Grafik yazılımı

Başlatan prireis, 13 Ocak 2010 - 11:16:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

prireis

Arkadaşlar hepinize öncelikle merhaba, yeni bir ubuntu kullanıcısıyım. acemi bile sayılmadığımdan ötürü ilk olarak vmware adlı programı kullanarak ubuntu'yu pcme yükledim, forumdan kurulum sonrası yazılarını takip ettim ama ekran kartının yazılımını tanıtamıyorum. sistem menüsünden girdiğimde boş gösteriyor. depoları açtım envy yardımıyla kurmaya çalıştım. malesef oda işe yaramdı uçbirimde error yazısı çıkıyor installerken, sonuç olarak beceremedim. aklıma acaba vmware'de sanal pc oluşturduğumdan mı tanımıyor geldi. ekran kartı geforce go 7200 NVIDIA eğer öyleyse yapçak birşeyim yok. formatı atıp ubuntuyu tamamen yükleyeceğim. yanlız windows kullandığım dönemden d sürücümde önemli bilgilerim var C ye ubuntu kurduğumda D sürücüsüne bi zarar gelir mi kurulumunda? yada ben daha sonra D olarak içindeki bilgilerle birlikte görür müyüm i? umarım çok gereksiz bir konu açmamışımdır. yardımcı olursanız çok sevinirim. en azından yeni başlayan birisine yol göstermiş olursunuz. ayrıca özel bir sorum var deneyimi olan arkadaşlar belki bilirlerse diye, Word of Warcraft oyununu ubuntu üstünde oynayabilirmiyim bunu tecrübe etmiş kimseler varmı aranızda. şimdiden çok teşekkürler yardımcı olucak arkadaşlara.
Saygılar.

eribol

Nvidia kartların linux'ta problemi olmaz kolay kolay. Zaten vmware üzerine kurduğunuzda vmware donanımları kontrol ettiğinden ayarları vmware üzerinden düzgün yapılandırmak gerekiyor(hiç denemedim şahsen). Kaldı ki yine tam performans almak mümkün olmaz. Aynı anda iki işletim sistemi oluyor sonuçta. İlk kurulum için wubi ile kurmanız yararınıza olur. Program ekle-kaldırdan ubuntuyu da kaldırabilirsin.
Alıntı Yapayrıca özel bir sorum var deneyimi olan arkadaşlar belki bilirlerse diye, Word of Warcraft oyununu ubuntu üstünde oynayabilirmiyim bunu tecrübe etmiş kimseler varmı aranızda.
Deneyim yok ama youtube üzerinde birçok video da oynandığını gördüm. Sitesinde de desteklendiği yazıyor.

kuleyni

Öncelikle hoş geldin :)
Sanal ortamda kurduğun için ekran kartın ile ilgili problem yaşaman normal ama daha sorunsuz bir sanallaştırma için virtulbox deneyebilirsin bugüne kadar hiç yan çizmedi bana :)Bölümleme konusuna gelince ubuntu ntfs diskleri okur yazar hiçbir problem olmaz.C diskine ubuntu kurarsan D diskine zarar gelmez zaten bölümlendirme ekranında yaptıkların hemen işlenmiyor kurulumda geçmden önce sana bir liste halinde kurulum içi yapılacak olan işlemler veriliyor hangi dikse ne olacağını son kez ordan kontrol edebilirsin.Unutma hangi diskle uğraşırsan etkilenen de o olur ;) Son ubuntu farklı bir sistem olduğu için windows uygulamalarını wine veya playonlinux ile çalıştırabilirsin.Senin oyunun nasıl kurulacağını anlatan bir belge:  http://www.wowwiki.com/World_of_Warcraft_functionality_on_Wine

prireis

ilk olarak bu kadar hızlı cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim anlaşılan ben bir harici hdd alıp dosyalarımı yedekliyip (nolur nolmaz yılların emeği var orda :) ) formatı atıp ubuntuyu yükliyim :) tekrar teşekkürler.yakında görüşürüz :)
saygılar.

kuleyni

Rica ederim ilk kurulumun olduğu için biraz telaşlısınız ama ne kadar kolay olduğunu göreceksin ;) Senelerin emeği varsa bence de yedek al çünkü ilk defa kuran biri yanlış yapabilir bazı şeyleri doğal olarak mesela benim bi arkadaş yanlışlıkla d diskini silmişti :D

canosayan

sanal makinalarda sistemin kendi donanımları kullanılmıyor ki. Bu nedenle ekran kartı kurulumu yapamamanız çok doğal. çünkü virtual box bu işler için sanal donanımlar tanımlıyor.
Chmod bizim işimiz.

prireis

haklısınız dediğinizde bende format attım ve artık pc de sadece ubuntu var :) bakalım biraz kurcalayarak öğrenmeye çalışacağım artık. bu arada sorunda düzeldi şu anda 173 ve 177 olarak iki grafik yazılımı gösteriyor. güncellemelerden sonra zannedersem 177 olanı aktive etmem gerekecek.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Ocak 2010 - 18:32:15

yanlız bir sorun oluştu :( grafik yazılımını yükledikten sonra ekranın sağ bitişi sol başlangıçta yarım cm kadar görünüo :( bunun nedeni ne olabilir gerçi resim aldığında göstermio normal görünüyor ama kullanırken farklı görünüyor. sizce nedendir.

heartsmagic

@prireis, konu biraz dağılacak ancak ben problemi tam olarak anlayamadım. Biraz daha açıklaman mümkün mü?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kuleyni

@prireis windows ile ubuntu da aynı çözünürlükleri kullandığına dikkat et mutlaka windowsta farklı bir çözünürlük olunca ubuntuyu açtığında çözünürlükde hata olabiliyor ekranında auto gibi bir yenileme tuşu varsa onu kullan o bu geçici durumu düzeltebilir.

prireis

arkadaşlar bu konuyu hallettim dediğim gibi xp yi komple kaldırdım sadece ubuntu kurdum bütün update lileride alınca sorun kendiliğinden düzeldi. şu anda ubuntu 9.04 kullanıyorum gerçekten harika bir sistem bu arada belirtmek isterim :) ilginiz için çok teşekkür ediyorum.