Ağ bağlantısı sorunu.

Başlatan Sercan Gündoğdu, 30 Aralık 2009 - 18:09:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sercan Gündoğdu

Merhabalar,

Ubuntuda bir haftadır canımı çok aşırı derecede sıkan bir problemle karşı karşıyayım. Neredeyse bir haftadır her gün durduk yere bağlantı kendiliğinden kopuyor. Ve tekrar denemelerim, yeniden başlatma eylemlerim sonucunda da başarılı olamıyorum. Anlamadığım şey ise; sistemi kapatıp Windows'u açtığımda bağlantı sorunu yaşamıyorum. Tekrar Ubuntu'ya girdiğimde bağlantı sağlanıyor fakat kısa bir süre sonra aynı şekilde kopuyor. Ubuntu'da bağlantının koptuğu zamanlarda; "Acaba Ubuntu'da mı sorun?" diyerek, Pardus'a giriyorum fakat orada da bağlantıyı sağlayamıyorum. Bir tek Windows'u açıp yeniden Ubuntu'ya döndüğümde onarabiliyorum; fakat dediğim gibi kısa bir süre geçmeden bağlantı yeniden kopuyor. Windows'un PS2 mouse'mu daha önceden tanımış olup şimdi tanımıyor olması da sinirlerimi 2 kat bozuyor ne yapacağımı şaşırdım. Şuan bağlantı sağlayamadım, Turkcell VINN modem ile bağlanıyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevineceğim.

Not: DNS adreslerimi manuel olarak ayarladım:"208.67.222.222, 208.67.220.220" . Bunun sebep olması ihtimali ile otomatik yapıp sistemi yeniden başlattım. Fakat bağlantıyı yine sağlayamadım.

heartsmagic

Windows'ta uzun süre kullansan da bağlantın kopmuyor mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Sercan Gündoğdu

Hayır. 24 saat açık kalsa net kesintisiz bağlantı var. Hattan veya Modem'den kaynaklanmadığı sürece.

kozanibo

lspci

ve

lsusb çıktılarınızı görebilir miyim?

Sercan Gündoğdu

sercan@sercan-desktop:~$ lspci
00:00.0 RAM memory: nVidia Corporation MCP61 Memory Controller (rev a1)
00:01.0 ISA bridge: nVidia Corporation MCP61 LPC Bridge (rev a2)
00:01.1 SMBus: nVidia Corporation MCP61 SMBus (rev a2)
00:01.2 RAM memory: nVidia Corporation MCP61 Memory Controller (rev a2)
00:02.0 USB Controller: nVidia Corporation MCP61 USB Controller (rev a3)
00:02.1 USB Controller: nVidia Corporation MCP61 USB Controller (rev a3)
00:04.0 PCI bridge: nVidia Corporation MCP61 PCI bridge (rev a1)
00:05.0 Audio device: nVidia Corporation MCP61 High Definition Audio (rev a2)
00:06.0 IDE interface: nVidia Corporation MCP61 IDE (rev a2)
00:07.0 Bridge: nVidia Corporation MCP61 Ethernet (rev a2)
00:08.0 IDE interface: nVidia Corporation MCP61 SATA Controller (rev a2)
00:08.1 IDE interface: nVidia Corporation MCP61 SATA Controller (rev a2)
00:09.0 PCI bridge: nVidia Corporation MCP61 PCI Express bridge (rev a2)
00:0b.0 PCI bridge: nVidia Corporation MCP61 PCI Express bridge (rev a2)
00:0c.0 PCI bridge: nVidia Corporation MCP61 PCI Express bridge (rev a2)
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] HyperTransport Technology Configuration
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] Address Map
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] DRAM Controller
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] Miscellaneous Control
01:05.0 Communication controller: Conexant Systems, Inc. HSF 56k Data/Fax Modem
01:09.0 FireWire (IEEE 1394): VIA Technologies, Inc. VT6306 Fire II IEEE 1394 OHCI Link Layer Controller (rev 80)
02:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RV610 video device [Radeon HD 2400 PRO]

sercan@sercan-desktop:~$ lsusb
Bus 001 Device 006: ID 15a9:0004 
Bus 001 Device 005: ID 0bda:0151 Realtek Semiconductor Corp. Mass Stroage Device
Bus 001 Device 004: ID 147a:e018 Formosa Industrial Computing, Inc.
Bus 001 Device 002: ID 05e3:0608 Genesys Logic, Inc. USB-2.0 4-Port HUB
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub

heartsmagic

DNS'leri Turkcell'in getirdiği gibi kullanmayı dener misin? Yani değiştirme DNS'leri.

kozanibo

ilk mesajında otomatik yaptığını belirtmiş

heartsmagic

Evet gözümden kaçmış son cümle. Bu durumda acaba Linux üzerinde kullanırken şu Vınn aygıtı bir süre sonra pasif duruma mı geliyor? Gerçi öyle olsa herkes sorun yaşar diye düşünüyorum.

Sercan Gündoğdu

Ohooo kendimi anlatamamışım. Sorun Vınn ile bağlanmamda değil. Sorun evimdeki ADSL hattına bağlanamamda. Yani bildiğiniz TTNET. TTNET e bağlanamadığım için VINN ile giriyorum. Oranın pek önemi yok. Siz haklısınız başta söylemedim. Evimde kablosuz TTNET ADSL kullanıyorum sorunu bunda yaşıyorum. VINN ile alakası yok.

kozanibo

ubuntu zayıf bağlantıda başarılı olamayabiliyor. - bu yüzden şu an xp üzerinden yazıyorum -

yüklemede yada sonradan yüklediğiniz programlar yüzünden bir sorun oluşmuş olabilir. çalışan cd ile başlatıp bağlanmayı deneyin :)

Sercan Gündoğdu

Ama sonuçta her zaman olan birşey değil. Çalışan Cd ile başlatıp bütün gün bağlantının kopmasını mı bekleyeceğim?

heartsmagic

İşler değişmiş. Bu durumda kablosuz kartının ne olduğu önem arz ediyor:

lspci

Gerçi genelde -üzülerek söylüyorum- bu tür problemlere çözüm bulamıyoruz. Eğer kartın için Windows sürücülerini ndiswrapper ile kurabiliyorsan bir de onu deneyebilirsin.

kozanibo

lspci çıktısını yukarda verdi ben istemiştim ama bişey anlamadım :D

heartsmagic

O da gözümden kaçmış, çok şey kaçıyor bu aralar.
Çıktılarda ne kablolu ne kablosuz kartı göremiyorum ben.

Wolkanşah

bende ağ bağlantısı sorunu yaşıyorum. ağım stabil bağlanmıyor. canı isterse bağlanıyor. canı isterse bağlanmıyor...  xubuntu9.10 kullanıyordum. xubuntu10.04 lts sürümüne güncelleyerek yükselttim. kablolu modem kullanıyorum. modemde pcde sorun yok. modem çalıştırınca bazen bağlıyor nete girebiliyorum. bazende bir uyarı çerçevesi çıkıyor bağlantı engellendi diyor... eth0 otomatik bağlanıyordu  bağlantı yapılamadığı zaman yanında bağlantı durumunda "asla"diye uyarı yazıyor. durumu değiştiremiyorum. ağ yöneticiside uygulamalar>ayarlar yöneticisi kısmında göremiyorum ubuntunun her yerine baktım "ağ yöneticisini" bulamıyorum. ayarlarına bakamıyorum. konsoldanda nasıl komut vereceğimi bilmiyorum.                          şu çıktıları bende  "lspci" aldım:             aliwolkan@aliwolkan-desktop:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: VIA Technologies, Inc. CN896/VN896/P4M900 Host Bridge
00:00.1 Host bridge: VIA Technologies, Inc. CN896/VN896/P4M900 Host Bridge
00:00.2 Host bridge: VIA Technologies, Inc. CN896/VN896/P4M900 Host Bridge
00:00.3 Host bridge: VIA Technologies, Inc. CN896/VN896/P4M900 Host Bridge
00:00.4 Host bridge: VIA Technologies, Inc. CN896/VN896/P4M900 Host Bridge
00:00.5 PIC: VIA Technologies, Inc. CN896/VN896/P4M900 I/O APIC Interrupt Controller
00:00.6 Host bridge: VIA Technologies, Inc. CN896/VN896/P4M900 Security Device
00:00.7 Host bridge: VIA Technologies, Inc. CN896/VN896/P4M900 Host Bridge
00:01.0 PCI bridge: VIA Technologies, Inc. VT8237/VX700 PCI Bridge
00:03.0 PCI bridge: VIA Technologies, Inc. CN896/VN896/P4M900 PCI to PCI Bridge Controller (rev 80)
00:0f.0 IDE interface: VIA Technologies, Inc. Device 5337 (rev 80)
00:0f.1 IDE interface: VIA Technologies, Inc. VT82C586A/B/VT82C686/A/B/VT823x/A/C PIPC Bus Master IDE (rev 07)
00:10.0 USB Controller: VIA Technologies, Inc. VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller (rev a0)
00:10.1 USB Controller: VIA Technologies, Inc. VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller (rev a0)
00:10.2 USB Controller: VIA Technologies, Inc. VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller (rev a0)
00:10.3 USB Controller: VIA Technologies, Inc. VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller (rev a0)
00:10.4 USB Controller: VIA Technologies, Inc. USB 2.0 (rev 86)
00:11.0 ISA bridge: VIA Technologies, Inc. VT8237A PCI to ISA Bridge
00:11.7 Host bridge: VIA Technologies, Inc. VT8251 Ultra VLINK Controller
00:13.0 Host bridge: VIA Technologies, Inc. VT8237A Host Bridge
00:13.1 PCI bridge: VIA Technologies, Inc. VT8237A PCI to PCI Bridge
01:00.0 VGA compatible controller: VIA Technologies, Inc. CN896/VN896/P4M900 [Chrome 9 HC] (rev 01)
03:00.0 SATA controller: JMicron Technology Corp. JMB362/JMB363 Serial ATA Controller (rev 03)
03:00.1 IDE interface: JMicron Technology Corp. JMB362/JMB363 Serial ATA Controller (rev 03)
04:07.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8110SC/8169SC Gigabit Ethernet (rev 10)
80:01.0 Audio device: VIA Technologies, Inc. VT1708/A [Azalia HDAC] (VIA High Definition Audio Controller) (rev 10)
aliwolkan@aliwolkan-desktop:~$                           diğer çıktı:      aliwolkan@aliwolkan-desktop:~$ lsusb
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 001 Device 002: ID 05e3:0606 Genesys Logic, Inc. USB 2.0 Hub / D-Link DUB-H4 USB 2.0 Hub
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
aliwolkan@aliwolkan-desktop:~$

şu an ubuntudan bağlanmış olarak bunları yazabildim. bazen bağlanıyor bazen engelliyor... 3 tane ekran görüntüsü aldım ama (hata resimleri) resim olarak buraya nasıl ekleyebiceğimi henüz bilmiyorum. normalde ağ yöneticisi ayarlar yöneticisinde gözükmesi lazım diye biliyorum. sistemmi değişti yoksa birşeyler ağıma müdahelemi ediyor anlamadım. nasıl çözüm bulabilirim? :o
Ne insanlar gördüm üstünde elbisesi yoktu... Ne elbiseler gördüm içinde insan yoktu... değerli hizmet ve paylaşımlarınız için tekrar teşekkür ederim. ubuntu-tr forumda benim için bir yararlı okul oldu...  paylaşım ve başarılarınızın devamını dilerim. saygılarımla. :)

heartsmagic

Kabolsuz bağlanma şeklin nedir? Harici bir kart mı?

Wolkanşah

Alıntı yapılan: heartsmagic - 31 Mayıs 2010 - 02:46:10
Kabolsuz bağlanma şeklin nedir? Harici bir kart mı?
aslında bende kablosuz bağlantı yok hiç olmadı. ama ağ yöneticimde "hep kablosuz bağlantı bulunamadı" uyarısı çıkıyordu. ve seçenekde bulamamıştım. network-manegeri kaldırıp wicd kurdum. gene aynı hatayı aldım. tekrar wicdi kaldırıp network manegeri kurdum. rapide üst üste zorladım. belki karşı tarafsan bloklama filan yapmışlardır diye düşündüm... sonra başkalarındada olunca aynı aksaklık bende bug var şüphesi doğdu. sistemim onboard üzerindeki ağ kartından bağlanıyordum.  netim gidip gidip geliyordu. sonradan hiç bağlanamaz oldum. harici ağ kartı takdım. bağlantı koptu uyarısı alıyorum ama nete girebiliyoruz.
Ne insanlar gördüm üstünde elbisesi yoktu... Ne elbiseler gördüm içinde insan yoktu... değerli hizmet ve paylaşımlarınız için tekrar teşekkür ederim. ubuntu-tr forumda benim için bir yararlı okul oldu...  paylaşım ve başarılarınızın devamını dilerim. saygılarımla. :)

eribol

Kablosuz ile ilgili yorum yapamam ama bağlantı koptu uyarısına sebep sahip olduğunuz adsl alt yapısı da sebep oluyor olabilir. Bir torrent istemcisi ile bunu çok rahat test edebilirsiniz. Eğer windows ortamında da ara ar bağlantı kopmaları oluyorsa adsl alt yapısındandır.

heartsmagic

@Wolkanşah, ben tam olarak anlayamadım. Kablo ile mi bağlanıyorsun kablosuz mu?

Wolkanşah

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Haziran 2010 - 01:51:44
@Wolkanşah, ben tam olarak anlayamadım. Kablo ile mi bağlanıyorsun kablosuz mu?
kablolu bağlantı kullanıyorum.

heartsmagic

Kablo ile bağlanmalarda pek sıkıntı olmaması lazım aslında. Sorun cidden internet (modem) kaynaklı olmasın?

Wolkanşah

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Haziran 2010 - 03:52:57
Kablo ile bağlanmalarda pek sıkıntı olmaması lazım aslında. Sorun cidden internet (modem) kaynaklı olmasın?
sorunu çözdüm heartsmagic. onboard üzerindeki internet kartımdan (tümleşik) kaynaklanıyor. sanırsam ubuntu bunda çift ağ görüntüsü algılayıp engelliyor. pardus live cd üzerinden bağlanmada sıkıntı olmuyor. harici internet kartı takdım. (elimde vardı) sıkıntı kalmadı. teşekkür ederim. :)