Root Olmak ya da Olamamak

Başlatan cdjemba, 29 Mayıs 2008 - 15:14:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cdjemba

Merhaba arkadaşlar

Benim sorunum şu ki; ne zaman sisteme root olarak girmeye kalkışsam kararmış bir ekranla başbaşa kalıyorum. Yani root diyorum, parolamı giriyorum, bir uyarı mesajı çıkıyor(daha önce de çıkıyordu, geç deyince root olarak girebiliyordum) onu geçiyorum ve hiç birşeyin yazılı olmadığı bir ekranla karşı karşıyayım? Neden böyle oluyor?

Şimdiden teşekkürler yardımlarınız için...

Saygılar&Sevgiler

heartsmagic

Çözüm için bir şey söyleyemem de bence root olarak girme sisteme. Ne yapacaksan sudo ile yapmaya çalış.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ufuk_k

Evet masaüstüne root olarak girmenin anlamı da yok zaten. Ayrıca o sorun, root kullanıcısının ev dizinindeki masaüstü (gnome, kde vs.) ayarlarından kaynaklanıyordur, büyük olasılıkla.

MURATSPLAT

Alıntı yapılan: cdjemba - 29 Mayıs 2008 - 15:14:53
Merhaba arkadaşlar

Benim sorunum şu ki; ne zaman sisteme root olarak girmeye kalkışsam kararmış bir ekranla başbaşa kalıyorum. Yani root diyorum, parolamı giriyorum, bir uyarı mesajı çıkıyor(daha önce de çıkıyordu, geç deyince root olarak girebiliyordum) onu geçiyorum ve hiç birşeyin yazılı olmadığı bir ekranla karşı karşıyayım? Neden böyle oluyor?

Saygılar&Sevgiler

eğer sistemi root kullanacaksan(sistem ayarlama, kurulum haricinde) git vista kullan. Benim önerim bu.
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

munirekinci

Bende de geçenlerde normal şahsi kullanıcı hesabım ile oturum açtığında bomboş bir ekran ile karşılaşmıştım. (Diğer kullanıcılarda problem yoktu)
sudo aptitude update
sudo aptitude upgrade

ile, sistemi güncelledikten sonra, sorun ortadan kalkı, bir de siz deneyin, belki çözüm olacaktır.

genc

Alıntı yapılan: MURATSPLAT - 29 Mayıs 2008 - 16:30:30
Merhaba arkadaşlar

Saygılar&Sevgiler

eğer sistemi root kullanacaksan(sistem ayarlama, kurulum haricinde) git vista kullan. Benim önerim bu.

Arkadaşım ne alakası var? Arkadaş root olarak girmek istemiş, ben de girmek istiyorum, root olarak girmek istiyoruz diye vista mı kullanacağız? Ne biçim mantıkdır bu?..

atomkarinca

Sisteme root olarak girmeyi istiyorsanız ve simsiyah bir ekran görmek istemiyorsanız önce bir root hesabı olulşturmanız gerekir; hem böylece diğer kullanıcıların ayarlarını da bozmamış olursunuz. @genc tabiki haklısınız isteyen istediği gibi sisteme girer. Hatta root hesabı öntanımlı dağıtımlar bile çıkmıştı. Ama lütfen birbirimizi kırmayalım.

Sypro

@genc,
Ne amaçla root olarak bağlanmak istiyorsunuz peki? Ona göre belki Vista'dan daha iyi önerilerde bulunabiliriz.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

magic1

bilgisayarda root kullanıcı ismi var. ben de yıllardır windowsu root adıyla kullandım ama linuxda maalesef yapamadım.

munirekinci

Sistemi root olarak kullanmak için yapılması gerekenler şu yazının son parağraflarından anlatılıyor;
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=287.0

magic1

bunun daha sade anlatımı olsa daha iyi olacak. her yer yine kod olmuş.

munirekinci

Ben kod göremedim;

Alıntı YapEğer yaptığınız her işte şifre sorulmasından hoşlanmıyorsanız. Root olarak oturum açmanız gerekir. Bunun için şunları yapmalıyız.

1. Aşama
System / Administration / Login Window (Sistem / Yönetim / Giriş Yöneticisi) ile GDM yöneticisini açalım Security (Güvenlik) sekmesine gidelim buradan "Allow local system administrator login" ("Yerel sistem yöneticisi girişine izin ver") seçeneğini işaretleyelim. (işaretliyse dokunmayın)

2. Aşama
System / Administration / Users and Groups (Sistem / Yönetim / Kullanıcılar ve Gruplar) açılan formdan root hesabını seçelim ve "Properties" (Özellikler) butonuna tıklayalım. Yeni açılan formda root hesabının özellikleri ve ayarları var. Buradan şifreyi istediğimiz şekilde ayarlıyoruz. (İki kutuda aynı olmalı) (en az 6 haneli olmalı)

Bundan sonra Ubuntu açıldıktan sonra giriş yapmamız gereken menüde (GDM) kullanıcı adına "root" şifreyede ayarladığımız şifreyi girersek. İşletim sistemini süper user olarak kullanırız. Böylelikle işletim sistemi bize hiçbir yetki kısıtlaması koymaz. İstediğimiz herşeyi istediğimiz gibi değiştirir ve kullanırız.

magic1

çok teşekkür ederim.
ilk başta anlatılan bölümde en az 5-6 yerde kodlar verilmiş.

heartsmagic

Bakın, lütfen her başlık için komutsuz olmaz demeyin. Bu anlatan arkadaşın tercihidir. Nasıl rahat ediyorlarsa, nasıl kendileri zevk alıyorsa böyle anlatırlar. Israrcı olmak ancak insanlar üzerinde baskı oluşturur.

Root konusuna gelince. Linux camiasında root ile sistem kullanmak (lütfen kimse kusura bakmasın) aptallık olarak algılanır. Durum zorunluysa, problemi çözmek gerekir. Ancak insan bile bile root olarak sistem kullanmak istiyorsa durum ne yazık ki söylediğim şekilde algılanır.

magic1

sistemi root olarak açmak neden aptallık olsun arkadaşım. win.da kullanıcı adını "Administrator" yapınca (afedersin) aptallık mı oluyor? Yapmayın lüten. sonuçta bir kullanıcı adı giriyoruz. root da yazarım, admin de yazarım. o da olmadı asdasd yazarım. istediğim isimle oturum açmaktan ne çıkar ki? önemli olan kullanıcı adına verilen yetkidir, sonrasında verdiğin ismin ne önemi var?

heartsmagic

Evet aynen öyle oluyor, bir önceki mesajda yazdıklarımın üzerine; istersen root nicki veya identi ile Linux kullanıcılarının olduğu herhangi bir IRC sunucusuna bağlan ve tepkileri şöyle bir gözden geçir.

Ayrıca Linux nedir, avantajları nedir, neden Windows gibi değildir vs. gibi soruların cevaplarını Google'da şöylece bir ara.

root yetkisi mi lazım?
sudo veya su ne güne duruyor? Neden kulağı tersten tutma ihtiyacı hissediyor, her zaman tüm sistemi root hesabıyla kullanmak isteyenler?

MURATSPLAT

Alıntı yapılan: genc - 24 Ağustos 2008 - 01:49:09
Alıntı yapılan: MURATSPLAT - 29 Mayıs 2008 - 16:30:30
Merhaba arkadaşlar

Saygılar&Sevgiler

Arkadaşım ne alakası var? Arkadaş root olarak girmek istemiş, ben de girmek istiyorum, root olarak girmek istiyoruz diye vista mı kullanacağız? Ne biçim mantıkdır bu?..

Mantık şu: Root simtem kullanırsan, vista nasıl virüsleri iyi misafirlik yapıyorsa, root olarak günlük kullanımda buna neden olur.
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

matafleur

Alıntı yapılan: magic1 - 26 Ağustos 2008 - 11:04:37
sistemi root olarak açmak neden aptallık olsun arkadaşım. win.da kullanıcı adını "Administrator" yapınca (afedersin) aptallık mı oluyor? Yapmayın lüten. sonuçta bir kullanıcı adı giriyoruz. root da yazarım, admin de yazarım. o da olmadı asdasd yazarım. istediğim isimle oturum açmaktan ne çıkar ki? önemli olan kullanıcı adına verilen yetkidir, sonrasında verdiğin ismin ne önemi var?

Windows ta root olmakla  linux ta root olmak aynı şeyler değil.Şu açıdan wndowsta root olsanda olmasanda sistem dosyalarını değiştirebilirsin.Linuxta ise root olmadan veya root hakkı elde etmeden değiştiremezsin.

Elbette ister root olursun ister kullanıcı hesabı açarsın.

Ha bunun sana yansıması nasıl olur?

Öncellikle normal kullanıcı olarak sisteme girdiğinde sadece kendi dosyalarını dağıtırsın veya kurulu uygulamaların sadece seninle ilgili olan ayarlarını bozablirsin.

Ama root olursan bütün sistemi dağıtma şansın var ve oldukça büyük bir olasılık(İsteğin dahilinde veyahut isteğin dışında)Ha dersen ki bütün sisteme hakimim, çalışan bütün uygulamaların satırı satırına ne yaptığını nasıl işlediğini biliyorum o zaman eyvallah.

Veyahut denemek için bir sistem kurdum içine mıçıp dağıtmak istiyorum yine root olarak girebilirsin.Benim için ve buradaki diğer insanlar için bir problem yok (:

Ha ama normal günlük kullanımda sadece sudo ile şifre girmekten sıkıldığın için normal kullandığın sistemine bunu yapıyorsan bunun hata olduğunu eninde sonunda anlayacaksın.Sorun bu sırada kaybının ne kadar olacağında.Buradaki insanların karşı çıkışları bunun için.

Bunun haricinde söylemek istediğim önemli birşey var.

Burada üçüncü kez rastlıyorum buna.Tartışılan  konuları kişiselleştirme.heartsmagic'in aptal sözü gibi.Daha önce de yukarıda birbirimizi kırmayalım diyen Tanzer ve çerkez de de denk gelmiştim buna.Hatta kendimde benzer bir duruma düşmüştüm amacım karşımdaki kişi olmamasına rağmen

Eğer konuşulanlar olaylardan veya durumlardan kişilere-kişiliklere kayacaksa seviye oldukça alta inmeye başlamış demektir.Burada kimse bir diğerinin ne kardeşi ne de babasının oğlu.

İş kişilere kişiliklere kaymaya başladığında peşinden de hakaretler gelir.

Daha önce de yaşandı bu.Benim de dahil olduğum bir konuda.Kimsenin kalbi kırılmadan önce buna bir çözüm bulalım lütfen.

Herkese iyi akşamlar.

Not:@heartsmagic sözüm sana değil yanlış anlaşılma olmasın.Tamamen genel bir konu.Söylediğin sadece yazıya başlangıç noktası oldu

heartsmagic

@matafluer, yanlış anlamam ancak bir şeyler eklemeden es geçmem mümkün değil.

Beni bilenler bilir, genel tavrım pek böyle değildir. Olaylara sabırla yaklaşmayı severim, gerektiği kadar yardımı da esirgemem kimseden. Ancak eğer mesele bu noktaya gelmişse cevap vermekten de geri kalmam ki bu da bana has bir durum. Bu başlıkta tartışılan konu ve arkadaşın üslubu bunu gerektiriyordu ne yazık ki. Kaldı ki ben kişiye aptal demedim, yapılan olayın aptallık olduğunu söyledim. Olayı kişi yapıyorsa çıkartacağı şey kendisine aptal dendiği olabilir. Fakat kimsenin suratına karşı ne burada ne de bir başka yerde aptal demişliğim yoktur, sanırım ömrümün sonuna kadar da kolay kolay olmayacaktır.

Bana biri çıkıp da bu olay için "hayır aptallık" değil derse de seve seve tartışmaya razıyım.

Çözüm için de zaten arkadaş kendince hal yolunu buldu. Bana güzel ve seviyeli bir mesaj (kinaye yapmıyorum, gerçek anlamında kullanıyorum kelimeleri) yazdıkdan sonra foruma bir daha uğramayacağını belirtti. Ben bu gibi kullanıcı kayıpları için bildiğim ve inandığım şeyleri söylemekten vazgeçecek değilim.

matafleur

Sorun kullanıcının yaptığının aptallık olup olmamasında değil zaten.Bunun dile getirilmesinde, dile getirilmesinin gerekliliğinde.Seni ve tarzını biliyorum merak etme.Zaten bunu bildiğimden not kısmını yazdım.Yazıda amacım kişilerle değil genel olarak var olduğunu gördüğüm/rastladığım birsorun.Bu forumda yine nispeten az.Endişem bunların çoğalmasında.Bir kullanıcının değil bir çok kullanıcının kaybedilmesinde.Bunun zararı sana bana değil foruma ve liux un yaygınlaştırılmasına olur.

Neyse uzatmanın alemi yok.Sadece bir endişeydi dile getirdiğim.Tartışılacak * bir şey değil (:

Not:Aynı durum yukarda da belirttim görsel arayüz için ısrar eden bir kullanıcıda başıma denk gelmişti.Biraz sert birşeyler yazmıştım,üzerine alınmıştı(ki böyle bir niyetim olmamasına rağmen) ve tartışma uzamıştı.Sonradan durup düşündüm.Bu adam bana sinirlenecek.Acısını benden çıkaramadığı için linuxtan çıkaracak.Orada burada kötülemeye başlıyacak.Saçma bir mantık ama ne yazıkki insanoğlunun doğası bu.

Kendim için çıkardığım sonuç:Ne gerek var (:

heartsmagic

İşte, bence gereği var. Sonuçta bizim söylediklerimiz yanlış şeyler değil, kaldı ki yanlış olduğuna inansam zaten söylemeyiz. Hal böyle olunca bu şekilde kullanıcı kazanılacağına, kazanılmasın daha iyi. İleride zaten içinde bu işe istek varsa, doğrusunu öğrenip gelecektir. Şu ana kadar gördüğüm ve edindiğim tecrübeler bu yöndedir.

"Ben root olayım, hiç komut olmasın, her oyun çalışsın, Windows'taki tüm programlarım burada olsun" diye Linux'a gelen bir kullanıcı, ne yazık ki Linux'un amaçladığı şeylerden uzak kalacaktır. En azından şu an için uzak kalacaktır. Bunu dile getirmek de bize düşüyor, gerekiyorsa yumuşak, gerekiyorsa sert olarak.

matafleur

heartsmagic

Böyle yazışmalara bakınca sanki kendimi "çok inatçı", "sabit fikirli" gibi gördüm ya da bilmiyorum belki de bana öyle geliyor. Fakat bu konuda pek de karar değiştirebileceğimi sanmıyorum, eğer sabit fikirli gibi görünüyorsam da helali hoş olsun.

"Ben Linux'u sürekli root olarak kullanmak istiyorum, bunda ne saçmalık var?" diyebilecek müstakbel kullanıcılarımız da eğer makul açıklamalarımızdan sonra "sabit fikirlilik" yaparlarsa, ben yine bu "sabit fikirliliğime" devam ederim.