[Nasıl] Linux'da Photoshop nasıl kurulur?

Başlatan demir, 02 Haziran 2008 - 21:07:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

demir

Gelişmiş resim işleme programına ihtiyaç duyan arkadaşlara öncelikle GIMP'i öneririm. Ancak Linux'a geçmeyi düşünüp Windows'taki bazı programlara bağlı kalan arkadaşlar için Photoshop CS2'nin kurulumu için neler yapması gerektiklerini yazacağım.

Forumda bununla ilgili bir başlık var ancak öneri olarak yabancı dildeki sitelere gittiği için elimizde Türkçe bir belge olması açısından da yazılması gerektiğini düşündüm...

Öncelikle Windows programlarının Linux üzerinde çalışmasını sağlayan Wine'ı kurmanız gerekiyor.

sudo aptitude install wine

Yukarıdaki kodu Konsol'a girerek Wine ( Sitesine de link verdim ) kurmanız mümkün...

Photoshop CS'i kurmak için "Setup.exe" dosyasına sağ tuşla tıklayıp Wine ile çalıştırma seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır. Buraya kadar Photoshop CS2 ile işlemler aynı. "Setup.exe" programı Windows'taki gibi program kuracaktır. Ancak Photoshop CS2 açıldığı zaman aşağıdaki hatayı verecek ve kapanacaktır.

Alıntı YapAn error has been detected with required application library and the product cannot continue. Please reinstall the application.

Öncelikle Windows'ta kullanılan Times New Roman karakterini yükleyelim. Buradan times32.exe'yi indirin. Onu da Wine ile çalıştırarak gerekli fontu yükleyin.

Küçük bir not: Ben tüm işlemlerimi Wine'ın oluşturduğu "C:\" sürücüsünde yaptım...
[IMG]http://img168.imageshack.us/img168/9520/winenq0.th.jpg[/img]

Aşağıdaki kodu Konsol'a yazın..

sudo sysctl -w vm.mmap_min_addr=0

İşlem çok kısadır. Bu işlemin ardından bilgisayarınızı kapatıp/açın(reboot).

Bilgisayarınız açıldıktan sonra

sudo gedit /etc/sysctl.conf

Kodu vererek sysctl.conf dosyasını açın. Dosyanın içinde aşağıdaki satırı bulun.

vm.mmap_min_addr = 65536

Yukarıdaki satırı aşağıdaki gibi yapın.

vm.mmap_min_addr = 0

Ardından bilgisayarınızı tekrar bir kapatın ve açın.

Photoshop CS2'niz çalışıyor olacaktır.
LIVE FREE OR DIE

Aklı olan Linux, Parası olan MAC, ikisi de olmayan Windows :)

s1bernet1k

Benzer şekilde wine nin desteklediği programları da bu yöntemle kurabiliyormuyuz.
Bir parça dejavu yaşadım. Hepsi bu

demir

Wine ile kurulan programlarla ilgili geniş bilgiyi Wine'in yukarıda verdiğim sitesinden kontrol edebilirsiniz.

Ne tür programlar..?
LIVE FREE OR DIE

demir

LIVE FREE OR DIE

vampire

açıklamaların için teşekkürler ufak bir ek yapayım bu konuda bende

times32.exe yi direk çift tıklayınca problem çıkarabiliyor bu tarz bir sorun yaşayan arkadaşlar konsola girip times32.exe'nin bulunduğu dizine gidip
wine times32.exe komutunu verirlerse times32.exe çalışacaktır . Kolay gelsin !
Ya Herşeyim Ya Hiçim !!!

DeFacto

Bu işlem de sağ tuş ile Wine ile çalıştır demek ile aynı şey değil mi ? Fakat buradaki konsolun kullanımının avantajı hata döngülerini ayrıntılı biçimde alabilmemizdir.

aynshtein

Photoshop CS2 kolaylıkla kuruluyor ancak pencereler hep alta doğru açılıyor. Yani araç çubuklarını da birer katman olarak düşünürseniz, yeni açtığınız dosyanın penceresi araç çubuklarının ve diğer öğelerin altında kalıyor. O sorunu çözemedim bir türlü. Ben de GIMP kullanmaya başladım :)
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

ufuk_k

Açıkçası çok fazla kapalı kaynak kodlu yazılıma ihtiyaç duymam, öyle profesyonel çalışmıyorum. Fakat Adobe Lightroom adlı uygulamayı pek beğendim, arkadaşımda gördüğümde. Umarım yeni Digikam da öyle hoş bir arayüze kullanım kolaylığına sahip olur. Görüntülerinden anladığıma göre öyle de olacak.

vampire

Alıntı yapılan: DeSPeRaDo - 04 Temmuz 2008 - 14:54:48
Bu işlem de sağ tuş ile Wine ile çalıştır demek ile aynı şey değil mi ? Fakat buradaki konsolun kullanımının avantajı hata döngülerini ayrıntılı biçimde alabilmemizdir.

valla hocam bende hata verince bende konsoldan yaptım sorunsuz çalıştı :=) netice itibari ile her ikiside aynı kapıyı açıyor !
Ya Herşeyim Ya Hiçim !!!

xxx3

Alıntı yapılan: ufuk_k - 04 Temmuz 2008 - 16:38:59
Açıkçası çok fazla kapalı kaynak kodlu yazılıma ihtiyaç duymam, öyle profesyonel çalışmıyorum. Fakat Adobe Lightroom adlı uygulamayı pek beğendim, arkadaşımda gördüğümde. Umarım yeni Digikam da öyle hoş bir arayüze kullanım kolaylığına sahip olur. Görüntülerinden anladığıma göre öyle de olacak.

Evet lightroom gerçekten güzel bir program en azından photoshop'a gerek kalmıyor. Sıradan bir kullanıcı iseniz lihtroom yeter yalnız grafik arayüzü biraz karışık geldi bana.  :D

Ulath

xxx3

Teşekkürler elinize sağlık yalnız ben bir yeri anlamadım bu bir resim koymuşsunuz onun altında ki kodları anlamadım ne için bu kodları giriyoruz kurulumun devamı mı acaba bu resimden sonraki bölüm ???

heartsmagic

Alıntı yapılan: xxx3 - 17 Ağustos 2008 - 00:56:51
Teşekkürler elinize sağlık yalnız ben bir yeri anlamadım bu bir resim koymuşsunuz onun altında ki kodları anlamadım ne için bu kodları giriyoruz kurulumun devamı mı acaba bu resimden sonraki bölüm ???

Anlaşılan o ki çalışması için gereken yapılandırmalar onlar.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

xxx3

Teşekkürler heartsmagic sende olmasan ne yaparız bilmiyorum  :D hızır gibi yer yere yetişiyorusun desek yalnış olmaz

heartsmagic

Yok canım, koskoca yazı hazırlamış arkadaşlar, ben iki üç yorum yapıyorum o kadar :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

herace

CS3' te oluyor mu arkadaşlar?
Bir de Dreamweaver CS3 oluyor mu?

WarGasm

Alıntı yapılan: herace - 21 Ağustos 2008 - 16:14:14
CS3 de oluyor mu arkadaşlar?
Bir de Dreamweaver CS3 oluyor mu?

Dreamweaver ile alakam yokta ps cs3 onemli 2 den sonra ilac gibi gelen bir versiyon.. Oluyorsa windowsa yegane gecme sebebimi engelleyecek yazilim ;)

ufuk_k

http://appdb.winehq.org/

sitesinden windoz programlarının çalışıp çalışmadığını, nasıl değerlendirildiğini ve sorunları-çözümleri bulabilirsiniz.

WarGasm

Yaptigim kucuk arastirmadan sonra calismadigini gordum. OpenSuse v11 de calisiyor sadece digerlerinde malesef. PcLinuxOS 2007 de install olabiliyor orda da calismiyor. Opensusede de anladigim kadari ile sadece portable versiyonu calisiyor sanirim.

herace

Alıntı yapılan: WarGasm - 21 Ağustos 2008 - 16:44:52
Yaptigim kucuk arastirmadan sonra calismadigini gordum. OpenSuse v11 de calisiyor sadece digerlerinde * maalesef. PcLinuxOS 2007 de install olabiliyor orda da calismiyor. Opensusede de anladigim kadari ile sadece portable versiyonu calisiyor sanirim.

CS3 taşınabilir (portable) sürümünü denediniz mi?

WarGasm

Opensuse bilgisayarimda bulunmuyor. Live Dvd'si indirilmis durumda ancak hard diskimde yer olmamasindan dolayi kuramiyorum. Wine database'den alinmis bilgiler isiginda yazilan bir mesajdi.

sabian

arkadaşlar şu yazı karakteri dosyasını wineyle kurdum fakat openoffice'i açınca hiçbir yazı karakteri görünmüyor. Ne yapmam gerek. Wineyi kaldırınca düzelir sandım ama yine aynı!
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

Tutunamayan

Konu Wiki'ye eklenmiştir...
Ubuntu-TR Wiki | Ubuntu-TR Wiki'ye Madde Nasıl Eklenir? | Ubuntu-TR Wiki Nasıl Belgeleri | [url=http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_i%C3%A7

agritux

Cs2 ye bir şey yapmama gerek kalmadan çalıştı?