[Çözüldü] Atlantis sonrası her şey karıştı

Başlatan Duncan Idaho, 07 Ocak 2010 - 11:50:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Duncan Idaho

Compiz fusion'ı çalıştırıp masaüstünü küp haline getirebildikten sonra birazdaha görselliği arttırayıp deyip atlantis2 eklentisini kurmayıdenedim. Kurdu ama sonrasında çalışmadığı gibi sistemi de birbirine kattı. Hiç bir efekt çalışmıyor ve yüklemeden sonra ne olduysa bir kaç uygulamayı(gördüğüm kadarıyla Compiz Fusion Icon ve ne alakaysa Wine)  da silmiş. Ayrıca CompizConfig Ayar Yöneticsinde bulunan pek çok seçenekte resimdeki gibi silinmiş durumda.

İnternette bulduğum bir yöntemle compiz'i tamamen kaldırmaya çalıştım ama tekrar yüklediğimde atlantiste geldi ve bir değişiklik olmadı. Buarada ekran karıt driverınında zarar görmüş olabileceği düşüncesiyle kaldırıp tekrar kurdum ama bu da bir değişiklik yaratmadı. Sistemi kaldırıp tekrar kurmak  :( dışında bir çözüm yolu var mı?

sinan003100

ben de tam buna benzer bir başlık açmak üzereydim :) atlantis kurulumdan sonra bilgisayar sürekli kasmaya başladı. programlar ve firefox zaman zaman yanıt veremez hale geldi. compizdeki bir cok özelliği kaldırdım şimdi sistem biraz rahatladı gibi. sebebini anlayabilmiş değilim ama.

Duncan Idaho

Efektleri kapatınca benimki de rahatlıyor ama ilk haline göre yine de hız farkı hissediliyor.

hitokiri

sorun ille de atlantis se
9.10 için: Kullanıcı dizini altındaki .compizi silmek eklentiyi oratadan kaldırır veya kurulum gibi make uninstall da işe yarar :)
9.10 dan eski sürümler içinse:
sudo aptitude remove compiz-fusion-plugins-unsupported
komutuyla atlantis efektini kaldırabilirsiniz .Birde kullanıcı dizini altındaki .compizi silmek bütün compiz ayarlarını zaten sıfırlıycak veya öntanımlı haline getirecektir, silip yine bi kasılma olup olmadığı da denenebilir.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Ocak 2010 - 16:21:33

compiz ve eklenti kurmak için bağımlılıklar şöyle :
sudo apt-get install   compiz-fusion-bcop
sudo apt-get install compiz-dev build-essential libxcomposite-dev libpng12-dev libsm-dev libxrandr-dev libxdamage-dev libxinerama-dev libstartup-notification0-dev libgconf2-dev librsvg2-dev libdbus-1-dev libdbus-glib-1-dev libgnome-desktop-dev x11proto-scrnsaver-dev libxss-dev libxslt1-dev libtool git-core

bu komutu uyguladıktan sonra  giden eklentiler muhtemelen kurulucaktır. BUnların neden silindiği ya da wine nın silinme nedeninin   atlantis le bi alakası olduğunu zannetmiyorum bi temizleme programı kullandıysanız belki o neden olmuştur diyicem ama belki de başka bir paketin kurulumu da neden olabilir buna ya da başka biri bilgisayarı kurcaladıysa :D :D

ironic

ls -a ~/.compiz/plugins

ve

dpkg -l | grep compiz

komutlarının çıktısı nedir?

Duncan Idaho

Öcelikle yardımlarınız için çok teşekür ederim. Sorunu çözdüm ama nasıl çözdüğümü inanın ben bile tam anlayamadım  ??? Silmek için önce hitokiri'nni verdiği kodu kullandım ama işe yaramadı. Sonra yazılım merkezinden compizle ilgili indirilmiş herşeyi sildim, arkasından kodu kullanınca tamamen silindi. Garanti olsun diye kullanıcı dizininde compiz adlı herşeyi sildim. Fakat yenidne başlattığımda pencerelerin kenarlıkları(pencereyi büyült, küçült kapat) yok olduğu ve oldukları yerde kilitlendiği için Compiz Fusion Icon'ı tekrar yükledim. Bundan sonra Compiz Fusionı geri yüklemek için verdiğin kod geri yükleme işlemini gerçekleştirmedi, ben de daha önce bulmuş olduğum şurdaki yöntemi kullandım(sadece compiz fusion kurulumu kısmı)
http://forum.ubuntu-tr.net/
kullandığım kodlar sırasıyla

sudo aptitude install compiz compizconfig-settings-manager
sudo aptitude install compiz-gnome compiz-fusion-plugins-main compiz-fusion-plugins-extra compizconfig-settings-manager emerald librsvg2-common

Buarada tüm bunları yapmadan önce ironic'in verdiği kodlardan aldığım sonuçlar şunlar.

Alıntı Yap.  ..  libatlantis.so
ve
Alıntı Yap
ii  compiz-bcop                          0.7.4-0ubuntu1                             Compiz option code generator
ii  compiz-core                          1:0.8.4-0ubuntu2                           OpenGL window and compositing manager
ii  compiz-dev                           1:0.8.4-0ubuntu2                           OpenGL window and compositing manager - deve
rc  compiz-gnome                         1:0.8.4-0ubuntu2                           OpenGL window and compositing manager - GNOM
ii  compiz-kde                           1:0.8.4-0ubuntu2                           OpenGL window and compositing manager - KDE
ii  compiz-plugins                       1:0.8.4-0ubuntu2                           OpenGL window and compositing manager - plug
ii  compiz-wrapper                       1:0.8.4-0ubuntu2                           OpenGL window and compositing manager, wrapp
ii  compizconfig-backend-kconfig         0.8.2-0ubuntu1                             KConfig Settings library for plugins - OpenC
ii  compizconfig-settings-manager        0.8.2-0ubuntu1                             Compiz configuration settings manager
rc  emerald                              0.7.2-0ubuntu2                             Decorator for compiz-fusion
ii  libcompizconfig0                     0.8.4-0ubuntu1                             Settings library for plugins - OpenCompositi
rc  libemeraldengine0                    0.7.2-0ubuntu2                             Decoration engines for compiz-fusion
ii  python-compizconfig                  0.8.2-0ubuntu1                             Compiz configuration system bindings

Sistemi yeniden başlattığımda bir sorun çıkmaz ise problem çözüldü demektir.

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: Duncan Idaho - 07 Ocak 2010 - 19:59:46
Fakat yenidne başlattığımda pencerelerin kenarlıkları(pencereyi büyült, küçült kapat) yok olduğu ve oldukları yerde kilitlendiği için....

.emerald/theme konumundaki düğme simgeleri silmış olabilirsiniz,
belkide emerald tamamı ile kaldırmış ve dekoratör kısmındaki pencere yöneticisi komut satırında emerald --replace etkin olabilir.

atlantis eklentisinin kurulum aşamasında herhangi bir hata çıktısı farketmişmiydiniz.?

Alıntı yapılan: Duncan Idaho - 07 Ocak 2010 - 19:59:46
Sistemi yeniden başlattığımda bir sorun çıkmaz ise problem çözüldü demektir.

Eğer değişiklik olmaz ise Gnome ayarlarınızı sıfırlayarak deneyiniz birde.

Duncan Idaho

Silmiş olabilirim ama o çok büyük bir problem oluşturmadan halledildi. Atlantisle ilgili herhangi bir hata farketmedim. Zaten canımı sıkan da bu. Bir de anlamadığım alakasız bir şekilde Wine'ı(WoW'la beraber fena değil) da silmesi.

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: Duncan Idaho - 07 Ocak 2010 - 20:32:59
Bir de anlamadığım alakasız bir şekilde Wine'ı(WoW'la beraber fena değil) da silmesi.

Bende .wine'nın silimesine bir anlam verebilmiş değilim, yazılım merkezinden(...) Compiz'i kaldırarak sorununuzu gidermeniz,
konunun çözüldü olarak etiketlenip kilitlenmesi anlamına gelir.   :)

Kilidin kaldırılmasını istiyorsanız........