Windows 7 kurulumundan sonra Bilgisayar açılmıyor!

Başlatan okan_ubuntu, 08 Ocak 2010 - 02:55:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

okan_ubuntu

Arkadaşlar laptopa windows 7 kurmaya çalıştım.Vistaya ait diski Ubunyudayken silmiştim.Sonra 7 kuruluma başlamadan onu biçimlendirmeye çalıştı ama hata verdi.Ben de salaklık yapıp bilgisayarı kapattım.Live cd yle açmak için.Ama hiçbir cd işe yaramıyor.Açılışta bir imleç yanıp sönüyor ve bilgisayarın fanı hızlanıyor.Hardiskin silindir ışığıda sürekli yanıyor.Çok tırstım bu durumdan çok acil yardıma ihtiyacım var.Laptop zaten garantiden çıktı.Ne yapacağımı bilmiyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : Cum 08 Oca 2010 03:26:50 GMT-2

Harddiski fabrika çıkışı yapacak fdisk gib komutlar kullanmaya razıyım.Bilgisayar açılsın önemli olan.Bilgi kaybı önemli değil o kadar.

sabian

Live cd ile açabiliyor musun? açamıyorsan ben bi ara doğaçlama bi yol denemiştim olmuştu :) harddiski söküp bilgisayarı Live cd'den aç , daha sonra harddiski takıp yeniden başlat. Bende işe yaramıştı.

Bu arada ben bu sorunla ortalama ayda bir karşılaşıyorum, forumda birçok konuda bu durumu yazmıştım. Diskin mbr'si de bozulmuş olabilir.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

okan_ubuntu

dewrim2 live cd çalışmıyor.Herhangibir boot cd si çalışmıyor.Laptop un harddisk ini sökecek kadar tecrübeli değilim.Usb başlangıç diski oluştursam işe yarar mı dersin?Yani laptopa kötü birşey olmamıştır değil mi yazılımsal bir sorun var ortada değil mi?Biraz içimi rahatlat :) :(

sabian

Alıntı yapılan: okan_ubuntu - 08 Ocak 2010 - 03:44:41
dewrim2 live cd çalışmıyor.Herhangibir boot cd si çalışmıyor.Laptop un harddisk ini sökecek kadar tecrübeli değilim.Usb başlangıç diski oluştursam işe yarar mı dersin?Yani laptopa kötü * bir şey olmamıştır değil mi yazılımsal bir sorun var ortada değil mi?Biraz içimi rahatlat :) :(

Ben masaüstü pc sanmıştım, dikkatsiz okuyucuyum işte :) içni rahatlatmak isterim * tabi ki ama bunu ne kadar başarabilirim bilemem.

Sen bilgisayarı açmaya çalışınca ne oluyor tam olarak onun aktarır mısın? Yani nasıl bir ekranla karşılaşıyorsun, nasıl bir hata alıyorsun. BİOS ayarlarından cd-rom ilk açılış seçeneği olarak işaretli mi? bunlara cevao ver önce :D

sonra içini rahatlatırız umarım :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : Fri Jan  8 03:52:02 2010

Bu linki de incelemeni tavsiye edebilirim. Daha önce bilgisayarın açılmama sorunuyla defalarca cebelleşildi forumda, çözümde yardımcı olabilir.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

okan_ubuntu

boot device priority seçeneğini ayarladım  dvd den başlaması için.Bilgisayarı açınca asus yazısı geliyor geçiyor işte tam o andan sonra hardiskin ışığı güzelce bir alevleniyor,sonra devamlı yanan sönük bir ışık oluyor.Birşeyi gerçekleştirmeye çalışıyormuşta yapamıyormuş gibi.Takılı olan cd de dönmeyi bırakıyor.Biraz daha bekleyince fanın hızı artmaya başlıyor,bu laptopun hayatta olduğunu gösteren bir işaret olabilir,işlemciye yük biniyor sanırım.En sonunda ctrl alt delete yine aynı şey.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Ocak 2010 - 04:01:08

laptopun kendi kurtarma dvd si de işe yaramıyor.Onu da belirteyim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Ocak 2010 - 04:25:01

bu sefer iyi batırdık işleri nolacak bakalım?İnşallah servislik bir sorun olmaz.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Ocak 2010 - 08:38:37

Usb başlangıç diski oluştursam ve sistemi onunla açıp tekrar grub kursam sistemi kurtarabilirmiyim?Hiç olmazsa açılır mı?Boot device priority de firts device=usb yaparak.

canosayan

öncelikle sakin ol.

Boot device priority kısmından harddiski sıralamanın dışına çıkar(eğer oluyorsa)
Cd ile dene. olmazsa flash bellk ile de deneyebilirsin.

eğer yine işe yaramazsa bios u varsayılan ayarlara çevir. sonrasında tekrar cd ile dene.

olmazsa en iyi ihtimal servis gibi duruyor.
Chmod bizim işimiz.

okan_ubuntu

usb yi denemedim ama diğerlerinin denedim canosayan.Hiç daha önce servise işin düşmüş müydü?Yani artık başka bir işletim sistemi kurdum ve bu olay garanti kapsamı dışına çıktı sanırım.Ama senin servis,dediğin ben yine servise vereceğim onaracaklar ve bana güzel bir miktar çıkartacaklar.Böyle mi olacak?

canosayan

Alıntı yapılan: okan_ubuntu - 08 Ocak 2010 - 10:08:00
usb yi denemedim ama diğerlerinin denedim canosayan.Hiç daha önce servise işin düşmüş müydü?Yani artık başka bir işletim sistemi kurdum ve bu olay garanti kapsamı dışına çıktı sanırım.Ama senin servis,dediğin ben yine servise vereceğim onaracaklar ve bana güzel bir miktar çıkartacaklar.Böyle mi olacak?

işletim sistemi değişikliği garanti kapsamından çıkartmamalı diye düşünüyorum. Ama servis muhtemelen bu şekilde çamura yatacak. Biraz daha bekle belki daha iyi öneriler çıkar.
Chmod bizim işimiz.

raspacı

Açılışta ne yazıyor onu da söylesen. Mesela harddiske ulaşılamıyor gibi bir hata varsa harddiski kaybetmiş olabiliriz. Bende bu olmuştu. 80-100 lira arası harddisk fiyatları. Laptopa takması kolay ama garantisi varsa servis ne eder bilmem.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

ırmak

Cd sürücünüz bozulmuş olabilir. Usb deneyin bir de.
Garanti kapsamıyla ilgili bahsi geçen bir durum var, ben de duydum bunu.
Özellikle Vista ile birlikte yaygınlaşan bir uygulama. Bazı firmalar ön tanımlı yüklenen işletim sisteminizi değiştirmeniz halinde makinanızı garanti kapsamından çıkarıyor.
Bilgisayar alırken buna dikkat etmek gerekiyor.

okan_ubuntu

Cevaplarınızı okudum arkadaşlar,bilgisayar açılmayıınca neden panik oldum,daha 3.taksidi ödenmişti.Aslında birşey olacağı yok da servise veririz halleder ya da yeni bir harddisk ya da başka birşey.Ama aile ankayışlı karşılamayacak zaten.Bir keresinde de harddiski yakmıştım,oradan sabıkalıyım:) Garanti kitapçığının içinde dışarıdan herhangi bir uygulama ya da virüs olayında garanti kapsamından çıkar diyor.Tek seçenek var şu anda,o da usb den deneyeceğim ama ondan pek umutlu değilim.Çünkü live cd nin de çalışması gerekir  o çalısırsa ama deneyeceğim.Şu garanti işinde sağlam yalanlar bulmaya çalışıyorum kafamda.Nasıl bedavaya getiririm diye.Yardımcı olacak arkadaşları bekliyorum msn e profilimde var :P

Son bir şey daha söylemek istiyorum.7yi kurarken sildiğim vista c sürücüsünü biçimlendirirken uyuyakalmışım(17:00)kalktığımda(2:20a.m) hata mesajını almıştım ama okumadım doğru düzgün uyku sersemliğine.Bir daha denedim ama o da olmadı.Ben de hunharca kapattım laptopu.
Sonra açılan is simsiyah ekran ve yanıp sönen bir imleç.Başka hiçbir şey yok.

okan_ubuntu

Daha kurulamadan göçürdü bilgisayarı lanetolası os.Bios ayarlarında easyflash diye bir seçenek buldum biosun içindeyksen Windows un bölümlerini görebiliyor.Ama sadece kurtarmak için görüyor.Ubuntu kurarken laptop un recovery bölümünü uçurmuştum.Sadece floppy disk ve takılı olan harddiskin görülmesine izin veren bir uygulama.Ama ext tipi dosyaları görmüyor.Windows un d bölümünde birkaç tane iso dosyası vardı ubuntunun ve kurmaya çalıştığım windowsun isosu da olması lazım ama onu görmüyor bulamadım.
Eve gidince Usb yi deneyeceğim...

sema

Alıntı yapılan: okan_ubuntu - 08 Ocak 2010 - 12:36:56
Garanti kitapçığının içinde dışarıdan herhangi bir uygulama ya da virüs olayında garanti kapsamından çıkar diyor.

Bu çok çok garip. Ne demek virüs olayında garanti kapsamından çıkması! Benim bildiğim kadarıyla garanti sadece donanıma verilir, yukarda da arkadaşlar belitmişler zaten.. Bir deneyin derim şansınızı..

(Açık uçlu olmuş, dışarıdan uygulama olduğunda... Olur kullanmayıp sadece bakalım o zaman. Program yüklemek de dışarıdan bir uygulamadır ama...)
susema

okan_ubuntu

Alıntı yapılan: semagkyz - 09 Ocak 2010 - 04:04:05

Garanti kitapçığının içinde dışarıdan herhangi bir uygulama ya da virüs olayında garanti kapsamından çıkar diyor.

Benim bildiğim kadarıyla garanti sadece donanıma verilir,
Tamam işte donanımda bir sorun olmadığı için garantiye giremiyor sanırım bu durum.Şu garan ti konusunda geniş bir bilgiye sahip arkadaş yazsa,bir bilgilendirme yapsa iyi olur.Tabi sizin yazdıklarınıza kötü demiyorum.
Bugün usb başlangıç diskinine denedim olmadı.Servis kesin görünüyor.

sema

@okan_ubuntu.. Sizin bilgisayar garantiye girer diye düşünüyorum.. Çünkü bilgisayarınız açılmıyor..  Sorunu olabilir.. Açılmamasının formatla ne alakası var (diye düşünüyorum, yani her şeyi denediyseniz eğer formatla ilgili, bu konuda bilginiz var değil mi, yani vardır olmasa bile Ubuntu kendi kendine kuruyor  neredeyse).. Yani yazılımla.. Götürün, sorun olacağını zannetmiyorum.. Açık açık da söyleyin, hiiiç çekinmeyin.. Format atarken böyle oldu diyin.. Adamların işi bu.. Yapmak zorundalar..

Unutmadan format garantiye girmez.. Yani formatlık işinizi kendiniz yaparsınız.. Sadece format atacağınız CDyi mi tanımıyordu işte neyse söyleyin, hallederler.. Siz daha iyi bilirsiniz ne diyeceğinizi.. (Bugün götürün meselâ, götürün de kurtulun)
susema

aniceman

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 09 Ocak 2010 - 13:27:15
Garanti için en iyi bilgiyi sana servis verir ;)
mağlesef en iyi bilgiyi servisler vermiyor. firmaların ürün satışı sonrası kullanıcıyı pek düşündükleri söylenemez, bu yüzden kendi işlerine gelen kısa cevabı vereceklerdir.

firmaların garanti kapsamında pek cömert olmamaları ve
kullanma kılavuzunda şeklinde bir ifade yer alması; sorunu kullanıcı hatasına atmalarına neden olacaktır. bu durumda sorunu garanti kapsamında göstermede sıkıntıya düşebilirsiniz. zira satılan ürünlerin donanım ve yazılım olarak ayrı kabul edilmesine dayanan sadece tek bir mehkeme kararı var.

kendi dizüstü bilgisayarımı da touchpad sorunu nedeni ile servise vermek durumunda kalacağım, sorun donanımsal bir touchpad sorunu olduğu halde bilgisayarı servise, sabit diski kendi kurtarma cdsi ile format atıp vereceğim.
dedi ve koşarak uzaklaştı genç adam...

okan_ubuntu

Tühh be!E o zaman garantiden çıktı diyelim.Ben yine bunu servise versem servis onarıp bana birrü crete tabi tutarak yollar değil mi hem böylelikle ilerideki sorunlarda garantiden çıkmamış olur.(yani ileride garanti kapsamı içine giren bir olay olduğunda)
Servis maliyeti ne kadara patlar onun hakkında bir fikriniz var mı?

heartsmagic

Servise gidince kendini iyi ifade et ve onların tarafına yontma meseleyi. Başlığı sakin kafayla tam olarak okuyamadım ancak eğer sen herhangi bir şekilde BIOS'a ulaşamıyorsan, kurulum için CD'yi aygıt okumuyorsa bu sana ait olan bir problem değildir. Servise git ve "bu aletin BIOS'una/diskine erişemiyorum, yeni bir kurulum yapacağım zaman bunu fark ettim" de. Windows'tan ötürü olan bir sorun garanti kapsamını bozmaz/bozmamalı. Bu senin en doğal hakkın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

okan_ubuntu

BIOS'a ulaşabiliyorum fakat diske ulaşamıyorum.Kendimi nasıl ifade edeceğimi de buldum galiba."Laptopum aşırı yavaşlamıştı ve anlayamadığım hatalar veriyordu,ben de recovery bölümünü kullanarak sistemi onarmak istedim.Recovery bölümünde onarılamıyor gibi bir hata alınca verdiğiniz kurtarma diskinden sistemi kurtarmaya çalıştım fakat cd yi taktıktan sonra laptop hiçbir tepki vermiyor.Birkaç kere daha denedim ancak sürekli aynı durumla karşılaştım.Son çare olarak servise vermeyi düşündüm,olay bundan ibaret gereğinin yapılmasını önemle rica ediyorum."
Nasıl :P

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Ocak 2010 - 00:46:48

Herkese teşekkürler bu arada.Bayborakaan'ın da dediği gibi dallandırıp budaklandırmaya gerek yok.Verdiğim rahatsızlık için özür dilerim :)

canosayan

geç olabilir ama birde konuşma hilesi.

asla kısık sesle konuşma. haklı olduğunu aklından çıkartma.
Chmod bizim işimiz.

okan_ubuntu

Yok daha geç değil.Şubat tatilinde vereceğim servise.Teşekkürler :) yüksek sesle konuşurum.

sema

Elbette bağırıyorum çünkü biliyorum yanlışım..

LESLİE CHARLES..

Not: Yüksek sesle konuşmak demek bağırmak demek değildir demek istediğinizi anladım yine de bu güzel sözü paylaşmak istedim. Zira bağıran insan kadar çirkinleşen bir yaratıkla daha karşılaşmadım.. Kolay gelsin..
susema

okan_ubuntu

Bu forumu seviyorum :D Yakında diksiyon dersleri başlığı da açalım.Tecrübeli ve bilgli arkadaşlar var gibi :) Teşekkürler...