ubuntu 9.10 kaldırıp yeniden kurmak?

Başlatan seyhan, 21 Aralık 2009 - 08:26:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

seyhan

selam arkadaşlar benbir arkadaşa ubuntu kurmuştum   kendisi windows 7  nin üzerine kurmamı istemişti?
ama açılışta kurduğum ubuntu   problem çıkartıyormuş?
ekranın sol üst köşesinde kumut satırına düşüyormuş(uç birim )  ben ona   startx komutunu dene dedim ama yine açılmamış?  sanırım kurulum sırasında bir hata yaptım .

windows 7  zarar vermeden ubuntu yu kaldırıp yeniden kurmak istiyorum nasıl yapa bilirim?

bytan

Alıntı Yapkendisi windows 7  nin üzerine kurmamı istemişti?

Bu kısmı anlayamadım. Windows 7'nin içine mi kurdun?

Sabit diske kurulum yaptıysan, o bölümü biçimlendirmen ve win cd'leriyle mbr'yi onarman yeterli olur.

Windows içine kurulum yaptıysan doğrudan wubi/ubuntu'yu kaldırman (uninstall) yeterli olur.

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

seyhan

windowsun içine kurmadım açılışta menü geliyor karşıma
menü ile seçim yapıyorum hangisini açacağımı.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Aralık 2009 - 08:38:25

bir şey daha var  kurulum sırasında aynı yeri kulan diye bir seçenek vardı onu seçtim

bytan

Menü'de kaç tane seçim oluyor? Kurtarma kipi falanda var mı?

Wubi olarak kurmadıysan, win tarafından ilgili bölümü biçimlendirmen ve mbr'nin üzerine windowsu tekrar yazman lazım.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

seyhan

aşılışta yaklaşık  5-6 menü vardı  ama onların ne anlama geldiğini anamıyorum sadece birinci seçenek ubuntuyu  son seçenek win 7 açıyor?

ben bu konuda yeniyim!!

windows  la beraber kurduğum diski komple silmemi gerekiyor ?

mbr ?  nedir

kozanibo

birazdan 7ye geçince resimli şekilde anlatım yaparım :) en fazla 7 dk

bytan

Ubuntu'yu diskinin hangi bölümüne kurduysan, o bölümü biçimlendirmen gerekiyor. Mbr, açılışı sağlayan menülerin bulunduğu kısım. Sabit diskinin başlangıcında bulunur genelde. Windows içinden bunu yapabileceğin programlar var.

PF @ ST

kozanibo

Alıntı yapılan: ibokozan - 21 Aralık 2009 - 08:54:45
birazdan 7ye geçince resimli şekilde anlatım yaparım :) en fazla 7 dk

7 üstünden

bilgisayar - sağ tuş - yönet; depolama - disk yönetimi yolunu izleyin.

orada takas alanı oluşturduysanız ve daha önce c: d: varsa 3 tane bölüm olacaktır.

takas alanı ve ext... olan ubuntu bölümü bilinmeyen olarak görünür. siz ubuntunun yüklü olduğu kısmı boyutundan anlarsınız ve bölümü silersiniz. (diğer tarafa dokunmayın.)

sonra ubuntuya ne kadar yer ayırmak istiyorsanız o kadar yeni bölüm oluşturun. isterseniz artan bölüme de 7 üstünde d: şeklinde görünmesi için bölüm oluşturabilirsiniz.

bunları yaptıktan sonra ubuntu cdsini takın kuruluma geçerken bölümleri elle belirt deyin. size oradaki araç yukarı çubukta hangi bölümün nereye ait olduğunu gösterecektir. dikkatli bir şekilde kurulumu az önce boyutunu belirlediğiniz yere yükleyin. yükleyeceğiniz yerin boyutunu bilmek size çok yardımcı olacaktır

seyhan

çok teşekürler arkadaşlar  :)

kendimi suçlü hisedecektim arkadaşa o kadar baskı yaptım ubuntuya geçsin diye?

sayanizde yardımcı  oluyorum arkadaşlara

artık  windows un tek işletim sistemi olmadığını anıyacaklar.

kozanibo

Alıntı yapılan: seyhan - 21 Aralık 2009 - 09:32:40
çok teşekürler arkadaşlar  :)

kendimi suçlü hisedecektim arkadaşa o kadar baskı yaptım ubuntuya geçsin diye?

sayanizde yardımcı  oluyorum arkadaşlara

artık  windows un tek işletim sistemi olmadığını anıyacaklar.

bu silme ve bölümleme işini 7 üstünden verdimki sana biraz kolay olsun, zaten ubuntu kura kura ustalaşacaksın. bu baktığın bölümde dediğim kısımlar yoksa geri dön buraya başka çaresine bakarız :) kolay gelsin

Sherlock Holmes

Kaldırılıp yeniden kurmaktansa,
neden Ubuntu'yu kurtarmıyorsunuz.........
Tekrardan kurdunuz ve tekrardan ubuntu açılmadı,
bir daha'mı kaldırıp kuracaksınız.?
ubuntu-server'mı kurmuştunuz.?