Evolution yedek almada şifre sorunu

Başlatan RoyaL, 16 Ocak 2010 - 14:00:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

RoyaL

Evolution yedek alıp tekrar kurduğumda tüm posta ların şifrelerini tekrar istiyor.
Acaba şifreleri ile birlikte yedek almanın bir yolu varmı.

ironic

@Royal, sorulan şifre e-posta hesaplarına ait şifreler mi?

RoyaL

evet e-posta adreslerine ait şifreler.

ironic

Evo ile hiç yedekleme yapmadım fakat hesapların şifreleri seahorse (Parolalar ve anahtarlıklar) uygulaması tarafından korunuyor. Öncelikle hesap ayarlarında parola hatırla seçili mi ona bakalım.

RoyaL

Evo ayarlarından bahsediyorsunuz sanırım, şöyle söylüyeyim, evo yu her başlattığımda e-postalar için her seferinde şifre girmiyorum, yani kendisi hatırlıyor.

Benim sorunum başka bir ubuntu kurulu sistemde aldığım evo yedeğini yüklediğimde herşey tamam geliyor ancak şifreleri soruyor tek tek, benim istediğim şifreleri de alsın yedeğin içine.

ironic

Bu şifreler seahorse tarafından saklandığı için Evo yedeklerken doğrudan alıyor mu bilmiyorum. Eğer almıyorsa  /home/kullanıcı_adı/.gnupg dosyasını kopyalamak yeterli olur gibime geliyor. Diğer bilgisayarda öncelikle mevcut .gnupg dosyasını silip ,  alınan yedek eklenebilir. Yalnız  bu işlemle yedeğin kullanılacağı makinedeki empathy gibi uygulamalara ait hesapların şifreleri de sıfırlanır. Bu uygulamalarda hesaplara ait şifrenin tekrardan girilmesi yeterli olur.

Eğer oluyorsa ,  Uygulamalar >> Donatılar >> Parolalar ve anahtarlıklar uygulaması içerisinden sadece gerekli olanlar dışa aktarılabilir. Diğer makinede de bu anahtarlar  (Yine aynı uygulamada) içe aktarılır.

RoyaL

Uygulamalar >> Donatılar >> Parolar ve anahtarlıklar uygulaması içerisinden anahtarlıkları dışa aktaramıyorum.
İçe aktar seçeneği aktif ama Aktar seçeneği pasif durumda.

ironic

PGP anahtarlarını dışa aktarabiliyorduk fakat buna izin verilmiyor galiba.  Şu an ~/.gnupg dosyasını kopyalamaktan başka çözüm gözükmüyor.

RoyaL

Anladım teşekkür ederim ilginize.