[Çözüldü] firefox türkçe indirme yöneticisi ingilizce

Başlatan mete13, 16 Aralık 2009 - 16:19:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mete13

iyi günler arkadaşlar forumda aradım ama bulamadım varsada ben göremedim kusura bakmayım. Firefox kullanıyorum , geçen gün yapılan güncellemede dil güncellemeside vardı. Günceleme yaptıktan sonra firefoxa bir haller oldu.Firefox türkçe ama indirme yöneticisi ve * bir şey indirirken bize sorduğu pencere ingilizce bu sorunu nasıl halledebilirz. Biraz uğtaştım ama halledemedim

acer

Alıntı yapılan: mete13 - 16 Aralık 2009 - 16:19:24
iyi günler arkadaşlar forumda aradım ama bulamadım varsada ben göremedim kusura bakmayım. Firefox kullanıyorum , geçen gün yapılan güncellemede dil güncellemeside vardı. Günceleme yaptıktan sonra firefoxa bir haller oldu.

Bende eklentileri güncellerim sık sık. Acaba hangi eklentiler kurulu? acaba mozzemberek eklentisi mi?

mete13

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 17 Aralık 2009 - 19:49:46
Firefox'a özel tema kullanıyor musun?

kullandığım tema strata reoladed

Alıntı yapılan: acer - 17 Aralık 2009 - 19:26:09
Alıntı yapılan: mete13 - 16 Aralık 2009 - 16:19:24
iyi günler arkadaşlar forumda aradım ama bulamadım varsada ben göremedim kusura bakmayım. Firefox kullanıyorum , geçen gün yapılan güncellemede dil güncellemeside vardı. Günceleme yaptıktan sonra firefoxa bir haller oldu.

Bende eklentileri güncellerim sık sık. Acaba hangi eklentiler kurulu? acaba mozzemberek eklentisi mi?

bahsettiğim güncelleme ubuntunun güncellemesi idi. Bende mozzemberek eklentisi yok

Size daha iyi açıklamak için resim koyuyorum. Gördüğünüz gibi firefoxta menÜ çubuğu  türkçe ama diğer konularda , mesela şifreyi hatırlama konusuda sekmenin altında çıkan ikaz çubuğu veya bir dosya indirmek istediğimiz zaman bize nasıl indireceğimizi sorduğu pencere ingilizce ayrıca eklentiler menüsünü açtığım zaman oda ingilizce olmuş.Anlamadım ve çözemedim.Yardımcı olursanız sevirim

[IMG]http://img37.imagefra.me/img/img37/2/12/17/x13x/t_jb6nw6u6w87m_2c03688.png[/img]

ironic

@heartsmagic' in aşağıdaki iletisinin son kısımında Türkçe depolarının nasıl ekleneceği anlatılıyor. Depoları ekleyip, sistemi güncelle. Güncelleme bitince  oturumu kapatıp, aç. Sorun düzeliyor mu bakalım.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,417.msg3322.html#msg3322

mete13

Alıntı yapılan: ironic - 17 Aralık 2009 - 22:39:31
@heartsmagic' in aşağıdaki iletisinin son kısımında Türkçe depolarının nasıl ekleneceği anlatılıyor. Depoları ekleyip, sistemi güncelle. Güncelleme bitince  oturumu kapatıp, aç. Sorun düzeliyor mu bakalım.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,417.msg3322.html#msg3322

evet ben bu sayfadaki @heartsmagic'in bütün yönlendirmelerini yapıyorum ve şuan onlar yüklü

ironic

Bu durumda sorunun dil paketlerinde olduğu geliyor aklıma. Eğer sorun eklentilerdeyse hangileri bunlar? (Downthemall, flashgot ? )

mete13

Tamam diyelim sorun bu eklentilerde Downthemall, flashgot. Merak ettiğim şu ; örneğin gmailde hesaba girmek istediğimizde isim ve şifre yazdığımız zaman sekmenin hemen altın bir yer açılıyor burada o şifre ile alakalı şifreyi hatırlansınmı, bu sayfada değil gibi bunlarda mı bu eklentilerden etkileniyor.Benim bildiğim bunlar FF'un kendi özelliği. Ayrıca araçlardan indirme yöeticisini açtığım zaman ''indirilenler" değil "downloads" yazıyor.

mete13

Firefox'ta sistem teması var yukarıda dediğim gibi ben strata reloaded temasını kullanıyorum

heartsmagic

Firefox'u kapat.
mv ~/.mozilla ~/.mozilla.yedek komutunu ver, sonra bir açıp kontrol et durum nasıl diye.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mete13

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Aralık 2009 - 20:50:27
Firefox'u kapat.
mv ~/.mozilla ~/.mozilla.yedek komutunu ver, sonra bir açıp kontrol et durum nasıl diye.

bunu yaptım tamamen ingilizce oldu ve daha önceki yerimleri ve ayarlar gitti :(

heartsmagic

Eskisini getirmek kolay. Fakat bu demektir ki sisteme kurulan Firefox Türkçe destekten yoksun gelmiş. Hangi depoların ekli ve Firefox sürümün kaç?

Eski ayarlarına dönmek için Firefox'u kapatıp:

mv ~/.mozilla.yedek ~/.mozilla
komutunu vermen yeterli.

mete13

sizin söylediğiniz komutu uyguladım ama eski firefox gelmedi gene ingilizce. Depo olarak sizin forumda yazdığınız listeyi kullanıyorum ve yansı olarakta hollanda. Firefox 3.5.5 sürümünü kullanıyorum

heartsmagic

Eğer Firefox kapalı olarak verdiysen bu komutu eski ayarların gelmemesi imkânsız. Yer imlerinin gelmesi gerekiyor en azından, bu %100. Eğer olmuyorsa ya yedeklemeyi hatalı yaptın ya da başka bir sorun oldu demektir.

Depolar normalse ve sorun sadece sende oluyorsa bu özel bir problemdir gibi geliyor bana. Sistemde kullandığın temayı bir değiştirmeyi dene.

ironic

@heartsmagic, bu tür geri taşımalarda .mozilla klasörü içerisine taşıyordu galiba. Öncelikle yeni oluşturulan dizini silmek gerekiyor. Birkaç kez başıma geldi.

ls -a ~/.mozilla

bu komutun çıktısına bakabiliriz.

Şu an 3.5.7 sürümü yüklü. Türkçe depolarını eklemedim ama gerek Firefox gerekse de eklentilerde dil sorunu yok.

mete13

şuan firefox sıfırlandı hem ingilizce oldu hemde hiçbir ayar yok sadece sistem teması var. Bakalım tekrardan yüklemeyi deneyeceğim türkçe olarak ve tekrarda ayarlar yükleyeceğim. Daha öncede dediğim benim düşüncem bu olay geçenlerde gelen iki defa lisan güncellemesinde oldu şimdide ingilizceye kaldık :(

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Aralık 2009 - 21:58:39

.  ..  extensions  firefox  .mozilla.yedek

çıktı bu

heartsmagic

Evet @ironic haklı ben bir adımı es geçmişim :) Şimdi eski duruma getirmek için şunu yap. Firefox'u kapat.

mv ~/.mozilla/.mozilla.yedek ~/.mozilla.yedek
rm -rf ~/.mozilla
mv ~/.mozilla.yedek ~/.mozilla

ironic

Ben Türkçe dil depolarını da ekledim. Genel olarak Türkçe sayılır. Eskiye oranla bir fark göremedim.

mete13

evet eski firefoxum geldi. ;D :D Hala o yarı Türkçe yarı ingilizce devam ediyor bunu nasıl halledebiliriz. kusura bakmayı başınızı ağrıtıyorum ama sonuçta Türkçe kullanacaksak neden hepsi Türkçe olmasın.

@ironic bu Türkçe dil depolarını nereden ekleyeceğiz. Bu türkçe konusunda @heartsmagic verdiği sources.list aynısını kullanıyorum ve Türkçe desteği ile birlikte iki satırlık olması lazım

ironic

Evet Türkçe depoları onlar. Şöyle  bir şey deneyelim.

http://releases.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/releases/3.5.6/linux-i686/xpi/tr.xpi

Firefox Türkçe dil paketi eklentisini kur.  Araçlar >> Eklentiler >> Diller bölümünde Türkçe (TR) Language Pack haricindekileri etkisizleştir. Firefox' u yeniden başlat.

heartsmagic

@mete13 dediğim gibi sorun sanırım özel bir durumdan kaynaklanıyor. Forumda bir kişi daha böyle bir problem yaşamıştı ancak neden olduğunu hatırlamıyorum şu an. Biz hepimiz zaten Firefox'u Türkçe kullanıyoruz :)

mete13

Alıntı yapılan: ironic - 18 Aralık 2009 - 22:33:59
Evet Türkçe depoları onlar. Şöyle  bir şey deneyelim.

http://releases.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/releases/3.5.6/linux-i686/xpi/tr.xpi

Firefox Türkçe dil paketi eklentisini kur.  Araçlar >> Eklentiler >> Diller bölümünde Türkçe (TR) Language Pack haricindekileri etkisizleştir. Firefox' u yeniden başlat.

@ironic arkadaş teşekkürler en sonunda ingilizce olan yerler düzeldi tekrar Türkçe oldu

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Aralık 2009 - 22:34:35
@mete13 dediğim gibi sorun sanırım özel bir durumdan kaynaklanıyor. Forumda bir kişi daha böyle bir problem yaşamıştı ancak neden olduğunu hatırlamıyorum şu an. Biz hepimiz zaten Firefox'u Türkçe kullanıyoruz :)

@heartsmagic arkadaş sağolun ilgilendiniz. İnşallah bende sizin gibi bu işi öğrenip boş olduğum vakitlerde elimde geldiğince yardımcı olmak istiyorum ama hala yolun başındayım :D

konuyu kapatabilirsiniz arkadaşlar

heartsmagic

Başına bir etiketleme yaparsan güzel olur :)
@ironic güzel bir alternatifle işi çözmüş, en azından sorun ortadan kalkmış oldu.

mete13

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Aralık 2009 - 22:47:19
Başına bir etiketleme yaparsan güzel olur :)
@ironic güzel bir alternatifle işi çözmüş, en azından sorun ortadan kalkmış oldu.

[Çözüldü] etiketi yazdım inşallah olmuştur :D

ironic

@mete13, geçmiş olsun. Bu desteği sistemden sağlasaydık daha güzel olurdu. Eklentiyi hiç denemediğim için güncellemeleri geliyor mu bilmiyorum. Bir sonraki dil güncellemesinde (sistem)  bir  önceki iletimdeki işlemlerin tersini yapıp (dil paketi eklentisini etkisizleştirip , diğerlerini etkinleştirme) durum düzelmiş mi bakabilirsin. Firefox yeni sürümleri çıktığında Eklentiler >> Diller bölümünden eklenti güncelleniyor mu deneyebilirsin. Olmazsa buraya girip, kullandığın firefox sürümüne ait klasör (ör: 3.5.7) /linux-i686/xpi/tr.xpi yolundan Türkçe dil eklentisini indirip, eskisini kaldırıp yenisini kurabilirsin.

Başlık etiketlendiğine göre kilitliyorum. Eğer sorun devam ederse buraya istekte bulunup konuyu yeniden açtırabilirsin.