Dafturn Ofris Deepfreeze tarzı program

Başlatan kalender, 28 Aralık 2009 - 21:55:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kalender

merhaba arkadaşlar başlıkta adı geçen programı aşağıdaki linkten indirdim

http://sourceforge.net/projects/dafturnofris-id/

dosyayı arşivden dışarı çıkardım ve kurmak için tutup uçbirime attım bana dosya ile ne yapmak istediğimi sordu uçbirimde çalıştırı seçerek ve şifreyi girerek çalıştırdım

can@can-desktop:~$ '/home/can/dafturn-ofris.sh'

===================================================

Dafturn Ofris Erdana - Locking your Systems

By : Muhammad Faruq Nuruddinsyah

===================================================

Your choice :

1. Freeze the system for this User only

2. Freeze the system for specified User

3. Freeze the system for all Users

4. Unfreeze the system

5. View status

6. Exit

Please insert your choice number : 3

===== Freeze the System =====

Please wait...

[sudo] password for can:

rsync: readlink_stat("/home/can/.gvfs") failed: Permission denied (13)

IO error encountered -- skipping file deletion

rsync error: some files/attrs were not transferred (see previous errors) (code 23) at main.c(1057) [sender=3.0.6]

The system was successfully freezed, please restart your computer now...

kodlarda da görüldüğü üzere hata verdi fakat program çalışıyor yani program devrede iken yapılan bütün değişiklikler pc kapanıp açılınca kayboluyor eski haline dönüyor

denediklerim
1. seçeneklerdeki 1. ve 3. seçeneği denedim ikisindede kullanıcıyı(dosya sistemini değil) korumaya alıyor
2.masaüstünden dosya sildim(çöptende sildim) pc kapanıp açılınca dosya geri geldi
3.firefox açılış sayfasını ve seçeneklerdeki bazı ayarları değiştirdim gene eski haline döndü
3.yeni dzin ve dosyalar oluşturdum onlar pc reboot olunca gittiler
4.amsn kullanıcı adı ve şifreyi kaydet dedim kapanıp açılınca onlarda kayboldu

şimdi kısaca program çalışıyor hatadaki .gvfs dosyasının hatadan sonra izinlerini değiştirmeye çalıştım olmadı ama sebebini bilmiyorum velhasıl program hata vermiş olmasına rağmen görevini yaptı fakat gelelim verdiği hataya kurulumdan sonra pc yi yeniden başlattığımda ses simgesinin olmadığını farkettim müzikte çalıyor görünüyordu ama kulaklıktan gelmiyordu panele ekle seçeneklerinden ses simgesi eklemeyi denedim yok sistem-tercihler-ses yolunu izlediğimde ise resimdeki hatayı aldım ve iptal diyene kadar öylece kalıyor

şahsen benim ihtiyacım olan bir program eminim başka ihtiyacı olanlarda vardır yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum

not : kurulum seçeneklerinde 4. seçenek çalışıyor programı kaldırıyor fakat programı kaldırdıktan sonra sesim, ses driverım geri geldi :)
Dal Rüzgara Küskün Değildir Ama Kırılmıştır Bir Kere!

heartsmagic

Sistemi dondurduktan sonra yeniden başlatıyor mu? Açıkçası mantığını merak ettim. Dosya sisteminde nasıl bir değişiklik yapıyor da değişiklik korumalı bir sistemimiz oluyor?

Hatayı aldığın esnada Pulseaudio çalışıyor muydu?

ps aux  | grep pulseaudio
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kalender

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Aralık 2009 - 23:10:20
Sistemi dondurduktan sonra yeniden başlatıyor mu? Açıkçası mantığını merak ettim. Dosya sisteminde nasıl bir değişiklik yapıyor da değişiklik korumalı bir sistemimiz oluyor?

Hatayı aldığın esnada Pulseaudio çalışıyor muydu?

ps aux  | grep pulseaudio

slmlar programı uçbirimde çalıştırdıktan sonra sistem otomatik olarak yeniden başlamıyor sadece sistemi yeniden başlatın diyor programın çalışma mantığını ve dosya sisteminde nasıl bir değişiklik yaptığını bende tam olarak bilmiyorum ama ilk kurulumda şunuda denemiştim programı kurduktan sonra sudo apt-get clean ile archives dizinindeki paketleri sildim(bayağı bir paket vardı) yeniden başlattığımda o paketler geri gelmedi yani sanırım sadece kullanıcı bazlı dondurma yapıyor(kullanıcı ayarları ve dizini gibi) bugün kurduğumda seste bir sorun olmadı yukarıdaki konsol çıktısında verdiği hatayı aynen verdi.verdiğiniz kodun çıktısı aşağıda birde program dosyasını gedit ile açtım oradaki kodlarıda ekliyorum belki kodlardan bir fikir veren olabilir ayrıca program çalışıyor bu durumda deb paketi isteği yapılamazmı öyle bir şey olacak olursa program sistemde ne yapıyor ne yapmıyor hatası varmı gözden geçirilerek depolar vasıtası ile kullanıcılara sunulmuş olur böyle bir girişimde bulunabilirmisiniz

can@can-desktop:~$ ps aux  | grep pulseaudio
can       1517  0.5  0.4  94012  4920 ?        Ssl  22:24   0:00 /usr/bin/pulseaudio --start
can       1520  0.0  0.2  10632  2908 ?        S    22:24   0:00 /usr/lib/pulseaudio/pulse/gconf-helper
can       1780  0.0  0.0   2920   808 pts/0    R+   22:26   0:00 grep --color=auto pulseaudio
can@can-desktop:~$

#!/bin/bash

# =============================================

#  Dafturn Ofris Erdana - Locking your Systems

# Version       : 1.9.05-en

# Created by    : Dafturn Group Software

#                 The Mad Transition

# Author        : Muhammad Faruq Nuruddinsyah

# E-Mail        : faruq_dafturn@yahoo.co.id
# Date Creating : October, 12th 2008

# An Open Source from Indonesia

#----- Starting ----
echo
echo "==================================================="
echo "    Dafturn Ofris Erdana - Locking your Systems"
echo "         By : Muhammad Faruq Nuruddinsyah"
echo "==================================================="
echo
echo "Your choice :"
echo "  1. Freeze the system for this User only"
echo "  2. Freeze the system for specified User"
echo "  3. Freeze the system for all Users"
echo "  4. Unfreeze the system"
echo "  5. View status"
echo "  6. Exit"
echo
#-------------------

#----- Mendeklarasikan variabel -----
is_opt=false
is_success=true
ofris_n=6
ofris_tmp_co=1
is_cho=false
#------------------------------------

#----- Awal script untuk menentukan pilihan -----
while [ $is_opt = false ]; do
echo -n "Please insert your choice number : "
read ofris_opt

if [[ $ofris_opt = 1 ]]; then
is_opt=true
ofris_tmp_co=1
elif [[ $ofris_opt = 2 ]]; then
is_opt=true
ofris_tmp_co=2
elif [[ $ofris_opt = 3 ]]; then
is_opt=true
ofris_tmp_co=3
elif [[ $ofris_opt = 4 ]]; then
is_opt=true
elif [[ $ofris_opt = 5 ]]; then
is_opt=true
elif [[ $ofris_opt = 6 ]]; then
is_opt=true
echo
exit
else
echo "Sorry, your choice number is wrong. Please try again..."
echo
is_opt=false
fi

done
#------------------------------------------------

#----- Script utama -----------------------------
if [[ $ofris_tmp_co = 1 ]]; then
ofris_user="${HOME:$ofris_n}"
elif [[ $ofris_tmp_co = 3 ]]; then
ofris_user=""
elif [[ $ofris_tmp_co = 2 ]]; then
is_cho=true
ofris_user=""
fi

grep -v "sudo rsync -a --delete /etc/" /etc/rc.local > ofris_tmp
set $(wc -l ofris_tmp)
ofris_orig=$1
set $(wc -l /etc/rc.local)
ofris_recnt=$1
ofris_rst=$[$ofris_recnt-$ofris_orig]
rm ofris_tmp

if [[ $ofris_opt = '1' || $ofris_opt = '2' || $ofris_opt = '3' ]]; then
#----- Mengunci sistem -----
echo
echo "===== Freeze the System ====="
echo
echo "Please wait..."
echo

if [[ $is_cho = true ]]; then
is_cho_suc=false
while [ $is_cho_suc = false ]; do
is_cho_suc=false
echo -n "Please insert the User name that you will be Freezed : "
read ofris_cho
if [ -d "/home/$ofris_cho" ]; then
echo
is_cho_suc=true
ofris_user=$ofris_cho
else
echo "Sorry, the User name is wrong. Please try again..."
echo
fi
done
fi

if [ $ofris_rst = 1 ]; then
echo "Error : The system has been locked, please select the fourth choice to unfreeze the system..."
echo
is_success=false
else
grep -v "exit 0" /etc/rc.local > ofris_tmp
echo "sudo rsync -a --delete /etc/.ofris/$ofris_user/ /home/$ofris_user/" >> ofris_tmp
echo "exit 0" >> ofris_tmp
sudo rm /etc/rc.local
sudo cp ofris_tmp /etc/rc.local
rm ofris_tmp
fi

if [ $is_success = true ]; then
if [ -d /etc/.ofris ]; then
sudo rm -r /etc/.ofris
fi
sudo rsync -a --delete /home/$ofris_user /etc/.ofris/
else
sudo mkdir /etc/.ofris/
if [[ $ofris_user != "" ]]; then
sudo mkdir /etc/.ofris/$ofris_user
fi
sudo rsync -a --delete /home/$ofris_user /etc/.ofris/
fi
sudo chmod +x /etc/rc.local
fi

if [ $is_success = true ]; then
echo "The system was successfully freezed, please restart your computer now..."
echo
fi

elif [ $ofris_opt = '4' ]; then
#----- Membuka sistem -----
echo
echo "===== Unfreeze the System ====="
echo
echo "Please wait..."
grep -v "sudo rsync -a --delete /etc/" /etc/rc.local > ofris_tmp_b
sudo rm /etc/rc.local
sudo cp ofris_tmp_b /etc/rc.local
rm ofris_tmp_b
sudo rm -r /etc/.ofris
fi
echo
echo "The system was successfully unfreezed..."
echo

elif [ $ofris_opt = '5' ]; then
#----- Menampilkan status -----
if [ $ofris_rst = 1 ]; then
echo
echo "===== Status ====="
echo " The system has been locked..."
echo
else
echo
echo "===== Status ====="
echo " The system has not locked yet..."
echo
fi
fi

#----- Ending session -----
echo -n "[Press any key to exit...] "
read -s -n 1
echo
echo

#========== Selesai ===================================================================

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : Sal 29 Ara 2009 23:09:31 GMT-2

tekrar merhaba pc yi yeniden balattıktan sonra ses simgesi tekrar gelmedi ve ses sistemi gene çalışmıyor verdiğiniz kodun çıktısını tekrar ekliyorum yukarıdakini eklerken ses çalışıyordu fakat şu an çalışmıyor:(

can@can-desktop:~$ ps aux  | grep pulseaudio
can       1513  0.0  0.4  94012  4360 ?        Ssl  22:51   0:00 /usr/bin/pulseaudio --start
can       1518  0.0  0.2  10632  2908 ?        S    22:51   0:00 /usr/lib/pulseaudio/pulse/gconf-helper
can       1813  0.0  0.0   2924   880 pts/0    S+   22:56   0:00 grep --color=auto pulseaudio

ayrıca lspci çıktısınıda ekliyorum

lspci
00:00.0 Host bridge: VIA Technologies, Inc. CN700/VN800/P4M800CE/Pro Host Bridge
00:00.1 Host bridge: VIA Technologies, Inc. CN700/VN800/P4M800CE/Pro Host Bridge
00:00.2 Host bridge: VIA Technologies, Inc. CN700/VN800/P4M800CE/Pro Host Bridge
00:00.3 Host bridge: VIA Technologies, Inc. PT890 Host Bridge
00:00.4 Host bridge: VIA Technologies, Inc. CN700/VN800/P4M800CE/Pro Host Bridge
00:00.7 Host bridge: VIA Technologies, Inc. CN700/VN800/P4M800CE/Pro Host Bridge
00:01.0 PCI bridge: VIA Technologies, Inc. VT8237/VX700 PCI Bridge
00:0a.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8139/8139C/8139C+ (rev 10)
00:0f.0 IDE interface: VIA Technologies, Inc. VIA VT6420 SATA RAID Controller (rev 80)
00:0f.1 IDE interface: VIA Technologies, Inc. VT82C586A/B/VT82C686/A/B/VT823x/A/C PIPC Bus Master IDE (rev 06)
00:10.0 USB Controller: VIA Technologies, Inc. VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller (rev 81)
00:10.1 USB Controller: VIA Technologies, Inc. VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller (rev 81)
00:10.2 USB Controller: VIA Technologies, Inc. VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller (rev 81)
00:10.3 USB Controller: VIA Technologies, Inc. VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller (rev 81)
00:10.4 USB Controller: VIA Technologies, Inc. USB 2.0 (rev 86)
00:11.0 ISA bridge: VIA Technologies, Inc. VT8237 ISA bridge [KT600/K8T800/K8T890 South]
00:11.5 Multimedia audio controller: VIA Technologies, Inc. VT8233/A/8235/8237 AC97 Audio Controller (rev 60)
00:12.0 Ethernet controller: VIA Technologies, Inc. VT6102 [Rhine-II] (rev 78)
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RV350 AS [Radeon 9550]
01:00.1 Display controller: ATI Technologies Inc RV350 AS [Radeon 9550] (Secondary)

birde konsolda pulseaudio yu çalıştırdım onunda çıktısı aşağıda

can@can-desktop:~$ pulseaudio
E: socket-server.c: bind(): Address already in use
E: module.c: Failed to load  module "module-esound-protocol-unix" (argument: ""): initialization failed.
E: main.c: Module load failed.
E: main.c: Hayalet programın başlatılması başarısız oldu.
can@can-desktop:~$ alsamixer

sistem gözlemcisinden baktım pulseadio çalışıyor görünüyordu onu sonlandırdıktan sonra müzik sesi alabildim yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

edit:küçük bir düzeltme yapmak istiyorum en son sistem gözlemcisinden pulseaudio yu sonlandırsamda müzik parçası çalarsam ses gene gelmiyor fakat pulseaudio yu sonlandırdıktan sonra sistem-tercihler-ses tercihleri ni açtığımda ses tercihleri penceresi açılıyor ve başka bir şey yapmaya gerek kalmadan müzik çalmaya başladığımda kulaklıktan ses geliyor ama tabi bildirim alanındaki ses simgesi gene belirmiyor

heartsmagic

Sanırım Pulseaudio ile ilgili bir hata var. Belki geliştiricisine iletilebilir. Aynı şeyi kendisinden paketleme yapması için de isteyebilirsin. Fakat bu dünyadaki tek Linux dağıtımının Ubuntu olmadığını düşünürsek ne kadar şansın olur bilemiyorum.

kalender

şu anda bu programla ilgili sesten başka bir sorunla karşılaşmadım ses sorunu içinde ubuntu açılışında otomatik çalışacak ve pulseaudio yu sonlandırıp yeniden başlatacak bir betik sorunu çözebilir sanırım yada pulseaudio açılışta hiç çalışmasa(ki bilmiyorum hiç çalışmaması nasıl sağlanabilir) örneğin bir müzik parçasına çalmak için tıkladığımızda çalışmaya başlasa sorun çözülür sanırım çünkü sistemde program(dafturn ofris) devrede iken ubuntuyu açtığımda müzik parçası çalmaya çalıştığımda çalıyor görünüyor ama çalmıyor sistem gözlemcisinden pulseaudioyu sonlandırıp daha sonra ancak sistem-tercihler-ses tercihleri menüsünü açtığımda pulseaudio otomatik çalıştı aynı anda sistem gözlemcisinden takip ettim ve tekrar bir ses dosyası çaldığımda kulaklıktan sesi alabiliyordum

heartsmagic

Başlangıca betik koymaktan ziyade pulseaudio'yu sonlandıracak bir betik hazırlanıp panele eklenebilir.

kalender

Alıntı yapılan: heartsmagic - 31 Aralık 2009 - 20:50:30
Başlangıca betik koymaktan ziyade pulseaudio'yu sonlandıracak bir betik hazırlanıp panele eklenebilir.

sayın @heartsmagic eğer pc yi ben kullanacak olursam sorun yok yukarda belirttiğim yöntemlede dafturn ofrisi kullanabilirim fakat pc yi benim kullanmayacağımı farzederek sizlerden isteğim açılışta otomatik çalışacak pulseaudio yu yeniden başlatacak bir kod dizisi önermenizdir çalışmazsa çalışmaz sorun değil ama henüz kodu kendim yazacak kadar kodlardan iyi anlamıyorum :( zaten pulseaudio yu manuel sonlandırmak yetmiyor, sonlandırdıktan sonra uçbirimden pulseaudio yazıp çalıştırmaya çalıştım hiç bir yazı çıkmadı imleç bir alt satıra geçti ve öylece kaldı müzik parçası çaldım gene ses gelmedi ama pulseaudio da çalışmadı ne zamanki sistem-tercihler-ses tercihlerini açtım o zaman pulseaudio çalıştı ve seste alabildim yardımlarınız için teşekkürler

heartsmagic

Eğer sadece yeniden başlatmak yetmiyorsa bir şey yapmak cidden çok zor.

kalender

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Ocak 2010 - 18:52:53
Eğer sadece yeniden başlatmak yetmiyorsa bir şey yapmak cidden çok zor.

sanırım bir yanlış anlama var yeniden başlatmak yetiyor

heartsmagic

Alıntı yapılan: kalender - 01 Ocak 2010 - 15:41:19
:( zaten pulseaudio yu manuel sonlandırmak yetmiyor, sonlandırdıktan sonra uçbirimden pulseaudio yazıp çalıştırmaya çalıştım hiç bir yazı çıkmadı imleç bir alt satıra geçti ve öylece kaldı müzik parçası çaldım gene ses gelmedi ama pulseaudio da çalışmadı ne zamanki sistem-tercihler-ses tercihlerini açtım o zaman pulseaudio çalıştı ve seste alabildim yardımlarınız için teşekkürler

Biraz kafam karıştı.

kalender

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Ocak 2010 - 19:22:40
Alıntı yapılan: kalender - 01 Ocak 2010 - 15:41:19
:( zaten pulseaudio yu manuel sonlandırmak yetmiyor, sonlandırdıktan sonra uçbirimden pulseaudio yazıp çalıştırmaya çalıştım hiç bir yazı çıkmadı imleç bir alt satıra geçti ve öylece kaldı müzik parçası çaldım gene ses gelmedi ama pulseaudio da çalışmadı ne zamanki sistem-tercihler-ses tercihlerini açtım o zaman pulseaudio çalıştı ve seste alabildim yardımlarınız için teşekkürler

Biraz kafam karıştı.

tekrar slmlar :) işin özü şu yardımcı olmak isteyenlere yardımcı olmak için çözüme yönelik olarak bütün gözlemlerimi aktarmaya çalıştım buda biraz kafa karıştırdı sanırsam şimdi tekrar sıralayacak oluram

1.dafturn ofrisi kurdum pc yi yeniden başlattım ve pc yeniden açıldığında ses simgesi kayıptı ve müzik parçası çalmıyor görünüyor fakat ses gelmiyordu

2.sistem gözlemcisini açtım pulseaudioyu sonlandırdım ve müzik çaldım ses gene yok(bu arada sistem gözlemcisinden takip ediyorum pulse audio çalışan uygulamalar listesinde belirecek mi diye)

3.uçbirimi açıp pulseaudio yazıp enterlediğimde hiç bir tepki vermedi(yazı olarak) sadece imleç alt satıra indi ve öylece kaldı ama pulseaudioda çalışmadı

4. sistem-tercihler-ses tercihleri yolu ile ses tercihleri menüsünü açtığım anda sistem gözlemcisinde pulseaudio çalışan uygulama olarak belirdi ve ondan sonra müzik çaldığımda ses alabildim

5.yani pulseaudioyu manuel sonlandırmak yetmiyor dediğim bu idi bir şekilde yeniden başlaması gerekiyor yukarıdada aynı şeyi yazdım ama cümle biraz uzundu :)

heartsmagic

4. adım gerekli olmasa bir şeyler deneyelim diyeceğim ancak o adım elimizi kolumuzu bağlıyor, anlatmak istediğim buydu :)

kalender

dafturn ofris ubuntu 9.10 64 bit sürümde sorunsuz çalıştı ses sorunuda oluşmadı defalarca yeniden başlattım program güzel çalışıyor