[Çözüldü] Ubuntu 9.10 32 bit -64 bit

Başlatan seyhan, 17 Aralık 2009 - 10:22:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

seyhan

slam arkadaşlar  ben  ubuntu  32 bit versiyonunu kurdum

ama işlemcim Core 2 Duo intel işlemciler  serisinden  

ubuntu hangi versiyonunu kurmam gerekirdi? 32 bit mi 64 bit mi

raspacı

32 bit sorun olmaz. Şu başlığı incelersen sisteminin kaç bit olduğunu öğrenirsin sanırım. Bulamazsan çıktını oraya yapıştırır devam edersin. http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,4688.0.html.
yada uçbirimde uname -a komutunu ver çıktı
Alıntı YapLinux goni 2.6.31-16-generic #52-Ubuntu SMP Thu Dec 3 22:00:22 UTC 2009 i686 GNU
gibiyse yani i686 varsa 32 bit. sonuçta onun yerine "x86_64" yazarsa 64 bittir.
Ek:Ubuntu :)
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

seyhan

seyhan@seyhan-laptop:~$ uname -a
Linux seyhan-laptop 2.6.31-16-generic #53-Ubuntu SMP Tue Dec 8 04:01:29 UTC 2009 i686 GNU/Linux
seyhan@seyhan-laptop:~$

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Aralık 2009 - 11:03:18

cache size      : 2048 KB
physical id     : 0
siblings        : 2
core id         : 1
cpu cores       : 2
apicid          : 1
initial apicid  : 1
fdiv_bug        : no
hlt_bug         : no
f00f_bug        : no
coma_bug        : no
fpu             : yes
fpu_exception   : yes
cpuid level     : 10
wp              : yes
flags           : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe nx lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts pni dtes64 monitor ds_cpl est tm2 ssse3 cx16 xtpr pdcm lahf_lm ida
bogomips        : 3989.97
clflush size    : 64
power management:

(END)

raspacı

Linux seyhan-laptop 2.6.31-16-generic #53-Ubuntu SMP Tue Dec 8 04:01:29 UTC 2009 i686 GNU/Linux i686 olduğuna göre 32 bitmiş sistemin.
Edit:Bu metot yanlış olabilir!!! 64 bit görünüyor.

raspacı

Ama ikinci çıktında flags parametreleri arasında "lm" var buna göre de 64 bit olması gerekiyor. Forumdaki anlatımı esas alalım ve 64 bit diyelim.
Açıkçası şurada da ilk mesajımdaki veriler var: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=798907
yani uname -m komutuna göre x86_64 ise 64 bit olmalı diyor. Kafam iyice karıştı. Senin sonuçlarda bir çelişki var. Ya bizim forumdaki anlatımda bir yanlış var yada ubuntu uluslararası forumda.

seyhan

benim cpu Core 2 Duo cpu bunlar 64 bitmiş  diyorlardı bana ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Aralık 2009 - 11:17:38

ben 32 bitlik Ubuntu 9.10  64 bite nasıl çevire bilirim?
silip  64 bit versiyonunumu kurim
32 bit olması performans açısından ne fark eder?

raspacı

Tamam o zaman bizim forum doğruymuş. Bir de uname - m komutunu verir misin? 32 den 64 e geçiş mümkünmü bilmem ama yeni kurulum yapabilirsin. 32 işini görüyorsa bence farkeden bir şey yok.

seyhan

seyhan@seyhan-laptop:~$ uname - m
uname: `'-'' terimi fazla
Daha fazla bilgi için `uname --help' yazın.

komut çalışma dı

raspacı

Araya boşluk girmiş :) uname -m olacaktı...

seyhan

kusura bakmayın kumut yanış yazmışım
seyhan@seyhan-laptop:~$ uname -m
i686

raspacı

Bizim forumdaki anlatım ve sana bilgisayarcıların verdiği bilgi 64 bit diyor. Bu çıktı ve uluslararası forum 32 bit diyor. Biz 64 bit diyelim . :) Bu arada komutu yanlış yazan bendim. Bir de mesajının başlığında ubantu yazmışsın. Düzeltirsen yönetici arkadaşlar için kolaylık olur. Dediğim gibi 32 bitten 64 bite geçiş mümkünmü bilmiyorum. Ama başka bir disk bölümüne deneme amaçlı 64 bit kurabilirsin.

seyhan

peki arkadaşım 

ben loptap kulanıyorum ubantu  bu bilgisayarlar için bir versiyonu varmı 

kusura bakmayın yeniyim

raspacı

Seyhan sanırım aceleden yazım hataları yapıyorsun. :) Ubantu değil Ubuntu kullanıyoruz. :) Loptap değil de dizüstü(lap-top) için ayrı bir ubuntu sürümü yok.Kullandığın sürüm uygun.  Bildiğim kadarıyla netbook denilen cd romsuz makineler için ayrı bir sürüm var.

ironic

@levi, uname komutuyla yüklü olan sistemin kaç bit olduğu öğrenilir. İşlemcinin 64 bit desteği var mı öğrenmek için

cat /proc/cpuinfo | grep lm

komutu bir çıktı döndürüyorsa işlemci 64 bittir.

@seyhan, kaç GB RAM kullanıyorsun?

raspacı

seyhan

2gb ram

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Aralık 2009 - 13:05:59

arkadaşlar  verdiğiniz bilgiler için çok teşekür ederim

ironic

32/64 bit tercihi için aşağıdaki başlık karar vermende yardımcı olabilir.  Verdiğim komuttan çıktı alabiliyorsan 64 bittir. İşlemcine baktığımda zaten çok büyük ihtimalle 64 bit desteği olduğunu söyleyebilirim.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,919.0.html

Bu arada istediğin yanıtları aldıysan konuyu kapatacağım ?

seyhan

istediğim yanıtları aldım teşekürler

hamdi

iş yerimde core duo var 64 bit ubuntu 9.10(amd64)  kurdum gayet hızlı ve sorunsuz çalışıyor.evde ise amd var çalışmasında fark yok.