[Çözüldü] DOS drive sorunu...

Başlatan winterlord, 23 Aralık 2009 - 11:13:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

winterlord

Merhabalar;

Ubuntu'ya (Ubuntu Karmic Koala - sanırım 9.10) geçeli yaklaşık 3 hafta oluyor ve vakit darlığı yüzünden PC başında çok duramıyorum. PC başında geçirdiğim zamanlarda da -eskiden olsa grafik tasarım, müzik kaydı ve oyun oynamak gibi şeyler yapardım - Ubuntu'yu pek tanımadığım için yanlızca basit işler yapabiliyorum ve şu an resmen PC ye yabancılaştım. Haliyle pek çok sıkıntım var ama herbiri ayrı uğraş gerektirdiği için bazen denedikçe bunalıyor ve sürekli PC ile ilgili yapacağım işi erteliyorum. Anlayacğınız ubuntu'ya geçişim pek de öyle mutlu bir geçiş olmadı. Şimdi bu durumu düzeltmek için yardım alma amacıyla sorunlarımı -liste halinde- sizinle paylaşmak istiyorum:

1-) Geçenlerde, wine üzerinden Torchlight adlı oyunu oynamak amacıyla wine kurdum. Sürümü 1.1.35. Torchlight'ı da gayet güzel install ettikten sonra oyunu açmayı denediğimde "C++ Runtime Error" başlıklı ve R6034 kodlu hata ile karşılaştım. Torchlight'ı Ubuntu'da nasıl oynarım diye yabancı ve yerli forumlarda arama yaptığımda bu hatayı başkalarının da gördüğü ortaya çıktı. Önerilen çözümlere baktığımda şunlarla karşılaştım:

(wine'ın en son sürümünü yükleyin, winetricks'i ve ayrıca dcom98 ve vcrun2008'i kurun, resmi sitesinden Microsoft C Runtime Library'yi indirip kurun, ve en son oyunu install edin. Yine de çalışmıyorsa .wine/c-drive/windows/profiles/user/application data klasörü altına oyunun settings.txt dosyasını çıkartın, çalışır.)

Şimdi, ilk sorum geliyor: winetricks'in olduğu dizine dcom98 ve vcrun2008'i nasıl indirip kuracağım? Konsol üzerinden komut kullanarak yapmayı denedğimde DOS drive hatası alıyorum. O da şöyle ki :

ozan@ozan:~$ wget http://www.kegel.com/wine/winetricks
--2009-12-23 10:19:48--  http://www.kegel.com/wine/winetricks
www.kegel.com çözümleniyor... 216.92.86.126
www.kegel.com[216.92.86.126]:80 bağlanılıyor... bağlantı kuruldu.
HTTP isteği gönderildi, cevap bekleniyor... 200 OK
Uzunluk: 131787 (129K) [text/plain]
Saving to: `winetricks'

100%[======================================>] 131.787     29,6K/s   in 4,3s    

2009-12-23 10:19:54 (29,6 KB/s) - `winetricks' kaydedildi [131787/131787]

ozan@ozan:~$ sh winetricks dcom98 vcrun2008
Warning: could not find DOS drive for current working directory '/home/ozan', starting in the Windows directory.
Warning: could not find DOS drive for current working directory '/home/ozan', starting in the Windows directory.
Setting Windows version to win98
Executing early_wine regedit /home/ozan/.wine/drive_c/winetrickstmp/set-winver.reg
Executing wine /home/ozan/.winetrickscache/DCOM98.EXE
wine: cannot find '/home/ozan/.winetrickscache/DCOM98.EXE'
Note: command 'wine /home/ozan/.winetrickscache/DCOM98.EXE' returned status 2.  Aborting.
ozan@ozan:~$

Winetricks'in wiki sayfasında bazı paketlerin kurulabilmesi için -windows cabinet dosyalarını (.CAB) tanıması gerektiğinden-  cabextract ek paketine ihtiyaç duyulduğundan bahsediyordu. Kurdum ve gördüm ki değişen hiç* bir şey yok. Böyle olunca dcom98 ve vcrun2008 yalan oluyor. Öyle olunca da sanırım oyunu oynayamıyorum.  Hatalar zincirleme gidiyor. Bu DOS drive ile ilgili mevzu nedir, nasıl çözülür bu konuda çok ciddi yardıma ihtiyacım var.

2-) Windows kullandığım dönemlerde Sony DVD RW sürücüme firmware update yapıp Optiarc'a dönüştürmüştüm. Windows kullanırken DvD ve CD yazabiliyordum ve artık yapamıyorum. Bir firmware update daha yapmak istiyorum ama - Liggy Dee's Website'da geçiyor - Windows kullandığım zamanlarda ilgili veriyolu için geçerli ayarı "salt pio" olarak ayarlamam gerekiyordu. Ubuntu'da bunu nasıl yaparım?

3-) Bilgisayara Ubuntu kurduğum esnada yaşadığım kafa karışıklığı yüzünden normalde 80 Gb ve iki partisyondan oluşan harddisk'imi (biraz da "Format korkum yok, ubuntu CD'den de başlıyor nasıl olsa..." diye düşündüğüm için) tek partisyon olarak biçimlendirdim. Haliyle benim sistem sürücüm olmayan eski yedek sürücümde (ki bu D: oluyor) bulunan tüm arşivim gitti. Ben de paşa paşa (halen  de mucizevi performansına hayran olduğum) Testdisk'i kurarak tüm kayıp verilerimi geri kurtardım. Buraya kadar hiçbir sıkıntı yok. Fakat kurtardığım veriler, benim seçtiğim dizine aktarıldıktan sonra üzerlerinde bir kilit ikoncuğu belirdi ve o verileri hiçbir şekilde taşıyamıyorum, fazla bulduklarımı silemiyorum ya da herhangibir oynama yapamıyorum. Sorum şu: O kilit işaretlerini nasıl kaldırır ve arşivimi normal bir klasör statüsüne getirebilirim?  

PC'min komponent kombinasyonu :

Intel p4 - 2.4Ghz
2x256 Mb DDR ram.
Samsung (5400rpm-IDE) 80 Gb Harddisk
Geforce 4  mx 440 128mb AGP ekran kartı

Şimdiden teşekkürler...

winterlord

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 23 Aralık 2009 - 11:27:41
İlk iki sorun için pek fazla yardımcı olamıyacağım.

Ama 3. şık için Alt+F2 açılan pencereye

gksu nautilus

Yazıp kurtardığın dosyalara ulaşmayı denedin mi?

Evet bu şekilde denediğimde kilit ikonu kalkıyor.

winterlord

Şu durumla mı karşılaşmalıydım?

heartsmagic

1. Sorun için DCOM98.EXE isimli dosyayı bulup ilgili dizine koymayı denedin mi? Öyle görünüyor ki kendisi indirmemiş. Pek anlamam Wine işlerinden ancak en azından deneyebilirsin.

2. Hangi yöntemi takip ediyordun? Firmware güncellemesi bir kere yapılmaz mı? Ben böyle biliyorum aslında. İşletim sistemine göre değişmiyor olması lazım.

3. gksu nautilus yöntemini her seferinde kullanmak istemiyorsan, uçbirimi aç ve şu komutu ver:

sudo chown -R $USER:$USER /nerede/bu/yedekler
sudo chmod -R 755 /nerede/bu/yedekler
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

winterlord

Heartsmagic'e cevaben:

3. İşe yaradı. Teşekkür ederim.

2. Firmware update yaptıktan 2 ay sonra DvD RW tekrar saçmalamaya başlıyordu ve yeni bir firmware update yaptığımda geçiyordu (evet ilginç ve yine evet bir ara çöpe atmayı planlıyorum...). Bu aralar yine saçmalamaya başladı, onun için firmware updateyapmayı istiyorum.

1. Bu yöntemi denemekle uğraşıyorum şu an.

heartsmagic

Biz yine tek problem tek başlık mantığından gidelim. Sen Wine meselesini çözmeye çalış. Firmware meselesini bu tarafta nasıl halledebiliriz bilemiyorum, hiç araştırmadım bugüne kadar. Açıkçası üreticilerin Linux için bir firmware güncelleme yazılımı yapacaklarını da sanmıyorum.

winterlord

Korkarım Torchlight'ı yükleyemiyorum.Birincisi, dcom98'in hangi klasör altına geleceğini bulamadım. İkincisi, dcom98'i execute ettiğimde (wine'ın sanal c: drive altında ve wine ile emüle ederek), hata verip install işlemini (you have a newer version installed - ve evet bu ne demek biliyorum) terminate ediyor. Ama torchlight'ı oynamak için tavsiye edilen ve yüklenmesi gereken pakedin bu olduğunu da biliyorum, fakat bir sonuç alamıyorum. Yine de oyunu install ettiğimde C++ runtime error : R6034 mesajını sürekli alıyorum. C++ library için güncelleme yapmam söyleniyor (diğer kaynaklarda) ve yapıyorum ama bunda da sonuç yok, neticede aynı hatayı alıyorum. Normalde bunun oyunlarla alakalı bir başlıkta tartışılması lazım olabilir ama ben daha majör bir problemin sonucu olarak bunlarla karşılaştığım kanaatindeyim. Bakalım n'olacak...

heartsmagic

Hatada zaten sana söylemiş hangi dizinde bulamadığını:
Alıntı Yap
wine: cannot find '/home/ozan/.winetrickscache/DCOM98.EXE
Ancak buraya yerleştirmen hatayı çözer mi bilemiyorum.

Wine ile ilgili hatalarını Wine'ın kendi sitesindeki hata kayıt bölümünde ararsan emin ol daha faydalı çözümlere ulaşırsın.

winterlord

Wine'ın güncellemesini yapıp, 1.1.36'ya yükseltince sorun çözüldü, artık Torchlight çalışıyor. Fakat bu sefer de ses yok...

Olmayacak mı bu iş yani şimdi? :P

Edit: "http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,5243.0.html"

Bu linkte çözüme dair bir yöntem geçiyor fakat henüz denemedim, problemin çözülmüş olduğunu düşünüyorum.