Kurulum öncesi bir kaç çaylak sorusu

Başlatan Duncan Idaho, 30 Aralık 2009 - 01:52:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Duncan Idaho

Nezamandır kullanmak istediğim linux'ı en sonunda elime 2. bir hdd geçmesiyle deneye bileceğim. Fakat kurulumdan önce sormak istediğim bir kaç soru var. Elimde iki adet sata hdd var ve ikisinin içinde de xp kurulu(1. si benim kullandığım 2. de 1. dün çökünce içindekileri kurtarmak için kuruldu) Kurulumu forumdan incelediğim kadarıla xp'den çok farklı değil. Kurulumda kafama takılan tek şeyse "Disk alanı hazırla" kısmında 2 hdd'nin nasıl görüneceği ve görünmezse de sadece 2. hdd'ye nasıl kurulum yapabileceğim. Bir de biraz donanımsal bir sorum var. Bios'tan herhangi bir ayar yapmama gerek var mı? Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

NoT: Konuyu yanlış başlık altında açtıysam özürdilerim.

kozanibo

hddlerin ikisi de görünür. hangisine kuracağını anlamanın en iyi yolu hdd boyutlarını bilmektir. ikisi de 2 ye bölünmüşse 4 bölüm görünecektir. win üstünden neyin içinde ne var gaç gb boş yer kalmış kontrol et.

biostan boot cd - usb vb. ayar dışında bir ayar yapmana gerek yok.

bölümleri elle belirt kısmını tavsiye ederim. hdd ye komple ubuntu kuracaksan bölümün tamamını kullan tavsiye ederim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Aralık 2009 - 02:14:56

http://www.ubuntu-tr.co.cc/index.php?option=com_content&view=article&id=65&Itemid=75

burada da güzel anlatılmış.

Duncan Idaho

2. hdd tek parça xp kurulu. 1. 4 parça halinde. Dediğim gibi 2. ye sadece 1. de ki c de kalan birkaç şeyi kurtarmak için kurulum yapmıştım. Bilgi için teşekür ederim.

kozanibo

artık kurtarma yapmak için başka bir hddye xp kurmak gibi dolambaçlı ve gereksiz bir yol izlemene gerek yok. elinde bir çalışan ubuntu cd olsun. her şeyi kurtarırsın :) her bilgisayarda

canosayan

sanırım bir sonraki kurulum wiki maddesinde disk bölümlemeyi biraz daha geniş anlatmak gerekiyor.
Chmod bizim işimiz.

zeitgeist

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5?title=Kurulum/9.10

7.maddede elle yapılandırma ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye ulaşılabilir.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

Duncan Idaho

Alıntı yapılan: ibokozan - 30 Aralık 2009 - 03:20:12
artık kurtarma yapmak için başka bir hddye xp kurmak gibi dolambaçlı ve gereksiz bir yol izlemene gerek yok. elinde bir çalışan ubuntu cd olsun. her şeyi kurtarırsın :) her bilgisayarda

Aklıma gelmedi değil ama anakartım yandığı için makina bilgisayarcıdaydı. Adamlarla uğraşmak istemedim. Bir de bir problem daha çıkarsa "aha linux'tan" gibi bir çamura yatma durumu olabilirdi.

Yardım eden tüm arkadaşlara teşekkürler.