Ubuntu'nun Avantajları

Başlatan maydin95, 10 Ocak 2010 - 13:43:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

maydin95

Arkadaşlar forumda aradım ama bulamadım. İnternette ise http://www.whylinuxisbetter.net/index_tr.php sayfasında Linux'un avantajları anlatılıyor. Bende burada açayım dedim. Bir kaç tane ben yazacağım sonra gelen öneriler ile arttırabiliriz. Ayrıca hatalarım varsa düzeltiniz.

1) Virüs sorunu yok!
Linux'lu bilgisayarların sistem dizinleri kilitli olduğu ve otomatik çalıştır gibi güvensiz bir şey olmadığı için bilgisayarınıza virüs bulaşamaz. Uygulama veya başka bir şey kurarken size şifrenizi sorar ve ancak öyle kurulum yapılabilir.

2) Çalışma Uygulamaları (OpenOffice.org)
Ubuntu ile kurulu halde gelen OpenOffice.org uygulaması ile en çok kullanılan doc, ppt, xls gibi dosyaları açabilir: değişiklikler yapabilirsiniz. Ayrıca OpenOffice.org, Office 2007'nin dosya uzantılarını (docx, pptx, xlsx vs.) destekler.

3) Arşiv Dosyalarını (Arşiv Yöneticisi)
Ubuntu ile gelen Arşiv Yöneticisi en çok kullanılan rar*, zip, tar, jar gibi dosyaları kurulum gerektirmeden açabilir. Böylece bu dosyaları açmak için değişik uygulamalar kurmak zorunda kalmazsınız.

4) Kısıtlı Uygulamalar Paketi
Yazılım Merkezi'nde bulunan Kısıtlı Uygulamalar Paketi yasal gereklilikler nedeniyle Ubuntu CD ve DVD'sinin içine konulamayan uygulamaları içerir. Paketi indirdikten sonra Flash, Java, *Rar, Microsoft yazı tipleri, eklentiler (mp3, avi, mpeg gibi) vs. bilgisayarınıza kurulacaktır.

5) İnternet Uygulamaları
Ubuntu'yu kurduğunuzda internet tarayıcınız Mozilla Firefox, sanal posta istemciniz Evolution Posta, anlık iletileşme yazılımınız Empaty Messenger kurulu gelir. Böylece benzeri uygulama yüklemenize gerek kalmadan işlerinizi halledebilirsiniz.

6)Ses ve Video Uygulamaları
Ubuntu'nun yanında gelen Film Oynatıcı (Gstreamer) ve Rhythmbox Music Player ile ses ve video dosyalarınızı açabilirsiniz. (Dosyaları açmak için Kısıtlı Uygulamalar Paketini indiriniz. Eğer dosyaları açacak eklenti olmadığında uygulamalar internetten eklentileri bulup bilgisayara yükler.)

7) Kolay Yazılım Kurulumu
Bilgisayara yazılım kurmanın dört yolu vardır ve bunlar ile kolayca yazılım indirilip kurulabilir.
a) Yazılım Merkezi
   Uygulamalar sekmesi altında bulunan Yazılım Merkezi'ni açtıktan sonra arama çubuğuna istediğiniz uygulamanın adını girebilir (Örneğin; Google Earth) ve uygulamayı seçip kurabilirsiniz. Aynı yöntemle kaldırabilirsiniz de. Eğer uygulamanın adını bilmiyorsanız veya başka bir denemek istyorsanız oradaki seçeneklerden (Bilim, Ofis vs.) birini seçip uygulamalara gözatabilirsiniz. Yazılım Merkezi'nde en çok kullanılan uygulamalar vardır. Eğer aradığınızı bulamadıysanız Sinaptik Paket Yöneticisine bir bakın.
b) Sinaptik Paket Yöneticisi
   Sistem - Yönetim sekmesi altında bulunan Sinaptik Paket Yöneticisi'ni kullanarak anahtar kelimeyi yazıp sıralanan uygulamalar hakkında bilgi edinebilir veya uygulamayı seçerek kurabilirsiniz. Sinaptik Paket Yöneticisi depolarda bulunan tüm paketleri görebilir.
c) Uçbirim
   Her Linux kullanıcısının mutlaka uğrayacağı Uçbirim'e Uygulamalar - Donatılar sekmesinden ulaşılabilir. En kolay uygulama kurma yöntemi şöyle işler:
Uygulama kurmak için;

sudo apt-get install paket_adi
ya da
sudo aptitude install paket_adi
Uygulamayı kaldırmak için;
sudo apt-get remove paket_adi
ya da
sudo aptitude remove paket_adi
Uygulamayı kökten kaldırmak için;
sudo apt-get purge paket_adi
ya da
sudo aptitude purge paket_adi
Ayrıca Uçbirim'e sadece paket adını yazarak uygulamayı başlatabilirsiniz.
d) Klasik indirme yöntemi
   Windows'lardaki gibi uygulamayı sitesinden indirerek kurabilirsiniz. Bu yöntem diğerlerinden uzun olmaktadır ancak böyle yapılan kurulum Windows'lardaki kurulumdan daha kısadır. Ayrıca siteden uygulama indirirken .deb uzantısı altında indirmek en kolay seçimdir. Diğerlerini kesinlikle indirmenizi önermiyoruz. Eğer deb uzantılı ve Ubuntu için yok ise -mecburen- tar uzantısı olarak indirin. Ayrıca bazı yazılımlar (Google Earth, Adobe Air gibi) indirme sitesinde Ubuntu seçili olsa bile bin uzantılı iner. Uzantısı bin olanlar tar uzantılı olanlardan daha kolay kurulur. İnternette kurulumunu bulabilirsiniz.Diğer paketlerin kurulumu için Linux bilgisi gerekmektedir.

8 ) Bilgisayarınıza birçok tema yükleyebilirsiniz.
Bilgisayarınızda kullandığınız temadan sıkıldınız mı? Bilgisayardaki diğer temaları deneyin; eğer yine hoşnut kalmadıysanız internette bulunan birbirinden güzel temaları deneyebilirsiniz.

9) Masaüstünüzü kendiniz seçin.
Bilgisayardaki masaüstünüzden memnun değil misiniz veya çok mu sistem kaynağını tüketiyor. O zaman farklı bir Linux dağıtımı kurabilir veya bilgisayarınıza başka bir dağıtım kuramadan Gnome, LXDE, KDE, XFCE gibi masaüstü seçeneklerini bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Görsellik istiyorsanız KDE'yi, sadelik ve işlevsellik istiyorsanız Gnome'u, hız ve daha az sistem kaynağı tüketen bir ortam istiyorsanız LXDE veya XFCE kurabilirsiniz.

10) Netbooklar için özel bir dağıtım: Ubuntu Netbook Remix
Netbook'unuzla gelen işletim sisteminizi beğenmiyor veya nesneler çok küçük olduğundan görünmemesinden mi şikayetçisiniz? O zaman Ubuntu Netbook Remix tam size göre. UNR'de nesneleri çabuk bulabilmeniz ve okuyabilmeniz için özel bir masaüstü ortamı geliştirilmiştir. Böylece nesnelerin altındaki yazıları okumaya çalışmazsınız. Ayrıca Netbookunuzu birlikte gelen OpenOffice.org ile tamamen hazır olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

maydin95
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

Felâsife

Başlık Ubuntu'nun avantajları olsa daha iyi olurmuş  ;D
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

maydin95

Ubuntu'nun avantajları diye değiştirdim.
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

sema

Güzel paylaşım olmuş.. Belli yerlerde var bu bilgiler parça parça ama bir çatı altında toplanması hoş olmuş açıkçası..
susema

maydin95

Arkadaşlar bu kadar yazı yazdım yok mu önerisi olan? Devamlı güncelleyelim şunu

maydin95

14 Ocak 2010 da güncellendi

utdmr

Alıntı yapılan: maydin95 - 10 Ocak 2010 - 13:43:27...Ayrıca siteden uygulama indirirken .deb uzantısı altında indirmek en kolay seçimdir. Diğerlerini kesinlikle indirmenizi önermiyoruz. ....
maydin95
Biraz korkunç olmuş, o kadar da korkutmamak lazım program derlemekten :).
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

maydin95

İyi de ama gitti tar lı olanı indirdi kuramadı. Lanet olsun Lİnux a der bir daha da kurmaz. Etrafına da kuramadım çok saçma vs. der. Onun için dedim. Deb uzantılı indirin dedim böylece önlem almış oluruz

utdmr

Alıntı yapılan: maydin95 - 15 Ocak 2010 - 19:35:07
İyi de ama gitti tar lı olanı indirdi kuramadı. Lanet olsun Lİnux a der bir daha da kurmaz. Etrafına da kuramadım çok saçma vs. der. Onun için dedim. Deb uzantılı indirin dedim böylece önlem almış oluruz
Mantıklı, teşekkürler :).
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

maydin95

Ayrıca eklenmesini istediğin bir şey var mı güncelleyelim

utdmr

Alıntı yapılan: maydin95 - 15 Ocak 2010 - 20:37:30
SSH ile güzel bir uzaktan erişim olanağı, tercih etmemin en büyük sebeplerinden :).
--

Ozmo

maydin95

Alıntı yapılan: utdemir - 15 Ocak 2010 - 21:38:37
Alıntı yapılan: maydin95 - 15 Ocak 2010 - 20:37:30
SSH ile güzel bir uzaktan erişim olanağı, tercih etmemin en büyük sebeplerinden :).

Valla SSH diye ne demek istediğini anlayamadım

Alıntı yapılan: Ozmo - 15 Ocak 2010 - 21:41:47
http://haber.sol.org.tr/bilim-teknoloji/microsoftun-7-gunahi-drm-haberi-17572 bu haberi okun :) bizim için iyi bir haber sonuna kadar kullanalım :)

Bu haberi nasıl kullanabiliriz. Örnek verebilirmisin

Ozmo

windows 7 kulan başın belaya girsin gibi :) yada windows mp3 indirmeye izin vermiyor vs vs ....

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: utdmr - 15 Ocak 2010 - 20:09:51
Alıntı yapılan: maydin95 - 15 Ocak 2010 - 19:35:07
Mantıklı, teşekkürler .

Mantık.?
tar uzantılı arşivlere böyle itici bir yaklaşımın,
Uçbirim kullanımının avantajından bahsedilmesindeki mantığın dengesinin eşit olmadığının kanaatindeyim.

Yani
Uçbirim avantaj,
kaynak kodların vs. vs. sıkıştırıldığı tar dezavantaj'mı.?

Hatta tam aksine,
bilinmeyenleri öğrenmeye teşvik etmesi avantaj değilmidir. . . . . . . . .

Alıntı yapılan: maydin95 - 10 Ocak 2010 - 13:43:27
Eğer deb uzantılı ve Ubuntu için yok ise -mecburen- tar uzantısı olarak indirin. Ayrıca bazı yazılımlar (Google Earth, Adobe Air gibi) indirme sitesinde Ubuntu seçili olsa bile bin uzantılı iner. Uzantısı bin olanlar tar uzantılı olanlardan daha kolay kurulur.

Kolay - Rahat - Zor gibi bir ayrım var,
fakat bunu genellemeyin, zorluğu kolaylığı rahatlığı kişiye göre değişir.
Ayrıca tar Öcü değil'ki, sadece bir arşivleme türü. . . .
Gnome-look'tan indirdiğiniz tema bileşenlerin uzantıları'da tar türlerinden, kurulumları çok'mu zor.?

heartsmagic

@9N0M3, bahsedilen şey .tar'ın kendisi değil, daha ziyade kaynaktan derleme yolu. Biraz yanlış ifade edilmiş o kadar, fakat meselenin özüyle doğudur. Zira kaynaktan derlemek bir tık ile kurmaktan veya depodan çekmekten en az beş kata daha zordur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eribol

Ölçüm yapacaksak bir glibc sanırım en az 50 katı zor :) Belki daha fazla zor:)

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: heartsmagic - 24 Şubat 2011 - 22:53:47
Zira kaynaktan derlemek bir tık ile kurmaktan veya depodan çekmekten en az beş kata daha zordur.

Hemfikiriz. .
Amma velakin potansiyel kullanıcılara soğutucu/itici biçimde tarif edilmesine karşıyım.
Eksi olanı artıya çevirilecek biçimde anlatılabilirdi.
Kaynak koddan derlemenin'de kendine göre avantajları var.
Istek doğrultusunda ekleme/çıkarma gibi bir imkan yerine,
-mecburen- benzeri tabirler,
eksiye bir eksi daha ekleyerek sunmaktır.
Yinede tar olarak arşivlenmiş bir programı elle derlemek bir dezavantaj değildir, nazarımda.