[Çözüldü] Ubuntu kurduktan sonra bilgisayar kendini durmadan yeniden başlatıyor.

Başlatan cevaps, 17 Ocak 2010 - 15:54:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cevaps

Merhaba,

Son 2 yılda 5-6 defa Ubuntu macerası yaşadım. İki gün önce yeniden Ubuntu aklıma takılınca, önce bir VMWare ile sorunları çözeyim sonra tam kurulum yaparım demitim. İki gün boyunca VMWare üzerinden Ubuntu'da yaşayabileceğim olası sorunları ve çözümleri gördüm ve bugün sıfırdan kurulum yapmaya karar verdim.

Bu öğlen Ubuntu'nun resmis sitesinden indirdiğim 9.10 DVD .iso sunu yazarak, windows 7 işletim sisteminin olduğu bölümü formatladım. Kurulumda hiç sorunla karşılaşmadım. Kurulum bittikten sonra 130 mb güncelleme buldu, yükleme bittikten sonra restart istedi ve her şey bu noktada başladı. Restart et dedikten sonra pc kapandı ve 5 saniye sonra yeniden açıldı, fakat tekrar kapandı, tekrar açıldı... Böyle bir kısır döngüye girdi. Şimdi bilgisayarın açma tuşuna basmamla beraber 10 saniye açılma teşebbüsü gösteriyor, ekranda hiçbir şey gözükmüyor, sonra kapanıp yeniden açılıyor ve bu böyle devam ediyor. Videosunu çekip youtube'a koydum (video biraz karanlık çıktı, sesleri dinleseniz de yeter. Zaten monitöre görüntü gelmediği için görecek pek bir şey de kalmadı);

[youtube=425,350]http://www.youtube.com/watch?v=MxC9p9XN1XI[/youtube]

Ne yapabilirim? Ekrana hiçbir şey gelmiyor. Ne boot menu gözüküyor, ne BIOS. Aynı sorunu geçen sene de yaşamıştım, yeni çıkan Ubuntu'yu kurmuş, güncellemeleri yaptıktan sonra restart atmış ve bu hale gelmişti. O zaman evde laptop olmadığı için öyle kalakalmıştım. Defalarca denememe rağmen açılmamıştı. 4-5 günün sonunda şans eseri bir defa açılmıştı ve hemen Ubuntu'yu kaldırmıştım.

Bir çözüm yolu bulmam gerekiyor, kaldım böyle ortada. Allahtan Ubuntu yüklemek için finallerimin bitmesini beklemiştim, yoksa halim haraptı. Yarın akşam bozulan bilgisayarımda yapmam gereken çok önemli işlerim var, yarına kadar halletmem lazım yoksa yandım.

Hiç böyle bir sorunla karşılaşan oldu mu? Bir çözüm önerisi olan var mı? Ubuntu'ya başlamadan elveda mı demem lazım? Onu geçtim bilgisayara da elveda demiş oldum :)

heartsmagic

İlginç ve can sıkıcı bir durum cidden. BIOS ekranının bile görünmemesi de bilhassa ayrı bir mesele. Peki CD ile sistem açılıyor mu? Hani belki açılış aygıtı olarak CD-Rom ayarlıdır da açılır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kozanibo

ubuntu bilgisayarın bu hale gelecek kadar neresine müdahale edebilir ki? kesin donanımsal birşey ve bozulacakken ubuntuya denk gelmiştir. eğer bunu ubuntunun yaptığını varsayarsak. hdd yi çıkartıp başka bilgisayarda format atıp başka işletim sistemi yüklediğinizde düzelmesi gerekir. ki zannetmiyorum çünkü hdd içindeki işletim sistemi boottan sonra faaliyete geçer. yanılıyor muyum?

cevaps

Alıntı yapılan: heartsmagic - 17 Ocak 2010 - 16:22:17
İlginç ve can sıkıcı bir durum cidden. BIOS ekranının bile görünmemesi de bilhassa ayrı bir mesele. Peki CD ile sistem açılıyor mu? Hani belki açılış aygıtı olarak CD-Rom ayarlıdır da açılır.

Malesef, onu da denedim fakat açılmadı. Monitör zaten direk sleep moduna geçiyor. Elim kolum bağlandı.

Alıntı yapılan: ibokozan - 17 Ocak 2010 - 16:27:34
ubuntu bilgisayarın bu hale gelecek kadar neresine müdahale edebilir ki? kesin donanımsal * bir şey ve bozulacakken ubuntuya denk gelmiştir. eğer bunu ubuntunun yaptığını varsayarsak. hdd yi çıkartıp başka bilgisayarda format atıp başka işletim sistemi yüklediğinizde düzelmesi gerekir. ki zannetmiyorum çünkü hdd içindeki işletim sistemi boottan sonra faaliyete geçer. yanılıyor muyum?

Ben de sizin gibi düşünüyordum, fakat bu ikinci kez oluyor. Geçen sene de Ubuntu'yu sorunsuz kurup, güncellemeyi yaptıktan sonra attığım restartta bilgisayar bu duruma düşmüştü.

kozanibo

donanımsal düşünüp ekrana görüntü neden gitmez diye soru soracak olursak? kasayı açıp ekran kartı slotunu kontrol edip gerekirse sök tak yapmanız mümkün mü? bir de rami kontrol edin. ram olmadığı zaman da ekrana hiç görüntü gitmiyor. ekran gelirse * her şey çözülür :)

en yüksek ihtimal ekran kartınız bozuk.

cevaps

Alıntı yapılan: ibokozan - 17 Ocak 2010 - 16:37:58
donanımsal düşünüp ekrana görüntü neden gitmez diye soru soracak olursak? kasayı açıp ekran kartı slotunu kontrol edip gerekirse sök tak yapmanız mümkün mü? bir de rami kontrol edin. ram olmadığı zaman da ekrana hiç görüntü gitmiyor. ekran gelirse * her şey çözülür :)

en yüksek ihtimal ekran kartınız bozuk.

Sorun ram'lerden olabilir diye iki ram'i de söktüm, önce tek tek sonra yerlerini değiştirerek taktım ama nafile.

Şimdi de ekran kartını söküp yeniden taktım ama yine bir değişim olmadı. Başka ne olabilir ki acaba? Bir de neden hep ubuntu'dan sonra oluyor bu çözemedim. Hatta ubuntu'dan sonra değil, ubuntu'nun güncellemelerini yükledikten sonra oluyor.

GNUbuntu

Çok ilginç! Bilgisayar cd'den bile boot edilemiyor mu şimdi? Anakart arızası da olabilir. Benim eski anakart arasıra, açılmama sorunu yaşatırdı. En son hiç açılmadı ve tamirde ekran kartı girişinin bozuk olduğunu söylemişlerdi.
Bu arada, çektiğin görüntü bilim-kurgu-gerilim-korku filmi gibi olmuş :)
Önce Saygı...

ırmak

İlk yüklemede böyle bir sıkıntım olmuştu.
Ama benim makina "grup loading error!!" yazacak kadar açılıyordu.
Onlarca defa reset attı makina kendi kendine, bios, recovery hiç bir yere ulaşamadım.
Ama cd kurtarıcı oldu.
Peki başka bir Live cd ile açmayı denediniz mi?

ODİN

wubi ile mi kurdunuz yoksa live cd üzerinden mi ve sanırım disk alanında kaynaklanan bir sorun nedeni ile olabilir birde bios pilini çıkarmayı deneyebilirsin belki boot ekranı gelir o zaman
Kişi, ışığını karartmayı da bilmelidir, böceklerden ve hayranlardan kurtulmak için.

cevaps

Alıntı yapılan: ırmak - 17 Ocak 2010 - 22:02:05
İlk yüklemede böyle bir sıkıntım olmuştu.
Ama benim makina "grup loading error!!" yazacak kadar açılıyordu.
Onlarca defa reset attı makina kendi kendine, bios, recovery hiç bir yere ulaşamadım.
Ama cd kurtarıcı oldu.
Peki başka bir Live cd ile açmayı denediniz mi?

Ekranda herhangi bir yazı görecek kadar bile açılmıyor bilgisayar. 3 farklı bootable cd ile denedim yine bir değişiklik yok.

Alıntı yapılan: ODİN - 17 Ocak 2010 - 22:26:20
wubi ile mi kurdunuz yoksa live cd üzerinden mi ve sanırım disk alanında kaynaklanan bir sorun nedeni ile olabilir birde bios pilini çıkarmayı deneyebilirsin belki boot ekranı gelir o zaman

Hayır wubi ile kurmadım, ubuntu'nun kendi ftp'lerinden 9.10 için olan 3.8GB'lık DVD .iso'sunu dvd'ye yazarak boot'tan kurulum gerçekleştirdim. Yani önce C'yi formatladım.

Sizin yazınızı okuduktan sonra bios pilini çıkartıp 1-2 dakika sonra yeniden taktım. Tek değişiklik oldu, artık bilgisayar kendine restart atmıyor, açık şekilde bekliyor :)

barış

Bios pilini takıp çıkartırsan, büyük olasılık ile düzelecektir. Ancak işlemcide de sorun olabilir. Ya da bir donanım parçası yerine tam oturmamış yarım oturmuş olabilir.

hasanyılmaz

Başka bir bilgisayarda XP yüklüyken aynı durup dururken başlıyordu sistem. BIOS ayarlarını sıfırlamak da çarelerden biri olarak düşünülebilir.

cevaps

Alıntı yapılan: hasanyılmaz - 18 Ocak 2010 - 18:57:27
Başka bir bilgisayarda XP yüklüyken aynı durup dururken başlıyordu sistem. BIOS ayarlarını sıfırlamak da çarelerden biri olarak düşünülebilir.
İki üst mesajda dediğim gibi bios pilini çıkartıp takmaktan başka elimden bir şey gelmiyor bios ile ilgili :) Bios görebilsem zaten sorunum kalmayacak.

heartsmagic

Çok kötü bir durum, hiçbir şekilde müdahale edemiyoruz sisteme. Bu bir masaüstüyse tüm donanımları asgariye indirip denedin mi? Ses kartını sök mesela. Gerçi bellekleri denemiştin sanırım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Felâsife

Bu sorunun pek çok sebebi olabilir ama tüm donanım özeliklerini yazsaymışsınız iyi olurmuş.
Ayrıca sistemde O/C var mıydı?
Pili çıkartmak restart etmeyi kestiyse, "Clear Cmos" işe yarayabilir. (Bios'un kafası karışmış gibi sanki)

Olmadı tüm donanımları söküp sadece işlemciyi bırakıp 1 kere çalıştırın, sonra ram'i takın çalıştırın, sonra Ekran kartı, HDD diye tek tek takarak sistemi denemeniz gerekiyor.

Not:
Söküp takma işlerinde kasa fişini çekmeyi ihmal etmeyiniz
Ayrıca ram'lerin ikisini birden takmayın, tekini takıp çalıştırıp ötekini öyle takın.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

cevaps

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Ocak 2010 - 01:43:50
Çok kötü bir durum, hiçbir şekilde müdahale edemiyoruz sisteme. Bu bir masaüstüyse tüm donanımları asgariye indirip denedin mi? Ses kartını sök mesela. Gerçi bellekleri denemiştin sanırım.

Anakart'ta onboard olmayan yalnızca ekran kartı malesef. Ses kartı da onboard. Bellekleri de önce tek tek sonra yerlerini değiştirerek denemiştim ama nafile :/

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 19 Ocak 2010 - 02:26:35
Eğer ekran kartın harici ise ana kart üstünde ki dahili ekran kartını kullanmayı dene. Hatırladığım galiba ondu Bios'tan ayarlıyor olmalıyız. Ama denemekte fayda var.

Malesef Onboard ekran kartı yok. Gerçi olsa da farketmez diye düşünüyorum çünkü ekrana elektrik/görüntü gitmediği gibi mouse(laser) ve klavye'ye de gitmiyor.  Açılışta klavyenin num-lock yanardı eskiden.

Alıntı yapılan: Felâsife - 19 Ocak 2010 - 14:19:00
Bu sorunun pek çok sebebi olabilir ama tüm donanım özeliklerini yazsaymışsınız iyi olurmuş.
Ayrıca sistemde O/C var mıydı?
Pili çıkartmak restart etmeyi kestiyse, "Clear Cmos" işe yarayabilir. (Bios'un kafası karışmış gibi sanki)

Olmadı tüm donanımları söküp sadece işlemciyi bırakıp 1 kere çalıştırın, sonra ram'i takın çalıştırın, sonra Ekran kartı, HDD diye tek tek takarak sistemi denemeniz gerekiyor.

Not:
Söküp takma işlerinde kasa fişini çekmeyi ihmal etmeyiniz
Ayrıca ram'lerin ikisini birden takmayın, tekini takıp çalıştırıp ötekini öyle takın.

Donanım özellikleri şu şekilde;
Anakart     : MSI P45 Neo-F, P45, DDR2, PCIExp, Socket 775
İşlemci     : Intel Core2Quad Q9300 2.50GHz 1333MHz 6MB 64 Bit
Sabit Disk  : SAMSUNG 500 GB HDD SATA II NCQ 16 MB
DVD Yazıcı  : LG GH20NS 20X DVD-RW Double Layer Siyah SATA
Ekran Kartı : SAPPHIRE ATI HD 4870 512MB 256BIT GDDR5 (DirectX 10.1) PCI-E x16 EKRAN KARTI (21133-00-20R)
PSU         : HIGH POWER 560W POWERSUPPLY HPC-560-A12C     
Bellek      : KINGSTON HYPER-X (5-5-5-15) 4GB 800MHz DDR2 KIT (2x2GB)

Donanımdan pek anlamadığım için hiç O/C olaylarına el atmadım. İlk gün kurulduğu gibi duruyor donanımsal olarak. CLEAR CMOS olayını hiç duymamıştım, mesajınızı okuduktan sonra araştırdım. Benim anakartın kitapçığında hangi jumper'ları değiştirmem gerektiğini buldum ve yaptım, ancak bir değişiklik olmadı. BIOS pilini zaten denemiştim. "Tüm donanımları söküp başlatın" demişsiniz, bir kere ekran kartsız başlatmışım ama işe yarayacaksa ekran kartı ve ram'leri sökerek başlatayım bir kere? Birde ekran kartı olmayınca düzelip düzelmediğini nasıl anlayabilirim?  :D

İşin kötüsü hem ben donanımdan anlamıyorum hem de çevrede bilgisayar tamiri yapacak hiç bir yer yok. PC'yi öyle nadasa bıraktım :)

Felâsife

Alıntı yapılan: cevaps - 19 Ocak 2010 - 16:34:59
"Tüm donanımları söküp başlatın" demişsiniz, bir kere ekran kartsız başlatmışım ama işe yarayacaksa ekran kartı ve ram'leri sökerek başlatayım bir kere?

Birde ekran kartı olmayınca düzelip düzelmediğini nasıl anlayabilirim?  :D

İşin kötüsü hem ben donanımdan anlamıyorum hem de çevrede bilgisayar tamiri yapacak hiç bir yer yok. PC'yi öyle nadasa bıraktım :)
Bu kadar yapabildiğinize göre sizde sisteme müdahale azar azar edebilirsiniz, merak etmeyin.
Dediğim gibi tüm donanımlar sökün, ve işlemciden başlayarak tek tek takarak deneyin.
Bazı kartlar ekran kartsız da çalışır, bazıları çalışmaz vs.
Burada amaç anakartta varsa bir karışıklık onu düzeltmek, ve donanımları yeniden tanıtmak.
Bazen bu anakartlar donanım tanımada sorun verebiliyorlar.
O yüzden sırayla gitmek işe yarayabilir.

Clear Cmos işe yaramadı demek, baş şüpheli ram'dir, sonra ekran kartı, işlemci, power  diye aşağıya doğru gidebiliriz.
Bir de bu ram'ler stabil çalışırken bile çıkarıp takınca sorun verebilir, çünkü statik elektrikten etkilenirler ve çalışmazlar.

Daha başka ne denilebilir bilemiyorum ama bazen çok çetrefilli oluyor bu işler, sizede öylesi denk gelmiş anlaşılan.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

ytgn

Sorun (bence) Power Supply Unit (PSU) denen zımbırtıdan kaynaklanıyor. Ben de bir kaç gün önce benzer bir durum yaşadım. Sökmediğim donanım kalmamıştı. Acayip sinirlendim az daha bilgisayarla beraber camdan aşağı atlayacaktım kiii  ::) du bakalım, şu PSU fanı ses yapıyordu onu temizleyeyim de sinirim yatışsın dedim.  :-\

İyi ki de demişim :) Anlaşılan PSU dan ayrı kalmak bilgisayara yaramış ki çalışmaya başladı 8)
Önce, kasa arkasından güç kablosunu çıkarın. Daha sonra PSU kablolarını bilgisayardan ayırın. HDD ve Optik sürücü(ler) ve fan(lar)ın  da güç bağlantılarını çıkarın. Bir müddet öyle kalsın. Bir süre sonra bütün kabloları yerlerine takın ve basın marşa :) İnşallah sorununuz çözülecektir.

Yazarken aklıma geldi de, bir ihtimal daha var. Fakat onda bios ekranında hata mesajı gösteriyordu. Yine de dikkate almak gerekir.

Bazen USB arabiriminden bağlanan cihazların kabloları ayağımıza dolanabiliyor. Bu şekilde USB portları zarar görüp bir kısa devre oluşturabiliyor. Daha önce başıma geldiği için biliyorum :) Bu durumda bios ekranında "+5 V short circuit" gibi bir kısa devre uyarısı veriyordu.

Kolaylıklar diliyorum. Şimdiden geçmiş olsun ;)

Önemli Not:
Kesinlikle PSU arkasındaki 230/110 Volt ayıran anahtara müdahele etmeyin. Yoksa bumm :D
Gelecek için ubuntu ile yeni bir adım..

kozanibo

güç kaynağı gerçekten acayip sorunlara sebep oluyor. benim güç kaynağı bozulduğunda bilgisayar açılıyor 10 sn çalışıyor kapanıyordu. 30 tl sıkışmış. güç kaynağını değiştirince düzeldi :D

cevaps

Eveet, beklediğim olay yine gerçekleşti. Önceki gibi 5 günün sonunda kasa açılmaya karar verdi.
Düzenli olarak her gün kasanın içini kurcaladım. Elime gelen tüm kabloları çıkarıp taktım, çıkartması zor olanların üstüne bastırdım vs vs. Ve az önce kasa açıldı.

Şimdi size soruyorum; neden her Ubuntu yükledikten, daha doğrusu ilk yüklemeden sonraki update'ten sonra bilgisayarım 5 gün tatile çıkıyor? Bir bağlantı olması gerekir değil mi?

Ayrıca kasa açıldıktan sonra bana yeni bir eğlence çıkarttı :) Şöyle ki ;

Edit : "fsck" ve ardından ctrl+d ile masaüstüne kavuştum. Yardımlarınızı esirgemediğiniz için çok teşekkürler. Artık Ubuntu'ya gerçek mânâda başlayabilirim. :)

hitokiri