Real Time Kernel hakkında bilgi?

Başlatan munirekinci, 31 Mayıs 2008 - 15:08:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

munirekinci

Merhabalar Real Time Kernel'in (Linux) diğerlerinden farkı, artısı, eksisi, kullanım alanı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ubuntu Studio varsayılan olarak Real Time Kernel ile geldiği için, kullandığım şey hakkında biraz bilgi edinmek istedim.

Alıntı Yaplinux-image-2.6.24-16-rt                                                                         - Linux kernel image for version 2.6.24 on Ingo Molnar's full real time preemption patch (2.6.24.3-rt3)

İnternette bu konu hakkında hiç Türkçe belge bulamadım.

ufuk_k

Burada az biraz açıklamaya çalışmıştım:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,724.msg7175.html#msg7175

Semih

Ben Ubuntu Studio yaptım Ubuntu'mu :) Performans artısı varmış Ufuk-k öyle demişti :) Dün kayıt alırken birşey farketmedim ama biri açıklasa çok iyi olacak.
A.Semih Türk

ufuk_k

Kernel real time olmalı. Yani frequency 1000 mhz, kernel derlerken Process type and features kısmından siz de yapabilirsiniz. ama Ubuntu'da hazır geliyor zaten.

Daha sonra şu komutlar ile limitleri artırmak gerekir, performans artışı sağlar:

sudo su -c 'echo @audio - rtprio 99 >> /etc/security/limits.conf'
sudo su -c 'echo @audio - nice -10 >> /etc/security/limits.conf'
sudo su -c 'echo @audio - memlock 250000 >> /etc/security/limits.conf'
   Ayrıntılı bilgi için: https://help.ubuntu.com/community/UbuntuStudioPreparation

Semih

Ben orada yazanları birebir yaptım zaten.Masaüstünde gezişler hızlı,malum birden fazla program açıyorum kayıt yaparken tık yok.Çok seri şekilde açıyor herşeyi.Performans bu ise iyi.Ama benim için kayıtta çözemediğim bi hışırtı var.Bu yönden performansı iyi değil gibi.Fakat ben hiç ayarlamadın aldım kayıt,yani programı açtım kayıt aldım.Hiç düzenleme yapmadım.
A.Semih Türk

ufuk_k

Hışırtının sebepleri çok şey olabilir de, kayıt alırken jack üzerinde çalışan bir program kullandıysan, jack programının ayarlarına bakabilirsin. Orada bazı ayarlar yüksek olabilir. Ya da kullandığın programın kendi ayarlarına bakmak gerek. Hışırtı çok genel bir sorun.

munirekinci

Anladığım kadarıyla, ses ile ilgili işlerde performansa odaklı bir çalışma biçimi var. Ses benim ilgi alanıma girmediği için benim için bu pek önemli değilde, grafik, rendering gibi işlemlerde performansa katkısı olur mu?

ufuk_k

Sanmıyorum. Sadece ses uygulamaları ile ilgili. Ama artık normali kerneli derlerken de real time özelliği verilmesini öneriyorlar. Çünkü yalnızca kayıt için değil, video/müzik, sistem sesleri çalarken de performansı artırıyor deniyor.

ufuk_k

RT kernel de 2.6.24-17 oldu, eskisinde mi kaldın sen?

xxx3

En son depolardan o kerneli çektim ve kurdum ubuntumun üzrerine tabi yeniden başlatınca açılmadı bende ubuntunun kendi güncel kernelinden tekrar açtım ve reali sildim macera arayınca böyle olur.  :D