[Çözüldü] İnterneti olmayan bilgisayara Türkçe dil paketini nasıl kurarım?

Başlatan ubuntukuruntu, 14 Ocak 2010 - 13:45:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ubuntukuruntu

Selam arkadaslar..

Ben de yazılım meraklisi olarak ubuntu yu pc me kurdum fakat internetim olmadigi icin dogal olarak dil paketlerini upload edemedim..
simdi benim sizden ricam dil paketini download edebilecegim bir link, ve kurmus oldugum sisteme nasil entegre ederim, bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.. :-[

ironic

Hangi Ubuntu sürümünü kullanıyorsun?

*Konu taşındı.

ubuntukuruntu

Son sürüm olduğunu biliyorum, Ubuntu 9.1,  başlık için teşekkürler.

NOT: Lütfen kısaltma kullanmayalım ve klavyeniz Türkçe ise Türkçe karakter kullanımına dikkat edelim.

ubuntukuruntu

arastirma yaptim fakat bi sonuc alamadim, yada ben gözden kacirdim, bir link vererek yönlendirirseniz memnun olurum.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ubuntukuruntu

Cekiyorum Arkadasim, Kurulum asamasinda Tikla Kur yeterli olacak dimi, Yani Dosyalari her hangi bir yere tasimaya gerek kalmiyacak. ?

heartsmagic

Önce base olanı, ardından diğerini kur. Herhangi bir yere taşımana gerek kalmayacak, çık-gir yapman yeterli olur kanaatimce.

ironic

http://packages.ubuntu.com/karmic/all/language-pack-gnome-tr-base/download
http://packages.ubuntu.com/karmic/all/language-pack-tr-base/download
http://packages.ubuntu.com/karmic/all/language-pack-gnome-tr/download
http://packages.ubuntu.com/karmic/all/openoffice.org-l10n-tr/download
http://packages.ubuntu.com/karmic/all/language-pack-tr/download
http://packages.ubuntu.com/karmic/all/gnome-user-guide-tr/download

Paketleri indir. Masaüstünde TR adlı bir klasör oluştur ve içine at.

Uygulamalar >> Donatılar >> Uçbirim (Applications >> Accessories >> Terminal)

cd Masaüstü

ya da cd Desktop

(İkisinden biri çalışacaktır)

cd TR

sudo dpkg -i *.deb

komutunu ver. Paketler yüklendikten sonra sistemi baştan başlat. Açılışta Türkçe değilse Sistem >> Yönetim Dil desteği bölümünden Türkçe' yi seç. 

ubuntukuruntu

İkinizin de yapmıs oldugu destek cok isime yariyacak cok tesekkur ederim arkadaslar, emeginize saglik saolun..

xwes

Size iki yöntem tavsiye edebilirim:
1) Yeterli ve gerekli yazılımları içeren mevcut kurulu bir türkçe ubuntu'nun remastersys'nin distro seçeneğini kullanarak kurulum isosunu oluşturabilir ve tam türkçe destekli, bu ubuntuyu istedğiniz bilgisayara normal ubuntu kurar gibi kurabilirsiniz.
2) Deneme tahtası olarak boş bir diske ya da sanal bilgisayara sıfır ubuntu kurulumu yapar sonra dil paketlerini kurarsınız. Bu durumda türkçe dil paketleri otomatik olarak /var/cache/apt/archives/ klasorune indirilmiş olur. Bu paketleri aptoncd programı ile yedekleyebilir ve başka bir ubuntuya yine aptoncd programını kullanarak kurabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta: internetsiz bilgisayara aptoncd'yi nasıl kuracaksınız. Aptoncd^yi internetsiz bilgisyara kurmak için yine aptoncd gerekiyor gibi çünkü :) Bu bir tavuk-yumurta meselesi gibi ancak çözümü basit: aptoncd zaten tek bir paketten oluşuyor dolayısıyla sitesinden indirilip tek tıkla kurulabilinir: http://aptoncd.sourceforge.net/download.html

ubuntukuruntu

Arkadaslar gösterdiginiz yollar ile Linux ögrenme hevesim Sayenizde Kırılmıyor :)

Yönetici Arkadasimin söyledigi gibi ilk denemeyi yaptim,
Dedigi gibi cd Masaüstü $ cd TR $ ve diger komtu girdim..
hemen altinda cikan komut, password for dj:
burada neyin sifresini bana soruyor olabilir. ?
not: dj benim makinanın ismi.  Her yolu deneme me ragmen bi pasword giremedim, Pc nin sifresini denedim acilista kullandigim olmadi, acaba dedim dil Pack lerinin Rarlarimi sifreli onlari cikarttim yeni bir TR klasörüne bide o sekilde denedim oda olmadi, Son olarak en son arkadasimin söyledigi yolu henuz denemedim ama deneyecegim kesinlikle..

NOT: Lütfen iletilerinizi gereksiz yere rengarenk yapmayın.

heartsmagic

O şifre senin sisteme girerken kullandığın şifre. Yazdığın görünmez, doğru bir şekilde yaz ve devam et.

ubuntukuruntu

evet haklisin benim giris sifrem oldugunu anladim, fakat yükleme islemini gerceklestirmiyor, file not found  die bir uyari cikiyor, indirdigim dosyalar yanlis veya bozuk olabilirmi, yada benim yanlis yaptigim bir sey, yada bunu yapmanin baska bir yolu ?

bytan

CD komutu ile dosyaların bulunduğu dizine geçmemişsin. Önce o dizine geçmelisin ki "bulunamadı" hatası vermesin.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ubuntukuruntu

Bytan,

Simdi tam olarak ne yaptigimi soyluyorum yanlisimi bana soyle lütfen.

Dosyalari masa üstünde TR klasorune indirdim, Terminali actim ve Sayın adminimizin söyledigi komutlari girdim, cd Masaüstü,cd TR, ve digeri, benden password for dj die sifre istedi, sifremi girdim bu sefer de file not found yazisi cikiyor..

TR klasörünü iki türlü olusturdum, tr ve TR olarak, Birini Dizine cikart dedim arsiv yoneticinden o sekkilde denedim digerini dizine cikartmada, sonuc degismedi..

Bu yaptiklarim arasinda neyi yanlis yapiyor olabilirim..
Not : Anlatirken lütfen Detayli bilgi verirmisiniz, Bilgisardan cok anlamiyorum o yuzden zorlaniyorum, gerci kolay bise yok, ilginize tesekkürler.

bytan

Şöyle yapalım. Sen onların hepsini ev dizinine aktar. Başlangıç dizinin /home/kullanıcı_adın gibi bir yer. Daha sonra uçbirime aşağıdakini yaz:

ls

Orada indirdiğin deb paketlerini görüyorsan dpkg'li olan komutu işlet.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

ubuntukuruntu

ya o kadar aksi bi durumdayimki, su an is yerindeyim, bu islemleri eve gidip yapiyorum, olmazsa burda paylasiyorum, yani bi ertesi gün  :-[   benimde bir aptal yapım var bazen harbiden kafam almiyor cok kolay islemleri, bakalim senin dedigin gibi denicem yapabilirsem tabi, isten cikana kadar baska cözüm yolu yoksa yarin gene buradayım  :D  gerci artık hep buradayim sistemde kendimi gelistirmek icin burasi guzel bir adres..

bytan

Aslında yapacağın işlem, paketlerin bulunduğu dizine geçip dpkg'li komutu vermek. Bulunduğun dizinde paketlerin olup olmadıklarına ise ls komutu ile bakabilirsin. İyi haberlerini bekliyoruz. :)

PF @ ST

ubuntukuruntu

Selam cümleten  :D

Arkadaslar sorunumu Yegenimin internetini kullanarak kesin olarak halletmis durumdayım,
Bana Gostermis oldugunuz yollar ayrı bir tecrube kapısı oldu benim icin cok tesekkür ederim..
Baslangic evresini atlattim, simdi tanıma ve asik olma evresine gectim  ;D ileride karsilasacagim sorunlar olursa tekrar basınızı arıtıcam haberiniz olsun.. iyi gunler herkeze..

heartsmagic

Geçmiş olsun @ubuntukuruntu. Ufak bir hatırlatma yapatım. Konular çözüldükten sonra ilk iletini düzenleyerek [Çözüldü] ekleyebilirsin, bizlere de sadece kapatmak kalır.