one or more the mounts listed /etc/fstab cannot yet be mounted hatası

Başlatan fatalsenses, 17 Ocak 2010 - 03:12:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fatalsenses

ubuntu açılırken şöyle bir hata veriyor.
one or more the mounts listed /etc/fstab cannot yet be mounted:
swap:waiting for UUID=81894805-0738-4cd4-8902-c9eb2fafa5d0

ve sonrasında mouse imlecinin hareket edebildiği beyaz bir ekran geliyor. rasgele menü çubuklarının olduğu yere tıkladığımda menülerin çalıştığını fark ediyorum fakat ekran bembeyaz. ne yapmam gerekiyor??? :-\

heartsmagic

Çalışan CD ile sisteme gir. Önce şu komutların çıktısını bize ver:

sudo fdisk -l
sudo blkid

Ardından Ubuntu kurulu bölümdeki /etc/fstab dosyasının içeriğini buraya aktar. /media/ubuntu/etc/fstab gibi bir yerdedir kendisi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

fatalsenses

dediğiniz komutları yazdım karşıma gelen sonuçlar bunlar

gokhan@gokhan-desktop:~$ sudo fdisk -l
[sudo] password for gokhan:

Disk /dev/sda: 80.0 GB, 80026361856 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 9729 cylinders
Units = silindir of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x0b140b14

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1   *           1        6232    50058508+   7  HPFS/NTFS
/dev/sda2            6233        9729    28089652+   5  Ek
/dev/sda4            7137        9713    20689920    0  Boş
/dev/sda5            6233        9579    26884746   83  Linux
gokhan@gokhan-desktop:~$ sudo blkid
/dev/sda1: UUID="0028D4A428D49A4C" TYPE="ntfs"
/dev/sda5: UUID="efbba52b-ec07-4f58-84ee-0b18cc225a75" TYPE="ext4"
gokhan@gokhan-desktop:~$

dediğiniz fstab dosyasında geçenlerde bunlar umarım doğru yere bakıyorumdur :)

# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid -o value -s UUID' to print the universally unique identifier
# for a device; this may be used with UUID= as a more robust way to name
# devices that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    defaults        0       0
# / was on /dev/sda5 during installation
UUID=efbba52b-ec07-4f58-84ee-0b18cc225a75 /               ext4    errors=remount-ro 0       1
# swap was on /dev/sda6 during installation
UUID=81894805-0738-4cd4-8902-c9eb2fafa5d0 none            swap    sw              0       0
/dev/scd0       /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0       0

NOT: Çıktı ve belgeleri iletirken lütfen kod etiketi kullanınız. Bakınız

bytan

Son zamanlarda diskin üzerinde biçimlendirme yaptın mı? Silindir sayılarına bakınca sanki daha önceden sda5'ten sonra gelen bir bölüm (örneğin takas alanı olarak kullanılan sda6) şu an sda4'müş gibi görünüyor. Hatta sda4 ile sda5 kesişiyor.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

fatalsenses

diskin üzerinde biçimlendirme yapmadım kendim.ubuntuyu win vista üzerine kurdum bu işlem sırasında ubuntu bir ayarlama yaptı.bunun dışında bişey yapmadım.peki çözüm olarak ne yapmamı önerirsiniz?

heartsmagic

Ortada takas (swap) alanı yok, ancak fstab üzerinde bir tane görünüyor. Sorun buradan geliyor. Ancak @bytan'ın söylediği gibi ortada bir gariplik var. Orada görünen boş alan sanırım 20GB civarında. Şimdi sen oradan bir tane 1GB'lık alan ayırıp takas yapacaksın, bunu fstab dosyasına işleyeceğiz. Ardından geri kalan bölümü de yedek olarak istediğin dosya biçiminde kullanabilirsin. Fakat bu yeni bölüm açma işleminden sonra Ubuntu kurulu olan bölümün numarası değişebilir. Bu durumda sistem açılmaz, o zaman çalışan CD ile sistemi açıp bizlere istediğimiz çıktıları verirsin. Bir düzeltme daha yapıp sistemi açılır hale getiririz.

Yok ben böyle istemem diyorsan o boş bölümü yine istediğin gibi biçimlendir ve yedek olarak kullanmaya devam et. Sana hiç bölümle uğraşmadan bir dosya üzerinden takas sistemi yaptıralım.

Kararını ver buna göre devam edelim.

fatalsenses

şöyle bir imkan varmı :) ben ubuntu da çok yeniyim işin içinden en kolay nasıl çıkarım ilk önceliğim bu:)bide verilerimi kaybetmezsem süper olur :)bu duruma göre yapabileceğimiz neyse onu yapalım :)

heartsmagic

Hayati verilerin varsa öncelikle yedek al. Normal şartlar altında sorun olmaz ancak ufak bir kullanıcı hatası sonucunda çok uğraşmanı istemem. Şimdi, o zaman şöyle sorayım o boş görünen bölüm cidden boş mu?

mount komutunun çıktısını alabilir miyim?

Eğer cidden boşsa en az uğraşacağın yöntem dosya üzerinden takas alanı kullanımı olur. Önce bir alan boş mu bunu belirleyelim. Ayrıca bu arada sen Gparted programını kur.

sudo aptitude install gparted
Bu programla bölüm oluşturacağız. Aynı zamanda bölüm boş mu onu da görmüş oluruz.

fatalsenses

çok sağolun ama artık hiç bişey yapmamıyorum sanırım hatalı bi işlem yaptım. windows üzernden kurtarabildiğim herşeyi alıp tekrar kurulum yapmayı deniyorum.yardımlarınız için çok teşekkürler arkadaşlar:)

ermnuniesesfan

arkadaşlar merhaba..Konu başlığı mevcut olduğunda yeni konu başılı açmak istemedim...Muhtemelen bu konu başlığı benim problemimide kapsar sanırım .. Problemim; ubuntuyu 10.04 e yükselttim.Fakat bilgisayarı baştan her başlatmamda şöyle bir uyarı alıyorum..Ve bu ekrandaki seçeneklere tıklamadan ubuntu başlamıyor. Ekranda yazan yazı :

"An error occured while mounting/proc/bus/usb    press S to skip mounting or M for manual recovery.."

Her defasında S tuşuna basarak askıya alıyorum.Fakat 5 dakika kadar bu ekran olduğu yerde saymakta S tuşuna basmadığım takdirde.Sizce bunun bir çözümü varmı yoksa 5 dakikadan fazlamı beklemem gerekir. Yardımlarınızı bekliyorum.İlgilenecek arkadaşlara şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum. Ve birde yeni sürümde itunes çalıştırabiliyormuyuz.Virtualboxtaki usb sorunu çözüldü mü? Bu konu başlıklarınıda çözümü varsa bana gönderebilirseniz çok memnun olucam..Teşekkürler...
KaLsAda SoN NefeS,YinEdE ES ES !!!

Yiğit Ateş

İki ayrı başlığa birden yazmayın lütfen, tek başlıktan devam edelim.