Webmin Kurulumu Detaylı Anlatım

Başlatan plusnettr, 16 Ocak 2010 - 04:59:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

plusnettr

Merhaba Arkadaşlar,
Ubuntu İşletim Sistemimize Webmin Nasıl Kurulur Onu Bir Anlatayım Dedim. Öncelikle Ubuntumuz üzerine LAMP (Apache+PHP+MySQL) Bileşenlerinden Bir Paket Kuralım Bunun İçin Konsolda;

sudo apt-get install tasksel
sudo tasksel install lamp-server

Perl paketlerimizi kuralım yada kurulu olup olmadıklarını kontrol edelim

sudo apt-get install perl libnet-ssleay-perl openssl libauthen-pam-perl libpam-runtime libio-pty-perl

Ardından Webmin yazılımının en güncel sürümünü wget komutu ile serverdan çekelim. Burada bir çok anlatımda farklı farklı sürümler verilmiş ama ben resmi sitesinden en güncel sürümünün kurulum komutunu veriyorum.

wget http://prdownloads.sourceforge.net/webadmin/webmin_1.520_all.deb

Ardından bulunduğumuz dizinde kurulum komutunu verelim.

sudo dpkg -i webmin_1.520_all.deb

Kurulum bittikten sonra webmin için root parolamızı ayarlayalım buradaki yenisifre kısmına kendiniz bir şifre yazıyorsunuz o da zaten sizin şifreniz olmuş oluyor

sudo /usr/share/webmin/changepass.pl /etc/webmin root yenisifre

Tüm komutları bitirdikten sonra webmin arayüzümüze ister ipadresimiz:10000 ister localhost:10000 yazarak erişebiliriz.

Ubuntu Server sürümünde LAMP paketi kurulu olduğu için ilk komutu vermemize gerek yok ama standart bir sürümde bu kurulumdan önce Apache paketlerinin kurulması gerekiyor. Webmin gerçekten güzel paralı alternatifleri yanında cPanel,Plesk gibi daha kullanışlı ve Ubuntu sürümleri ile son derece uyumlu. Ücretli olan versiyonu Virtualmin ise ayrı bir güzellik keşke free olabilseymiş diyorum :)

Çalışmalarınızda Başarılar..

Webmin sürümü güncellenmiştir. Yeni sürüm 1.520
LMDE - Ubuntu 11.04 - Fedora 14

coni

Webmin içinde gereken ince ayarları da yazarsanız güzel olur

plusnettr

Alıntı yapılan: coni - 16 Ocak 2010 - 13:42:02
Webmin içinde gereken ince ayarları da yazarsanız güzel olur

Şu anlık kurulum aşamasından girdim ilerleyen zamanlarda daha detaylı araştırmalar ile konunun daha özüne inmeyi düşünüyorum en azından kurulum konusu Wikiye eklense güzel olur

heartsmagic

Alıntı yapılan: plusnettr - 16 Ocak 2010 - 20:52:58
.. en azından kurulum konusu Wikiye eklense güzel olur

Tek yapman gereken bir üyelik almak :) Tabii, vaktin varsa.
Eline sağlık ayrıca anlatım için.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

plusnettr

Alıntı yapılan: heartsmagic - 17 Ocak 2010 - 02:07:08
Alıntı yapılan: plusnettr - 16 Ocak 2010 - 20:52:58
.. en azından kurulum konusu Wikiye eklense güzel olur

Tek yapman gereken bir üyelik almak :) Tabii, vaktin varsa.
Eline sağlık ayrıca anlatım için.

Vakitten bol ne varda elimizde wiki konusunda biraz yabancıyım onun için demiştim :)

lagrima

bildiğim kadarı ile webmin'in çalışması için apache'ye ihtiyacı yok.

çünkü, webminden apache'yi durdur, apache'yi çalıştır komutları verebiliyoruz. apache üzerinde çalışırsa apache'yi durdur dedikten sonra devam edemememiz gerekirdi.

plusnettr

Alıntı yapılan: lagrima - 10 Şubat 2010 - 14:13:40
bildiğim kadarı ile webmin'in çalışması için apache'ye ihtiyacı yok.

çünkü, webminden apache'yi durdur, apache'yi çalıştır komutları verebiliyoruz. apache üzerinde çalışırsa apache'yi durdur dedikten sonra devam edemememiz gerekirdi.

Evet webmin için apacheye ihtiyacımız yok kendi kullandığı SSL 10000 portu üzerinden kendine ait bir web server kullanıyor ama kendi web sayfalarımızı yayınlayabilmemiz için bir Apache'ye PHP kullanacaksak bir PHPye bunlara bağlı bir veritabanı kullanacaksak MySQL vb yazılımlarına ihtiyacımız oluyor. Webmin tek başına tüm serveri kullanmaya yetmiyor sadece yönetimini sağlıyor cPanel gibi.

MiniBuntu

iRoNMaSTeR

webmin ubuntu server 10.04 Beta 1 de libmd5-perl hatası veriyor
paketin bağımlılığa sahip olduğu belirtiliyor fakat bir türlü paketi kurmayı başaramadım.
Webmin de kurulamıyor bu sebeple.

heartsmagic

Lucid üzerinde o paket yok. Ya o bağımlılık çıkartılacak Webmin'den ya da Lucid için paket depoya girecek. Eğer bu paket artık desteklenmeyecekse Ubuntu tarafından ve Webmin için mutlaka olması gerekiyorsa elle derlemen gerekecektir.

iRoNMaSTeR

Problemimi hallettim.
Şöyle ki istenen bağımlılığın deb dosyasını bulup indirdim. Webminde problem olmadan  kuruldu.

heartsmagic

Tabii, eski .deb paketinin başka bir şeye ihtiyaç duymadan kurulması da güzel olmuş :)

plusnettr

İlk mesajdaki deb paketleri Webmin sürüm değiştirmesinden dolayı güncellenmiştir. Yeni sürüm 1.510 sürümüdür. Çalışmalarınızda başarılar dilerim

koenig

Alıntı yapılan: plusnettr - 06 Nisan 2010 - 01:00:41
İlk mesajdaki deb paketleri Webmin sürüm değiştirmesinden dolayı güncellenmiştir. Yeni sürüm 1.510 sürümüdür. Çalışmalarınızda başarılar dilerim
Birde ddetaylı bir şekilde yapılandırma ve ayarlarını paylaşa bilseniz burada çok iyi olacakmıştı ( vaktiniz varsa şayet)
Pencere Mahkumiyeti bitti AMA daha PENGUEN kardeşten öğrenecek çok şeyim var.

PEN VS. PEN Kazanan UBUNTU

plusnettr

Tabiki aklımdaki soru işaretlerini ortadan kaldırdıktan sonra detaylı bir şekilde yer vereceğim inşallah :)

ata326

-bash ... directory not found.

webminin olduğu link ölü zannedersem, paylaşım için teşekkürler...
Saygılarımla,
İbrahim (17)

heartsmagic

Bağlantı sağlam.
Verdiğin komutları tam olarak buraya geçersen daha iyi yorumlarız.

reddecks

sudo apt-get install perl libnet-ssleay-perl openssl libauthen-pam-perl libpam-runtime libio-pty-perl libmd5-perl
bu komutta hata alıyorum no such file or directroy felan diye

webmin kurulumunu bir türlü gerçekleştiremedim

ubuntu sunucu 10.4 kullanıyorum
windows tembelliği linux araştırmayı öğretir ....

sema

sudo aptitude -y install perl libnet-ssleay-perl openssl libauthen-pam-perl libpam-runtime libio-pty-perl libmd5-perl apt-show-versions libapt-pkg-perl

Bunu deneyin olmazsa (Lucid için, libmd5-perl deb paketinin elle kurulması gerektiği yazıyor), şuradan deb paketini indirip elle kurulumunu yapın.

Ardından;

sudo dpkg -i libmd5-perl_2.03-1_all.deb

Sonra da ilk sayfada anlatılanlara devam edin, sadece libmd5-perl paketi için geçerli bu).
susema

reddecks

sudo aptitude -y install perl libnet-ssleay-perl openssl libauthen-pam-perl libpam-runtime libio-pty-perl libmd5-perl apt-show-versions libapt-pkg-perl

bunu sorunsuz yaptım

ama bunda hata aldım yine. super kullanıcıyla yapıyorum bu işlemleri sudo su. ve putty ile yapıyorum.
errors were encountered while processing: libmd5-perl_2.03-1_all.deb hata

sema

Şöyle kurmaya çalışsak devamını, sırasıyla;

wget http://ftp.debian.org/pool/main/libm/libmd5-perl/libmd5-perl_2.03-1_all.deb
wget http://downloads.sourceforge.net/project/webadmin/webmin/1.510/webmin_1.510-2_all.deb?use_mirror=cdnetworks-us-1
sudo dpkg -i webmin_1.510-2_all.deb
susema

reddecks

sudo dpkg -i webmin_1.510-2_all.deb

buraya kadar herşey normal ama bu kodda hata alıyorum. errors: command not found :S

sema

sudo apt-get install -f
Sonra da;

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get dist-upgrade
susema

reddecks

ya iyice beynim sulandı. herşey birbirine karıştı. sonuç olarak yine olmadı. webminden başka proğram yokmu ?

dos ortamından kurtulayım yeter.

sema

Olmayan ne? Sonuna geldik aslında. Şunun çıktısı ne mesela?

sudo apt-get install -f

Bir de şunu deneyin;

sudo apt-get install apt-show-versions

Sonra yine;

sudo apt-get install -f
susema