Ubuntu Çöktü

Başlatan meliheken26, 07 Ocak 2010 - 16:37:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

meliheken26

Arkadaşlar foruma yeni katıldım ve sorunsuz ubuntunun keyfini çıkarıyordum taki bugün güncelleme listesindeki güncellemeleri yükledim ve yeniden başlaması gerektiğine dair bir yazı geldi.yeniden başlattım ve bidaha işletim sistemi seçme ekranından ubuntuya tıklağımdı uçbirimi açıldı otomatik ve ne yazarsam yazıyım kabul etmedi.Bu arada güncelleştirmeleri yüklemeden öncede yanlışlıkla paket yöneticisinden firefoxu sildiydim sistemi kurtardıktan sonra firefoxu tekrar nasıl yükleyebilirim.
Teşekkürler şimdiden.

ironic

Ekranda aldığın hata içeriği nedir? Ayrıca hata ekranından kullanıcı girişi yapabiliyorsan, giriş yapıp aşağıdaki komutla X i başlatmayı dene.

startx

Firefox' u tümden kaldırdıysan, sorunlara yol açabilir.

Recovery mode bölümüne girip root oturumunu başlat ve aşağıdaki komutları sırasıyla ver.

aptitude clean
apt-get install -f
aptitude update
aptitude install ubuntu-desktop
aptitude install firefox-3.5
aptitude safe-upgrade
reboot

meliheken26

Alıntı yapılan: ironic - 07 Ocak 2010 - 16:45:39
Ekranda aldığın hata içeriği nedir? Ayrıca hata ekranından kullanıcı girişi yapabiliyorsan, giriş yapıp aşağıdaki komutla X i başlatmayı dene.

startx

Firefox' u tümden kaldırdıysan, sorunlara yol açabilir.

Recovery mode bölümüne girip root oturumunu başlat ve aşağıdaki komutları sırasıyla ver.

aptitude clean
apt-get install -f
aptitude update
aptitude install ubuntu-desktop
aptitude install firefox-3.5
aptitude safe-upgrade
reboot

açılış ekranı hiç gelmiyor.verdiğiniz kodları denedim birtek reboot çalıştı ondada yeniden başlattı.verdiğiniz codları yazdığımda error:comman 'aptitude' hatası cıkıyor.işletim sistemi seçtiğim yerde ubuntuyu seçince şöle bir yazı geliyor:
[Minimal BASH-like line editing is supported.For the first word,Tab lısts possible command completions.Anywhere else TAB lists possible device/file completions.]
sh:grub>

bu şekilde açılıyor ekran yardımlarınızı bekliyorum.

meliheken26

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 07 Ocak 2010 - 17:28:51
Komutların başına sudo koyarak tekrar dener misin?
Bu seferde error:unknow command 'sudo' yazısı çıkıyor?
Çözümlerinizi bekliyorum!

karmic0

Yeni konu açacaktım ama aynı konu olduğu için açmadım. Yeni karnel güncellemesini az önce yaptım ve benim de ubuntum çöktü.

Xubuntu Wubi ile xp üzerinden kurulu ilk seçim ekranında herzamanki gibi Xubuntu seçtim ikinci GNU GRUB menü de seçenekler yok, aynen aşağıdaki gibi. Ne yapmalıyım?

[Minimal BASH-like line editing is supported.For the first word,Tab lısts possible command completions.Anywhere else TAB lists possible device/file completions.]
sh:grub>

heartsmagic

Ben de @meliheken26'ya Wubi ile mi yaptın kurulumu diyecektim. Şimdi bugünkü ikinci olay olunca araştırayım dedim. Gördüm ki Wubi olsa da chroot imkânı varmış. Deneyelim. Önce Ubuntu CD'si ile sistemi açın. Ardından Windows diskini sisteme bağlayın. Sonra şu komutları yürütün:

sudo mount /media/windows_bölümünün_ismi/ubuntu/disks/root.disk /mnt -o loop
sudo mount --bind /dev /mnt/dev
sudo chroot /mnt
apt-get update
agt-get upgrade

Dikkat edeceğiniz kısım windows_bölümünün_ismi kısmı. Haliyle bu değişik bir şey olacaktır, siz nasılsa onu kullanın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

meliheken26

Ben windowsun üstüne 1.5 mb lık küçük deneme versiyon gibi olanını indirdiydim cd im yok ben ne yapabilirim?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Ocak 2010 - 18:01:39

Nasıl kurtulabilirim bu dertten yardım edecek yok mu >:(

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Ocak 2010 - 18:27:24

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Ocak 2010 - 00:09:11
Ben de @meliheken26'ya Wubi ile mi yaptın kurulumu diyecektim. Şimdi bugünkü ikinci olay olunca araştırayım dedim. Gördüm ki Wubi olsa da chroot imkânı varmış. Deneyelim. Önce Ubuntu CD'si ile sistemi açın. Ardından Windows diskini sisteme bağlayın. Sonra şu komutları yürütün:

sudo mount /media/windows_bölümünün_ismi/ubuntu/disks/root.disk /mnt -o loop
sudo mount --bind /dev /mnt/dev
sudo chroot /mnt
apt-get update
agt-get upgrade

Dikkat edeceğiniz kısım windows_bölümünün_ismi kısmı. Haliyle bu değişik bir şey olacaktır, siz nasılsa onu kullanın.
Öncelikle wubi ne oluyor daha acemiyim.1.5 mb lık ubuntunun sitesinden bir program indirdim ve sonrasında onu kurarak ubuntuyla tanıştım.yalnız dün güncellemeleri yükledikten sonra yeniden başlattığımda bu hata geldi.çözümü olan yokmu ne olur yardım edin bu arada ekranımdaki masaüstü sayısınıda arttıramıyordum.bu sorunların çözümlerini bilenlerden yardımlarınızı bekliyorum!

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Ocak 2010 - 19:00:01

Neden kimse yardım etmiyor :S

heartsmagic

@meliheken26, burası nöbetçi forum değil, biraz sabır lütfen. Gören, bilen ve zamanı olan yardım edecektir elbette.
Wubi dediğimiz şey senin de kurmuş olduğun Windows'un içine çakılabilen Ubuntu uygulamasıdır. Gerçek bir kurulum olmamasına rağmen Ubuntu kullanımına imkân tanır. Elinde CD yoksa ve bu sorunu benim dediğim şekilde çözmeye çalışacaksan ne yazık ki CD indirmekten başka çaren yok. ISO'yu indirip acemiler bölümünde anlatıldığı gibi güzel bir şekilde CD'ye yazmalısın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

meliheken26

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Ocak 2010 - 20:50:35
@meliheken26, burası nöbetçi forum değil, biraz sabır lütfen. Gören, bilen ve zamanı olan yardım edecektir elbette.
Wubi dediğimiz şey senin de kurmuş olduğun Windows'un içine çakılabilen Ubuntu uygulamasıdır. Gerçek bir kurulum olmamasına rağmen Ubuntu kullanımına imkân tanır. Elinde CD yoksa ve bu sorunu benim dediğim şekilde çözmeye çalışacaksan ne yazık ki CD indirmekten başka çaren yok. ISO'yu indirip acemiler bölümünde anlatıldığı gibi güzel bir şekilde CD'ye yazmalısın.
teşekkürler bu arada compiz fusion wubi olduğu içinmi olmuyodur sizce.tüm ayarları yapıyorum ancak masaüstü sayısını 4 e çıkaramıyordum değişmiyordu masaüstü sayısı wubi ile ilgisi olabilirmi?

ırmak

Alıntı yapılan: meliheken26 - 09 Ocak 2010 - 12:51:01
teşekkürler bu arada compiz fusion wubi olduğu içinmi olmuyodur sizce.tüm ayarları yapıyorum ancak masaüstü sayısını 4 e çıkaramıyordum değişmiyordu masaüstü sayısı wubi ile ilgisi olabilirmi?

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,446.0.html
Baktınız mı?

karmic0

Alıntı yapılan: meliheken26 - 08 Ocak 2010 - 15:27:41
Ben windowsun üstüne 1.5 mb lık küçük deneme versiyon gibi olanını indirdiydim cd im yok ben ne yapabilirim?

Öncelikle wubi ne oluyor daha acemiyim.1.5 mb lık ubuntunun sitesinden bir program indirdim ve sonrasında onu kurarak ubuntuyla tanıştım.yalnız dün güncellemeleri yükledikten sonra yeniden başlattığımda bu hata geldi.çözümü olan yokmu ne olur yardım edin bu arada ekranımdaki masaüstü sayısınıda arttıramıyordum.bu sorunların çözümlerini bilenlerden yardımlarınızı bekliyorum!

Aynı sorunu ben de yaşadım. Ubuntu CD'sini indirip dene bence... Eğer çözebilirsen nasıl yaptığını yaz lütfen. Ben çözemediğim için tekrar kurmak zorunda kaldım.

Eğer yapamzsan en azından önemli dosyaların varsa kurtarabilirsin. Uygulamalar > Siztem > Sistem gözlemcisi > Dosya sistemi bölümünden Ubuntu'daki dosyalarına ulaşabilir ve yedekleyebilirsin. Üzerine tıklayınca açılır, ancak kopyala yapıştır yapabilmek için terminale sudo nautilus komutunu yaz. Dosya yöneticisi root haklarıyla açılacak, kopyaladığın dosyaları yapıştırmak istediğin yere buradan gideceksin (örn. /host/Documents and Settings buraya biryere yapıştırabilirsin...) Bunlardan önce ntfs yi tanıyabilmesi için paket yöneticisinden ntfs-config diye aratıp kur ve sistem bölümünden etkinleştir.

meliheken26

Alıntı yapılan: ırmak - 09 Ocak 2010 - 20:39:41
Alıntı yapılan: meliheken26 - 09 Ocak 2010 - 12:51:01
teşekkürler ben kurtaramadım oturumu ve sildim.malum int. kotalı olunca aybaşında indircem ıso dosyasını.compiz fusionda denilen tüm ayarlar oluyordu fakat masaüstü sayısını 1 den yukarı çekemiyordum.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,446.0.html
Baktınız mı?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Ocak 2010 - 10:00:00

Alıntı yapılan: karmic0 - 10 Ocak 2010 - 01:05:40
Alıntı yapılan: meliheken26 - 08 Ocak 2010 - 15:27:41

Aynı sorunu ben de yaşadım. Ubuntu CD'sini indirip dene bence... Eğer çözebilirsen nasıl yaptığını yaz lütfen. Ben çözemediğim için tekrar kurmak zorunda kaldım.

Eğer yapamzsan en azından önemli dosyaların varsa kurtarabilirsin. Uygulamalar > Siztem > Sistem gözlemcisi > Dosya sistemi bölümünden Ubuntu'daki dosyalarına ulaşabilir ve yedekleyebilirsin. Üzerine tıklayınca açılır, ancak kopyala yapıştır yapabilmek için terminale sudo nautilus komutunu yaz. Dosya yöneticisi root haklarıyla açılacak, kopyaladığın dosyaları yapıştırmak istediğin yere buradan gideceksin (örn. /host/Documents and Settings buraya biryere yapıştırabilirsin...) Bunlardan önce ntfs yi tanıyabilmesi için paket yöneticisinden ntfs-config diye aratıp kur ve sistem bölümünden etkinleştir.

teşekkürler ama bende çözemediğim için sildim int. kotalı malum.yeni aya indirmeyi düşünüyorum.yorumlarınıza ve ilginize çok teşekkürler!

ironic

Eğer Wubi' yi kaldırdıktan sonra, Wubi' nin kurulu olduğu dizindeki Wubi klasörünü silmediyseniz onun içinde bir iso dosyası olması lazım. Eğer varsa onu başka bir dizine taşıyıp Wubi klasörünü silin.  Dediğim gibi bu klasör silinmediyse, Wubi ile  yeni bir kurulum başlatın. İndirmeye  başladığında kurulumunu sonlandırın. Wubi dizinindeki inmeye başlamış , iso dosyasını silip, az önceki işlemden elde ettiğimiz iso  dosyasını yerleştirin ve Wubi kurulum aracını tekrar çalıştırın. Deneyip tecrübe ettiğim  bir yol değil fakat şartlar uyuyorsa şanısınızı denemekte fayda var.