[Çözüldü] Error: unknown filesystem. Grub rescue>

Başlatan Sercan Gündoğdu, 11 Ocak 2010 - 20:24:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sercan Gündoğdu

Elimde bir laptop var. Söylenilene göre bundan önce sorunsuz çalışıyordu fakat şimdi bilgisayar başlatıldığında grub ekranı yerine gelen ekran başlıktaki gibi..

GRUB loading.
error: unknown filesystem
grub rescue>_

İlk önce Grub 2 yeniden kurmayı denedim fakat bu komutlara sağlıklı yanıtlar vermiyor. Çalışan Cd ile diğer bölümlerdeki dosyalara erişemiyorum. Grub'u yeniden kuramıyorum. Sorun nedir?

bytan

Son zamanlarda bios üzerinde değişiklik yapılmış mı? Canlı cd ile açtığında fdisk -l çıktısı ne oluyor? Yeniden grub2 kurulumu sırasında ne tür "sağlıksız" yanıtlar alıyorsun?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Sercan Gündoğdu

mount sırasında not exist gibi sağlıksız yanıtlar. Yani başarısız oluyor. BIOS üzerinde değişiklik yapılmamış zaten normal ev kullanıcısı kullanıyor bilgisayarı. Her yerini kurcalayan biri değil..

Ben önermiştim Ubuntu kullanmasını şimdi bana getirdi çözebilmem için. :D zor durumdayım.

heartsmagic

@Sercan Gündoğdu, fdisk -l çıktısı vermen lazım, sağlıksız dediğin komutları buraya adım adım aynen aktarman lazım, bizlerin de görmesi lazım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Sercan Gündoğdu

ubuntu@ubuntu:~$ sudo fdisk -l

Disk /dev/sda: 40.0 GB, 40007761920 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 4864 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0xe8dee8de

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *           1        4681    37600101   83  Linux
/dev/sda2            4682        4864     1469947+   5  Extended
/dev/sda5            4682        4864     1469916   82  Linux swap / Solaris
ubuntu@ubuntu:~$

Sizin yönlendirmeleriniz sonrasında sağlıksız adımlar oluşursa bunları size aktarırım.

heartsmagic

Evet, şimdi Grub2 kurulumuna geç ve sorun olduğunda buraya aktar.

Sercan Gündoğdu

ubuntu@ubuntu:~$ sudo mount /dev/sda1 /mnt
mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/sda1,
       missing codepage or helper program, or other error
       In some cases useful info is found in syslog - try
       dmesg | tail  or so

ubuntu@ubuntu:~$ sudo mount --bind /dev /mnt/dev
mount: mount point /mnt/dev does not exist
ubuntu@ubuntu:~$

sudo mount /dev/sda1 /mnt işleminden sonra birşey yazmaması gerekiyor diye hatırlıyorum. Şimdilik bu kadarını yazdım buyrun.

heartsmagic

Son zamanlarda bu sistemde ne yapılmış? Zira bölüm yapısında ne yazık ki sorun var. Ubuntu çalışan CD'de olduğuna göre önce fsck deneyelim.

sudo fsck /dev/sda1

Sercan Gündoğdu

Bunun çıktısı gerekli mi? Zira bayağı üzün bir çıktı. Sürekli Düzelt<e> şeklinde  ifadeler çıktı hepsini onayladım.

/dev/sda1: ***DOSYA SİSTEMİ DEĞİŞTİRİLDİ***

Şeklinde bir ifade ile de karşılaştım şimdi ne yapmalıyım?

bytan

Grub2 işlemini baştan başlayarak yeniden yapmaya çalış.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

Alıntı yapılan: Sercan Gündoğdu - 12 Ocak 2010 - 22:47:25
Bunun çıktısı gerekli mi? Zira bayağı üzün bir çıktı. Sürekli Düzelt<e> şeklinde  ifadeler çıktı hepsini onayladım.

/dev/sda1: ***DOSYA SİSTEMİ DEĞİŞTİRİLDİ***

Şeklinde bir ifade ile de karşılaştım şimdi ne yapmalıyım?

Çıktılarını vermen gerekmiyor. Bölümde sorun var ve fsck düzeltiyor onları. Eğer soru sormadan düzeltmesini istiyorsan:

fsck -a /dev/sda1

Not: Sen hepsini yapmışsın zaten. Bu durumda @bytan'ı dinle :)

Sercan Gündoğdu

Sorun çözülmüştür arkadaşlar yardımlarınızla, hepinize teşekkür ederim yalnız sistemi sabit diskten açtığımda:

Bu hata ile karşılaşıyorum. Birde baktığınızda sistem tepsisinde sabitdisk simgesi var tıkladığımda:

DİSKTE BİR ÇOK KÖTÜ SEKTÖR VAR

Yazıyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Ocak 2010 - 23:38:18

Sahibine sordum yakın geçmiş zamanda laptop yere düşmüş. Fakat daha sonra çalışmış bir süre sonra da bu şekilde sorun olunca da bana getirdi. HDD'de badsector olmuş bu da dosya sistemine zarar vermiş heralde.. Bunun bir çözümü var mı sistem her başlatıldığında bu hatayı veriyor.

heartsmagic

Ne yazık ki bunun çözümü kolay değil. Windows tarafında hatalı bölümleri işaretleyebilen programlar olsa da bizim bu tarafta -en azından ben- bu işi kolay ve sorunsuz yapan bir uygulama görmedim.

Sercan Gündoğdu

Kolay değil mi çözümü yok mu? Çözümü var ise yardımcı olun yapalım.

hitokiri

Alıntı yapılan: Sercan Gündoğdu - 12 Ocak 2010 - 23:19:39
Sorun çözülmüştür arkadaşlar yardımlarınızla, hepinize teşekkür ederim yalnız sistemi sabit diskten açtığımda:

Bu hata ile karşılaşıyorum. Birde baktığınızda sistem tepsisinde sabitdisk simgesi var tıkladığımda:

DİSKTE BİR ÇOK KÖTÜ SEKTÖR VAR

Yazıyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Ocak 2010 - 23:38:18

Sahibine sordum yakın geçmiş zamanda laptop yere düşmüş. Fakat daha sonra çalışmış bir süre sonra da bu şekilde sorun olunca da bana getirdi. HDD'de badsector olmuş bu da dosya sistemine zarar vermiş heralde.. Bunun bir çözümü var mı sistem her başlatıldığında bu hatayı veriyor.

Daha önce forumda bir arkadaş yazmıştı bu uygulamda bug olduğu için düzgün bilgiler vermediğini söylemişti, çünkü bir çok makine de aynı hatayı veriyor uygulama gerçekten disk bozulduysa bunu zannedersem linux üzerinde test edicek bir program yok , açılıştaki  dosya ikonuna tıklayıp  bir daha disk bozuluyorsa beni uyarma demek o hatanın her seferinde gelmesini engelliycektir. Diskin bozulduğuna dair bi ibare yoksa , mesela bir dizin açılamıyorsa sabit diskin bir bölümüne ulaşılamıyorsa, bir sorun yoktur yine de şüphe duygusu varsa windows üzerinde kontrol etmek gerekiyor maalesef..

Sercan Gündoğdu

Disk bozuluyorsa beni uyarma işaretledim hatayı almıyorum ileride sorun olmaz işallah.

Hepinize teşekkürler.

heartsmagic

Bizdeki böcek olmayabilir ama bu, sonuçta disk düşmüş. Fiziksel bir hasar oluşmuş olması ihtimali var. Bilgisayarın üzerinde kritik işler yapılıyorsa şiddetle yedekleme yapılması taraftarıyım.

Bizim tarafta "bad sector" tespiti yapan programlar var, forumda dillendirdik bir iki defa. Ancak bulduğu bu bozuk alanları işaretleyerek kullanıma kapatma özellikleri olduğunu hatırlamıyorum ben. Gerçi benim tecrübem sadece okuduklarım, programları kullanmışlığım yok.

hitokiri

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Ocak 2010 - 01:57:46
Bizdeki böcek olmayabilir ama bu, sonuçta disk düşmüş. Fiziksel bir hasar oluşmuş olması ihtimali var. Bilgisayarın üzerinde kritik işler yapılıyorsa şiddetle yedekleme yapılması taraftarıyım.

Bizim tarafta "bad sector" tespiti yapan programlar var, forumda dillendirdik bir iki defa. Ancak bulduğu bu bozuk alanları işaretleyerek kullanıma kapatma özellikleri olduğunu hatırlamıyorum ben. Gerçi benim tecrübem sadece okuduklarım, programları kullanmışlığım yok.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,14749.msg180139.html#msg180139  aynı sorun daha önce işlenmiş şimdi bulabildim bende zaten burdan biliyorum uygulamanın hatalı olduğunu bende de aynı bir çok kötü sektör hatası vardı "büyük ihtimal disk sağlam, tıkır tıkır çalışıyor sonuçta"  diye düşünüp "Palimsest" kaldırdım  :D