samba hakkında

Başlatan prireis, 14 Ocak 2010 - 12:02:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

prireis

arkadaşlar öncelikle belirtmek isterimki samba hakkında forumdaki bulabildiğim kadar başlığı inceledim ama kendi pc imde bunu yapamadım. sambayı belirtilen şekilde kurdum, network e geldiğimde xp bilgisayarının ağı (ev-Ağı) olarak görülüyor. ancak açmaya çalıştığımda altaki mesajı veriyor. bunun anlamını bilen var mıdır? sizde hatayı nerde yapıyorum.
saygılar.

Ozmo

xp kurulu makinanda güvenlik duvarı vs.. açık mı ?

prireis

evet açık ve nod32 program kullanılıyor. eğer bu sorunsa onları kaldırıp deniyim birde.

Ozmo

kaldırmana gerek yok güvenlik duvarını geçici olarak devre dışı bırak de

prireis

malesef güvenlik duvarını kaldırdım eset i durdurdum tekrar denedim aynı hatayı verdi, smb browser dan sadece yazıcıyı görmeye çalışıyorum. ağı görüyor. açarken bekliyor ve boş açıyor sanki bişey yokmuş gibi.

prireis

arkadaşım verdiğin linklerden kurulum yaparken şu hatayı verdi uçbirimde;

Setting up cupsys (1.3.9-17ubuntu3.4) ...
Errors were encountered while processing:
resolvconf
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)

açıkçası pek anlamadım bilen varmıdır bunu?

Ozmo

Alıntı yapılan: prireis - 14 Ocak 2010 - 12:52:18
arkadaşım verdiğin linklerden kurulum yaparken şu hatayı verdi uçbirimde;

Setting up cupsys (1.3.9-17ubuntu3.4) ...
resolvconf
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)

açıkçası pek anlamadım bilen varmıdır bunu?
birkaynak bulamadım :(
sudo dpkg --configure -a yaz bir konsola

prireis

yok hala hata veriyor. galiba dns değiştirmek için resolv.conf dosyasını şu şelikde değiştirmiştim

domain Home
search Home
nameserver 208.67.222.222
nameserver 208.67.220.220

sadece bu yazıyor bu dosyada bundan olabilir mi?

heartsmagic

resolv.conf ile alakası olacağını sanmam. IP adresi ile erişebiliyor musun ağdaki makinelere?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

prireis

ip adresini yazıyorum onlada görmüyor. acaba sambayı mı yanlış kurulum yaptım çıkamadım işin içinden. ofiste kullandığım için bu kadar uğraşıyorum. onun dışında herşey harika

heartsmagic

Temelde sambanın kurulumu basit. Paylaşımı yapan sen olmayacaksan zaten ayarlaman gereken bir şey de yok. Fakat neden karşı tarafa ulaşamıyorsun açıkçası bilemiyorum.

prireis

bende oldukça yeni olduğumdan bu olayda hatanın bile ne olduğunu anlayamadım örneğin;

sudo dpkg --configure -a

komutunu yazınca uçbirimde çıkan hata mesajı şu oluyor.

Setting up resolvconf (1.43ubuntu1) ...
ln: cannot remove `/etc/resolv.conf': Operation not permitted
dpkg: error processing resolvconf (--configure):
subprocess post-installation script returned error exit status 1
resolvconf

bu normalmidir yoksa gerçekten bi sorun mu var anlayamadım. paylaşımı ben yapmışcam sadece xp olan ve yazıcının bağlı olduğu pc den yazıcıyı kullanmak istiyorum ama olmadı :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Ocak 2010 - 17:02:28

bu arada yazıcının bağlı olduğu ve windows kurulu pc ye herhangi bir işlem yapıyor muyuz peki?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Ocak 2010 - 17:46:03

türkçe dil paketi yüklerken bile bu  resolvconf ile ilgili hata veriyor. gerçi restart tan sonra dil paketini kurdu ama bu hata neden her setup ta karşıma çıkıyor anlamadım :S

heartsmagic

Sen resolvconf paketini mi kurdun?

sudo aptitude purge resolvconf aynı sorunu devam ettiriyor mu?

prireis

açıkçası verdiğin kodun ne olduğunu bilmesemde yazdım karşımdaki pencereden kaldırdım. şimdilik bir sorun gözükmüyor. gerçi konunun başlığı olan sambadan iyce koptum ama olsun galiba çözüldü resolvconf la alakalı kısım :) bu arada o ne demek hani düzelmiş olsada en azından biraz bilgim olur :) boş bi vaktinde açılarsan sevinirim heartsmagic yardımların için çok teşekkürler.

heartsmagic

@prireis, paketi kaldırttım sana sadece. Synaptic ile de yapabilirdin bunu. Uçbirimden kullanabileceğimiz iki güzel kurma/kaldırma uygulamamız var bizim: aptitude ve apt-get. Ben aptitude kullanırım. Bu yüzden verdirdim komutu. Sana Synaptic'ten resolvconf paketini de kaldır diyebilirdim kısacası.

Başlıktaki sorunun ne alemde? Yazıcıyı Cups ile eklemeyi denedin mi?

prireis

yardımların için öncelikle teşekkür ederim, yazıcı ile ilgili olan kısım çözülemedi hala neden dir anlamadım ama beceremedim. ip ile de bağlanmıyor ya da ben yanlış yerlerden ayarlamaya çalışıyorum bilmioyorum. işin kötü yanı çalıştığım şirkette bir bölüm ubuntuya geçmek istiyorlar bende görünce, ama yazıcı paylaşımını alamıyacaklarından yapamıyoruz. bi çözersem aslında çok güzel olucak :)