Asus m51va

Başlatan eromess, 04 Ocak 2010 - 14:08:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eromess

Arkadaşlar daha önce halletmiş olduğum ekran parlaklığı sorunu 9.10 a geçtikten onra tekrar başgösterdi. ( daha önce şöyle halletmiştim : http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,8830.15.html) Diğer fonksiyon tuşları çalışıyor fakat Fn+a yani ekran parlaklığını otomatik olarak ayarlamayı iptal eden tuş çalışmıyor. Bide bunun üstüne bi türlü halledemediğim ses sorunu var tabi. Güncelleme yaptıktan sonra intel ses kartı kayboldu sadece Ati yi görüyorum, ondan da ses gelmiyor zaten. Forumda yazılanları takip ederek yeni derleme yapayım dedim ama sanırım birşeyleri yanlış yaptım. M51VA sahibi ve 9.10 a geçmiş arkadaşlar asus sorununu nasıl hallettiler acaba..? Teşekkurler.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : Sal 05 Oca 2010 10:20:41 GMT-2

Burdaki gecici çözümle ses sorunu halloldu ama sistem acayip yavaşladı ve arada donmalar başladı.

sudo gedit /etc/rc.local

ile dosyayı açıp, exit 0 satırının üzerine:

alsa force-reload

heartsmagic

Parlaklık meselesi verdiğin başlıktakileri yaptığın halde mi düzelmiyor?
Ses sorununu farklı bir başlıkta ele alsak daha güzel olur. Ancak alsa derlemesinden sonra parametre eklediysen bunu kaldırmayı dene.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

okan_ubuntu

Senin ses sounun çözümü alsa derlemesinde yatıyor.Çünkü ben asus x61s kullanıyorum derlemeden sonra senin bilgisayarının parametrelerini kullandım ve şu anda laptoptan,kulaklıktan,ve 5+1 den ses alabiliyorum.Ses sorununu çözmek istiyorsan derlemeye yönelmeni şiddetle tavsiye ederim.Ben şu anda alsa 1.0.21 kullanıyorum ama sen 1.0.22 ye yükseltmişsin galiba.

Heatsmagic sana 1.0.22 nin çıktığını haber vermek kötü bir fikirdi galiba.Özür dilerim :( daha şu anda alsa 22 de başarılı olan birini bilmiyorum.

Arkadaşım sen Alsa derleme yi bir daha dene,olmazsa alsa derleme başlığının 9. sayfasında benim kendime göre yaptığım değişikliğe göz atmanı öneririm.

Ben 1.0.22 ye derleyeceğim.Hadi bismillah...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Ocak 2010 - 08:36:04

okan@AsusX61S:~$ cat /proc/asound/version
Advanced Linux Sound Architecture Driver Version 1.0.22.
Compiled on Jan  6 2010 for kernel 2.6.31-17-generic (SMP).
:)
2010 model alsa...
Hiç kurulmamış gibi ama mikrofonum çalıştı.Açılışta birşeyi kaldırıp düzeltti ama ilgilenmedim.

heartsmagic

@okan_ubuntu, sen söylemesen de ben Alsa'nın güncellendiğini öğrendiğimde başlığı yenileyecektim. Zira böyle olması gerekiyor. Başlığın amacı en güncel Alsa sürümünü edindirmek. Son sürümde sorun olacağını sanmıyorum ben, daha öncesinden bazı değişiklikler oldu yanlış hatırlamıyorsam.

okan_ubuntu

O zaman arkadaşların dikkatsizliğine vereceğiz problemlerin kaynağını :P

heartsmagic

Alıntı yapılan: okan_ubuntu - 06 Ocak 2010 - 10:16:41
O zaman arkadaşların dikkatsizliğine vereceğiz problemlerin kaynağını :P

Yo hayır, ne demek :) ALSA'nın son sürümlerinde -belirttiğim üzere- benim de problemlerim var :) Ancak sorun araştırmayla çözülür mü işte bunu bilmiyorum.

eromess

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Ocak 2010 - 02:54:02
Parlaklık meselesi verdiğin başlıktakileri yaptığın halde mi düzelmiyor?
Ses sorununu farklı bir başlıkta ele alsak daha güzel olur. Ancak alsa derlemesinden sonra parametre eklediysen bunu kaldırmayı dene.
Evet parlaklığı halletmiştik daha önce. 9.10 a geçtikten aynı şeyleri yapmama rağmen çözüm bulamadım henüz..Diğer fonksiyon tuşları çalışıyor ama fn+a maalesef..
Ses konusuna gelince: en son burdaki parametreleri ekledim <base>ye..Ondan önce iki defa alsa derlemesi yaptım,yönergelri tek tek takip ederek, ama olmadı..
Ve galiba artık benim ses ile ilgili tum  dosyalar değişti(hepsini nasıl sıfırlarım ilk yuklediğim hale getirmek iiçin)bu konuyla ilgili yazılan herşeyi denedim sayılır..
~ $ aplay -l
**** PLAYBACK Donanım Aygıtlarının Listesi ****
kart 0: Intel [HDA Intel], aygıt 0: ALC663 Analog [ALC663 Analog]
 Altaygıtlar: 1/1
 Altaygıt #0: subdevice #0
kart 0: Intel [HDA Intel], aygıt 1: ALC663 Digital [ALC663 Digital]
kart 0: Intel [HDA Intel], aygıt 6: Si3054 Modem [Si3054 Modem]
 Altaygıtlar: 0/1
kart 1: HDMI [HDA ATI HDMI], aygıt 3: ATI HDMI [ATI HDMI]

heartsmagic

sudo aptitude purge sl-modem-daemon komutundan sonra sistemi yeniden başlatıp bir dener misin ses almayı?
Sıfırlamak gibi bir durum yok. Alsa derlemesi zaten sorun değil, sonuçta sistemde her durumda Alsa olacak. Sen son sürüme güncelliyorsun o kadar. alsa-base.conf dosyasına eklediğin parametreleri değiştirebilir ve hatta tamamen silebilirsin.

eromess

:))) Teşekkürler heartsmagic.... Görüntü olayını da hallederim umarım..

HaZi

Görüntü İçin,

sudo nano brightness

çıkacak olan pencereye altakileri yapıştırıp,

#!/bin/sh
echo 0 > /sys/devices/platform/asus_laptop/ls_switch

kaydedip kapatınız.

Sonrasında sırası ile,

sudo mv brightness /etc/init.d

sudo chmod 755 /etc/init.d/brightness

sudo update-rc.d brightness defaults 90

Sistemi tekrar başlatarak etkisine bakınız.

Konu başlığı burada

Aynı sorun bende de mevcuttu asus m51vr modelinde bu işemle düzeldi.

eromess

Görüntü sorunu da halloldu. Teşekkürler HaZi....