Pencere kenarları yok

Başlatan karmic0, 08 Ocak 2010 - 18:33:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

karmic0

Yeni Xubuntu kurulumu yaptım. Güncellemeler sırasında ve sonrasında pencere kenarları kayboldu. Nasıl düzeltebilirim? Ayrıca masaüstü göster butonu da çalışmıyor. Ayarlar bölümünde pencere yöneticisi de açılmıyor...

sema

Hem 'pencere yöneticisi' hem de 'pencere yöneticisi ince ayarları' çalışmıyor değil mi? Kaç saattir onunla uğraşıyorum.. Aynı hata.. Açtığım sayfaları küçülttüğümde yok oluyorlar, ara ki bulasın..

En son şöyle bir yöntem buldum.. Ayarlar >> Xfce 4 Ayarlar Yöneticisi >> Masaüstü >> Simgeler'den simge tipine tıklayıp, 'küçültülen uygulama simgeleri' dediğim zaman masaüstünde küçülttüğüm sayfalara kısayol oluşturabildi. Lâkin bu hoşuma gitmediği için şimdi kaldırmaya çalışıyorum. Onda da sorun çıktı.. Kolay gelsin size..

Not: İlk başta çok güzeldi, öyle bir sorun yoktu.. Ne yaptıysam bozmayı başardım..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Ocak 2010 - 19:14:38

Bu arada dediğim yoldan 'pencere yöneticisi' diyip, ortadaki 'yardım' butonuna tıkladığınızda size 'pencere yöneticisi' hakkındaki tüm bilgileri veriyor.. Oradan açmaya çalışın belki aynı sorunu yaşamıyoruzdur.. Umarım..
susema

karmic0

Alıntı yapılan: semagkyz - 08 Ocak 2010 - 19:05:37
Hem 'pencere yöneticisi' hem de 'pencere yöneticisi ince ayarları' çalışmıyor değil mi? Kaç saattir onunla uğraşıyorum.. Aynı hata.. Açtığım sayfaları küçülttüğümde yok oluyorlar, ara ki bulasın..

En son şöyle bir yöntem buldum.. Ayarlar >> Xfce 4 Ayarlar Yöneticisi >> Masaüstü >> Simgeler'den simge tipine tıklayıp, 'küçültülen uygulama simgeleri' dediğim zaman masaüstünde küçülttüğüm sayfalara kısayol oluşturabildi. Lâkin bu hoşuma gitmediği için şimdi kaldırmaya çalışıyorum. Onda da sorun çıktı.. Kolay gelsin size..

Not: İlk başta çok güzeldi, öyle bir sorun yoktu.. Ne yaptıysam bozmayı başardım..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : Fri Jan  8 19:14:38 2010

Bu arada dediğim yoldan 'pencere yöneticisi' diyip, ortadaki 'yardım' butonuna tıkladığınızda size 'pencere yöneticisi' hakkındaki tüm bilgileri veriyor.. Oradan açmaya çalışın belki aynı sorunu yaşamıyoruzdur.. Umarım..

Aynı sorunu yaşıyor olmalıyız. Hem pencere yöneticisi hem de ince ayarları çalışmıyor.

sema

Senin de mi açtığın sayfalar minimize edildikten sonra kayboluyordu? Ben neredeyse her yere baktım ama yukarıda bahsettiğim çözüm yolundan başka bir şey bulamadım.. Zaten yarın baştan kuracağım.. Umarım sen de halledersin..
susema

maydin95

Masaüstü görüntünüzü vereiblir misiniz?
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

karmic0

Alıntı yapılan: maydin95 - 09 Ocak 2010 - 17:24:06
Masaüstü görüntünüzü vereiblir misiniz?

Xubuntu'yu kaldırıp tekrar kurdum. Şimdi normal ama bu kurulumda da bir kez daha olmuştu; kendiliğinden düzeldi. Ekran görüntüsü almadığım için ekleyemiyorum ama açtığım bütün pencerelerde üst kısımdaki kapatma, küçültme butonlarının olduğu kısım (sayfanın dış çerçevesi) tamamen yoktu. "Dosya" bölümüne girip kapatabiliyordum, bazen onlar bile kilitleniyordu, o zaman da f11 yardımıyla kapatıyordum...

Bunlara ilaveten;

Pencere sol üstteki menünün olduğu yerde yapışıp kaldığı için oraya da ulaşamıyordum... Çerçevesi olmadığı için tutup sürükleyemiyordum.

Nekadar ilgisi var bilmiyorum ama, bu sorunla her iki kurulumda da açılış penceresindeki klavye dilini Türkçe olarak değiştirdikten sonra karşılaştım... İkinci kurulumdaki sorun yeniden başlattıktan sonra kendiliğinden düzeldi. İnşallah tekrarlamaz.

ırmak

Yaklaşık 1 haftadır bu sorun bende de var. Son güncemelerle birlikte ortaya çıktı. Bilgisayar açıldıktan bir süre sonra pencere kenarları kayboluyor. Compiz'i açıp Reload Window Manager diyorum düzeliyor. Tamamen düzelmesi için ne yapabilirim acaba?

erginemr

Kalıcı bir çözüm olur mu bilmiyorum ama Alt+F2 ile Çalıştır iletişim kutusunu açtıktan sonra;
xfwm4 --replace
komutunu verirseniz düzeliyor mu?

Eğer bu şekilde düzeldiyse, bilgisayarı kapatıp açtıktan sonra kalıcı oluyor mu, yoksa yeniden sorunlu mu başlıyor?

ırmak

Alıntı yapılan: erginemr - 11 Şubat 2010 - 22:21:53
Kalıcı bir çözüm olur mu bilmiyorum ama Alt+F2 ile Çalıştır iletişim kutusunu açtıktan sonra;
xfwm4 --replace

Eğer bu şekilde düzeldiyse, bilgisayarı kapatıp açtıktan sonra kalıcı oluyor mu, yoksa yeniden sorunlu mu başlıyor?

Ben Xubuntu kullanmıyorum. Konu öyle başlamış, dikkat etmemiştim.
Ubuntu için alternatifi nedir acaba?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : Cum 12 Şub 2010 11:03:26 GMT-2

Bir de
compiz --replace
denedim.
Zaten aynı şekilde düzeltiyordum ama kalıcı bir şey değil bu.
Bir de eklemek istediğim başlangıcı Metacity olarak ayarlamaya çalıştım.
gconf-editor
desktop>gnome>applicaitons>window_manager
yolundan current ve default ayarlarını Metacity olarak değiştirdim.
Ama hala Compiz Fusion efektleri ile açılıyor bilgisayar.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Şubat 2010 - 21:41:10

.gconf dosyasını silmekten başka bir alternatif yok mu?
Sinir stres sahibi oldum.

heartsmagic

@ırmak, fusion-icon programı kurulu mu? Eğer kurulu değilse kur. Panele yerleşir. Oradan pencere dekoratörlerini, pencere yöneticilerini tekrar belirle. fusion-icon'u da açılışa ekle.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ırmak

Alıntı yapılan: heartsmagic - 12 Şubat 2010 - 23:25:58
@ırmak, fusion-icon programı kurulu mu? Eğer kurulu değilse kur. Panele yerleşir. Oradan pencere dekoratörlerini, pencere yöneticilerini tekrar belirle. fusion-icon'u da açılışa ekle.

Denedim, bir kez daha başlatamayacağım ama bilgisayarı.
Yarın düzelmiş olacağını umarak kapatıyorum.
Teşekkürler.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : Cts 13 Şub 2010 11:02:36 GMT-2

Olmadı, olamadı.

karmic0

Alıntı yapılan: ırmak - 12 Şubat 2010 - 23:31:22
Alıntı yapılan: heartsmagic - 12 Şubat 2010 - 23:25:58

Denedim, bir kez daha başlatamayacağım ama bilgisayarı.
Yarın düzelmiş olacağını umarak kapatıyorum.
Teşekkürler.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : Cts 13 Şub 2010 11:02:36 GMT-2

Olmadı, olamadı.

Aynı sorun karnel güncellemesinden sonra bende de olmuştu... Format atarak düzeltebildim...

Bahsini ettiğiniz güncelleme karnel güncellemesi miydi? Eğer öyleyse sistemi eski karnelden başlatarak denediniz mi? Ayrıca /var/cache/apt/archives burada paketleriniz duruyorsa hangi güncellemeleri yaptıysanız onları tekrar kurun. Ya da bozuk olma ihtimaline karşı Synaptic'ten tekrar indirerek kurabilirsiniz. Ben tekrar kurmayı denememiştim bakalım ne olacak...

aliorhan

Şu anda bu problemle bende karşılaşmış bulunmaktayım. Restart edince sorun ortadan kalktı fakat bu kadar kişiye aynı günde olması bana biraz garip geldi.

heartsmagic

@ırmak:

metacity --replace ne tepki veriyor sende?

ırmak

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Şubat 2010 - 01:47:55
@ırmak:

metacity --replace ne tepki veriyor sende?

Bunu denemiştim ama şöyle bir durum var. Bir kere düzeltince bilgisayarı kapatana kadar sorun ortadan kalkıyor. Tekrar açıldığında kalıcı olmaması asıl sıkıntı. Bunun bir nedeni var ama anlayamadım bir türlü. Çünkü her açılışta farklı bir zamanda kayboluyor pencere kenarları. Öyle standart 5.dk'da gitti gibi bir şey yok.

heartsmagic

Aslında başlık biraz karıştı :) Sanırım sen Xubuntu kullanmıyordun. Ubuntu için son zamanlarda bir değişiklik yapmış mıydın? Örneğin tema konularında.

ırmak

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Şubat 2010 - 10:17:45
Aslında başlık biraz karıştı :) Sanırım sen Xubuntu kullanmıyordun. Ubuntu için son zamanlarda bir değişiklik yapmış mıydın? Örneğin tema konularında.

Evet karıştı ben konunun başlığını görünce paldır küldür yazdım ilk mesajı, Xubuntu kısmını atlamışım kusura bakmayın.
Son kernel güncellemesiyle ortaya çıktı bu problem, her güncelleme sonrası bir türlü nedenini çözemediğim Pidgin Sorununa bir de bu eklendi.

En son;

sudo gedit /usr/bin/compiz-decorator

Ardından acılan USE_EMERALD="no" "no" yu "yes" yapıp X si tekrar başlat.

gibi bir öneri geldi.

Onu da yaptım, bekliyorum:)

ırmak

Hiç bir denemeyle sorunu halledemeyince
rm -rf ~/.config/compiz ~/.cache/compizconfig ~/.gconf/apps/compiz
şeklinde gayet kalıcı ve yıkıcı bir çözüm buldum. :)
İlk mesaj bana ait değil o yüzden etiketleyemiyorum.
Yardımlara teşekkürler.
Demek ki bu sorunla karşılaşınca hiç uğraşmadan tekrar yükleme yapılacakmış.

Felâsife

Alıntı yapılan: erginemr - 11 Şubat 2010 - 22:21:53
xfwm4 --replace
Bu yöntem Debian Xfce'de kalıcı olarak işe yarıyor, teşekkürler. :)
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

Sh4oTT

Alıntı yapılan: erginemrKalıcı bir çözüm olur mu bilmiyorum ama Alt+F2 ile Çalıştır iletişim kutusunu açtıktan sonra;
Kod: [Seç]xfwm4 --replacekomutunu verirseniz düzeliyor mu?

Cok tesekkur ederım, bende bunu arıyordum :)