laptop um da 2 tane ubuntu diğerini nasıl kaldırabilirim?

Başlatan halitkiran, 18 Aralık 2009 - 21:50:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

halitkiran

Asus Eee Pc 4Gb laptop um var dahili bellek yetmediği için external disk aldım ve onada ubuntu kurdum..
ilk açılışta iki gnu menüsü açılıyo ve 2 tane işletim sisteminden birini seçmemi istiyor dahili bellekte de ubuntu kuruluydu çünkü..
O menünün çıkmadan direk açılmasını dahili bellek teki ubuntuyu kaldırmak istiyorum bir türlü yapamadım lütfen bana yardım edin.... :(

** e-posta adresi silindi.

heartsmagic

Dahili bellek dediğin diskin mi? Eğer öyleyse yapacağın şey basit. Gparted programını kurup dahili diskindeki Ubuntu bölümünü sileceksin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

halitkiran

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Aralık 2009 - 22:16:02
Dahili bellek dediğin diskin mi? Eğer öyleyse yapacağın şey basit. Gparted programını kurup dahili diskindeki Ubuntu bölümünü sileceksin.

ilginize teşekkür ederim..ewet laptopun kendi 4Gb lik disk i... o programı kurdum disk i seçip sil dersem bi daha ona tekrar ulaşabilirmiyim peki  ?

heartsmagic

Eğer harici diskteki Ubuntu'nun Grub'u yine harici diske kurulmuşsa ve oradan sistemi açabiliyorsan evet erişebilirsin sorun olmadan.

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: halitkiran - 18 Aralık 2009 - 23:02:40
o programı kurdum disk i seçip sil dersem bi daha ona tekrar ulaşabilirmiyim peki  ?
Sildiğiniz ubuntu'ya tekrar erişebilmekten söz ediyorsanız eğer,
olmayan bir şeye ulaşmanız mümkün olmayacaktır.

halitkiran

açılan menüyü size yazıyorum: (laptop ilk açılışta)

GRUB Loading... (bi 10 saniye ekranda sadece bu yazıyor)

GNU GRUB Versiyon 1.97 beta 4

Ubuntu Linux 2.6..31-16-generic.page
Ubuntu Linux 2.6..31-16-generic.page (recovery mode)
Memory test (mem test86+)
Memory test (mem test86+ serial console 115200)
Ubuntu Linux 2.6..31-16-generic.page (on/dev/sda1)
Ubuntu Linux 2.6..31-16-generic.page (recovery mode) (on/dev/sda1)
-----------------------------------------------------------------------------------
Use the PgUp and PgDn keys to select which entry is highlighted Press enter to boot the selected OS 'e' to edit the commands before booting 'c' for a command - line.

menüdekilerin hepsi bu bi süre hiç bişey seçmeden beklediğimde ilk seneçekten başlıyor seçerek te başlayabiliyor.. o programdan dediğiniz gibi dahili diski sildim (yani dev sda 1 ) ama hala bu menü niçin geliyor .. ??

heartsmagic

Bu menü gelmeden Ubuntu'yu mu açmak istiyorsun? Yani Grub harici diskte kurulu olsun onu takınca mı Ubuntu'yu açayım istiyorsun? Eğer öyleyse dahili diskindeki Grub'u temizlemen lazım. Bunu Windows üzerinden fixmbr gibi bir işlemle yapabilirsin. Ardından Grub'u harici diskine kurdurman lazım ki bu da forumda anlatılmakta.

halitkiran