dosya sistemi

Başlatan cemale, 18 Ocak 2010 - 00:17:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cemale

bu dosya nedir yaklaşık 10 gb :yeri dosya sistemi ,home,klosörünün içinde adı .ecrypttfs içinde yine sistem adı sonra onlarca dosya var silsek sorun olurmu..
Gerçekçi Ol İmkansızı İste !

heartsmagic

Diskini veya kullandığın bölümü şifrelemeye çalıştın mı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cemale

olabilir ama kesin cevap istiyorsan yüzde yüz emin değilim.kurarken yanlızca diğer bölümü windows daki adıyla d ye şifre koydum.şifre girerek giriyorum.ama dosya sistemi yani ev klosörü şifresiz.ya birde dosya sistemi,home klosöründe daha önce yanlızca kullanıcı adıyla olan dosya dan başka bir şey yoktu.bundan yüzde 99 eminim.eğer yedekleme vs. ise sileyim,yer kaplamasın yada başka sistem ile ilgili değilse sileyim.

heartsmagic

Açıkçası hiç şifreleme ile uğraşmadım. Ancak biraz bakınınca çözüm önerileri bulunabiliyor.
https://help.ubuntu.com/community/EncryptedPrivateDirectory

Öncelikle ~/Private ~/.Private ~/.ecryptfs/zemrasoce/.Private dizinlerine dosya koyduysan bunları geri al.
ecryptfs-umount-private ile şifreli bölümü ayır.
chmod 700 ~/Private ile yazılabilir hale getir.
rm -rf ~/Private ~/.Private ~/.ecryptfs bölümlerini sil.

Belge de bundan sonra şifreleme paketlerini kaldırma da anlatılmış. Fakat sen D diye nitelendirdiğin başka bir yedek bölümü mü kullanıyorsun şifreli olarak? Orada da .Private dizini var mı? Eğer yoksa buradaki ev dizinindekiyle mi alakası vardır bilemiyorum. Ben yine de kaldırılacak paketi aktarayım.

sudo apt-get remove ecryptfs-utils libecryptfs0

cemale

aşağıdaki son koduda girdikten sonra sistem gitti.
şu anda usb den bağlanıyorum.
hiç bir program ve belge ,dosya ya erişemiyorum,açılmıyor bende pc ye reset attım giriş ekranı geliyor,şifremi giriyorum ve hiçbir şey çalışmıyor şu hatayı veriyor.
Could rotupdate ICEauthority  file/home/zemraşoçe/ICEauthority çıkıyor çarpıdan kapatıyorum bu seferde aşağıdaki not çıkıyor..
yapılandırma sunucusu ile  ilgili bir sorun var.
lusi/lib/libconf2-4/gconf-sanity -Chek -2 durum 256 ile çıktı  ..diye bir hata veriyor..
bu durumda mevcut oturumu kurtarabilimiyiz,sınırlı kotam var ve onlarca program ve oyun kurdum yani bir aylık kotam 4 gb kadar dowland etmem lazım gerekecek.bu da  eski haline anca önümüzdeki ay dönecek demek... :( :(
bir çözüm yolu yoksa da format gözüküyor veya usb den kullanacam... :-\

ırmak

https://launchpad.net/ecryptfs

Burada anlatılan programı mı kullandınız daha önce?

cemale

hayır kullanmadım..dil sorunum olduğu için bir şey anlaadım..sistem kurtarma ile ilgili mi..
bu arada ubuntu cd ile sisteme ulaşmayı denedim.hdd okudu,d bölümünü sorunsuz okuyor.ubuntunun olduğu bölümü de okudu sistem klosörlerinin içine giriyor biri hariç home,zemrasoce klosörüne tıklayınca şu hatayı veriyor..
the folder contents could not be displayed.
you do not have the permis sions necessary to view the contents of zemrasoce.
diğer sistem klosörlerine giriyor içleri de dolu..etc,lib,var,mnt,usr vs.. yerlerinde

heartsmagic

Şifreleme hangi bölümlerdeki hangi dizinler içindi @cemale? Sen nereleri şifrelediğini hatırlıyor musun? Aslında kaldırılacak paketi aktarmadan önce keşke uyarsaydım.

ls -l /media/ubuntu_kurulu_bölüm/home
ne diyor çalışan CD üzerinden?

cemale

verdiğin kodu uç birime girince bu çıkıyor
ls: cannot access /media/ubuntu_kurulu_bölüm/home: No such file or directory
şifreleme işine gelince ubuntuyu yaklaşık 4 aydır kullanıyorum ilk kurulumda windowsdaki adıyla d bölümüne kurulum esnasında şifre koydum.onun dışında herhangi bir şifreleme (bilinçli bir şekilde herhangi bir program kurup şifreleme yapmadım.)
bu şifreleme nerden oldu,olduysa anlamışta değilim..
aslında format atabilirim ama dedğim gibi kotam sınırlı 3-4 gb oyun ve program yükledim ve daha önemlisi sanal pc de bir kaç dosyam var..

heartsmagic

/media/ubuntu_kurulu_bölüm olmayacak elbette onun ismi. Ubuntu /media altında hangi isimle bağlıysa o olacak.
D'yi şifrelemişsin ancak ev dizinin de şifreli görünmekte. Bu durumda ne yapılabilir bilemiyorum.

cemale

Kusura bakma bakar körlük..benimki
Media dediğin Ubuntu kurulum ismi mi? (zemrasoce benimki..)
CD sistem dili İngilizce (Ubuntu kurulu bölüm ne yazılacak anlamadım...)
Places tıkladığımda 84 GB filesystem, 34 GB filesystem var. 34 GB Ubuntu burada kurulu.
Ben Ubuntu kurulu bölüme 34 GB filesystem'i yazacağım..
ls -l /media/34 gb filesystem/home
Yada zemrasoce mi..
ls -l /media/zemrasoce/home
Bunları ayrı ayrı terminal e verdim.. Sonuçta bu çıktı;  
ls: cannot access /media/zemrasoce/home: No such file or directory
ls: cannot access filesystem/home: No such file or directory

Sanırım doğru girmiyorum...

NOT: Çıktı ve belgeleri için lütfen kod etiketi kullanınız. Bakınız.