Laptop üzerindeki tvout tuşu sorunu

Başlatan tosbacaga, 03 Ocak 2010 - 16:41:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tosbacaga

Arkadaşlar merhaba,

konu başlığını bulma konusunda bile sıkıntı çektim açıkcası... Benim derdim şöyle;
gayet düzgün ve kararlı çalışan ubuntum ile bugün eğlenirken, laptop'ın ekran parlaklığını düşürmek için fn+f6 ya basayım derken yanlışlıkla fn+f5 e basarak laptop'ın tvout özelliğini etkinleştirdim. ekranım kayboldu siyah ekran var. mecburen kapatıp açmaya kalktığımda da açılış ekranında ubuntu logosu geldikten sonra ekran tekrar siyaha dönüyor.
recovery mod da açayım dedim ondada belli bir süre sonra takılı kalıyor geçmiyor. mecbur kapatmak zorunda kalıyorum tekrar laptop'ı.

tek bir tuş hatasıyla başıma bu kadar iş gelmesine açıkcası çok şaşırdım ve üzüldüm... :)

herhangi bir öneriniz varsa çok makbule geçer...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Ocak 2010 - 18:32:07

şöyle birşey düşündüm. elimdeki ubuntu cd'si ile live cd olarak ubuntuyu açsam daha sonra kurulu ubuntu'nun ekran configini öntanımlı ayara getirmek niyetindeyim. bunun için hangi config dosyasını değiştirmem yada öntanımlı hale getirmem için silmem vs. gerekiyor?
Hayata olan en yüksek sevginiz
Umudunuza olan sevginiz olsun
ve en yüksek ümidiniz,
en yüksek hayat düşünceniz olsun...

@lemci

etkinlestirmek icin FN-F5 
kapatmak icin FN-F6 olmasi lazim denermisin

tosbacaga

yok işte dediğim gibi fn-f6 da parlaklık kısıcı var. fn-f5 te tvout fn-f7 parlaklık artırma.
o tuşları çok kere denedim bir değişme olmadı.

live oturum başlatıp dosyalara erişebiliyorum. acaba ekran ayarlarını öntanımlı hale nasıl getirebilirim? bir de o şekilde deneyeyim diyorum.
ve en yüksek ümidiniz,

kalender

Alıntı yapılan: tosbacaga - 03 Ocak 2010 - 20:48:55
yok işte dediğim gibi fn-f6 da parlaklık kısıcı var. fn-f5 te tvout fn-f7 parlaklık artırma.
o tuşları çok kere denedim bir değişme olmadı.

live oturum başlatıp dosyalara erişebiliyorum. acaba ekran ayarlarını öntanımlı hale nasıl getirebilirim? bir de o şekilde deneyeyim diyorum.

şöyle bir önerim olabilir elinizde masaüstü pc varsa onun monitörünü laptopun harici ekran çıkışına bağlayıp(ubuntu kapalıyken) açmayı denermisiniz bakalım ne tepki verecek tabii extradan bir monitör varsa
Dal Rüzgara Küskün Değildir Ama Kırılmıştır Bir Kere!

tosbacaga

evet mantıklı... deneyeyim hemen. sonucu yazarım tekrar.. teşekkürler.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Ocak 2010 - 21:42:06

evet başarılı oldu arkadaşım.. :) masaüstü monitöre bağlayınca her 2 ekrandan da görüntü alabildim. daha sonra masaüstü monitörü çıkarıp tekrar başlatınca eski haline döndü... çok teşekkür ederim lakin halen anlamış değilim bunun sebebini.  ???  :)

yani ben bunu açıkcası bir bug olarak algılıyorum. ola ki dışarda tekrar yanlışlıkla tv out tuşunu aktifleştirsem bağlamak için kapı kapı monitör arayışına mı giricem? :)
neyse bundan sonra o tuş kombinasyonlarına ekstra önem gösterecem.

tekrar teşekkür ederim...
ve en yüksek ümidiniz,

ırmak

Kazara o tuş kombinasyonunu denemediğim için çok mutlu oldum yazılanları okuyunca.
Sorunu paylaştığınız için teşekkürler.

heartsmagic

Herkeste böyle olmuyor elbette. @tosbacaga, evet bu bir böcek haliyle. Dizüstü modeline göre Launchpad'de bir hata kaydı açabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.