Kurulumdan Sonra Diskleri Kullanmak

Başlatan PasahanTurk, 15 Ocak 2010 - 05:19:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

PasahanTurk

merhaba arkadaşlar, ben bugün itibarı ile linux kullanıcısıyım,daha evvel pardus kullandım fakat bir çok sorunla karşılaşınca tekrardan windowsa dinmek zorunda hissetim, bugun ubuntu 9.20 kermic koala kurdum driverler güncellemeler filan gayet güzel bir şekilde bitti, fakat depo olarak kullanmak için kurulum yaparken swap olarak ayırdıgım 21gb lik bölüme ulaşamıyorum sizce ne yapmam gerekir,yardımlarınız için teşekkür ederim forumu gezdim bir çok soruma cevap buldum bir bu kaldı bu konudada yardımcı olursanız çok sevinirim iyi günler diliyorum.

zeitgeist

Bu linkte anlatıldığı şekilde kursaydın keşke.

Synaptic aracılığıyla kuracağın Gparted uygulaması ile yapabilirsin sanırım. Tabi disk değerleri değişecektir ve bu sorum olabilir. En iyisi şu wiki belgesine göre hareket etmek.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

PasahanTurk

kurulum sırasında swap bölümünü takas olarak seçtim alt kısımda baglanma noktası kısmı açılmıyordu ,sanırım ondan göremiyorum yeniden kurulum yapmam gerekecek

zeitgeist

Tekrar kurulum da yapılabilir. Ben yine de swap alanında değişiklik yapabilmen için ihtiyacın olacak bilgileri içeren iki link daha vereyim:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,6962.0.html

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,1517.0.html

Linkler bir parça farklı konuları ele alıyor olsa da bahsedilen bilgiler swap alanını küçültmen için işe yarayabilir.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

PasahanTurk

verdiğiniz linkleri kontrol edip yeniden kurdum ubuntuyu fakat depo bölim için ayırdım disk bölümü bilgisayar bölümünde yok baglantı noktasını /home diye verdim ,birde lpt baglantılı hp laserjet 6p yazıcıyı görmedi sistem,şimdilik ugrasıyorum bakalım ne olacak

kozanibo

yıllarca windows kullanınca işte adam sudan çıkmış balığa dönüyor :)

heartsmagic

@PasahanTurk, son disk yapılandırmanı görebilir miyiz?
/home olarak bağlamayacaktın orayı. Eğer yedek bölüm olarak kullanmak istiyorsan /media/yedek olarak bağlayacaktın. Yapman gereken şu:

20GB Kök ---> /
1GB takas --> takas (swap)
Geri kalan, yedek --> /media/yedek

Yedek bölümü ne olarak biçimlendireceğin sana kalıyor. İstersen ntfs yap, istersen ext4.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

PasahanTurk

hocam bu disk aracının görüntüsü;

buda yüklediğim gparted'in görüntüsü;

vebuda bilgisayar bölümünün görüntüsü, kurulum yaparken yığın olarak kullanmak için ayırdıgım disk burada görünmüyor,

kurulum olayında bir sorun yaşamıyorum; bana kısaca diksimi 19 gb sistemin kuruldugu kök dizin (c gibi düşünün),20 gb kendi dosyalarımı yükleyebileceğim ayrı bir disk bölümü (d gibi düşünün) vede geri kalan 1,5 gb swap(takas) alanı olarak ayırmak istiyorum.C sürücüsü gibi olacak kök dizin /dev/sda1 ext4 journal olarak  ve bağlantı noktası "/" seçilecek,swap için zaten takas alanı olarak seçiliyor ve bağlantı noktası seçilmiyor kurulurken, d için ayıracağım ayrı diski ne olarak seçmeliyim yani bağlantı noktası ve türü ne olmalı,
Not: kurulum 41gblik bomboş hdd'ye yapılacaktır,elimdeki sürüm "ubuntu 9.10 kermic koala desktop",bir tek bu disk sorunun kaldı diğerlerini forumda arama yaparak çözdüm,yardımlarınız için teşekkür ediyorum.

heartsmagic

@PasahanTurk, bir önceki iletimde durumu izah ettim.

PasahanTurk

20GB Kök ---> / bu kısımda sorun yok
1GB takas --> takas (swap) bu kısımdada sorun yok
Geri kalan, yedek --> /media/yedek fakat kurulum sırasında disk yönetim hizmetinde yedek bölüm için açacağım diskin bağlantı noktasında /media/yedek bölümü yok ve türünü seçerkende kök dizinde secitiğim journal dosya sisteminimi seçeceğim yoksa başkasınımı
"Ben en iyisi live cd ile başlatıp yeniden kurulum yapıp ordan ekran görüntüsü alabilirsem onları ekleyeyim buraya

bytan

Alıntı yapılan: PasahanTurkquote author=PasahanTurk link=topic=15461.msg188245#msg188245 date=1263559359]
20GB Kök ---> / bu kısımda sorun yok
1GB takas --> takas (swap) bu kısımdada sorun yok
Geri kalan, yedek --> /media/yedek fakat kurulum sırasında disk yönetim hizmetinde yedek bölüm için açacağım diskin bağlantı noktasında /media/yedek bölümü yok ve türünü seçerkende kök dizinde secitiğim journal dosya sisteminimi seçeceğim yoksa başkasınımı
"Ben en iyisi live cd ile başlatıp yeniden kurulum yapıp ordan ekran görüntüsü alabilirsem onları ekleyeyim buraya

Bağlama noktasına kendin /media/yedek yazabilirsin.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

@bytan ne yazman gerektiğini söylemiş sana, kısacası elle yazacaksın bağlama noktasını.
Kök bölümü ext4 yap. Yedek bölümü eğer sisteminde windows olsaydı ntfs yap derdim, ancak olmayacağı için onu da ext4 yapabilirsin.

canosayan

anladığım şudur ki bu disk böölümleme kısmını daha bir iyi yazmak gerekiyor kurulum dökümanlarına.
Chmod bizim işimiz.

aniceman

ben de (arkadaşımızın kafasını karıştırmak istemem ama) araya girerek bir şey sorayım =)
kök ve swap dışındaki kalan bölümü neden /yedek olarak bağlıyoruz? (ben hep /home olarak bağlıyorum da)
(atladığım, bilmediğim bir yanlışım mı var acaba?)
dedi ve koşarak uzaklaştı genç adam...

canosayan

Alıntı yapılan: aktash - 16 Ocak 2010 - 11:12:21
ben de (arkadaşımızın kafasını karıştırmak istemem ama) araya girerek bir şey sorayım =)
kök ve swap dışındaki kalan bölümü neden /yedek olarak bağlıyoruz? (ben hep /home olarak bağlıyorum da)
(atladığım, bilmediğim bir yanlışım mı var acaba?)

yanlış bilmiyorsam /home olarak bağladığınızda /home klasörü için ayrıtrıyorsunuz. normal olarak eğer home klasörünü kullanıyorsanız bu normal. aynı windowsun belgelerim klasörü gibi.

ama ben başka bir diski bu amaçla kullanıyorum. multimedia adında bir diskim ve içinde kategoriler halinde kullandığım dosyalar var. bu nedenle ben /media/multimedia olarak bağlıyorum o diski. burada arkadaşlarda /yedek olarak bağlamayı düşünmüşler.
Chmod bizim işimiz.

aniceman

Alıntı yapılan: canosayan - 16 Ocak 2010 - 11:35:32
yanlış bilmiyorsam /home olarak bağladığınızda /home klasörü için ayrıtrıyorsunuz. normal olarak eğer home klasörünü kullanıyorsanız bu normal. aynı windowsun belgelerim klasörü gibi.

ama ben başka bir diski bu amaçla kullanıyorum. multimedia adında bir diskim ve içinde kategoriler halinde kullandığım dosyalar var. bu nedenle ben /media/multimedia olarak bağlıyorum o diski. burada arkadaşlarda /yedek olarak bağlamayı düşünmüşler.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Ocak 2010 - 10:30:16
@PasahanTurk, son disk yapılandırmanı görebilir miyiz?
/home olarak bağlamayacaktın orayı. Eğer yedek bölüm olarak kullanmak istiyorsan /media/yedek olarak bağlayacaktın. Yapman gereken şu:

20GB Kök ---> /
1GB takas --> takas (swap)
Geri kalan, yedek --> /media/yedek

Yedek bölümü ne olarak biçimlendireceğin sana kalıyor. İstersen ntfs yap, istersen ext4.

@canosayan senin dediğin gibi belgeler klasörü olarak kullanılacağını düşündüğüm için sordum soruyu. zira arkadaşın sabit disk kapasitesi oldukça sınırlı ve disk alanından kazanmak için yedek değil de direkt home olarak bağladığında daha yerinde olacaktır diye düşünmüştüm.
10 gb kök/root (home dizinizi ayrı bağlayacağı için fazlasıyla yetecektir)
1 gb swap
geri kalan ~28-29 gb ı da home olarak bağladığında kullanıcı dosyaları için kullanabilceği oldukça geniş bir kapasiteye sahip olacaktır. aynı zamanda home u ayrı bağladığı için sistemi kaybetse bile home ayrı bağlandığı için zaten bir nevi yedek bölümü olarak işlev görecek ayrıca bir yedekleme yapmasına gerek kalmayacaktır. oldu ya yeniden sistem kurması gerekti, kurulumda eski home dizinini yeniden home olarak (ama biçimlendirmeyi seçmeden) bağladığında hem dosyalarına yeniden ulaşabilecek hem de eski sistemini kullanımı sırasındaki program ayarlarına zahmetsizce yeniden sahip olacaktır.
(benim kurulumdaki hareket ettiğim mantık bu)
(siz zaten biliyorsunuz da, arkadaşa bağlama olayının başka bir yönünü göstereyim istedim =)

canosayan

Chmod bizim işimiz.

kalender

Alıntı yapılan: canosayan - 16 Ocak 2010 - 17:53:22
aslında bugün kategorilendirme yaparken şöyle bir yazımız olduğunuda farkettim

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5/Ubuntu_kurulum_s%C3%BCrecinde_diskleri_ba%C4%9Flama

slmlar @canosayan linkteki wiki belgesinde belirtildiği üzere diskler bağlandıktan sonra sistem açıldığında bağlanan disklerin sahibi root oluyor ancak aşağıdaki komutla sahibini değiştirdikten sonra tam erişim mümkün oluyor bence buda belgeye eklense güzel olur yinede siz bilirsiniz

sudo chown kullanıcı_adı /media/kurulumda_bağlanan_bölüm_adı
Dal Rüzgara Küskün Değildir Ama Kırılmıştır Bir Kere!

canosayan

Alıntı yapılan: kalender - 16 Ocak 2010 - 18:56:03
Alıntı yapılan: canosayan - 16 Ocak 2010 - 17:53:22
aslında bugün kategorilendirme yaparken şöyle bir yazımız olduğunuda farkettim

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5/Ubuntu_kurulum_s%C3%BCrecinde_diskleri_ba%C4%9Flama

slmlar @canosayan linkteki wiki belgesinde belirtildiği üzere diskler bağlandıktan sonra sistem açıldığında bağlanan disklerin sahibi root oluyor ancak aşağıdaki komutla sahibini değiştirdikten sonra tam erişim mümkün oluyor bence buda belgeye eklense güzel olur yinede siz bilirsiniz

sudo chown kullanıcı_adı /media/kurulumda_bağlanan_bölüm_adı

wikiye üye olup sizde ekleyebilirsiniz. Böylece ilk değişikliğinizi de yapmış olursunuz.
Chmod bizim işimiz.

heartsmagic

@aktash, senin söylediğin de olur. Farklı şekillerde yoğurt yediğimizi düşünelim sadece. Ben herkesin genelde sorduğu "Windows zamanında kullandığım yedek bölümü gibi bir bölüm istiyorum" dediği için sistemden hariç, hiçbir şeyin olmadığı bir bölüm örneği verdim. Bu biraz da benim alışkanlığımdan geliyor. Her ne kadar /home bölümünü ayrı bağlamak bazı kolaylıklar sağlasa da ben pek fazla tercih etmiyorum nedense. Senin anlattığın şekilde de olabilir elbette. Fakat /home bölümü aslında sadece bize ait değildir, tüm kullanıcılar için vardır o bölüm. Gerçi kendi sahip olduğumuz bilgisayarda bunun pek farkı olmayacaktır.

aniceman

haklısın @heartsmagic, linux un sunduğu çeşitlilik diyelim.
yoğurdu niye böyle yiyorum. henüz 2,5 aylık (bugün bunu 2. kere yazmak durumunda kaldım ya =) bir linux ve ubuntu kullanıcısıyım. ilk 2 hafta sürekli ubuntu ya odaklandım, rahat 10 a yakın kere ubuntu yu çeşitli nedenlerden dolayı yeniden kurmuşumdur. ve home un bu şekilde bağlanması sistem çöküşlerinde bunalan yeni bir kullanıcıyı o kadar rahatlatmaktadır ki, bir kaç dakikada yeniden kurulum ile eski sistemine (eski ayarlarını kastediyorum) yeniden kavuşmaktadır. böylece yeniden eski ayarlamalar ile uğraşmadan linux u öğrenmeye bunalmadan, daha kararlı şekilde devam edebilmekte... kişisel görüşüm, yeni kullanıcılara /home un ayrı bağlanması önerilirse daha yerinde olacaktır. senin kadar usta olduktan sonra yoğurdu nasıl yiyeceğini sormaz zaten =)

dipnot: iki haftadan sonraki ilk format 3 hafta sonra olmuştu, şimdiki sistem ise 5 haftalık. gittikçe sistemi bozma kabiliyetim düşüyor, format atmadan sistemi kurtarma kabiliyetim ise yükseliyor =)
sen başta olmak üzere ubuntu türkiye ailesine bu vesile ile yeniden teşekkürler...

heartsmagic

Asıl biz teşekkür ederiz @aktash. Önerini değerlendiririz elbette. Gerçi biz eskiden biraz daha tecrübeli arkadaşlara /home bölümlerini ayırmalarını salık verirdik, devran değişti şimdi :)