[Çözüldü] Palimpsest ile Bölümleme Oluşturamamak

Başlatan Alquimista, 13 Ocak 2010 - 01:32:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Alquimista

Bilgisayarımda bir tane 250gb'lık harddisk var ve 4 bölüme ayrılmış durumda.

Ubuntu (ext4), Pardus (ext4), bir takas alanı ve 130gb'lık boş bir alan.

bu 130 gb'lık alanı önce gparted ile sildim, sorun yok. daha sonra ikiye bölüp bir kısmına farklı bir dağıtım kurmayı planlıyordum ama 4'den fazla birincil disk olamaz gibi bir hata aldım, neyse bende Palimpsest Disk Aracı ile genişletilmiş bir bölüm yaptım bu 130gb'lık alandan. Hiçbir sorun yoktu, genişletilmiş alanı kullanabiliyordum.

Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra bu alan görünmemeye başladı. Palimpsest ile bu bölüm görülüyor ama kullanabilmek için bölüm oluşturmaya çalıştığımda aşağıdaki hatayı alıyorum.

Error creating partition: helper exited with exit code 1: In part_add_partition: device_file=/dev/sda, start=33280, size=130752151040, type=0x0c
Entering MS-DOS parser (offset=0, size=250059350016)
MSDOS_MAGIC found
looking at part 0 (offset 190456358400, size 59600378880, type 0x83)
new part entry
looking at part 1 (offset 130752184320, size 57709000192, type 0x83)
new part entry
looking at part 2 (offset 32256, size 130749018624, type 0x85)
Entering MS-DOS extended parser (offset=32256, size=130749018624)
readfrom = 32256
No MSDOS_MAGIC found
Exiting MS-DOS extended parser
looking at part 3 (offset 188465840640, size 1990517760, type 0x05)
Entering MS-DOS extended parser (offset=188465840640, size=1990517760)
readfrom = 188465840640
MSDOS_MAGIC found
Exiting MS-DOS extended parser
Exiting MS-DOS parser
MSDOS partition table detected
containing partition table scheme = 0
got it
Error: Invalid partition table on /dev/sda -- wrong signature 0.
ped_disk_new() failed

Gparted zaten hiçbir bölüm tablosunu görmüyor, tamamen boş bir disk olarak görüyor 250gb'ın hepsini. Pardus'u açıyorum ama ondaki kurulu olan disk aracları da disk üzerindeki hiçbir bölümlemeyi görmüyor.

fdisk -l çıktısı şöyle;
Fazladan ek disk bölümü 4 yoksayılıyor
Uyarı: geçersiz bayrak 0x0000 5. disk bölümleme tablosunda w(yaz) ile düzeltilmiş olacak

Disk /dev/sda: 250.1 GB, 250059350016 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 30401 cylinders
Units = silindir of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x7a92f770

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1   *       23156       30401    58203495   83  Linux
/dev/sda2           15897       22913    56356445+  83  Linux
/dev/sda3               1       15896   127684588+  85  Linux ek
/dev/sda4           22914       23155     1943865    5  Ek

Disk bölümleme tablosu girdileri diskteki sırasında değil

İnternette araştırdım gözümden kaçırdığım bir yer var mı bilemiyorum ama hiçbir çözüm bulamadım. Launchpad'de bug olarak belirtilmiş sanırım aynı sorun. Ubuntu 8.10 / 64bit kullanıyorum bende, internette hangi siteye girsem Ubuntu 8.10 - 64bit kullananlar bu sorunu yaşamışlar.

Önerebileceğiniz bir disk aracı ya da bir yol var mı acaba bu bölümü yeniden oluşturabileceğim? Harddiskin yarısı durduk yerde kullanılmaz hale geldi. Bir öneri, bir yardım, bir yorum lütfen =)
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

heartsmagic

Sorun uzatılmış alandaki bölümü kullanamama yani?
Hata kaydından netice çıkmış mı bilemiyorum fakat şu an Testdisk ile diski eski haline getirmekten başka bir şey gelmiyor aklıma. Fakat kendisiyle çok fazla tecrübem olmadığından kullanmış arkadaşların tavsiyesini bekle lütfen.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Alquimista

Evet, uzatılmış alanı kullanamıyorum. Palimpsest dışında hiçbir programda o alanı göremiyor, palimpsest'de bu hatayı veriyor.

Bu hataya benzer bir kaç tane hata daha var launchpad'de ama hiçbirinde bir cevap yok çözüme dair. Test disk'de advanced kısmında bölüm tablosu ile ilgili kısımlar var ama ben çokta advance bir kullanıcı olmadığımdan dolayı çekiniyorum denemeye.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

heartsmagic

Keşke o konuda tecrübem olsa da yardımcı olabilsem. Ancak Testdisk kullanmışlığım pek yok ne yazık ki.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Alquimista

@heartsmagic, sorunu hallettim dolaylı yoldan da olsa =D

Birincisi sorunun sebebi bir hardisk üzerinde iki extended kısımın olabilememesiymiş sanırım ki. Testdisk böyle bir uyarı verdi (takas alanı zaten extended olarak kullanılıyordu çünkü) bende testdisk ile gördüğüm o ulaşamadığım kısımı P olarak (Primary) ayarladım, önceden açılış kısımı idi o bölüm (* işareti var bu bölümün başında). Tabi bunu böyle yapmamak gerektiğini tecrübe ile sabitledim, D olarak (deleted) ayarlasaydım düzelebilirdi o bölüm silinsede ama ben yine her zaman ki gibi önce yapıp sonra düşündüğümden ikinci bir hata olarakta bunu yaptım ve haliyle bilgisayar açılamadı. Testdisk'i advance olmadan kullanmamak lazım tabi =D

Çözüm olarak ise elimdeki Pardus Cd'si ile (ubuntu cd'mi arkadaşa yüklemesi için vermiştim) tüm partitionları görebildim ve göremediğim kısımı arşiv kısımı olarak seçtim (linux ext4) pardusu yeniden kurmak durumunda kaldım tabi ki yükleme aşamasına geçmeden harddisk üzerinde bir değişiklik yapmadığından. Ama ziyanı yok neticede Ubuntum yerinde ve 130gb alanımı yeniden kazanmış oldum.

Buradan çıkardığım ders nedir?

1- Extended bölümdür, genişletilmiş bölümdür gerek yok böyle şeylere, ext4 yapalım bitsin gitsin.

2- Testdisk'de * işareti ile belirlenmiş bir bölümleme olmadan işlemlerimizi tamamlamıyoruz.

3- Ubuntu kurmak isteyen kişilere üşenmeyip yeni cd çekiyoruz, elimizdeki cd'yi vermiyoruz.

Başlık kilitlenebilir artık sanırım =)

zeitgeist

@AlmaMorena,

Çözümü paylaştığın için teşekkürler.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles