[Arşiv][Çözüldü] Ubuntu Açılmıyor

Başlatan pisagor, 31 Mayıs 2008 - 13:00:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pisagor

Merhaba arkadaşlar, Vmware 6.0 üzerinde ubuntu 8.04 çalışıyorum. Compiz'i yüklemeye çalıştım. En son okuduğum makalede ayarları yapmayı anlatıyordu

howtoforge

burada anlatıldığı gibi ayarları yaptım. En son System > Preferences > Sessions altına girerek Startup Programs altına Add butonu ile Emerald Fix  adında, emerald --replace commandında bir giriş yaptım makalede CTRL + ALT + BACKSPACE ile logout yaparak yeniden giriş yapın dedi. Buraya kadar * her şey normaldi.

Şimdi username ve pass girdiğim zaman login sesi duyuluyor, masa üstü yükleniyor gibi oluyor sonra ekran terminale dönüyor ve ekranda

Not: Resim eklemeyi başaramadım o yüzden elle yazıyorum.

Starting up...
Loading, please wait...
kinit: name_to_dev_t(/dev/sda5) = sda5(5,8)
kinit: trying to resume from /dev/sda5
kinit: No resume image, doing normal boot...

Ubuntu 8.04 804 tty1

804 login:

şeklinde yazılar görülüyor ve tekrar username ve password penceresi açılıyor. Bu işlem username ve pass girdikçe sürekli tekrarlanıyor....

Tekrar nasıl normale dönebilirim?

heartsmagic

Vmware ve Virtualbox deneme amaçlı kullanım içindir. Ben bu gibi programlarla Ubuntu veya herhangi bir dağıtım kurup üzerine bir de Compiz çalıştırmayı nedense çok anlamsız buluyorum. Cidden gerçek performansıyla Compiz veya başka güzellikler isteniyorsa güzelce bir bölüm ayırıp Ubuntu kurun.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

pisagor

Bu vmware ile değilde normal çalışmada da belki yaşanabilirdi. En azından compizi uninstall etmek yada en azından ekranda bir komut çalışırabilmek için birşeyler yapılabileceği inancındayım. Belirttiğim gibi her denememde username ve pass ekranına geri dönüyorum. Hali hazırda kurulu bir ubuntum var ve üzerinde compiz çalışıyor ancak vmware üzerindeki bu sorunumu çözümsüz bırakmak istemiyorum. Ben de bir çözüm bulacak olursam buradan paylaşırım.

heartsmagic

Vmware ve çözümleri ayrı bir olay o nedenle ben yardım edemiyorum. Eğer sağlıklı bir şekilde çalışmasını becerip de buradan paylaşabilirsen birçok insan memnun olacaktır elbette.

pisagor

Belki ısrarcı olacak ama bu sorun vmware'den kaynaklanmıyor. Ben compizi kurmaya çalıştım ve ubuntum şu anda username ve pass ekranınında dönüp duruyor. En azından bu konumdayken terminal ekranına düşmeyi başarabilir ve compizi terminal ekranından disable etmeyi başarabilirim diye düşünüyor ve bu yönde araştırıyorum. Konu başlığı da Vmware değil ubuntu açılmıyor zaten. Bir çözüm bulacağıma eminim, bulduğumda paylaşırım.

pisagor

Username ve password soran ekranda iken sol alt köşeden

Options>Select Session>Failsafe Terminal seçtim. Böylelikle terminalde oturum açmış oldum.

Daha sonra terminalde oturum açarak

sudo apt-get remove emerald ve sudo apt-get remove compizconfig-settings-manager ile son kurmuş olduğum emerald ve compizconfig settings'i kaldırmış oldum.

sudo shutdown -h now ile reboot ettim ve ubuntum normal masaüstü ile açıldı.

heartsmagic

Şimdi benim anladığım:
Vmware ile Ubuntu kurdun, kullanıyorsun (diğerinden hariç).
Üzerine compiz kurdun.
Ardından X açılmadı.

Tamam bir yerlerde problem var. Sen emeraldı kaldırıp sorunu çözmüşsün ancak bu durum Ubuntu ve/veya Compiz-emerald sorunu mu Vmware sorunu mu?

pisagor

Ben soruna sorun olarak yaklaşıyorum. Sadece tecrübemi paylaşmak istedim. Başka insanlar da windowsu bırakmadan önce tecrübe etmek isteyebilirler ve en azından Vmware üzerinde deneyebilirler diye düşündüm. Bence problem ubuntu'nun Vmware üzerinde çalışmasından kaynaklandı ancak en azından grafik ekranda login olamazken nasıl program kaldırabileceğimi öğrenmiş oldum.

Böyl eböyle öğrenmeye devam edeceğiz. Destekleriniz için teşekkürler.

heartsmagic

Evet problem tespiti önemli. Sonuçta problemler aşıldıkça insan tecrübe kazanıyor. Çözüldü olarak etiketlendiğine göre başlığı kapatıyorum.