Bilgisayar kapanmıyor

Başlatan sunucu, 01 Ocak 2010 - 19:49:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sunucu

Selam.
Bilgisayarı donanımsal bir sorun yüzünden, acpi=off seçeneği ile açmam gerekiyor. Fakat bu durumda da kapatma komutu verdiğimde bilgisayar tamamen kapanmıyor. Anakartım Gigabyte ga-9455gcm-s2l ve biosunda acpi kapatma seçeneği mevcut değil. Kullanım kılavuzunda da acpi sadece bir özellik olarak belirtilmiş ve onun dışında hiç bir bilgi verilmemiş.

Bilgisayarın kapanabilmesi için acpi=off seçeneğini kaldırmak dışında ne yapabilirim?
Ben değil, bilgisayar sunucu
Toshiba Satellite M40X-119 | Lucid Lynx + LAMP

agritux

sudo shutdown -h now
sudo shutdown -r now
sudo shutdown -c now
sudo halt
işe yarıyor mu?

sunucu

Hayır. Kapatma komutu ile olmadığını zaten yazmıştım aslında. Yeniden başlatmada da sorunum yok. Sadece kapatma komutunu verdiğimde "System Halted" diyor ve elle kapatılmayı bekliyor. Ben kendiliğinden kapanmasını istiyorum.

zeitgeist

Konuyu ilgili bölüme taşıdım.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

agritux

Forumda biraz bakındım. Kernel falan diyorlar. Araştırdınız mı hiç?

heartsmagic

acpi kapatıldığı için bu konu sıkıntı yapabilir. Ne ilginçtir bazı kullanıcılarda acpi açıkken sorun oluyor, bazılarında kapalıyken. acpi=off yerine noacpi ile denedin mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sunucu

Ne arayacağımı bildiğim zaman, arama yapmadan konu açmam. Bu kez ne arayacağımı biliyordum. Zaten günlerdir kernel komutlarını(parametre) inceliyorum. Bu sayede noacpi noapic pci=noacpi gibi şeyleri denedim zaten. Bu şekilde olmuyor. Aslında deneme yanılma da yapabiliyorum, böyle önerilerden ve varsayımlardan ziyade, tecrübeye dayalı çözümleri bekliyorum.

İyi akşamlar.

heartsmagic

İşte anlatmaya çalıştığımız şey de bu, tecrübe kişiden kişieye, sistemden sisteme göre değişebiliyor. Örneğin geçen bir başlıkta aynı problemi yaşayan bir kullanıcı yanlış hatırlamıyorsam

sudo shutdown -h now

veya
sudo halt -f ile sistemi kapatabilmişti. Bazıları ACPI'yi devre dışı bırakınca kapatabilmiş. Kesin olarak bir şey söylememiz zor. Aklıma gelen bir başka öneriyse BIOS'u güncellemek.

desmond1907

Toshiba a300d-17f ubuntu 9.10 temiz kurulum yaptım laptop fişe takılıyken bilgisayarı kapat dediğimde, kapanmadan yeniden başlıyor - kapanacakken -

ama pilde çalışırken olmuyor böyle sorun, sorunun çözümü var mıdır?
buluntu:))))))

heartsmagic

Alıntı yapılan: desmond1907 - 11 Ocak 2010 - 02:24:12
ama pilde çalışırken olmuyor böyle sorun, sorunun çözümü var mıdır?

Yukarıdaki önerileri denedin mi?