error : no such partition

Başlatan ilkerxx, 01 Ocak 2010 - 14:57:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ilkerxx

Merhaba arkadaslar bir nedenden dolayi tekrar kurmak istedim ubuntuyu ve windowsdan diger partları sildim ubuntuya ait ancak suan windows acilmiyor ve orada cok onemli bilgilerim var

Hata Ekranı Soyle

Grub Loading
error : no such partition
grub rescue >

eskiden bu bolumde isletim sistemlerini secebiliyordmm

acil yardimlarinizi bekliyorm

kuleyni

Grub2 yi yeniden yüklemeyi denediniz mi?

raspacı

Ne dediğinizi tam olarak anlamadım ama ubuntuyu yeniden kurmak istiyorsanız uygun bir bölüme tekrar kurun grub yeniden kurulacaktır. Windowsa da girersiniz grub ekranındaki seçimden böylece. Ubuntunuz sağlam fakat grub yoksa sadece kuleyninin dediği gibi yeniden grub2 kurulumu konusunu aratın forumda.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

ilkerxx

valla pek anlamiyorum ben o seylerden dedigim gibi herseyde silindi zaten suan sadece oyle bır konsol acili birseyler yazsamda yanlıs komut diye hata veriyor ingce

umutubuntu

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,13503.0.html
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,13415.0.html
Başlıktan yardım yazısını kaldırırsanız daha hoş olacaktır, sonuçta herkese yardım etmeye çalışıyoruz.

ilkerxx

Peki tekrar anlatayim anlasilmiyor gercekten bende okudum simdi bastan :D

Simdi elinde bir ubuntu birde windows var, ben windows ile ubuntu nun bolumunu sildim sonra restart yapınca birde baktim boyle bir hata var ve windows acilmiyor , hatayıda yukarıda yazdım

raspacı

Ubuntu kullanmak istiyorsanız tekrar kurulum yapın. Kurulum belgeleri forumda var. Acemiler bölümünü de gezebilirsiniz. Yok kullanmak istemiyorsanız, Windows kurulum cdsi içinde fixmbr komutu olacaktı sanırım onunla windows önyükleyicisini yeniden kuracaksınız. Bu durumda google da veya yine forumda fixmbr kelimesini aratın.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

umutubuntu

Sizinle aynı hatayı yaşamış olan başka birilerinin açmış olduğu başlığı ekledim, dilerseniz oradan devam edin dilerseniz diğer linke bakın birinden biri çözümünüz olacaktır, hiç olmadı en başta yapmanız gerekeni yani aramayı yapmalısınız.

agritux

Sanırım ubuntudan vazgeçmiş. Artık windows kullanmak istiyor. Yapması gereken şey sanırım Fixmbr ?

Bu arada mesaj kutun dolmuş @umutubuntu :) sanırım ben doldurdum :)

umutubuntu

agritux

Sanırım sistemde hata var. Halen mesaj atamıyorum.

thedisabler

selam arkadaslar;
error; nu such partition:
grup rescue:

hatasını bende alıyorum
ANCAK: live ubuntu cd ım var evet. Wındosw 7 cd ım var evet.
laptopun markası leneovo g570
açılışta F2 setup ve F12 boot menusu gelmıyor hıc lenovo yazısı cıktıktan sonra dırekt bu hatayı alıyorum
her ıkı cd yı takıp yenıden baslatıyorum bırazcık okuyor cd yı sonra yıne hatayı verıyor.
ben bunu nasıl cozecem yardım please

heartsmagic

Hani çok itici olmak istemiyorum ancak @thedisabler, "yardım please" yazmanın ciddi anlamda ne getirisi var? Türkçe konuşan, Türkçe konuşarak anlaşan bir topluluk burası. Azarlar mahiyette değil, tavsiye niteliğinde söylüyorum bunları. Daha fazla bu işe kendini kaptırmadan bence hemen terk et bu şekilde yazışmayı.

Gelelim sorununa. Makine CD'yi okumuyorsa ortada başka bir sorun var demektir. Senin ilk olarak CD'leri okutman lazım ki çözüm için çalışabilelim. CD'leri okumamasının sebebi ne Ubuntu'dur ne de Windows.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

qazboss

Error: No such partition (Grub rescue) hatası bootların var olmadığından kaynaklanır.

***Yapmamız gerekenler;

Windows 7 yükleme diskini(boot unuz neyse veya(usb,HDD,...)) tak.
(Cd'yi birkaç defa yeniden başlatmanızda okuyacaktır ilk seferde olmadıysa)

Şu Mesajdan sonra "Press any key to boot from CD or DVD" Bir tuşa bas.

Dili ve klavyeyi seçtikten sonra "Bilgisayarı onarın" veya " Repair your computer " seçin.

"Windows yükleme yerini seç yani "C:\" yi seç.

Gelen ekranda "Komut İşlemi" veya "Command Prompt"(cmd).

Sonra aşşagıdakilerini sırasıyla yaz;

bootrec /fixmbr (yazdıktan sonra enter'a bas)
bootrec /fixboot  (yazdıktan sonra enter'a bas)
bootrec /rebuildbcd  (yazdıktan sonra enter'a bas)

Komut Ekranını kapattıktan sonra Cd yi çıkarıp yeniden başlat.

***Alternatif olarak 3 yöntem daha var bu sitede(İngilizce): https://neosmart.net/wiki/no-such-partition-grub-rescue/