Yetki sorunu

Başlatan keylog, 16 Ocak 2010 - 14:02:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

keylog

Hepinize kolay gelsin arkadaşlar, çok acil çözülmesi gereken bir sıkıntım var, yapmam gereken işleri yapamıyorum. :(

Sorunum, kullanıcı yetkileri ile alakalı, şu an ne işlemci frekansını değiştirebiliyorum, ne virtualbox'a usb gösterebiliyorum ne de harici diskimi bağlayabiliyorum ki en önemlisi bu sonuncusu...

users-admin den kontrol ettim, bütün kutucuklardaki tikleri kaldırmış sistem, bende gerisin geri hepsini verdim kaydedip çıktım ancak tekrar girdiğimde yine tikler gitmiş oluyor yani yetkileri alamıyorum :(

Yardımlarınızı bekliyorum...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Ocak 2010 - 14:45:45

Yetki vermeye çalışırken konsoldan aldığım hata çıktısını da ekliyorum :)

(users-admin:5401): Liboobs-CRITICAL **: oobs_group_add_user: assertion `OOBS_IS_GROUP (group)' failed

bytan

Çıktıları nedir?

cat /etc/group | grep adm
whoami
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

keylog

Hocam onların çıktıları:

keylog@keylog-laptop:~$ cat /etc/group | grep adm
adm:x:4:root,keylog
lpadmin:x:104:root,keylog
admin:x:115:root,keylog
keylog@keylog-laptop:~$ whoami
keylog

bunlar, yanlız konsoldan sudo users-admin şeklinde kullanıcı yönetim penceresini açınca şu şekilde bir uyarıda veriyor bir alakası olabilir mi?

keylog@keylog-laptop:~$ sudo users-admin
[sudo] password for keylog:

(users-admin:4684): atk-bridge-WARNING **: AT_SPI_REGISTRY was not started at session startup.

(users-admin:4684): atk-bridge-WARNING **: IOR not set.

(users-admin:4684): atk-bridge-WARNING **: Could not locate registry

(users-admin:4684): Liboobs-CRITICAL **: oobs_group_add_user: assertion `OOBS_IS_GROUP (group)' failed

bytan

Başlangıç uygulamalarından bir şey kapattın mı? Örneğin "AT-SPI Kayıt İşleyici" uygulamasını? Kapalıysa açıp dener misin?

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

keylog

Hayır hocam kapalı hiçbir uygulama yok bütün listelenenler seçili durumda...

AT SPI Registery de seçililer arasında...

bytan

Aslında admin hakların var. Yetki veriyorsun ama bir şekilde neden geri dönüyor bilmiyorum. Deneme amaçlı root haklarıyla sistemi açıp keylog kullanıcısına yetki verdiğinde de aynı şey oluyor mu diye de bakabiliriz. Eğer root oturumundaki değişiklikler kalıcı hale gelirse sistem genelini etkileyen bir sorun olmadığını tespit etmiş oluruz.

PF @ ST

keylog

root kullanıcı adına karşılık gelen şifrem nedir? o kullanıcı ismi ile giriş yapamıyorum :(

bytan

Önce şifreyi oluşturman lazım:

sudo passwd root

PF @ ST

keylog

Hocam xfce'ye ait bileşenlerin hepsini kaldırdım, birde libinklevel5 paketini yükledim, sorun şimdilik ortadan kalktı, tekrardan ortaya çıkan bir sorun olursa deneriz tekrar, yardımınız için çok sağolun. :)

bytan

Acaba hangi paket etkiliyordu? :) Çözüme ulaşmana ise sevindim.

PF @ ST

keylog

Alıntı yapılan: bytan - 16 Ocak 2010 - 16:33:35
Acaba hangi paket etkiliyordu? :) Çözüme ulaşmana ise sevindim.
Onu bende çok merak ediyorum, yabancı mail listelerinde dolaşırken bi yerde birisi xfcce paketleri demiş birisi libinklevel demiş baktım, ikisi de bende var :) birde bu sorun alpha1'den alpha2'ye geçince gerçekleşti. İkisini aynı anda yaptığım için esas sorun hangisindeydi malesef bilemiyorum. :)

bytan

Şu an sürüm numaran kaç? :)

PF @ ST

keylog

Şöyle bir çıktı sorularınıza cevap olacaktır heralde. :)

keylog@keylog-laptop:~$ cat /etc/lsb-release
DISTRIB_ID=Ubuntu
DISTRIB_RELEASE=10.04
DISTRIB_CODENAME=lucid
DISTRIB_DESCRIPTION="Ubuntu lucid (development branch)"
keylog@keylog-laptop:~$ uname -a
Linux keylog-laptop 2.6.32-10-generic #14-Ubuntu SMP Thu Jan 7 17:38:08 UTC 2010 x86_64 GNU/Linux
keylog@keylog-laptop:~$

bytan

Maşallah. :) Terfi ettiğini baştan söylesene :D

PF @ ST

keylog

Alıntı yapılan: bytan - 16 Ocak 2010 - 16:48:38
Maşallah. :) Terfi ettiğini baştan söylesene :D

Hocam zaten Alpha1'i 9 numaralı kernel ile kullanıyordum, en güncel sürümü kullanıyor olmayı yadırgamıyorum artık. :)

9.10'un alpha 2sinden bu yana hep en yeni ne varsa onu kullandım. :)

heartsmagic

@keylog, yanlış anlama sana söylüyorum ki okuyan diğer arkadaşlar da bunu hatırlasınlar. Alfa/beta/rc sürümlere ait sorunlar için lütfen ilk iletinde bunu belirt. Aksi takdirde bizlerin kafası karışır. O sorunu tekrarlayamayız, araştırırken kararlı sürüm üzerinden araştırırız vs. Bunu baştan belirtirsen önlemlerimizi almış oluruz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.