[Çözüldü]kurulum aşamasında takas alanı oluşturma

Başlatan mucho, 03 Ocak 2010 - 00:44:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mucho

öncelikle bu bölümü forumda nasıl yeni soru açılacağını bilmediğim için açıyorum özür dilerim.

HP PAVILION diz üstü pc'ye sahibim ubuntu daha önce kurmuştu bir arkdaşım. ancak daha sonra pardus kurdu ama memun olmadığım için kaldırmak zorunda kaldım. arkadaşıma ulaşamadığım içinde geçenlerde internetten linki indirip, cd ile yazdırdım. yazılan sürümü kontrol ettiğimde de "no-error" verdi tamam olduğunu anladım.

daha sonra aklımda kaldığı kadar kuruluma geçtim. lakin ilk kurulumumda şu meşhur takas alanı durumuna geldim ancak içinden çıkamadım "ntfs" miydi neydi bulamadığım anlamadığım durumlar, daha önce telefondan bile kurabilmiştim. ancak unuttum butün bu durumu. bana "5 yaşındaki çocuğa" tarif eder gibi nasıl kurulum yapacağımı anlatabilir misiniz? bundan hiç gocunmam doğrusu. kurulum yaptıktan sonra da yani ilk deneyimimde "ekran kartını" sınama kodu girdim YES dedi. ama sonra pc kapatılıp açılınca HP PAVILION yazısını falan gördüm ama sonra ekran KARARDI bir daha da düzelmedi. ben de sistemi yeniden sıfırladım.

rica etsem beni WİNDOWS a yeniden muhtaç etmeseniz. gayet mutluydum ben ubuntu ile, daha sonra zaten MAC almak istiyorum....

kolay geldisin şimdiden teşekkürler, eğer yanlış bir alanı işgal ettiysem tekrar özür dilerim.

not: ayrıca yeni topik nasıl açılır onu da öğretirseniz sevinirim

mucho.

sema

@mucho, sorun çıkarsa yine, ilgili başlıklar altında sorarsanız daha çabuk cevap alırsınız ;)

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5/Kurulum/9.10

bunu inceler misiniz?
susema

zeitgeist

@mucho,

@semagkyz'nin verdiği linkten kurulumu yapabilirsin.

Sonrasında buradaki bilgilere bir göz atmanda fayda var. Bu sayede kullanacağın işletim sistemine dair ilk etapta sana lazım olacak bilgileri rahatça öğrenebilirsin.

Forumda yeni konu açmak için yapman gereken; yaşadığın soruna ait kategoriyi forum ana sayfasından bulduktan sonra o kategoriye girip sayfanın alt bölümünde göreceğin yeni konu linkine tıklamak.

Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

mucho

@semagkyz çok teşekkür ederim, bunu inceledim hatta daha önce sizden önce bir de çıktısını aldım ama zaten kafamı kurcalayan nokta 7 aşamadan sonrası

ordaki alanları nasıl yapılandırıyorduk bir de onları yanlış yapılandırdım diye mi acaba, pc kapatıp açınca ekran karardı HP logosu gözüküyor tam ubuntu kurulacak ZİFİRİ KARANLIK beni KARANLIĞA ve WINDOWSA esir etmeyin lütfen....

7 aşamadan sonrasını tek tek neler yapacağımı yazarsanız, nereye girip hangi alanları seçeceğimi çok mutlu olurum

sevgiler
mucho

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Ocak 2010 - 12:04:43

@zeitgeist size de çok teşekkür ederim benim sorunum diğer arkadaşa da dediğim gibi şu meşhur TAKAS ALANI falan ordaki kodları nasıl yapacağım ile ilgili. neleri yanlış yaptım bilmiyorum ama ubuntu.9.10 u http://www.ubuntu.com/GetUbuntu/download bu linkten TURKEY kısmını seçerek indirdim. sonra cd yazdırdım. hatta şuan sizinle bu cd aracılığıyla diyaloga geçiyorum. hatta bir windows kurmayı bile denedim ordan ubuntu kurulumuna geçeceğim ama onu da beceremedim, görüldüğü üzere teknolojinin yazılım bölümünden anladığım pek söylenemez.

bana şu 7 aşamadan sonra tek tek, 5 yaşındaki bir çocuğa tarif eder gibi, hiç pc görmeyen birine tarif eder gibi tarif eder misiniz.

bir de kurulumdan sonra GRAFIK KARTIMI nasıl tanıtıcam ya da şu SUDO.... linklerininden hangilerini yapıştırıp kodlucam, bunları da yazarsanız çok mutlu olurum.

tanıdığım tüm arkadaşlarım pc me hayran oluyrolar onlara da tavsiye ediyorum, onların pc de ubuntu kurabilmek için en azından kendim daha iyi öğrenmek de istiyorum PDF yi de indirdim ama anlamadım

sevgiler
ACİL BİR YARDIM!!!!!

mucho

Alıntı yapılan: zeitgeist - 03 Ocak 2010 - 02:07:42
@mucho,

@semagkyz'nin verdiği linkten kurulumu yapabilirsin.

Sonrasında buradaki bilgilere bir göz atmanda fayda var. Bu sayede kullanacağın işletim sistemine dair ilk etapta sana lazım olacak bilgileri rahatça öğrenebilirsin.

Forumda yeni konu açmak için yapman gereken; yaşadığın soruna ait kategoriyi forum ana sayfasından bulduktan sonra o kategoriye girip sayfanın alt bölümünde göreceğin yeni konu linkine tıklamak.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Ocak 2010 - 12:23:59

BYTAN

selamlar alta bir mesaj yazmıştım ama sizden önce cevaplayan arkadaşlar, ONLINE olmadıkları için size tekrar COPY+PASTE yapıyorum.
ŞUAN CD DEN ÇALIŞIYORUM KISITLI BİR ÇALIŞMA ALANI OLDUĞUNU BİLİRSİNİZ.

ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER:.
mucho

öncelikle bu bölümü forumda nasıl yeni soru açılacağını bilmediğim için açıyorum özür dilerim.

HP PAVILION diz üstü pc'ye sahibim ubuntu daha önce kurmuştu bir arkdaşım. ancak daha sonra pardus kurdu ama memun olmadığım için kaldırmak zorunda kaldım. arkadaşıma ulaşamadığım içinde geçenlerde internetten linki indirip, cd ile yazdırdım. yazılan sürümü kontrol ettiğimde de "no-error" verdi tamam olduğunu anladım.

daha sonra aklımda kaldığı kadar kuruluma geçtim. lakin ilk kurulumumda şu meşhur takas alanı durumuna geldim ancak içinden çıkamadım "ntfs" miydi neydi bulamadığım anlamadığım durumlar, daha önce telefondan bile kurabilmiştim. ancak unuttum butün bu durumu. bana "5 yaşındaki çocuğa" tarif eder gibi nasıl kurulum yapacağımı anlatabilir misiniz? bundan hiç gocunmam doğrusu. kurulum yaptıktan sonra da yani ilk deneyimimde "ekran kartını" sınama kodu girdim YES dedi. ama sonra pc kapatılıp açılınca HP PAVILION yazısını falan gördüm ama sonra ekran KARARDI bir daha da düzelmedi. ben de sistemi yeniden sıfırladım.

rica etsem beni WİNDOWS a yeniden muhtaç etmeseniz. gayet mutluydum ben ubuntu ile, daha sonra zaten MAC almak istiyorum....

kolay geldisin şimdiden teşekkürler, eğer yanlış bir alanı işgal ettiysem tekrar özür dilerim.

not: ayrıca yeni topik nasıl açılır onu da öğretirseniz sevinirim

mucho.

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5/Kurulum/9.10 linki de inceledim.

@semagkyz çok teşekkür ederim, bunu inceledim hatta daha önce sizden önce bir de çıktısını aldım ama zaten kafamı kurcalayan nokta 7 aşamadan sonrası

ordaki alanları nasıl yapılandırıyorduk bir de onları yanlış yapılandırdım diye mi acaba, pc kapatıp açınca ekran karardı HP logosu gözüküyor tam ubuntu kurulacak ZİFİRİ KARANLIK beni KARANLIĞA ve WINDOWSA esir etmeyin lütfen....

7 aşamadan sonrasını tek tek neler yapacağımı yazarsanız, nereye girip hangi alanları seçeceğimi çok mutlu olurum

sevgiler
mucho

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : Bugün  12:04:43@zeitgeist size de çok teşekkür ederim benim sorunum diğer arkadaşa da dediğim gibi şu meşhur TAKAS ALANI falan ordaki kodları nasıl yapacağım ile ilgili. neleri yanlış yaptım bilmiyorum ama ubuntu.9.10 u http://www.ubuntu.com/GetUbuntu/download bu linkten TURKEY kısmını seçerek indirdim. sonra cd yazdırdım. hatta şuan sizinle bu cd aracılığıyla diyaloga geçiyorum. hatta bir windows kurmayı bile denedim ordan ubuntu kurulumuna geçeceğim ama onu da beceremedim, görüldüğü üzere teknolojinin yazılım bölümünden anladığım pek söylenemez.

bana şu 7 aşamadan sonra tek tek, 5 yaşındaki bir çocuğa tarif eder gibi, hiç pc görmeyen birine tarif eder gibi tarif eder misiniz.

bir de kurulumdan sonra GRAFIK KARTIMI nasıl tanıtıcam ya da şu SUDO.... linklerininden hangilerini yapıştırıp kodlucam, bunları da yazarsanız çok mutlu olurum.

tanıdığım tüm arkadaşlarım pc me hayran oluyrolar onlara da tavsiye ediyorum, onların pc de ubuntu kurabilmek için en azından kendim daha iyi öğrenmek de istiyorum PDF yi de indirdim ama anlamadım

sevgiler
ACİL BİR YARDIM!!!!!

mucho

Alıntı yapılan: bytan - 09 Kasım 2009 - 07:06:15
Teşekkürler @ironic.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Ocak 2010 - 12:33:04

ŞUAN ONLINE iseniz yardımlarınızı bekliyorum özel mesaj gönderemiyorum sanırım....

teşekkürler....

Alıntı yapılan: semagkyz - 03 Ocak 2010 - 00:58:02

@mucho, sorun çıkarsa yine, ilgili başlıklar altında sorarsanız daha çabuk cevap alırsınız ;)

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5/Kurulum/9.10

bunu inceler misiniz?

bytan

@mucho,

Heyecanını ve sorunu bir an önce çözme isteğini anlıyorum. Ancak biraz sabırlı olmalısın, elbet çevrimiçi olan bir arkadaş yardımcı olmaya çalışacaktır.

Nasıl konu açacağına dair sorunu @zeitgeist yanıtlamış, ufak bir hatırlatmada ben yapayım. Acemiler Bölümü'ne yeni konu açamazsın. Sadece bu bölüme baktıysan konu açma linkini bulamaman normal.

Kurulum adımlarına geçersek, 7. adımda diskleri elle bölümlendirmeyi seçeceksin. Bir sonraki ekranda karşına disklerinle ilgili bir tablo gelecek. Orada istediğin bölümün boyutunu değiştirerek kendine uygun hale getirebilirsin. Örneğin bağlama noktasını "/" olarak belirteceğin bölümün 10 gb olması yeterli. Makinandaki ram kadar da tür kısmının "swap" olacağı bir yer bölümlemen temel kurulum için yeterli olur. Şayet başka bağlamak istediğin bölümler varsa, o bölümleri /media/c, /media/d gibi bağlama noktaları vererek bağlayabilirsin.

Kurulum bittikten sonra makinan açılsın, ekran kartlarınla ilgili bölüme gerekirse yeni konu açarsın, oradan devam ederiz. Şayet makinan açılmazsa kurulum sonrasında, Kurulum Öncesi ve Sonrası bölümüne yeni konu açıp "sudo fdisk -l" komutunun çıktısını da vererek yardım isteyebilirsin.

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

mucho

çok teşekkür ederim BYTAN peki kendi kişisel alanımı nasıl bağlıyacağım bunların çıktınını alıyorum yaparken. yanıtlarınız o yuzden benim için çok önemli malum yarın p.tesi ve İŞ günü telaşım ondandır. makine başındaki arkadaşlarla gerekirse akşama kadar kalırım.

sevgiler
mucho

Alıntı yapılan: bytan - 03 Ocak 2010 - 12:38:26
@mucho,

Heyecanını ve sorunu bir an önce çözme isteğini anlıyorum. Ancak biraz sabırlı olmalısın, elbet çevrimiçi olan bir arkadaş yardımcı olmaya çalışacaktır.

Nasıl konu açacağına dair sorunu @zeitgeist yanıtlamış, ufak bir hatırlatmada ben yapayım. Acemiler Bölümü'ne yeni konu açamazsın. Sadece bu bölüme baktıysan konu açma linkini bulamaman normal.

Kurulum adımlarına geçersek, 7. adımda diskleri elle bölümlendirmeyi seçeceksin. Bir sonraki ekranda karşına disklerinle ilgili bir tablo gelecek. Orada istediğin bölümün boyutunu değiştirerek kendine uygun hale getirebilirsin. Örneğin bağlama noktasını "/" olarak belirteceğin bölümün 10 gb olması yeterli. Makinandaki ram kadar da tür kısmının "swap" olacağı bir yer bölümlemen temel kurulum için yeterli olur. Şayet başka bağlamak istediğin bölümler varsa, o bölümleri /media/c, /media/d gibi bağlama noktaları vererek bağlayabilirsin.

Kurulum bittikten sonra makinan açılsın, ekran kartlarınla ilgili bölüme gerekirse yeni konu açarsın, oradan devam ederiz. Şayet makinan açılmazsa kurulum sonrasında, Kurulum Öncesi ve Sonrası bölümüne yeni konu açıp "sudo fdisk -l" komutunun çıktısını da vererek yardım isteyebilirsin.

sema

@mucho yazmıştım ama @bytan cevap vermiş, sildim. Onun dışında swap hakkında bilgi için;
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5/Takas_alanı_(Swap)_Düzenleme-Ekleme

Diskleri bağlamak için;
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5/Nasıl_Ubuntu_kurulum_sürecinde_diskleri_bağlama

son olarak da kurulum için;
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=12927.0 bakmanızı tavsiye edeceğim.

@bytan'ın da dediği gibi bunları denedikten sonra sorun yaşarsanız, istenilen çıktı ile yardım isteyebilirsiniz.
susema

mucho

@semagkyz göndermiş olduğunuz ilk iki link BOŞ gözüküyor. bunu bildireyim.

aslında benim sormak istediğim şu acemilikten yanlış yazıyorum belki AFFEDİN!

HATTA ŞUAN KURMAYA ÇALIŞIYORUM, BERABER KURABİLİRSEK NE MUTLU BANA!

bu arada 7. aşama değil 4/6. aşamadayım. çıktıdaki alana göre hareket ediyordum. bu kez reel kurulumdayım.

Disk alanı hazırla'dayım şuan ilk olarak UBUNTU'nun yükleneceği alanı seçiyorum 10,000mb olarak belirledim. (120gb'lık bir makinem var)
SORULAR:
1.Nasıl kullanılacağı: kısmında ne yazacağım. (NOT HER ÜÇ ALAN İÇİN DE BU SORUN ÇOK ÖNEMLİ)
2. Bağlantı noktası için @bytan "/" vermiş ancak her ÜÇ alanda da bu ne olacak bunlar benim için çok önemli.
3. BU PC BAŞKA BİR İŞLETİM SİSTEMİ YOK (PARDUS'U DA SİLDİM AZ ÖNCE) kurmak da istemiyorum UBUNTU'dan çok memundum. bana bu şekilde tarif ederseniz çok sevinirim.

Alıntı yapılan: semagkyz - 03 Ocak 2010 - 12:44:47
@mucho yazmıştım ama @bytan cevap vermiş, sildim. Onun dışında swap hakkında bilgi için;
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5/Takas_alanı_(Swap)_Düzenleme-Ekleme

Diskleri bağlamak için;
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5/Nasıl_Ubuntu_kurulum_sürecinde_diskleri_bağlama

son olarak da kurulum için;
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=12927.0 bakmanızı tavsiye edeceğim.

@bytan'ın da dediği gibi bunları denedikten sonra sorun yaşarsanız, istenilen çıktı ile yardım isteyebilirsiniz.

ırmak

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Temmuz 2008 - 04:12:39
Eğer bu bölümdeki yazılardan birinde hata varsa, örneğin menüdeki bir programın yeri veya ismi yanlış, verilen komutlardan biri yanlış ise burada bildirin.

Eklenmesini istediğiniz konu(lar) varsa bunları da bildirebilirsiniz.

@mucho yardımı yanlış başlık altında arıyor olabilir misin?
Her sorununa uygun kategoriler bulunuyor forumda.
Senin sorunun burada çözülebilir ama bunun senden başkasına da ilerde faydası olabilmesi için derdini doğru başlık altında anlatmalısın.

diye düşünüyorum.

mucho

eğer sorunumu çözersem ben kendi ağzımdan nasıl çözüleceğini tek tek anlatacağım hiç kuşkunuz olmasın...

Alıntı yapılan: ırmak - 03 Ocak 2010 - 13:11:15
Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Temmuz 2008 - 04:12:39
Eğer bu bölümdeki yazılardan birinde hata varsa, örneğin menüdeki bir programın yeri veya ismi yanlış, verilen komutlardan biri yanlış ise burada bildirin.

Eklenmesini istediğiniz konu(lar) varsa bunları da bildirebilirsiniz.

@mucho yardımı yanlış başlık altında arıyor olabilir misin?
Her sorununa uygun kategoriler bulunuyor forumda.
Senin sorunun burada çözülebilir ama bunun senden başkasına da ilerde faydası olabilmesi için derdini doğru başlık altında anlatmalısın.

diye düşünüyorum.

sema

Boş derken gereksiz demek istediniz anladım :D Ok..
Şimdi ilk swap alanına bağlantı gösterdim ki demek istediğim şuydu, burada arkadaşlar karşı çıkabilirler ama bence gerek yok. Ben swap'siz kurdum.

Üç aşama derken? Bütün diski kullanmak istiyorsanız o halde, 2. seçeneği seçin, Diskin tümünü temizle ve kullan, ben bunu denemedim ama sanırım sıkıntı olmaz.

Bağlama noktasını '/' böyle belirtip, alttaki seçeneğin de ext3 olması gerekiyor, umarım yanlış hatırlamıyorumdur, bundan sonra da swap ile ilgili bir uyarı geliyor, devam et derseniz sıkıntısız kurar. Ok. Yarın iki sınavım var, bunun için online değilim, sadece biraz ara vermiştim, arkadaşlar yardımcı olurlar.

Tekrar söyleyeyim ben swap alanı ayırmadım ve sorun da yaşamadım, gerekli olduğunu düşünen arkadaşlar da fikirlerini belirtebilirler. Kolay gelsin.
susema

mucho

teşekkürler
hayır BOŞ derken gerçekten boş LİNK e tıklıyorsunuz bu alan daha şekilenmedi gibi birşey çıkıyor WIKI de olduğu gibi.

SWAP iyi açıkcası makinem hılıydı ama adaha hızlı oluyor öyle. SINAVINIZDA BAŞARILAR DİLERİM...

ŞİMDİ SON AŞAMADAYIM. kendi alanımı nasıl seçillendiricem...
1. BOŞ ALANI TIKLADIM
AÇILAN PENCERECE

orda neler yazmam gerekiyor 108,000 lik  bir alan kaldı. orda neler yapmam lazım

tek tek anlatabilirseniz.

BİRİNCİL                                     MANTIKSAL

YAZIYOR

X BİRİNCİL
SEÇİLİ,
Yeni bölüm için yer:
İÇİN

X BAŞLANGIÇ

SEÇİLİ
SORU?

1. Nasıl kullanılacağı: ?
2. BAĞLAMA NOKTASI ? 

KOLAYLIKLAR........

Alıntı yapılan: semagkyz - 03 Ocak 2010 - 13:18:14
Boş derken gereksiz demek istediniz anladım :D Ok..
Şimdi ilk swap alanına bağlantı gösterdim ki demek istediğim şuydu, burada arkadaşlar karşı çıkabilirler ama bence gerek yok. Ben swap'siz kurdum.

Üç aşama derken? Bütün diski kullanmak istiyorsanız o halde, 2. seçeneği seçin, Diskin tümünü temizle ve kullan, ben bunu denemedim ama sanırım sıkıntı olmaz.

Bağlama noktasını '/' böyle belirtip, alttaki seçeneğin de ext3 olması gerekiyor, umarım yanlış hatırlamıyorumdur, bundan sonra da swap ile ilgili bir uyarı geliyor, devam et derseniz sıkıntısız kurar. Ok. Yarın iki sınavım var, bunun için online değilim, sadece biraz ara vermiştim, arkadaşlar yardımcı olurlar.

Tekrar söyleyeyim ben swap alanı ayırmadım ve sorun da yaşamadım, gerekli olduğunu düşünen arkadaşlar da fikirlerini belirtebilirler. Kolay gelsin.

ironic

Ubuntu kurulumu için ayırdığın bölümden bir kurulum dizini (/) ve bir de takas alanı oluşturacaksın. Eğer Ram' in 1 GB ve üstüyse ve askıya alma, hazırda bekletme gibi özellikleri kullanmayacaksan 512 MB vermen yeterli olur.

Kurulum bölgesi için resimdeki seçimleri yapacaksın. Sadece kurulum alanı yerine istediğin alan değerini gireceksin. (MB cinsinden).

Yeni bölümün türü : Birincil
Yeni bölüm için yer : başlangıç
Nasıl kullanılacağı : Ext4
Bağlama noktası : /

Takas alanı içinde yine aynı seçimler olacak sadece  alt bölümden takas alanını seçeceksin. Boyut olarak da yukarda anlattığım durum geçerli.

Nasıl kullanılacağı : takas alanı

*Konuyu bölüp, uygun bölüme taşıdım.

mucho

@ironik çok teşekkürler,

peki bunları yaptım son aşama kendi diskim onu nasıl şekillendireceğim. ordaki kısımları da izah edebilirsin, bu yöntemle acaba, özel mail attığım için özür dilerim ayrıca.

sevgiler,
saygılar
iyi yıllar

Alıntı yapılan: ironic - 03 Ocak 2010 - 13:51:43

Ubuntu kurulumu için ayırdığın bölümden bir kurulum dizini (/) ve bir de takas alanı oluşturacaksın. Eğer Ram' in 1 GB ve üstüyse ve askıya alma, hazırda bekletme gibi özellikleri kullanmayacaksan 512 MB vermen yeterli olur.

Kurulum bölgesi için resimdeki seçimleri yapacaksın. Sadece kurulum alanı yerine istediğin alan değerini gireceksin. (MB cinsinden).

Takas alanı içinde yine aynı seçimler olacak sadece en alt bölümden takas alanını seçeceksin. Boyut olarak da yukarda anlattığım durum geçerli.

*Konuyu bölüp, uygun bölüme taşıdım.

ironic

Bu iki bölümü oluşturduktan sonra listede son durumu görürsün zaten.

Eğer @bytan' ın anlattığı şekilde diğer bölümleri bağlamayacaksan listeden Kurulum için (/) olarak belirlediğin bölümü seçip , bir sonraki adıma geçebilirsin. Zaten disk biçimlendirme , vs işlerini Ubuntu kendisi hallediyor. Bundan sonraki adımlarda disk işlemleri ile uğraşmayacaksın.

Not: bir önceki iletime takas alanı işlemi için de resim ekledim.   

mucho

@ironik

tekrar teşekkürler şimdi de

İki dosya sistemi aynı bağlama noktasına (/) atanmış: SCSI1 (0,0,0), bölüm #1 (sda) ve SCSI1 (0,0,0), bölüm #6 (sda). Lütfen bağlama noktasını değiştirerek bunu düzeltin" diye bir uyarı geldi ben birşeyi yanlış yapıyorum ama neyi. bir anlasam. sizi de yormamış olacağım.

Alıntı yapılan: ironic - 03 Ocak 2010 - 14:01:56
Bu iki bölümü oluşturduktan sonra listede son durumu görürsün zaten.

Eğer @bytan' ın anlattığı şekilde diğer bölümleri bağlamayacaksan listeden Kurulum için (/) olarak belirlediğin bölümü seçip , bir sonraki adıma geçebilirsin. Zaten disk biçimlendirme , vs işlerini Ubuntu kendisi hallediyor. Bundan sonraki adımlarda disk işlemleri ile uğraşmayacaksın. 

ironic

Galiba takas olanı olarak belirlediğin alanı da (/) olarak bağladın.

Alıntı yapılan: ironic - 03 Ocak 2010 - 13:51:43

Kurulum dizini için

Yeni bölüm boyutu: İstenilen kurulum dizini boyutu. (MB değeri olarak.)

Takas alanı içinde

mucho

hayır hayır, takas kendi kapattı orayı ben son 100 gb lık alanı öyle bağladım onu ne ile bağlıyordum ekran görüntümü size iletemiyorum ki durumu izah edeyim..

100gb lık alana ne demem gerekiyor acaba?

ironic

@bytan bu konuda gerekli açıklamayı yapmış. Diğer bölüm için (Ubuntu kurulmayacak olan bölüm)   (/) olarak değil de @bytan' ın anlattığı gibi bağlanacak.

Şayet başka bağlamak istediğin bölümler varsa, o bölümleri /media/c, /media/d gibi bağlama noktaları vererek bağlayabilirsin.

mucho

forumun en "SORUNLU ÜYESİ" olmak istemiyorum ama anlamıyorum ne yazıkki ben 100gb lık alanıma başka birşey yüklemek istemiyorum orasını kendi alanım olarak kullanmak istiyorum.
orayı ne diye bağlamam lazım o yüzden hata verdi "/" diye bağladım onu da "home" mu demem lazım

seçeneklerim

/ (bunu seçmiyorum anladım)
2. /home
3. /boot
4. /tmp
5. /usr
6. /var
7./svr
8. /opt
9. /usr/local

bunlardan hangisini seçeceğim sabit diskim için bir de EXT4 mü olacak orası da..

sevgiler
yardımlar için çok teşekkürler herkese....

Alıntı yapılan: ironic - 03 Ocak 2010 - 14:31:57
@bytan bu konuda gerekli açıklamayı yapmış. Diğer bölüm için (Ubuntu kurulmayacak olan bölüm)   (/) olarak değil de @bytan' ın anlattığı gibi bağlanacak.

Şayet başka bağlamak istediğin bölümler varsa, o bölümleri /media/c, /media/d gibi bağlama noktaları vererek bağlayabilirsin.

bytan

/                      olarak 10 gb, ext4
swap               olarak ram kadar bir boyut
/media/disk    olarak diskinin geri kalanı, tercihen ntfs, ext4, ext3 vs.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

mucho

teşekkürler @bytan ancak

ben de

/media/disk

diye bir bölüm yok olanları saydım

home var, boot var... 9 tene metin var ama dediğin yok. bu arada ekranım açılmazsa dediğin şeyi nasıl yapıcam o da ayrı soru ama önce bu önemli kurmadım daha makineyi... her halde benim yazılarımı okuyan 5 yaşındaki çocuk bile kurar artık.

Alıntı yapılan: bytan - 03 Ocak 2010 - 15:26:17
/                      olarak 10 gb, ext4
swap               olarak ram kadar bir boyut
/media/disk    olarak diskinin geri kalanı, tercihen ntfs, ext4, ext3 vs.

bytan

"Bağlama noktası" etiketinin karşısındaki kutuya kendin /media/disk yazabilirsin.

PF @ ST

mucho

Girdiğiniz bağlama noktası geçersiz.

Bağlama noktaları "/" ile başlamalı ve boşluk karakteri içermemelidir.

uyarısı verdi. daha bu arada ekran görüntüsünü size nasıl ileticem gömenizin bir şansı var mı "not bu makine ingilice şimdilik" ona göre tarif ederseniz extra bir çeviri sorusu olmaz size

Alıntı yapılan: bytan - 03 Ocak 2010 - 15:34:34
"Bağlama noktası" etiketinin karşısındaki kutuya kendin /media/disk yazabilirsin.

bytan

"Mount Point" etiketinin karşısına "/media/disk" ifadesini yaz. Tırnak içinde gördüğün şekilde ekle. Hala olmazsa boşver, sistemini kur, daha sonra halledersin.

PF @ ST