[Arşiv]Ubuntu açılmıyor?

Başlatan creative3347, 01 Haziran 2008 - 22:22:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

creative3347

Merhaba arkadaşlar
Ubuntu 7.10'un CD'sini bilgisayarıma takıp boot ediyorum fakat açılışta kullanıcı adı ve şifre soruyor. Aynı CD yi başka bilgisayara taktığımda herhangi * bir şey sormuyor kendiliğinden açılıyor. Bu kullanıcı adı ve şifre nerden geliyor. Ben sadece cd den boot etmek istiyorum fakat kullanıcı adı ve şifre soruyor ne yazacağımı bilmiyorum.
yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

munirekinci

Ubuntu'yu kurmadığınızdan emin misiniz?

creative3347

açılmadıki kurayım bi açabilsem kuracamda. CD yi cdroma takıp boot ediyorum fakat açılışta kullanıcı adı ve şifre soruyor . bunların ne olduğunu soyleyebilirseniz memnun olurum.

munirekinci

İlginç, normalde şifre falan sormaması lazım.

creative3347

walla bende anlamadım başka bilgisayarda deniyorum şifre sormuyor sadece benim bilgisayara takınca soruyor. bu sorunu nasıl halledeğiz bi yardımcı olsan.

heartsmagic

Şifreyi nerede soruyor? Nasıl bir ekran bu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

creative3347

CD den boot ediyoruz ya ordan işte daha başlangıçta soruyor birde 30 dan geriye doğru sayıyor hiçbirşeye tıklamazsak kendiliğinden açılır gibi oluyor masaüstüde görünüyor sonra yine aynı yere dönüyor. Ne yapacam bilmiyorum yardım lütfen.

creative3347

Arkadaşlar, bir yardımcı olun lütfen... :(

egitimist

Yoksa windows'tan mı bahsediyorsun? Şifre soran işletim sistemi windows mu? Masaüstünde görünüyor demişsin, neyin masaüstü bu? Eğer Ubuntu başlamışsa sonradan eklediğin bir program olmasın bu? Şifreyi yanlış girdiğinde ne diyor? Masaüstünü görebildiğine göre ekran görüntüsü alabilir misin?

creative3347

yok arkadaşım ne windowsu ben ubuntu dan bahsediyorum. cd yi takıyorum en başta açılış ekranında kullanıcı adı ve şifre soruyor. sistemi daha kurmamışım tabi cd den açabilirsem kuracam ama kullanıcı adı ve şifre yi bilmediğim için açamıyorum. bide o esnada 30 dan geriye doğru sayıyor eğer kullanıcı adı ve şifre yerine hiçbirşey yazmadan beklediğim zaman açılır gibi oluyor hatta masaüstü bir anlığına görünüyor sonra yine kullanıcı adı ve şifre bölümüne geliyor. bir türlü açamadım şu ubuntuyu. ubuntuyu ilk defa denememe rağmen nerden geliyor bu kullanıcı adı ve şifre.

munirekinci

CD'nin bütünlük testini yaptın mı?
CD'den Boot ederken listede 4. veya 5. sırada CD'nin bütünlüğünü test etme aparatı var.

creative3347

o bölümü göstermiyorki en başta yükleme imleci gidip geliyor sonra kullanıcı adı ve şifre bölümü geliyor. oraya takıldım işte. CD yi başka bilgisayara taktığım zaman gayet normal açılıyor bi tek benim pc de olmuyor. CD yi ilk defa pc me takmama rağmen nasıl olurda şifre sorar.

heartsmagic

Sen bu ISO'yu nereden indirdin? İndirdiğin ISO'nun ismi ne?

creative3347

ISO yu indirmedim ubuntunun sitesinden sipariş verdim oradan geldi. orijinal CD yani. CD yi ilk defa kullanıyorum ve bu sorunla karşılaştım.

Anıl

Alıntı yapılan: creative3347 - 01 Haziran 2008 - 23:22:27
ISO yu indirmedim ubuntunun sitesinden sipariş verdim oradan geldi. orijinal CD yani. CD yi ilk defa kullanıyorum ve bu sorunla karşılaştım.

Çok ilginç birşey benim elimdeki 7.10 CD 'de Orjinal , Ubuntu tarafından gönderildi böyle bir şifre ile hiç karşılaşmadım.
Peki şöyle birşey dene istersen , madem şifre soruyor ;

User Name :  user
Pass  : User

yazarak giriş yapmayı dene.
Ubuntu - SuSe

creative3347

bir arkadaşın netten indirmiş olduğu CD image nı cd ye yazdık onu denedik aynı problem yani CD ile ilgili problem değil zaten başka pc'lerde CDlerin denediğimiz zaman böyle birşey olmuyor.
yokmu bunun çözümü...

ufuk_k

Alıntı YapAynı CD yi başka bilgisayara taktığımda herhangi birşey sormuyor kendiliğinden açılıyor

BU demektir ki o bilgisayara özgü bir olay var. Bence bilgisayar cd'den açılmasın, formatlama vs. gibi işlemler yapılmasın diye güvenlik için şifrelenmiş olabilir. BIOS'ta bu durumlar için bir şifre vardır sanırım. BIOS boot ayarlarını ve güvenlik ayarlarını inceleyin. Hatta anakartınızın marka/modelini alın ve BIOS ile ilgili manual varsa okuyun. Anakartınızın sitesinden ulaşabilirsiniz.

ufuk_k

Eğer şifreyi siz koymadıysanız (ya da başka biri), yani kendiliğinden var ise kolayca ne olduğu bulunur, ilgili anakartın ve BIOS'un ayarları karıştırılarak ve rehberi okunarak.

heartsmagic

Zaten benim merakım bu parola nerede soruluyor?
Ancak "masaüstü görünüyor" dendiğine göre ben anlayamıyor ve çözemiyorum olayı.

creative3347

arkadaşım en başta diyorum soruyor ubuntu kullanıyorsan bilirsin. CD yi takıyorum yukleniyo daha sonra açılış ekranına geliyor ve kullanıcı adı ve şifre soruyor. Bir de 30 dan geriye doğru sayıyor o gerisayım bittiği zaman bir anlık masaüstü görünüyor ve tekrar kullanıcı adı ve şifre bölümüne geliyor ne yapacağımı bilmiyorum. Belki de ufuk arkadaşın söylediği doğrudur ama ubuntu değilde windowsa format attığımız zaman böyle birşey sormuyor hem ben şifre falan koymadım bios a.
:( :( :(

tempest

username :root
password :toor
bi dene bakalim!

ufuk_k

X açılmıyomuş demek ki. Açılır gibi olup hata verince konsol yerine gdm'ye düşüyor sanırım. Safe graphic mode seçip açmayı dene, gerisayım ekranı çıkınca.

creative3347

tempest arkadaş senin verdiğini deneyecem bakalım. Ufuk arkadaş senin dediğin yerde yok.

heartsmagic

X açılmıyor ve GDM'ye düşüyorsa bu çok ilginç olur. X'in açılmayıp da GDM'nin açıldığını ilk defa duymuş olurum. Aslında şu demek olur bu, X değil de Gnome açılmıyor. Ben hala bir fotoğraf görsek diyorum.

heartsmagic

Evet demek ki olabiliyormuş:
http://ubuntuforums.org/archive/index.php/t-499854.html
https://answers.launchpad.net/ubuntu/+question/9193

İlk bağlantıdan anladığımız: Başka bir ISO indirip, yakıp deneyebilirsin.
İkinci bağlantıdan anladığımız: RAM'lerin yerini değiştirip deneyebilirsin. Sonuçta donanımsal denmiş ki bu da benim şüphelerimi doğruluyor.