[Çözüldü] live cd açılmıyor

Başlatan gsiratas88, 09 Ocak 2010 - 22:57:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gsiratas88

arkadaşlar xubuntu 9.10u 1 saat önce indirdim.cdburnerxp ile iso dosyasını cdye yazdım.fakat en sonunda uyarı verdi.verinin birbirini tutmadığını cdnin uygun çalışamayabileceğini söyleyen bir uyarı.cdyi x4 hızında yazdım.reboot yapamıyorum.bilgisayara restart attığım zaman cdyi okumuyor.normal xp açılıyor.kullandığım cd 4-5 yıllık bir cdydi.acaba problem bu olabilirmi?

heartsmagic

Yakma işleminin sonunda verilen uyarı ISO md5 bütünlüğü içinse sorun olabilir. Acemiler bölümündeki ISO ile ilgili başlıktan yararlanarak md5 bütünlüğünü kontrol edebilirsin. Başka bir CD'ye yakmayı da deneyebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

gsiratas88

xubuntu için md5 bütünlüğünü nerden kontrol edebilirim?.2. kez de denedim yine aynısı oldu

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Ocak 2010 - 23:27:51

arkadaşlar, bilgisayarıma ilk kez linux yükleyeceğim onun için fazla bir bilgim yok.henüz kuramadım bile;yardımlarınızı bekliyorum

bytan

Windows tarafında md5 kontrolü yapan programlar yardımıyla, indirdiğin iso'nun md5 değerini kontrol edebilirsin. Bu yazılımlar için biraz google'a bakabilirsin. Tam emin olamamakla birlikte sanki nero'da bu kontrolü yapıyor diye aklımda kalmış.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ironic

Alıntı yapılan: gsiratas88 - 09 Ocak 2010 - 23:10:40
xubuntu için md5 bütünlüğünü nerden kontrol edebilirim?.2. kez de denedim yine aynısı oldu

MD5 denetleme programı olarak : http://www.nullriver.com/downloads/Install-winMd5Sum.exe
iso dosyasını veri/data  Cd olarak değil de imaj/kalıp yazdır özelliğini kullanarak yazdır. CDburnerXP de bu destek var mı bilmiyorum.

Infra Recorder deneyebilirsin : http://downloads.sourceforge.net/infrarecorder/ir050.exe?download

Son olarak Cd' nin açılışta otomatik başlaması için bios ayarlarından aygıtma başlatma önceliğini (boot menu, first boot device gibi bir bölümde yer alır)  CD/DVD Rom olarak seçmen gerek.

MD5 değerleri

9b2ffca631abc34f067e7166f14e37c2 *xubuntu-9.10-desktop-amd64.iso
dbcde7bcfcf3d03cedb309e6856d39a4 *xubuntu-9.10-desktop-i386.iso

gsiratas88

sorunu çözdüm.problem cddeymiş.şimdi kurdum.ama codecleri nasıl yükleyebilirim xubuntu için.wiki de ubuntu için komutu vermişler ama xubuntu için vermemişler anladığım kadarıyla.çok teşekkürler

zeitgeist

Aynı komutu kullanabilirsin.

Karşılaştığımız her bir sorunu farklı başlıklarda konuşmaya gayret ediyoruz. Bu başlığı ilgilendiren mesele çözüldüğü için konuyu kilitliyorum. Yaşayacağın diğer sorun/sorunlar için farklı başlık açma daha doğru olacak.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles