[Çözüldü] Web Sitelerinde Font Problemi

Başlatan sercan17m, 16 Aralık 2009 - 01:25:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sercan17m

ben ubuntu karmic kullanıyorum. yaklaşık bir haftadır sitelerdeki yazıların görünümüyle ilgili problem yaşıyorum. aşağıda ekran görüntüleri var. Özellikle büyük İ harfinden sonra saçma bir boşluk oluşuyor. Yazılar da çok kötü görünüyor. Sistemden font ayarlarına baktım yalnız bir sonuç alamadım. Ayrıcı mssfonts yükle. Hem daha önce böyle bir problem yoktu sonradan oldu. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Sırf bu yüzden sistemi baştan kurmak çok zor geliyor.

ironic

Firefox üst araç çubuğundan; Düzen >> Tercihler >> İçerik bölümünde seçilen yazı tipi  ve boyutu nedir?

sercan17m

oradaki font serif boyutu 16. kullandığım bütün tarayıcılarda aynı sıkıntı var. sanırım varsayılan bir font atanmış web sitelerine ama değiştiremiyorum.

heartsmagic

Son açtığın penceredeki Advanced kısmına gelince ayarlar aşağıdaki gibi mi?

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sercan17m

heartsmagic

Bir site örneği alabilir miyiz peki? Gerçi ilk iletinde resim örnekleri vermişsin, biz yine de siteyi bir kontrol edelim.

sercan17m

facebook,shiftdelete.net başlıca aklıma gelen siteler aslında çoğu sitede aynı durum sözkonusu. benim eklediğim ekran görüntüsündeki facebook fontuyla kendi facebook fontunuzu karşılaştırırsanız farkı görürsünüz.

heartsmagic

Sanırım sorun bize ait değil de sitelerin kendisine ait zira aynı problem bende de mevcut. Üç farklı tarayıcı ile denediğimde sonuç hep aşağıdaki gibi oluyor. Tarayıcılar Firefox, Chromium ve Epiphany. Opera ile denemedim ne yazık ki.

sercan17m

Maalesef sorun bizim sistemden kaynaklanıyor. Çünkü Windows'ta böyle bir problem yok.

ironic

Sorun bende yok. Nedeni sanırım msttcorefonts paketinin yüklü olması.

heartsmagic

Alıntı yapılan: sercan17m - 17 Aralık 2009 - 04:46:16
Maalesef sorun bizim sistemden kaynaklanıyor. Çünkü Windows'ta böyle bir problem yok.
[/quote

Bu şu anlama gelir ama, bu siteler Windows'a özel şeyler kullanıyor. Hal böyle olunca da bizde sorun değil, Windows'a has olan bir özelliği getirmeme eksiği olabilir sadece.

@ironic'in tavsiyesi de denenebilir. Eğer sorun msttcorefonts paketiyse kaldırılıp denenebilir.

sercan17m

Arkadaşlar sorunun windows fontlarından kaynaklandığını düşünüyordum ama defalarca msttcorefonts paketini kaldırmama kurmama rağmen sorun çözülmemişti. usr/share/fonts/msttcorefonts klasörünün içindeki bütün dosyaları sildim sonra da içine windows fontlarını kopyaladım sorun çözüldü. Benzer bir sorunu yaşayan olursa bu şekilde düzeliyor. Haberiniz olsun.