Ubuntu 8.04 Grub problemi?

Başlatan mkaracabay, 29 Mayıs 2008 - 02:16:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mkaracabay

Arkadaşlar, bilgisayarıma Ubuntu kurmak istiyorum fakat bir türlü başaramadım.
Bilgisayarımda iki tane sata harddisk var.
Bilgisayarımda XP ve Vista aynı anda yüklü ve ikisi de 1. sabit diskte. Yine 1.sabit diskte oluşturduğum bir disk bölümüne Ubuntu 8.04 kurmaya çalıştım. Öncelikle 10gb bölümlenmemiş bir yer ayırdım Vista ile.
Daha sonra Ubuntu CD'sini taktım. 2gb swap alanı 8gb ext3 / şeklinde ayırdım... Kurulum başarılı bir şekilde bitti. CD'yi çıkarın dedi çıkardım. Daha sonra bilgisayar başlarken "Grub is installing wait." diye siyah ekranda uyarı verdi. Fakat bir işlem yapılmadı. Ne Windows açıldı ne de Ubuntu...
Böyle bir durumla karşılaşan var mı? Ne yapmalıyım?

ufuk_k

Livecdnizi takıp bu linkteki yönergeleri izleyin:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,22.0.html

tfnsn

Senin için wubi ile ubuntu kurmak daha uygun gibi başlat vista ya da Xp'de wubi'yi internetten direkt Windows'un içindeyken kursun başın ağrımasın.

lseker

Ufuk_k 'nın verdiği linkteki açıklamalar sorunu çözecektir. Ubuntu ( Linux ) kullanacaksan ve buna kararlıysan PC' ye kurulum yapmak ve oluşacak sorunların  üzerine giderek öğrenmek -tecrübelerle öğrenmek - çok daha hayırlı olacaktır..
Kolay gelsin..
Dünya Güneş'in yardımı ile yaratıldı...Olduğu gibi kalmalı.
Toprak yaratıldığında üzerinde sınır çizgileri yoktu, onu bölmek insanlara düşmez.

heartsmagic

Üzgünüm ama eğer Grub hiç kurulmadıysa verilen başlıktaki yönergeler sorunu çözmeyecektir. Zaten o nedenle başlığı "yeniden" diyerek açmıştım. Benim tahminim 2. takılı diskten ötürü Grub'un MBR'ye kurulamaması. 2. disk çıkartıldıktan sonra kurulum denenebilir. Hatta kurulumdan ziyade , bölümleme aşaması falan es geçilip (kurulum kendisi de) sadece Grub işlemi yaptırılabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mkaracabay

Yeniden grub oluşturmayı denedim, olmadı... Windows'tan kurmanın da problemi çözeceğini sanmıyorum. Çünkü benim problemim kurulumla değil.... Ubuntu'yu yükleyebiliyorum. Sadece boot edemiyorum. Heartsmagic'in dediği gibi ikinci harddiskten kaynaklanıyor galiba. Biostan bir disable edip deneyeceğim.

mkaracabay

Arkadaşlar, 2. diski biostan disable ettim, olmadı. Nedir problem bir türlü anlayabilmiş değilim. Bilgisayarımda easybcd yüklü ondan olabilir mi?

lseker

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Mayıs 2008 - 14:15:31
Üzgünüm ama eğer Grub hiç kurulmadıysa verilen başlıktaki yönergeler sorunu çözmeyecektir. Zaten o nedenle başlığı "yeniden" diyerek açmıştım. Benim tahminim 2. takılı diskten ötürü Grub'un MBR'ye kurulamaması. 2. disk çıkartıldıktan sonra kurulum denenebilir. Hatta kurulumdan ziyade , bölümleme aşaması falan es geçilip (kurulum kendisi de) sadece Grub işlemi yaptırılabilir.

2.harddiski disable yaptıktan sonra live cd ile başlatıp kurulum ile yukarıda Heartsmagic'in dediği gibi bölümleme ve kurulum aşamalarını es geçip sadece grubu kurmayı denedinizmi ?

Birde ufak bir aramadan sonra easybcd' ye Ubuntu (Linux) işletim sisteminini de ilave edilebileceğini okudum.

Buda link: Bir bakın ... umarım yardımcı olur.
Dünya Güneş'in yardımı ile yaratıldı...Olduğu gibi kalmalı.
Toprak yaratıldığında üzerinde sınır çizgileri yoktu, onu bölmek insanlara düşmez.

mkaracabay

olmadi arkadaslar 2.dsiki harddiskten disable ettim fakat yine gorunuyodu... galiba sokmem gerekecek... neyse finallerden sonra deneyecem... eger olmazsa yine yazarim...

Zaken

arkadasim ubuntunun kurulu oldugu diski  bios setuptan girip master digerinide  slave olarak set ediceksin.  eger ubuntu duzgün kurulmussa mutlaka boot eder.