SMplayer sorunu (videolarda duraksama)

Başlatan ammocihe, 21 Aralık 2009 - 00:57:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ammocihe

SMplayerle flimleri oynatırken ileri yada geri ladıktan sonra bazen ekran donup kalıyor bir daha ileri tuşuna basınca düzeliyor.Flimleri açabilmek vs ile ilgili bir sorunu yok.

VLC player ileri ve geri alırken çok yavaş alıyor ve ileri geri alma çubuğu tarzı birşey çıkıyor ekranda bu düzeltilebilirmi.(yavaş ileri geri almadan kastım saniye bazlı değil alıken sahneyi donduruyormuş gibi alması.

GNOME player de ise ileri geri alırken bazen ekran hafif takıla takıla gidiyor.
eskiden bs player kullanan ve çok memnun olan biri olarak ne yapmam lazım.

KMplayer kaffein ve Kplayer de denedim.
km player videoyu açacakmış gibi oluyor sonra stop yazıp duruyor.

not:Yazdığım sorun tek bi video farmatında denenmemiştir mp4-mkv-dvdrip vs. gibi formatlarda denenip aynı sorunla karşıalşılmıştır.bitti

xwes

Smplayer için video çikiş formatini degiştirmenizi onerebilirim. Ozellikle xv, xv11, gl'yi mutlaka deneyin, ses çikişlari için ise alsa, pulse ve oss'yi deneyin. Bunlari degiştirmek sorunu çozebilir.

ammocihe

badhero

Ben de SMPlayer da aynı sorunu yaşıyorum. Video'yu ya da filmi durdurduğumda bir daha kaldığı yerden yeniden başlatamıyorum.

heartsmagic

Grafik kartın nedir? Sürücleri yüklü mü?
Aynı videoyu şu şekilde açar mısın:

mplayer -fs /nerede/bu/video

Ardından ok tuşları ile ileri geri işlemini deneyip sorun var mı diye bak.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ammocihe

Alıntı yapılan: heartsmagic - 21 Aralık 2009 - 15:42:35
Grafik kartın nedir? Sürücleri yüklü mü?
Aynı videoyu şu şekilde açar mısın:

mplayer -fs /nerede/bu/video

Ardından ok tuşları ile ileri geri işlemini deneyip sorun var mı diye bak.

Ekran kartım nvidia go 7300 driverleri yüklü.
mplayerle sorun yok görüntü kalitesi biraz kötü gibi ve ileri eri alırken ejranda çıkan çubuk çok sinir bozucu ve ileri geri alırken hafif yavaşlama var.
3 günlük bir ubuntu kullanıcısıyım bugün gene format atmak zorunda kaldım dün SMpalyeri düzeltecem diye ses giti vs. vs. vs.
yardımlarınızı bekliyorum.

xwes

Sanırım ekran kartınızın sürücü ile ilgili bir durum bu. Film ekranını bayagı bir küçük yapınca aynı sorunlar devam ediyor mu?

ammocihe

Alıntı yapılan: xwes - 21 Aralık 2009 - 18:25:28
Sanırım ekran kartınızın sürücü ile ilgili bir durum bu. Film ekranını bayagı bir küçük yapınca aynı sorunlar devam ediyor mu?

Denedim aynı sorun devam ediyor.

xwes

Peki copiz aktif mi? Aktif ise pasifleştirmeyi deneyebilirsiniz.

ammocihe

Alıntı yapılan: xwes - 21 Aralık 2009 - 18:32:15
Peki copiz aktif mi? Aktif ise pasifleştirmeyi deneyebilirsiniz.

3 gündür başladım kullanmayı ubuntuyu copiz nedir yenilir mi içilir mi  :D

heartsmagic

ammocihe

cihan@cihan-laptop:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: GeForce Go 7300/PCI/SSE2
    GL_NVX_conditional_render, GL_SGIS_generate_mipmap, GL_SGIS_texture_lod,

heartsmagic

Normalde böyle bir sıkıntının olmaması gerekiyor. Sürücülerin de düzgün yüklenmiş görünmekte. Genel foruma baktım senin problemin türünden bir şeye rastlayamadım.

Sürücüyü nasıl kurmuştun? Eğer Envy ile kurmadıysan bir de onunla dene. Forumda Envy başlığını bulursan uygulayabilirsin rahatlıkla. Kendisi zaten depolarda var. Kurulu olanı kaldırır sana tavsiye edileni kurarsın. Zaten sana tavsiye edilen kuruluysa işte o zaman ne yaparız bilemiyorum.

ammocihe

sürücü düzgün kurulmuş envy başlığını bulup bir daha uyguladım orun devam ediyor :(

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Aralık 2009 - 00:22:06

yokmu şu bs playere yada gom a ikame edebilecek bir media player.Kplayer-KMplayer-SMPlayer-MPlayer-VLC-GNOME-KULLANDIM
kaffeine yi kaç kez yükledim flimleri oynatamıyor o oynatacakmış gibi oluyor stop yazıyor tepesinde programın gene oynatması için komut veriyorum gene aynı şer bu yüzden soğumaya başladım ubuntudan :(

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Aralık 2009 - 00:23:28

benim soruna benzer bir sorun oda çözüme ulaşamamış.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,14253.0.html

xwes

sorunun player ile ilgis yok. Çünkü bizde smplayer, kaffein, vlc filan takır takır çalışıyor.

ammocihe

Alıntı yapılan: xwes - 22 Aralık 2009 - 01:09:41
sorunun player ile ilgis yok. Çünkü bizde smplayer, kaffein, vlc filan takır takır çalışıyor.
peki siz sorunun neyden olabileceğini düşünüyorsunuz.2 kere kurdum 3 gün içerisinde ubuntuyu 2 seferde sorun aynı

xwes

Aklıma geleni söyledim ben zaten. Aslında şunu deneyebilirsiniz, ekran kartınızı kaldırın sonra yeniden başlatın ve bir vidyoyu tam ekran yapmadan küçükçe bir boyutta izlemeye çalışın. Eger takılmaz ise ekran kartı kurulumunda bir hata oldugunu düşünürüz. Çünkü bu şekilde bir oynatma için ekran kartının olması gerekmez.
Bir de acaba vidyolar dışında da sistemde bir hantallık var mı yoksa bu vidyoya özel mi?
Son olarak da forumdan aratarak kodeklerin kurulu oldugundan özellikle de win32 codec paketnin kurulu oldugundan emin olun.

heartsmagic

Uçbirimi açarak şu komutu ver:

metacity --replace

Ardından bir daha dene izlemeyi. En azından Compiz şıkkını da elemiş oluruz.

ammocihe

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Aralık 2009 - 10:30:32
Uçbirimi açarak şu komutu ver:

metacity --replace

Ardından bir daha dene izlemeyi. En azından Compiz şıkkını da elemiş oluruz.
yardımlarınız için çok teşekkürler sizide yoruyoruz.komutu girdim sorun devam ediyor :(

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : Sal 22 Ara 2009 14:21:15 GMT-2

Alıntı yapılan: xwes - 22 Aralık 2009 - 07:50:40
Aklıma geleni söyledim ben zaten. Aslında şunu deneyebilirsiniz, ekran kartınızı kaldırın sonra yeniden başlatın ve bir vidyoyu tam ekran yapmadan küçükçe bir boyutta izlemeye çalışın. Eger takılmaz ise ekran kartı kurulumunda bir hata oldugunu düşünürüz. Çünkü bu şekilde bir oynatma için ekran kartının olması gerekmez.
Bir de acaba vidyolar dışında da sistemde bir hantallık var mı yoksa bu vidyoya özel mi?
Son olarak da forumdan aratarak kodeklerin kurulu oldugundan özellikle de win32 codec paketnin kurulu oldugundan emin olun.

cevabınız için teşekkür ederim acaba ekran kartı driverlerini pratik olarak kaldırmak için bir yol var mı yada nasıl kaldırabilirim.
hantallık derken SMplayerle ilgili bir sorun var 2 kere seri seri ileri aldığımda yada bazen 1 kere aldığımda flim donup kalıyor tekrar 1 kere ileri yada geri almam lazım çalışması için.

win32 codecleri için forumda :
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,1016.0.html
3 tane kod var ilk 2 tanesini sorunsuz kabul etti uçbirim işlem yaptı sonuncusunda mv: hedef '/usr/lib/win32/' bir dizin değil diyor.

xwes

medibuntu depolarini ekleyerek  bu ekstra kodekleri kurabilirsiniz. (Medibuntu deposunda ayrica skype, google earth gibi normal depoda olmayan ozgur olmayan yazilimlar da vardir)
Medibuntu deposunu basitçe bu komutla ekleyebilirsin:sudo wget http://www.medibuntu.org/sources.list.d/`lsb_release -cs`.list --output-document=/etc/apt/sources.list.d/medibuntu.list; sudo apt-get -q update; sudo apt-get --yes -q --allow-unauthenticated install medibuntu-keyring; sudo apt-get -q update

Daha sonra paket yoneticisinden codec yazip arayarak win32codec ve libavcodec52 paketlerini kurun.

Ekran kartini kaldirmak için kurdugunuzda yaptiginizin tersini yapin. Yani menuden restricted drivers'a girin (turkçe kisitlanmiş suruculer olmali) ve orada kurulu gorunen ekran karti surucusunu kaldirin.
ancak yeni dikkat ettim de sanirim siz bir filmi baştan sona izleyebiliyorsunuz takilmadan degil mi, yani sadece ileri geri alirken sıkıntı oluyor. Eger oyle ise ekran kartina dokunmaniza gerek yok sanirim. Sorununuz bu ise oncelikle smplayer ve mplayer'inizin surumlerini ogrenebilir miyim?

ammocihe

dediğiniz kod taki depoları ekledim codeclerden libavcodec52 kuruluydu win32 yide ben kurdum.
evet flimi baştan sona dokunmadan yani ilri geri almadan izlersem takılma olmuyor.
Mplayer sürümü:2:1.0
SMPlayerin sürümü:0.6.7-1

xwes

Smplayer'i daha yeni bir surumu var, kurmak için:sudo gedit /etc/apt/sources.list ile açilan listenin sonuna bu iki satiri ekle.
deb http://ppa.launchpad.net/rvm/smplayer/ubuntu karmic main
deb-src http://ppa.launchpad.net/rvm/smplayer/ubuntu karmic main

Sonra paket yoneticinden smplayeri yukselt.
Mplayerin son surumu için ise:
sudo gedit /etc/apt/sources.list
ile açilan listenin sonuna,
deb http://ppa.launchpad.net/rvm/mplayer/ubuntu karmic main
deb-src http://ppa.launchpad.net/rvm/mplayer/ubuntu karmic main

satirlarini ekle, dosyayi kaydet ve paket yoneticinden yukseltme yap.
Ayrica smplayer'in ayarlarini sifirlamayi deneyebiliriz. bunu için ev klasorundeki smplayer gizli klasorunu silebilirsin. Belki bunlardan biri sorunu çozer.

ammocihe

üzülerek söylüyorum durum devam ediyor:(

xwes

Smplayer ve mplayer surumleriniz yukseldi degil mi?

tanerim

(Çözüldü)

Smplayer da Seçenekler - Özellikler - Genel - Video - Çıktı Sürücüsü - vdpau seçince 1080p ler bile takılmadan sorunsuz oynamaya başladı..