[Arşiv][Çözüldü] Kurulum öncesi merak ettiklerim.

Başlatan BuRNTHePRieST, 29 Mayıs 2008 - 00:28:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

BuRNTHePRieST

Merhaba. Aranıza yeni katıldım ve yeniyim.
Windows xpden sıkılmış bir kullanıcı olarak linuxu yüklemek istiyorum(ubuntu olabilir)
Size sorucağım ise;
1-)Linuxun hangi programını tercih edersiniz? Ubuntu olabilir mi ? Ubuntu nedir, ne değildir ?
2-)Ben usb modem kullanıyorum. Ancak internete girmem için USB ADSL modemimin (Conexant AccessRunner tipi) tanınıp tanınmayacağını sormak istiyorum.
3-)Ubuntu Masaüstü fotoğrafları,klasör görünümü fotoğrafları var mı? Varsa link veya resim verebilir misiniz?
4-)Benim ağırlıklı oynadığım oyun Call of Duty 4,Warcraft Dota,Flat Out 2. Bu oyunları destekler mi?
5-)Linux un türkçe dil desteği var mı?
6-)Windows Vista gibi belirli bir ram kullanır mı ?
7-)Ne kadar yer kaplar?
Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
Saygılarımla...

Sypro

Öncelikle hoşgeldiniz. Sorularınızın cevapları için Forumu birazcık arasanız istediğinizden çok daha fazlasını bulabilirsiniz. Konuyu kilitliyor ve sizi arama yapmaya yönlendiriyorum.

Edit: Kişinin isteği üzerine topic yeniden açılmıştır. (Sorduğu soruların cevaplarını forumda bulamamış da..)

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

bebek

Alıntı yapılan: BuRNTHePRieST - 29 Mayıs 2008 - 00:28:19
1-)Linuxun hangi programını tercih edersiniz? Ubuntu olabilir mi ? Ubuntu nedir, ne değildir ?
2-)Ben usb modem kullaniyorum.Ancak internete girmem için USB ADSL modemimin (Conexant AccessRunner tipi) tanınıp tanınmayacağını sormak istiyorum.
3-)Ubuntu Masaüstü fotoğrafları,klasör görünümü fotoğrafları var mı? Varsa link veya resim verebilir misiniz?
4-)Benim ağırlıklı oynadığım oyun Call of Duty 4,Warcraft Dota,Flat Out 2. Bu oyunları destekler mi?
7-)Ne kadar yer kaplar?

1-) şimdi şöyle ki eğer ubuntu-tr.net adresindeysen tabi nerde olduğunun farkında da olmayabilirsin; muhtemelen burda insanlar ubuntuyu tercih ediyolardır ki diğer distrolara da bölümler ayrılmışken ama kocaman harflerle Ubuntu Türkiye yazıyorken cevabı bulmak pek zor olmasa gerek.
2-)Sen önce sistemi kur bakalım, tanıtabiliyor musun tanıtamıyor musun.. Bir problemin olursa da diğer insanlar gibi gelip akıllıca bir topic açarsan derdine çare illa ki bulunur.
3-)Ana sayfanın biraz aşağısına inseydin yani mouse'nda azcık scrolla  bassan ya da diyelim ki mousenın scrollu yok yandaki aşağı yukarı çubuğunu birazcık oynatsın forumun en çok ziyaret edilen topiclerinden biri olan masaüstleri bölümünü görebilirdin.
4-)Birazcık daha zahmet etmiş olsan hangilerinin desteklendiğini görürdün.
5-)Linuxun Türkçe dil desteği yok; arkadaşım Fatma Ubuntuyu Fransızca kullanıyor Osman Portekizce Hüseyin de Japoncayı tercih etti. Hepimiz elit insanlarız zaten Linux Türkleri adamdan saymıyor yada Türkler Linux'u(Ubuntu'yu yada diğer birçok distroyu) adamdan saymıyor ki Türkçeleştirmediler.... Tabi ki de Türkçe desteği var.
6-)RAM: Read Access Memory.(RAM yetmediği durumlarda swap alan bile kullanıyor.)
7-)Salt haldeyken 1.5 GB; ama kullanılcak programlara göre de değişir.

Not: Biraz zahmet edip en azından arama motorlarını kullanır da anahtar kelimeleri yazarsanız hepsinin cevabını bulabilirsiniz/diniz. Bu kadar da armut piş ağzıma düş olmaz. Eğer bu derece hazırcıysanız hiç tavsiye etmiyorum siz elinize verilen hazır kalıplardan devam edin. Zira burda kimsenin sizin ağzınıza besleyeceğini sanmıyorum. Birazcık merak; ama yanına da bir tutam araştırma dürtüsü!

Sypro

Alıntı yapılan: BuRNTHePRieST - 29 Mayıs 2008 - 00:28:19
Merhaba. Aranıza yeni katıLdım ve yeniyim.
Windows xpden sıkılmış bi kullanıcı olarak linuxu yüklemek istiyorum(ubuntu olabilir)
Size sorucağım ise;
2-)Ben usb modem kullaniyorum.Ancak internete girmem için USB ADSL modemimin (Conexant AccessRunner tipi) tanınıp tanınmayacağını sormak istiyorum.
7-)Ne kadar yer kaplar?
Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
Saygılarımla...

Neyinden sıkıldınız merak ettim. Oyunsa oyun programsa program.. Her şeyi zaten yapabiliyorsunuz, yok görüntüden sıkıldıysanız onun için de araçlar var. Neyse.. Bu sıkılma meselesini sonra çözeriz. İsteğiniz üzerine yeniden açtım topici bakalım neler söyleyeceksiniz.

1-) Linux, program, hmm.. Bir yanlış anlaşılma var..
öncelikle: http://tr.wikipedia.org/wiki/Linux
sonralıkla: http://www.ubuntu.com/products/whatisubuntu
2-) Donanım sorunlarını denemeden bilemeyiz.
3-) Olmaz mı.. http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?action=stats adresinden de görebileceğiniz gibi (eğer bakarsanız tabi) en popüler on konu arasında birinci sırada kendisi.
buradan buyrun: http://forum.ubuntu-tr.net/grafik-b59/kubuntu-ubuntu-xubuntu-masaustu-ekran-goruntuleriniz/0/
4-) Wine ile deneyebilirsiniz, forumda CoD ile ilgili açıklama var, WarCraft zaten çalışıyor. Flat Out için de wine sitesine buyrun: http://appdb.winehq.org/appbrowse.php?catId=2 (oyunlar için)
5-) Genel anlamda linux için Türkçe dil desteği yok, distroların yerelleştirme ekipleri var bazı distrolar Türkçe desteği ile geliyor bunlardan biri de Ubuntu. kurulum sırasında size hangi dili seçeceğinizi soruyor: http://img341.imageshack.us/img341/4515/02ma2.png
6-) Belirli derken? Minimum seviyede mi yoksa genel anlamda RAM kullanımı mı? RAM illa ki kullanır da siz ne kadar verirseniz o kadar kullanır illa ki şu kadar olsun diye bir şey yok yani.
7-) Merakınıza göre değişir. Kısaca Mukadderat..

yani neymiş, hepsinin cevapları forumda zaten mevcutmuş. isterseniz aynen bu konuların tartışıldığı topiclerin linklerini de yapıştırabilirim. bu seferlik böyle olsun, bundan sonra aramaya 'daha çok' özen gösterirseniz sevinirim/z.

sevgiler, kucak dolusu.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

BuRNTHePRieST

Teşekkür ederim arkadaşlar. Ancak 21 yaşında olmama rağmen sanal ortama yavaş yavaş ısınıyorum. Forum kullanmasını da o kadar iyi bilmiyorum. Ama gerçekten arama motorunda denedim bu sorularımın cevaplarını isterseniz arama motorunda çıkmadığını ss çekip upload edebilirim. Bu kadar çok kızdığınıza göre belli inanmamışsınız :(

Sypro

Yok inanmamaktan değil, son dönemde üzerinize alınmayın ama (arama yaptığınızı varsayıyorum artık) her gelen üye olup yeni bir topic açıyor. Önce forumu arasa sorunlarının çözümlerinin daha önce birçok kez tartışıldığını görebilecekken böyle bir yaklaşım insanı haliyle çileden çıkarıyor. Bir değil iki değil çünkü, 10 kişinin neredeyse 5i bu şekilde bir yaklaşım sergiliyor. Bu yüzden ilk cevabımda soruların cevapları forumda mevcut demiş ve kitlemiştim. Neyse.. Birbirimizi yanlış anlamışız, şahsım adına özür dilerim.

Verilen cevaplardan sonra aklınıza takılan başka birşey varsa buyrun onlara da cevap vermeye çalışalım.

BuRNTHePRieST

Doğru sizde haklısınız. Başka sorum yok çok teşekkür ederim. Ama foruma söylediğim gibi arama yaptım. Bulmadım değil buldum ancak fazla tatmin etmedi. Ya tam olarak değil karamsar bir cevap vermiş yada çok teknik konuşmuş anlamadım. Mesela masaüstünü araştırırken buldum bitane en iyi 10 ubuntu masasüstü diye...Ama altına yazmışsınız bunlar gerçek değil tasarım falan. Yalnız sizin söylediğinize göre bu konu hakkında birsürü tartışma var...  Anlamadım arama motoru da bi garip. yazıyorum ubuntu donanım sorunları diye. Bi konu çıkarıyo bi yanıtta ubuntu kelimesi geçmiş bi yanıtta donananım bi yanıtta sorunları. Al sana yanıt. Sonra aşşağılara iyice baktığımda(pek fazla hatırlamıyorum topic başlığını) ubuntuya olmayan programlar mıydı öyle bişeydi sanırım... Ordada lexmark yazıcı olmuyo demiş birisi birisi bi program olmuyo demiş böyle yani umarım anlamışsınızdır beni...

BuRNTHePRieST

Bir şey daha sorucağım :)
Ubuntu nasıl yüklenir?
Yüklenirken bilgisayarıma format gelir mi?
Vallaha aradım.
Ahada kanıtı :   :D

[IMG]http://img103.imageshack.us/img103/451/adszpx4.th.png[/img]

[IMG]http://img152.imageshack.us/img152/8192/22673392hm9.th.png[/img]

Şimdi sakin bir ortamda bana yardımcı olabilirsiniz herhalde :) (mümkünse azarlamadan)

Sypro

Hmm orda iş biraz değişir. Eğer partition oluşturmayı biliyor iseniz yeni bir partition oluşturup oraya kurulum yapabilirsiniz. Ya da var olan boş bir partitionunuz varsa oraya da kurabilirsiniz. Yok ise arama kutusuna Gparted yazıp aratın. Gparted ile yapabilirsiniz. Ubuntu CD'si ile kuruluma geçmeden önce de Shrink (küçültme) gibi bir seçenek var ama Gparted daha sağlıklı olur kanımca.

BuRNTHePRieST

partation nedir? Yerel disk mi? Hani C: D: var. Öyleyse yaratmasını biliyorum ama yaratmak içinde Yerel Disk C: Den bir parça almam gerekiyor. Bunun içinde C: format gerekiyor sanırım. Bide hızlı okuduğum için farketmemişim şöyle bir şey söylemişsiniz
Alıntı YapNeyinden sıkıldınız merak ettim. Oyunsa oyun programsa program.. Her şeyi zaten yapabiliyorsunuz, yok görüntüden sıkıldıysanız onun için de araçlar var. Neyse.. Bu sıkılma meselesini sonra çözeriz.
Winxp'nin hatalarından,güvenlik açıklarından ve hardware performansını kısıtlamasından... Şuanda bu kadar aklıma geldi. Daha bir sürü şey... Ayrıca görsel yenilikler de arıyorum(görüntü için araçlar dediğiniz temalar,onlarda duvar kağıtlarından pek bi farkı yok).ama az da olsa alıştığım oyunlar açısından winxp'yi temelli terk edebileceğimi sanmıyorum. Son bir sorum: Tıkandığım bir nokta olursa sorunumu çözebilmek için iki işletim sistemiyle çalışmak avantajlı.98'den xp'ye geçerken de 1 yıl kadar bu yöntem çok işime yaradı =). Linux ve wixp olabiliyormuş. Bunuda aradım arama motorunda sonuç aynı =S. En iyi 10 masaüstü fotoğraflarında bi foto gördüm böyle window küp şekline gelmiş 2 tane masaüstü arasında geçiş yapılabiliyor gerçekten böyle bişey var mıdır ? (Biraz zahmetliyim ama makul görün bilmiyorum =) )

Sypro

Compiz Fusion diye aratırsanız google ve youtube/google videos'tan bir çok sonuç dönecektir küp meselesi için. Forumda da Compiz Fusion bölümü mevcut oradan gerekli yardımı yeri geldiğinde alabilirsiniz.

Eğer ki format ya da veri kaybı gibi şeylerden korkuyor ya da çekiniyor iseniz Wubi'yi bir aratın. Windows üzerine program kurar gibi Ubuntu kurmanıza yarayan bir program. İsterseniz program ekle kaldırdan kaldırıyorsunuz sonra Ubuntu'yu. Pek stabil değil ama en azından fikir sahibi olmanız için iyi bir yöntem. O arada yedeklerinizi alır sonra da iki sistemi bir arada kullanmaya başlarsınız eğer isterseniz.

heartsmagic

Yeni bir bölüm için biçimlendirmek gerekmiyor. Boyutunu değiştirip yeni bir bölüm açabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

BuRNTHePRieST

Tamam herşey için çok çok teşekkür ederim:). İyi çalışmalar...

BuRNTHePRieST

Son bir şey:
Nereden download edebilirim?
www.ubuntu.com da
Yukarıda sağ üst köşede kırmızıyla yazan Get Ubuntu 8.04 Lts mi bahsettiğimi ubuntu ?

ufuk_k

Evet, resmi Ubuntu dağıtımı, Gnome masaüstünü kullanan. Oradan indirebilirsiniz.

heartsmagic

http://www.ubuntu.com/getubuntu/download

Buradan, şöyle Avrupada Almanya taraflarından bir sunucu seç kendine. Desktop olanı indir, zaten o seçili.

BuRNTHePRieST

Teşekkürler. İndirdim. Forumda baya bi aradım,dolaştım. Live cd ile cd boot yapın demişsiniz kim sorsa. Live cdyi nasıl yapıcağım? Bu indirdiğim ubuntuyu cdnin içine veri dosyası olarak mı atıcam?. Format atarken yaptığımız boot yerine cd boot mu deniyor? Teşekkürler...

Sypro

İndirdiğiniz dosya .iso formatında. Yani imaj dosyası. CD imajı. Nero(!) gibi programlarda imaj yazdır ya da kalıbı yazdır gibi seçenekler mevcut. O tarz bir şey ile .iso dosyasının bütünlüğünü bozmadan cd 'ye yazdırın. Bütünlüğünü bozmadan derken rar dosyası gibi görüp herhangi bir yere açmadan. Kalıp olarak yazdıracaksınız. Buradan da şu sonuç çıkmasın ama, dosyayı direk cd'ye yazdırmayın. Kendisi bootable onun. Siz sadece bios ayarlarınızdan rom'u first boot olarak seçin ve cd takılı iken makineyi yeniden başlatın.

BuRNTHePRieST

munirekinci

İso dosyasını çift tıkladığında Nero CD'ye yazdırayım mı diye sormuyor mu?

xxx3

bakın şöyle yapacaksınız

[IMG]http://img48.imageshack.us/img48/2941/nerocdyazdrmaru0.th.jpg[/img]

anlatım kötü oldu ama anlarsınız  :D

BuRNTHePRieST

Çok teşekkür ederim. Dosyaya çift tıklayınca açtı direk tekrar çok teşekkürler. İyi çalışmalar... :)

heartsmagic

Başlıkta sorulan sorulara cevap verildiği için konuyu etiketleyip kapatıyorum.