşımla hala birşeyler öğrenmeye çalışıyorum. ubuntuda yeniyim ancak unix ve xenix işletim sistemleri ile yıllarca çalıştım, bunlar üzerinde RM Cobol ile program da yazdım bu sebeple linux komutları benim için çok yabancı değil.
9.10 paketi size 3 seçenek sunar ister CD den kurulum yapmadan, ubuntu hafızaya yüklenir ve çalışır. isterseniz ext3 veya ext4 dosya sistemine direkt kurulum veya herhangi bir windows programı gibi ubuntu'yu XP ye kurarsınız. Sistem açılışta hangi iştetim sistemi ile başlamak istediğinizi sorar. Sanırım bu kısım ubuntuda yeni olup da tecrübe edinmek isteyenler için faydalı olur. Linux kullanmak size asla virus bulaşmayacağının garantisini vermez. Amacım ubuntuyu denemek ve fikir edinmekti. Zira 1990 lı yıllarda dos ve unix çok yaygındı. Dos üzerinde çalışan programların dataları elektrik gittiğinde sizi onarımla uğraştırırken unix ve xenix te çalışan program datalarına hiçbir şey olmazdı. Bugünlere gelindiğinde ise her ikiside çok yol aldı tabi. Ancak anlaşılan o ki ubuntu oldukça popüler ve test edilip onaylanan programları haricinde sorun yaşıyor
AVG haricinde avastın *.deb uzantılı kurulumunun da neticesi fiyasko oldu. Bu durumda istediğin programı da internetten yükleyemezsin, yüklesen de sorun çıkarıyor demek ki. Birkaç program daha deneyeceğim ve fikir edineceğim.  Ancak kabaca ben görmek istediğimi gördüm, İşte linux'un hak ettiği yerde olmamasının da sebebi bu. En basit şekli ile Windows da çalışan popüler bir Muhasebe programını Linux'a uyarlamak için en az 3-4 farklı linux sürümü için derlenmesi gerekiyor. Linux'un çekirdeği aynı olsa da birçok şekli var bu da Windows'un ekmeğine tereyağı sürüp üstüne de bal döküyor.
Ancak hala öğreneceğim çok şey var. Bildiğimiz tek şey ise hiç* bir şey bilmediğimizdir.

Tekrar selamlar ve iyi geceler.

Ubuntu'da yeni değilim. Hatta bir de üstüne Ubuntu fanatiğiyim. :) Linux'ta program kurma ile ilgili sözlerinize karşılık birkaç şey söyleyeyim.

Ben küçüklüğümde gözlerimi Windows'la açmış olsam da kolaya alışmadım, yapımda yok. Ama Windows insanları tembelliğe alıştırır. Çift tıklama ile program yüklemek çok saçma ve basit. Windows'ta bile sürekli komut satırını kullanmaya çalıştım. Linux'la tanışmam o yüzden bir mucizeydi çünkü sistemine tamamen hakim oluyordun. Çift tıkla "Next-Next" diyerek kurduğun bir sisteme ne kadar sahip olabilirsin ki? Linux'un en büyük artısı programları kendin derleyebiliyor olman, Uçbirim'i kullanman, vs... Yani kullanıcılar sadece MSN'le, Facebook'la, MySpace'le kısıtlı kalmıyorlar. Komutları öğreniyorlar, araştırıyorlar. Keşke Windows da böyle olsaydı... :)

Bu sebeple o sözlerinize katılamıyorum. Linux'un en güzel özelliğidir bu durum. :)

Saygılar...

coni

Hoş geldin @Jeaquares gelir gelmez hemen katkı yapmaya başlamışsın

barış

Kendi bildigim kadariyla anlatayim:

Antiviruslerin en kotu ozelligi sistemi kasmalaridir. Ozellikle de bir cok kullanici, anti-virus yukledikten sonra sistem acilislarindaki yavaslamadan sikayet ederler. Yani anti-virusun sistemi kasmasi normal. XP icine Ubuntu kurmak derken Virtual Box tarzi bir programla kurmus gibi anladim ama yorumlari okuyunca calisan cd'den baslattiginizi anladim (sanirim oyle)

Kisacasi, anti-virusler bilgisayari zaten oldukca kasan programlar. Tabi anti-virusune gore degisir bu... Eset Smart hic kasmaz mesela. Bence linuxa antivirus kurmak gereksiz bir is... Zaten dogru duzgun virus yok. Windowsta 1milyon tane varsa Linuxta topu topu 10tane virus cikar :)

Bunlar benim kendi tecrubelerim kendi goruslerim, yanlissa ve dogrusunu bilen varsa duzeltsin...

Jeaquares

Alıntı yapılan: barisubuntu - 24 Ocak 2010 - 11:12:21
Kendi bildigim kadariyla anlatayim:

Antiviruslerin en kotu ozelligi sistemi kasmalaridir. Ozellikle de bir cok kullanici, anti-virus yukledikten sonra sistem acilislarindaki yavaslamadan sikayet ederler. Yani anti-virusun sistemi kasmasi normal. XP icine Ubuntu kurmak derken Virtual Box tarzi bir programla kurmus gibi anladim ama yorumlari okuyunca calisan cd'den baslattiginizi anladim (sanirim oyle)

Kisacasi, anti-virusler bilgisayari zaten oldukca kasan programlar. Tabi anti-virusune gore degisir bu... Eset Smart hic kasmaz mesela. Bence linuxa antivirus kurmak gereksiz bir is... Zaten dogru duzgun virus yok. Windowsta 1milyon tane varsa Linuxta topu topu 10tane virus cikar :)

Bunlar benim kendi tecrubelerim kendi goruslerim, yanlissa ve dogrusunu bilen varsa duzeltsin...

Alıntı YapThe number of malicious programs—including viruses, Trojans, and other threats—specifically written for Linux has been on the increase in recent years and more than doubled during 2005 from 422 to 863.[3]

Diyor ki: -Virüsler, trojanlar ve diğer tehditler de dahil olmak üzere- Linux için yazılmış zararlı programların sayısı geçmiş yıllarda artış gösterdi ve 2005 boyunca 422'den 863'e çıktı.

Kaynak: http://en.wikipedia.org/wiki/Linux_malware#cite_note-Patrizio-2

Linux'ta zararlı yazılım sayısı oldukça az. Olan zararlı yazılımlar da sistemi ele geçirecek kadar güçlü değil çünkü Linux sistemleri, yapıları gereğince açık konusunda daha güvenli. Windows'ta sistem dosyaları üzerinde izniniz olmadan değişiklik yapmak çok kolay ama Linux'ta durum böyle değil. Ve aklı olan bir insan da Linux için virüs yazacağına daha bilinçsiz kullanıcıları olan Windows'a yönelir. Bir Linux sistemi çöktüğünde kullanıcısı çoğu kez verilerini kaybetmez. Windows'ta ise geri getirmek imkansız olabilir bazı durumlarda. Bu aşamada yine Windows'un arkasını toplayan Linux oluyor çünkü bir Linux dağıtımının çalışan CD'si ile açılmayan sisteminize ulaşabiliyor, verilerinizi yedekleyebiliyorsunuz. Hatta Amvo virüsünü bile temizliyorsunuz. (Bizzat yaşadım bunu Knoppix ile.) Ayrıca Linux virüsleri, antivirüs yazılımlarını unutturduğu gibi format denilen olayı da unutturur. O yüzden Linux'ta bu iki şey yabancı maddedir bana göre: format, antivirüs yazılımları.

Ben deneme amaçlı bile olsa antivirüs programı kullanmadım hiç Ubuntu'mda. Sanırım sisteme yabancı madde sokmaya gerek yok. :)

Cerdeniz

Jeaquares iyi günler , katkı yapan barışubuntu'ya da teşekkürler. Yanlış anlaşılmasını istemediğim konu windows hayranlığım yok. ubuntu yu bu sebeple denemeye karar verdim. Bu sebeple de indirdiğim İSO dosyasını CD ye yükledim ve kurulum şekli olarak da bir windows programı gibi yükledim. Windows XP içinde ve NTFS dosya sistemi içinde bir bölüme yüklenmiş oluyor. Ancak dosya yasıpı ext4. Bu bile Linux'un teknik olarak ne kadar gelişmiş olduğunu göstermeye yeter. Windows'a göre sağlam yapısını tartışmaya gerek yok. Wine gibi gelişmiş bir windows emülatöre sahip olması da harika. Ancak MAC da unix tabanlı olduğu halde virus yok diye reklamları var ve arkasında büyük ve özel bir şirket olan Apple var. Aynı temele sahip Linux türevleri için virüs sayısı' daha fazla. Belki Novell'e ait Suse Linux daha sağlam olabilir. Ne kadar fazla program ve multimedia o kadar fazla güvenlik riski ve açık demek.
*.deb uzantılı kurulum programları ubuntuya eklemek çok basit bunun için sudo... ya gerek yok. İşte bir Linux kolaylığı. Madem ki virus programı var bir indirip kurayım dedim ama ne AVG nede Avast çalışmadı. Çalıştıran vardır mutlaka. ubuntuda ClamAV gibi bir program var test edilip onaylananlar arasında. Benim illa ki antivirus kurmak gibi bir iddiam da yok ayrıca. Ancak kurulmamasının sebebi ne ise belki ileride isteyeceğim bir başka programın da yüklenmesine engel olacağı düşüncesindeyim. Mesela bir Opera veya Safari browser beğendiniz, şart mı Mozilla Firefox kullanmak.? (mozillaya kötüdür demiyorum) diyelim ki bu gibi bir programı yükleyemediniz.? bu durumda windows'la nasıl rekabet edecek. Belki de bizim bilmediğimiz başka püf noktaları olabilir, veya farklı Linux sürümleri daha farklı olabilir.

Jeaquares

Alıntı yapılan: Cerdeniz - 24 Ocak 2010 - 15:14:09
Jeaquares iyi günler , katkı yapan barışubuntu'ya da teşekkürler. Yanlış anlaşılmasını istemediğim konu windows hayranlığım yok. ubuntu yu bu sebeple denemeye karar verdim. Bu sebeple de indirdiğim İSO dosyasını CD ye yükledim ve kurulum şekli olarak da bir windows programı gibi yükledim. Windows XP içinde ve NTFS dosya sistemi içinde bir bölüme yüklenmiş oluyor. Ancak dosya yasıpı ext4. Bu bile Linux'un teknik olarak ne kadar gelişmiş olduğunu göstermeye yeter. Windows'a göre sağlam yapısını tartışmaya gerek yok. Wine gibi gelişmiş bir windows emülatöre sahip olması da harika. Ancak MAC da unix tabanlı olduğu halde virus yok diye reklamları var ve arkasında büyük ve özel bir şirket olan Apple var. Aynı temele sahip Linux türevleri için virüs sayısı' daha fazla. Belki Novell'e ait Suse Linux daha sağlam olabilir. Ne kadar fazla program ve multimedia o kadar fazla güvenlik riski ve açık demek.
*.deb uzantılı kurulum programları ubuntuya eklemek çok basit bunun için sudo... ya gerek yok. İşte bir Linux kolaylığı. Madem ki virus programı var bir indirip kurayım dedim ama ne AVG nede Avast çalışmadı. Çalıştıran vardır mutlaka. ubuntuda ClamAV gibi bir program var test edilip onaylananlar arasında. Benim illa ki antivirus kurmak gibi bir iddiam da yok ayrıca. Ancak kurulmamasının sebebi ne ise belki ileride isteyeceğim bir başka programın da yüklenmesine engel olacağı düşüncesindeyim. Mesela bir Opera veya Safari browser beğendiniz, şart mı Mozilla Firefox kullanmak.? (mozillaya kötüdür demiyorum) diyelim ki bu gibi bir programı yükleyemediniz.? bu durumda windows'la nasıl rekabet edecek. Belki de bizim bilmediğimiz başka püf noktaları olabilir, veya farklı Linux sürümleri daha farklı olabilir.

Windows'ta da her şey çok kolaymış gibi konuşmak yanlış aslında. Tamam "next-next" mantığı ile program yüklemek çok çekici gelebilir ancak virüslerin de bu kadar çabuk kurulabildiğini (tabir-i caizse) unutmamak lazım. Yani belki de Linux'ta program kurmanın bu kadar zor (?) olmasının sebebi budur. Program kurarken bile sistem sana "Dur bakalım! Sen de kimsin? Amacın ne?" diyebiliyorsa o sistem gerçekten güvenlidir. Tabi bunlar benim fikrim, herkese göre değişir bu düşünceler. Bir antivirüs programına Linux'ta ihtiyaç olmamasının sebebi de budur. Linux'un mantığı zaten antivirüs programlarının mantığı gibidir. Bazen sen olduğunu kanıtlaman bile yetmez içeri girmek için. :) Çok görüyorum öyle, sudo komutuyla bile "Erişim engellendi" hatası alan kullanıcıları.

Zaten paket sistemi dağıtımdan dağıtıma fark ediyor. Windows'çuların en çok dikkat çektiği noktalardan biri: "Neden Pardus'a yüklenen bir programı Ubuntu'ya kuramıyoruz? Neden bunca çeşit şey var? Neden o paketin o dağıtım için derlenmesini beklemek zorundayız?" gibi. O zaman da şey diyesim geliyor: "Şikayet etme madem, kendin derle." :) Ama işte işler öyle yürümüyor. Windows'la gözünü açan kullanıcı "next-next"i de istiyor, Kaspersky'ı da, Nod32'yi de. Sonra laf anlatamıyorsun "bunlara gerek yok" diye. Ben bu Windows'çuları biraz mazoşistlere benzetiyorum. O mavi ekranı görmek ve bocalamak adamlara resmen zevk veriyor. :) Köşeden zoortt diye çıkan virüs alarmları, kasadan gelen çılgın sesler, programların deli gibi açılıp kapanması vs...

Neyse, kısacası söylediklerinin bazılarına katılsam da program yükleme konusunda Linux'un kötü olduğu düşüncene katılamıyorum. Türkçe bir forumda söylemek uygun düşmez ama zamanında konuştuğum bir Microsoft beta tester'ına ithafen gelsin: Linux (especially Ubuntu) rulez! :)

Cerdeniz

İyi akşamlar, Opera'yı Linux için iddialı gördum birçok versiyon için çözüm üretmişler program süper kolaylıkla tıpkı windows setup gibi kuruldu ve sorunsuz çalıştı. Sadece benden yetki şifresi istedi o kadar. ubuntuda ne kadar yeni olsak da avast programını biraz sallamış gibi geldi bana. Zira kurulumdan sonra verdiği hata aynen şu.: An error occured in avast! engine: Cannot allocate memory. Kurulumu kaldırıp tekrar denedim sonuç değişmedi.
ubuntuya yüklenecek programı, Büyük bir şirket ciddi bir şekilde hazırlandı mı sorun çıkarmıyor anlaşılan.  Sorunun ubuntudan değil de AVG ve avast'tan kaynaklandığını düşündüğüm için de konuyu buradan paylaştım. Sorun çıkaran ve çıkarmayan diğer program yükleme deneme listesini de buradan ileride paylaşacağım.

Jeaquares

Alıntı yapılan: Cerdeniz - 24 Ocak 2010 - 23:07:37
İyi akşamlar, Opera'yı Linux için iddialı gördum birçok versiyon için çözüm üretmişler program süper kolaylıkla tıpkı windows setup gibi kuruldu ve sorunsuz çalıştı. Sadece benden yetki şifresi istedi o kadar. ubuntuda ne kadar yeni olsak da avast programını biraz sallamış gibi geldi bana. Zira kurulumdan sonra verdiği hata aynen şu.: An error occured in avast! engine: Cannot allocate memory. Kurulumu kaldırıp tekrar denedim sonuç değişmedi.
ubuntuya yüklenecek programı, Büyük bir şirket ciddi bir şekilde hazırlandı mı sorun çıkarmıyor anlaşılan.  Sorunun ubuntudan değil de AVG ve avast'tan kaynaklandığını düşündüğüm için de konuyu buradan paylaştım. Sorun çıkaran ve çıkarmayan diğer program yükleme deneme listesini de buradan ileride paylaşacağım.

Bkz: Donanım üreticileri - Linux :)

Listeyi ben de alayım buradan. Deneme yaparım, yarın da ilk işim 9.04'te Avast ve AVG'yi denemek olacak. :)

Alquimista

@Cerdeniz, deneyimli bir Linux kullanıcısı sayılmam ama yaptığınız yüklemenin wubi ile yapılan yükleme olduğunu anladım söylediklerinizden, yanlış anlamadım umarım. Wubi'yi ilk Ubuntu denememde kullanmıştım ben de. Windows'a program yükler gibi Ubuntu yüklemiştim. Ama ardından bir iki gün içerisinde sabit diskimde bir bölüm ayırıp Ubuntu'yu normal bir kurulum ile yüklediğimde aradaki performans farkı gözle görülür oldu benim için. Daha rahat çalışan bir Ubuntu gördüm ben. Bunu şunun için söyledim, bir süredir Ubuntu Türkiye'de elimden geldiğince sık bulunuyorum ve gördüğüm kadarı ile Wubi ile yapılan yüklemeler zaman zaman anlamsız hatalar ve sorunlar yaşatabiliyor. Wubi ile Windows'a program yükler gibi yüklenilen Ubuntu çok değil ama yeni bir sayılabilecek bir proje, bu yükleme sorunlarınız bundan kaynaklanıyor olabilir. Eğer genel intibanız olumlu olursa Ubuntu ile ilgili sabit diskinizde bir bölüm açıp bu şekilde yükleme yapmayı yeniden denemeniz nacizane önerim olabilir.

Ayrıca sorunun Ubuntu'dan değil AVG ve Avast'tan da kaynaklanıyor olabileceğine bende katılıyorum. Sorun çıkartan programları paylaşırsanız bu konuda deneyimi olan kişiler yorumda bulunur mutlaka.

@Jeaquares'ın dediği gibi Ubuntu altında antivirüs denemek biraz uzak geliyor genel olarak sanırım herkese bu yüzden pek fazla yorum gelmemiş bu konu hakkında. =)
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.