Eski işletim sistemini yeni laptop'a taşımak

Başlatan erdaltaskesen, 12 Ocak 2010 - 17:23:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

erdaltaskesen

Şuan eski bir masaüstü bilgisayar kullanıyorum. Yeni bir laptop almak için para biriktirmeye başladım. Daha önceki bir konuda önerilen üzeri bilgisayarıma 5+ yıl süre ile format atmamaya karar vermiştim. Bunun yanı sıra şuan itibariyle bilgisayarımda birçok özelliği programı vs kendime göre ayarladım. Yeni laptop aldığım zaman bu işletim sistemini bütün ayarları ile ona taşımak mümkünmü?

- Taşıma işleminden sonra bununla yeni laptop arasındaki donanım farkları sorun yaratırmı? Örneğin yeni laptop'ın 25GB harddiske sahip olması imkânsız vs.. Ayrıca burada yüklenen donanım sürücüleri yenisine geçtiği zaman otomatik olarak silinecek mi?

- Şuan 22 inç ekran kullanıyorum ki muhtemelen laptop bundan daha küçük olacak bu sorun yaratır mı?

- Şuan bu bilgisayarda Xp ve Ubuntu kurulu. Laptop aldığım zaman sadece Ubuntu kuracağım bu sorun yaratır mı?

Son olarak böyle bir işe kalkışırsam nasıl bir yol izlemem gerekir. İsterseniz internette bulduğunuz bir kaynağıda gösterebilirsiniz bu iş için. Ayrıca başka ne gibi sorunlarla karşılaşabilirim

xwes

Mevcut ubuntunuzun yedegini almadan once ekran kartini kaldirin ve sonra restart atin. Bundan sonra remastersys ile komple sistem yedegi alirsaniz tum ayarlariniz ve programlarinizla beraber sisteminiz komple yedeklenir ve başka bilgisayara normal ubuntu kurulumu gibi kurarsiniz. Dolayisiyla;
-XP yanina ya da ustune kurmak size kalmiş olur. Istediginizi yaparsiniz
-Ekranin buyuklugu sorun yaratmaz çunku ekran kartini kaldirdik.
-Donanim suruculeri otomatik kaldirilmaz ama zaten muhtemelen sadece ekran karti için surucu kurdunuz, e onu da kaldirdigimiza gore sorun olmaz.
-Normal bi ubuntu kurulumu gibi yapacaginiz için yeni hard diskin boyutunun bir onemi yok.

Bir diger yol ise: remastersys ile komple degil de dist seçenegi ile yedek alin. bu şekil de tum programlariniz yedeklenir ama ayarlariniz yedeklenmez. Ayarlarinizi ise kendiniz ev klasorundeki gizli dosyalari yedekleyerek kendiniz taşiyabilirsiniz. Firefox, emesene, torrent, smplayer gibi programalarin ayarlarini sorunsuzca taşirsiniz ancak sistem ayarlari için soz veremem. Aslinda muhtemelen onlar da sorun çikarmaz ama yine de soz veremem :)

Ozmo

@xwes dedigi gibi ekran kartı driveri kaldır remastersys ile sadece ubuntunun yedeğini alırsın ama http://www.bur4k.com/?p=208#more-208 buradaki linkte harddisk'in tüm yedeğini alırsın...

erdaltaskesen

Bilgisayarım için hiçbir sürücüyü elle kurmadı hepsi kurulumdan sonra sorunsuz bir şekilde çalıştı. Yinede ekran kartını silmem gerekir mi?

heartsmagic

Grafik kartın nedir? Kernelle veya Ubuntu ile gelen bir destekse sorun olmaz. Sen elle kurmadıysan veya Kısıtlanmış Sürücüler'den kurulmadıysa ISO'yu oluşturabilirsin gönül rahatlığıyla sanırım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erdaltaskesen

Yok ben elle kurmadım. Ekran kartım anakart ile bütünleşik. Bilgisayar 7 yıllık olunca iyi bir ekran kartı beklenmiyor haliyle.

heartsmagic

Bu durumda asgari ölçüde sorun yaşarsın demektir, hatta hiç yaşamazsın diye ümit ediyorum ben.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.