[Çözüldü] Ubuntu-Disk aracı

Başlatan nomercy, 11 Ocak 2010 - 02:25:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nomercy

Ubuntuda bulunan disk aracıyla yanlışlıkla bütün verilerimin olduğu ntfs disk bölümünü bozdu kardeşim kurcalarken acaba verileri geri elde etmenin bir yolu varmı?

sabian

Bahsettiğin disk aracı eğer gparted'sa ve kardeşin bahsettiğin bölümü biçimlemdirdiyse bildiğim kadarıyla düzeltmen mümkün değil. Eğer istediğin şey verileri kurtarmaksa yani silinen dosyaları, belgeleri kurtarmaksa (yani işletim sistemin açılmaz eğer c diziinin silindiyse) onunla ilgili kurtarma programı tanıtımı vardı sitede.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

heartsmagic

Testdisk için forumdaki konulara bakabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

nomercy

Alıntı yapılan: dewrim2 - 11 Ocak 2010 - 02:31:22
Bahsettiğin disk aracı eğer gparted'sa ve kardeşin bahsettiğin bölümü biçimlemdirdiyse bildiğim kadarıyla düzeltmen mümkün değil. Eğer istediğin şey verileri kurtarmaksa yani silinen dosyaları, belgeleri kurtarmaksa (yani işletim sistemin açılmaz eğer c diziinin silindiyse) onunla ilgili kurtarma programı tanıtımı vardı sitede.

Sistem --> Yönetim --> Disk aracı diye geçiyor içeriğinde Palimpsest Disk aracı diyor acaba mümkün mü geri almam içerisinde gerçekten önemli veriler vardı bilimsel makalelerden tutunda tez çalışmalarına kadar diziler :) herşey gitti

heartsmagic

@nomercy, geçmiş olsun. Umarım kurtarırsın verileri. Eğer disk bölümünü silmişse(işlem tamamlanmışsa) doğrudan geri getirmenin yolu yok. Ancak forumda birkaç yerde anlatılan Testdisk ile verilerini kurtarman mümkün. Yine forumda başarılı bir iki Windows uygulaması verilmişti. Testdisk'deki en büyük sıkıntı kurtarılan dosyaların isimlerinin eski halleriyle gelmiyor olması. Windows tarafında söylenen bir program başarılı bir şekilde bunu da yapıyormuş. Ne yazık ki hatırlayamıyorum şu an ismini.

nomercy

ne yazıkki windows tarafından kurtarmamın bir yolu yok çünkü o bölümün içinde windows da kuruluydu :) dell in ekran problemi yüzünden bir süredir windows kullanmak durumunda kalmıstım en son gelen .18 kerneliyle çözülünce tekrardan ubuntuya döndüm fakat şanssızlık o ki verilerim gitti su anda test disk ile kurtarmayı deniyorum yaklaşık 30 dk dır arama yapıyor inşallah sorunum hallolur da isimleri önemli değil o kadar masaüstüne yedeklerim format atıp baştan kurarım sistemlerimi :)

coni

Windows altında program önerisi isterseniz recovery my files programını tavsiye ederim çok başarılı bir program formatlanan diskleri bile kurtarabiliyor.Tabi bunun %100 garantisi yok

sabian

biz r-studio ile 1 gb'lık flash bellekten 8 gb veri çıkardık. tuhaf gelebilir oran-orantı hesabına göre ama 8 defa yüklenip formatlanmış bir diskten bu veriyi çıkardık, burdan hareketle de elektronik ortamda hiçbir veri kaybolmuyor, sadece formatı değişiyor çıkarsamasını yeniden keşfettik. :) Ankara'da oturuyorsan elinde bir kurtarma programları cd'si var, windows'tan kalma :D verebilirim. Yeniden windows kurup verileri kurtarmaya çalışabilirsin. Ama üzerine veeri yazılmasından ötürü kimi dosyalarının kurtarılamayacağı gerçeğini de göz önüne alalım...
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

kozanibo

Alıntı yapılan: nomercy - 11 Ocak 2010 - 02:25:30
Ubuntuda bulunan disk aracıyla yanlışlıkla bütün verilerimin olduğu ntfs disk bölümünü bozdu kardeşim kurcalarken acaba verileri geri elde etmenin bir yolu varmı?

testdisk ile partitionu geri getirmek mümkün. böylece kurtarma yapmana gerek kalmaz.

heartsmagic

Bölümün kendisi geri geliyor mu? Bölüm tablosu geliyor da bölümü bütün olarak getirebiliyorsa sevindirici bir haber olur bu @ibokozan.

nomercy

Test disk ile denedim ama sonuç olumsuz yada ben beceremedim ama grub da gitti su anda :) livecd den grub kurmam gerekiyor sonra bir daha deniycem ama nasıl olucak hic bir fikrim yok desem yeridir test disk ile bölüm ü geri getirmek için ne yapmalıyım?

heartsmagic

Dediğim gibi doğrudan bölümü geri getirme olayını ben bilmiyorum. Gerçi testdisk ile veri kurtarmışlığım da yok ancak forumda kurtaranları bildiğim için öneriyorum.

aniceman

@nomercy,
windows altında onlarca program denemişliğim oldu ve 3 defa tek bir byte veri kaybı olmadan sadece get data back geri getirdi verileri. şayet bahsi geçen bölüm ntfs ya da fat ise bu programı kullanabilirsiniz. ama programın ext destekli olanını bulamadım/yok (bu yüzden hala kullanıcı dosyalarım ntfs dedir).

ama bundan önce deneyebileceğiniz bir şey var.

şayet kardeşiniz sadece bölüm silme komutu uyguladı ise veri kurtarma şeklinde değil de bölüm kurtarma şeklinde bir uygulaması olan paragon partition manager ı önerebilirim. benzer bir olay bu şekilde başıma gelmiş, 100 gb lık silinmiş bölümü 10 snyede olduğu gibi yeniden karşımda görünce havalara uçmuştum =)
(paragon un ext desteği de vardır)
(find missing partitions gibi bir menüsü vardı hatırladığım kadarı ile)

düzeltme: ntfs demişsin zaten, fark etmemişim  ::)
dedi ve koşarak uzaklaştı genç adam...

kozanibo

Alıntı yapılan: heartsmagic - 12 Ocak 2010 - 02:26:51
Bölümün kendisi geri geliyor mu? Bölüm tablosu geliyor da bölümü bütün olarak getirebiliyorsa sevindirici bir haber olur bu @ibokozan.

Alıntı yapılan: nomercy - 12 Ocak 2010 - 18:45:33
Test disk ile denedim ama sonuç olumsuz yada ben beceremedim ama grub da gitti su anda :) livecd den grub kurmam gerekiyor sonra bir daha deniycem ama nasıl olucak hic bir fikrim yok desem yeridir test disk ile bölüm ü geri getirmek için ne yapmalıyım?

elbette bölüm komple geri gelebiliyor :)

deep scan yapın test disk ile hiç denk geldiniz mi? eğer yapamazsanız resimli olarak anlatırım. sonra write partition diye bir bölüm var. programdan izlemen gereken yolu yazayım sana...

no log
diski seç proceed
intel
analyse
quick search
no
bölümü seç
deeper search bölümler gelecektir sonuna kadar beklemene gerek yok.
write
yes :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Ocak 2010 - 21:34:23

benim 1 tb harddiskimi (lanet) usb başlangıç diski oluştur uygulaması bozdu... öyle bir durumdaydi ki ext4 bölümü 800 gb ufak bir bölüm ntfs di... her ikisi de gitti fat32 görünmeye başladı.içi bomboş görünüyordu. write özelliğini kullandım disk olduğu gibi geri geldi :)

nomercy

Alıntı yapılan: ibokozan - 12 Ocak 2010 - 21:28:45
Alıntı yapılan: heartsmagic - 12 Ocak 2010 - 02:26:51

Alıntı yapılan: nomercy - 12 Ocak 2010 - 18:45:33

elbette bölüm komple geri gelebiliyor :)

deep scan yapın test disk ile hiç denk geldiniz mi? eğer yapamazsanız resimli olarak anlatırım. sonra write partition diye bir bölüm var. programdan izlemen gereken yolu yazayım sana...

no log
diski seç proceed
intel
analyse
quick search
no
bölümü seç
deeper search bölümler gelecektir sonuna kadar beklemene gerek yok.
write
yes :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Ocak 2010 - 21:34:23

benim 1 tb harddiskimi (lanet) usb başlangıç diski oluştur uygulaması bozdu... öyle bir durumdaydi ki ext4 bölümü 800 gb ufak bir bölüm ntfs di... her ikisi de gitti fat32 görünmeye başladı.içi bomboş görünüyordu. write özelliğini kullandım disk olduğu gibi geri geldi :)

daha önceki denememde sanırsam MBR yi bastan yazdırdım grub acılmıyor halleder halletmez deniycem :) livecd den grub yüklemeye calısıyorum hata veriyor anlıyamadım nedense command not found diyor bir bilginiz varmı acaba?

kozanibo

işlemi yaptıktan sonra bilgisayar yeniden başlatman gerekebilir

heartsmagic

Hangi komut için söylüyor onu?

nomercy

suan ubuntu ya eişemiyorum live cd den yazıyorum mbr kaydını baştan yazdı test disk ve grub u göremiyorum su anda live cd üzerinden grub u tekrardan nasıl yükleyebilirim acaba? Terminalden grub a geçiyorum "find /boot/grub/stage1" komutunu verdikten sonra bulunamadı diyor nasıl bir yanlıslık var çözemedim bu konuda ne yapabilirim

heartsmagic

9.10 kullanıyorsan Yeniden Grub2 kurulumu başlığına bakman lazım. Eski Grub kurulumu başlığı senin işini görmeyecektir. Eğer 9.10'dan eski bir sürüm kullanıyorsan ve stage1 dosyan bulunamıyorsa işler kötüye gidiyor demektir.

nomercy

sorunu hallettim Yardım eden herkese çok teşekkür ederim ayrıyetten bu testdisk programını kim yazdıysa gözlerinden öpüyorum :P

kozanibo

testdisk programı yine bir hdd yi daha kurtardı :)

gönderinize bende katılıyorum. den dua ediyorum onlara

aniceman

testdisk bölümü kurtardı değil mi, veri kurtarma değil?
(dosyaları klasörleri ve adları ile tam bir kurtarma yapan bir program henüz yok?)
dedi ve koşarak uzaklaştı genç adam...

nomercy

Alıntı yapılan: aktash - 13 Ocak 2010 - 23:00:14
testdisk bölümü kurtardı değil mi, veri kurtarma değil?
(dosyaları klasörleri ve adları ile tam bir kurtarma yapan bir program henüz yok?)

Evet bölümü kurtardı dediğiniz programı yazmak için boş zamanım olduğu zaman uğraşıcam ne kadar kısa sürede başlarsam o kadar erken biter de inşallah güzel bir programa kavusuruz.