Masaüstü Sorunu Yardım Edermisiniz?

Başlatan DeCoYs, 20 Aralık 2009 - 15:46:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DeCoYs

Arkadaşlar Ubuntu 9.10 Kurdum ama masaüstünü böyle yapmak istiyorum. Yardımcı Olur musunuz ?

localhost

Sorunuza cevap beklemeden önce forumda bir arama yaparsaniz. %1000 sordugunuz sorunun cevabini bulursunuz.
Linux LPIC1 - MCSA

ironic

Benzer bir istek daha önce aşağıdaki konuda tartışılmıştı. Önerileri değerlendirebilirsin.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,14398.0.html

sema

Alıntı yapılan: localhost - 20 Aralık 2009 - 16:22:59
Sorunuza cevap beklemeden önce forumda bir arama yaparsaniz. %1000 sordugunuz sorunun cevabini bulursunuz.

Ya @localhost ne kadar sertsiniz böyle :) Milleti kaçırmak mıdır niyetiniz nedir? Ya da bana da öyle geliyo olabilir, ama sinirli gördüm baya bi! Yeni gelen birine üstteki mesaj yerine link verilebilirdi, sonra da konu taşınabilirdi falan? Yanlış düşünüyorsam düzeltin lütfen.
susema

umutubuntu

Alıntı yapılan: semagkyz - 21 Aralık 2009 - 00:31:06

Ya @localhost ne kadar sertsiniz böyle :) Milleti kaçırmak mıdır niyetiniz nedir? Ya da bana da öyle geliyo olabilir, ama sinirli gördüm baya bi! Yeni gelen birine üstteki mesaj yerine link verilebilirdi, sonra da konu taşınabilirdi falan? Yanlış düşünüyorsam düzeltin lütfen.
localhost olması gerekeni söylemiş.

DeCoYs

Nasıl gerekeni söylemiş Ubuntu'yu kullanmaya karar vermiş ve kulanmak isteyen birine bu cevap sitenize çokmu yakışıyor?

umutubuntu

Olması gereken; bir başlık açmadan önce sitede arama yapmanızdır, localhost'da bunu söylemiş.
Forumda tema yükleme ile ilgili bir dünya başlık mevcut, bunlardan birisi mutlaka işinize yarayacaktır.
Amacımız gereksiz yere mesaj çöplüğü oluşturmamaktır, arama yaptığınızda cevabınızı daha kısa sürede bulabilmenizdir.

kozanibo

malesef forumun düzeni için bazen böyle çıkışlar olabiliyor :D ben öğrendim mesela aramadan konu açmamayı :)

zeitgeist

Alıntı yapılan: DeCoYs - 21 Aralık 2009 - 02:47:47
Nasıl gerekeni söylemiş Ubuntu'yu kullanmaya karar vermiş ve kulanmak isteyen birine bu cevap sitenize çokmu yakışıyor?

Ubuntu.tr forumu sadece Ubuntu ile ilgili değil Linux ve özgür yazılımla ilgili o kadar çok bilgiyle dolu ki adeta bir hazine. Bu anlamda Linux/Ubuntu kullanıcılarının özellikle yeni katılanların bu zenginlikten yararlanmasını bekleriz.

Bunun yanı sıra sorulan mesele o denli çok konuşuldu ki forumda, ancak belirli bilgiler verildiği vakit yeni bir şeyler söylenebilir. Mesajda bu tür bilgiler de verilmediği için genel bir yönlendirme şart oluyor. @localhost'un cevabı benzer durumlarda standart yaklaşımımız.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

localhost

Alıntı yapılan: semagkyz - 21 Aralık 2009 - 00:31:06

Diger arkadaslarim gerekli cevaplari vermisler. Bu konuda sertlik filan yok. Sadece olmasi gerekeni söylüyoruz. Ayni konu forumda defalarca anlatilmistir. Konuyu acan kisi eminim forumda bir arastirma yapmamistir. Bizim amacimiz kullanicilari burada tutmak degil, karsilastiklari sorunlari cözmektir.
Linux LPIC1 - MCSA

heartsmagic

Alıntı yapılan: localhost - 21 Aralık 2009 - 15:23:46
Bizim amacimiz kullanicilari burada tutmak degil, karsilastiklari sorunlari cözmektir.

Bu cümle aslında tam olarak ifade ediyor her şeyi. Bu gibi durumlarda bence bizim tarafımızdan verilen cevaplardan önce, soruyu soran veya başlığı açan arkadaşın tutumu değerlendirilmeli. Niye? Çünkü burada bir şeyler yapmaya çalışan sayısı bellidir. Gönül ister ki sayı artsın, ancak artmıyor. Fakat her geçen gün Ubuntu'yla tanışıp buraya gelenlerin sayısı artıyor. Arama yapılmadan açılan her başlık için biz bağlantı aramaya kalkarsak ne yazık ki problemlere çözüm bulamayız.

Acemiler için açılan sabit bölümün başlığını seçerken kasten öyle bir şey belirlemiştim. Yadırgayan da olmuştu. Şimdi merak ediyorum, forumun ortasında öyle bir bölüm olmasına rağmen kaç acemi arkadaş geldiğinde o bölümü okuyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ırmak

Alıntı yapılan: DeCoYs - 20 Aralık 2009 - 15:46:48

Arkadaşlar Ubuntu 9.10 Kurdum ama masaüstünü böyle yapmak istiyorum. Yardımcı Olur musunuz ?

Ben burada bir 'Masaüstü Sorunu' göremiyorum. Neden konu başlığını bu şekilde açtınız?
Ama yine de bunu yapmanın en kısa yolunu anlatacağım. (sizin beklentinize yakışacak şekilde.)
Masaüstü'ne sağ tık.
En altta Masaüstü Artalanını Değiştir seçeneği olacak.
Buradan Artalan sekmesine geçelim.
Altta Ekle butonu bulunur.
Buradan az önce eklediğiniz resim dosyasını gösterin.
Hepsi bu.

sema

Cevabını kendiniz vermişsiniz, zaten, adı üzerinde ACEMİ. Bakın sözlük anlamı ne diyor; Bir işin yabancısı olan, eli işe alışmamış, bir işi beceremeyen.

Ayrıca @localhost amacınız birilerini burda tutmak değil tabi ki benim asıl kastettiğim yeni bir Ubuntu kullanıcısı. Yeni bir Ubuntu kullanısının memnun olması demek bi anlamda başka başka Ubuntu kullanıcıları demek. Bunun üzerine kalkıp -bana ne kullanırsa kullansın derseniz, o zaman da sizin ne işiniz var burda, amacınız ne derim.

Yine de haklısınz, ben bile yeni olduğum halde defalarca grub sorununu tekrar tekrar görmek canımı sıktı, arasalar iyi olur gerçekten, bulurlar ama yine de az daha dikkat derim her iki taraf için de.
susema

heartsmagic

@semagkyz, emin ol forumda kaldıkça, daha uzun vakit geçirdikçe bizleri anlayacaksın. Acemiler bölümündeki sabit başlıklara bak ve ne sıkılıkta yine de forumda sorulduklarını bir kere daha düşün bence.

Acemi olmak sorun değil. Mesele şu: Forumda arama yapılmış mı? Örnek başlıklara bakılmış mı? Ne soracaklarımız düşünülmüş mü? Bütün bunlar bir araya getirilerek bir başlık açılmış mı?

Şimdi şöyle bir acemi arkadaş düşünelim.

"Benim X konusunda sorunum var. Forumda arama yaptım. Y-Z başlıklarındaki önerleri takip ettim şu çıktıları aldım:
Alıntı YapFalan felan
Fişmekan

Ancak sorunum görüldüğü üzere hâlâ devam etmekte. İlgili donanıma ait bilgilerim şöyledir:

lspci

Yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ederim."

Şimdi biz bu arakdaşa "Forumda arama yap" lütfen der miyiz?

Daha önce defalarca bu şekilde tartışmalar yaşadık bizler. Neden yaklaşımımız böyle diye yadırgayanlar oldu ve olacaktır. Bizler burada sadece yardım etmeyi amaçlamıyoruz. Sosyal bir şekilde bu camiayı öğretmeye çalışıyoruz. Bu her yerde böyledir. Ecnebilerin sık sık kullandığı bir tabir vardır ki, bizler inanın onlara göre çok daha kibar ve anlayışlıyız.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

localhost

Alıntı yapılan: semagkyz - 21 Aralık 2009 - 15:47:04
Cevabını kendiniz vermişsiniz, zaten, adı üzerinde ACEMİ. Bakın sözlük anlamı ne diyor; Bir işin yabancısı olan, eli işe alışmamış, bir işi beceremeyen.

Ayrıca @localhost amacınız birilerini burda tutmak değil tabi ki benim asıl kastettiğim yeni bir Ubuntu kullanıcısı. Yeni bir Ubuntu kullanısının memnun olması demek bi anlamda başka başka Ubuntu kullanıcıları demek. Bunun üzerine kalkıp -bana ne kullanırsa kullansın derseniz, o zaman da sizin ne işiniz var burda, amacınız ne derim.

Yine de haklısınz, ben bile yeni olduğum halde defalarca grub sorununu tekrar tekrar görmek canımı sıktı, arasalar iyi olur gerçekten, bulurlar ama yine de az daha dikkat derim her iki taraf için de.

Biz zaten amacimizi belirttik, burada herkesin sorunlarini elimizden geldigi kadar cözebilmek. Kisi kullandigi sistemden memnun degilse ben ne yapayim. Bizim burada kimseyi memnun etmeye ve Ubuntu linux`u kullandirmaya niyetimiz yok. Kisi herhangi bir Linux`u kurar ardindan cikacak sorunlari forumda bir konu acarak sorar. Ayni sorun forumda defalarca anlatilmis ve bahsedilmisse, tekrar ayni konulari isleminin bir anlami yok. Yani burada sorumlu biz degil yeni konu acacak kisidir. Lütfen konuyu uzatmayalim. Icerik degisiyor. Icerik degisirse konuyu kapatirim.
Linux LPIC1 - MCSA

sema

Yok hayır zaten size hak veriyorum, haklısınız kesinlikle, defalarca aynı konularla karşılaştım arama yaparken. Gerçekten her şeyin çözümü var, neredeyse soracak bi şey kalmamış. Benim de hoşuma gitmiyor açıkçası gereksiz başlıkların açılıp formun gereksiz kalabalıklaşması.
Ama bunun çözümü, hevesi kursağında bırakılan yeni kullanıcılar olmamalı yine de ya. Bilemiyorum bu konuda ne yapılabilir. Formun başına 'DİKKAT! SORUNUZUN CEVABI BU KUTUCUKTA!' mı denmeli artıki bilmiyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Aralık 2009 - 16:10:27

Alıntı yapılan: localhost - 21 Aralık 2009 - 16:03:22
Lütfen konuyu uzatmayalim. Icerik degisiyor. Icerik degisirse konuyu kapatirim.

İşte tam olarak söylemek istediğim bu. Haklısınız @localhost, ne diyeyim :)
susema