Ubuntu Açılmıyor (Beyaz ekran)

Başlatan zzytds, 31 Mayıs 2008 - 11:13:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zzytds

Ubuntu'yu kurdum daha sonra kendisi güncelleme yapıyordu fakat güncelleme yarı da kesildi. Yüklenenleri kur dedim daha sonra bilgisayarı açtığımda 2 farklı kernel versiyonu çıktı. İkisini de denedim login ekranı sağlıklı çıkıyor girişimi yapıyorum daha sonra mouse pointer ve beyaz bir ekran gelio başka bişey yok. Nasıl halletcez???

ufuk_k

Grubda açmaya çalıştığın kerneller ile ilgili dosyaları synapticten arat ve yükle. Bunlar:

linux-restricted modules ve
linux-headers

paketleri. İlgili numaraya sahip, kerneline uygun olanları bulup yüklersen çözülür diye düşünüyorum. Örnek:

linux-headers-2.6.24-17-generic ve
linux-restricted-modules-2.6.24-17-generic

zzytds

konsoldan yapmam gerekiyor bunları ordan nasıl yapabilirim?

lseker

Ctrl+alt+f1 
sudo apt-get install linux-headers-2.6.24-17-generic
sudo apt-get install linux-restricted-modules-2.6.24-17-generic

Ancak Ufuk arkadaşın dediği gibi kendi kerneline uygun olan paketleri yüklemelisin..
Dünya Güneş'in yardımı ile yaratıldı...Olduğu gibi kalmalı.
Toprak yaratıldığında üzerinde sınır çizgileri yoktu, onu bölmek insanlara düşmez.

heartsmagic

Ayrıca tekrar güncelleştirmeyi yürüt ki kalan eksik paketler de güncellensin.

sudo aptitude update
sudo aptitude upgrade
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

DeFacto

Bu beyaz ekran olayı arkadaşımın da başına çok kez geldi. Fakat bizdeki sorun ekran kartı driverını kaldırınca çözüldü sonra EnvyNG'den tekrar yükledik sorun çıkarmadı. Bilgisayarı recovery modda başlatıp restricted driversden ekran kartı sürücünü devre dışı bırak sonra normal modda aç daha sonra Envy'den driver'ı tekrar yükle. Ama kernel filan demişsin benimki sadece bir öneri..

erginemr

Bir düşünce...
* Tez: Linux kernel tam kurulamadı.
* Antitez: Ekran kartı sürücüsü bozuldu.
* Sentez: Kernel kuruldu ama güncelleme yarım kaldığı için ekran kartı sürücüsü yeni kernel'a göre güncellenemedi.

ufuk_k

Genelde öyle durumlarda restricted-modules ya da headers yüklenmemiş oluyor, o yüzden yükle dedim. Ekran kartının modelini verirse, ona göre nvidia-glx-new pakedini filan da tekrar yüklemesi gerekebilir arkadaşın.

kedi_merdiveni

beyaz ekran sorunu bende de var. yalnız benimkinde bazen açılışta beyaz ekranda takılıyor, bazen normal açılıyor. beyaz ekranda takılınca reset atıyorum makineye. resetten sonra normal açılıyor. sorunun kaynağını bilmiyorum. daha önce hardy kullanıyordum. karmic'e geçince başladı bu sorun.

localhost

Alıntı yapılan: kedi_merdiveni - 05 Aralık 2009 - 01:20:28
beyaz ekran sorunu bende de var. yalnız benimkinde bazen açılışta beyaz ekranda takılıyor, bazen normal açılıyor. beyaz ekranda takılınca reset atıyorum makineye. resetten sonra normal açılıyor. sorunun kaynağını bilmiyorum. daha önce hardy kullanıyordum. karmic'e geçince başladı bu sorun.
Ekran karti sürücülerini yükledinizmi?
Linux LPIC1 - MCSA

kedi_merdiveni

normal kurulum harici bir sürücü yüklemedim. daha önce de yüklememiştim ancak bir sorun olmamıştı. işin aslı tam olarak nasıl yükleyeceğimi de bilmiyorum. ekran kartım ati ancak modelini bilmiyorum.

localhost

Alıntı yapılan: kedi_merdiveni - 05 Aralık 2009 - 01:24:51
normal kurulum harici bir sürücü yüklemedim. daha önce de yüklememiştim ancak bir sorun olmamıştı. işin aslı tam olarak nasıl yükleyeceğimi de bilmiyorum. ekran kartım ati ancak modelini bilmiyorum.
Siz ATI bölümünde biraz vakit gecirin.
Linux LPIC1 - MCSA

kedi_merdiveni

peki öyle yaparım ancak ekran kartımın modelini öğrenebileceğim bir komut ya da bir yer var mıdır ubuntuda? ona göre vakit geçireyim...

localhost

Alıntı yapılan: kedi_merdiveni - 05 Aralık 2009 - 01:30:13
peki öyle yaparım ancak ekran kartımın modelini öğrenebileceğim bir komut ya da bir yer var mıdır ubuntuda? ona göre vakit geçireyim...
O bölümde istediginiz tüm bilgilere ulasirsiniz.
Linux LPIC1 - MCSA